Απορίες για στικάκια-δίσκους

Μηνύματα
2.257
Reaction score
1.202
Παρέλαβα το πλακετάκι,το σύνδεσα αλλά μου βγάζει μήνυμα οτι "δεν βρέθηκε πρόγραμμα οδήγησης της συσκευης".
Πάτησα να κάνει "αναζήτηση στο διαδίκτυο",έψαχνε αλλά στο τέλος τίποτα.
Μου έχει ανάψει βέβαια πράσινο το "έτοιμο για χρήση" αλλά κάπου εκεί κοντά άναψε κόκκινο "δεν βρέθηκε πρόγραμμα οδήγησης".Και σε κάτι βοήθειες έλεγε "επικοινωνήστε με τη σελίδα κατασκευαστή".Αυτό είναι μάρκα "Powertech" αλλά δεν βρήκα κάτι στο web σχετικό...
 




Μηνύματα
2.257
Reaction score
1.202
Λοιπόν,όπως μου ήρθε η συσκευασία έτσι πωλείται και σε άλλα μαγαζιά,χωρίς λογισμικό δηλαδή (φώτο 1)...
Αλλά σε άλλο προϊόν της ίδιας εταιρείας βλέπω περιλαμβάνει mini-cd (φώτο 2) που πάνω γράφει "drivers".
Το θέμα είναι οτι δεν μπορώ να βρω τον ιστότοπο μπας και έχει εκεί λινκ με λογισμικό...
Πως μπορεί να λέγεται?
 

Attachments


ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Λοιπόν,όπως μου ήρθε η συσκευασία έτσι πωλείται και σε άλλα μαγαζιά,χωρίς λογισμικό δηλαδή (φώτο 1)...
Αλλά σε άλλο προϊόν της ίδιας εταιρείας βλέπω περιλαμβάνει mini-cd (φώτο 2) που πάνω γράφει "drivers".
Το θέμα είναι οτι δεν μπορώ να βρω τον ιστότοπο μπας και έχει εκεί λινκ με λογισμικό...
Πως μπορεί να λέγεται?
Για κατέβασε από εδώ: https://www.via-labs.com/driver.php τον driver και δοκίμασε.
 

Μηνύματα
2.257
Reaction score
1.202
RYK,είσαι ωραίος.Επαιξε...

Λοιπόν συγκρίσεις:

Εβαλα 4 ταινίες (συνολικού μεγέθους 7,15GB) σε Corsair USB3 στικάκι.

Στη θύρα USB2 το στικάκι τις έγραψε σε 5 λεπτά
και στη θύρα USB3 τις έγραψε σε 3 λεπτά

Σας ευχαριστώ για τις υπηρεσίες σας,κύριοι...
 



ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Εμένα δεν έπαιξε.
Για δες τι τσιπάκι φοράς, ο driver ήταν μόνο γιa via VL800, VL805/VL806, VL808, VX11, CND001, CND003, όπως λέει το pdf της σελίδας
Post automatically merged:

RYK,είσαι ωραίος.Επαιξε...

Λοιπόν συγκρίσεις:

Εβαλα 4 ταινίες (συνολικού μεγέθους 7,15GB) σε Corsair USB3 στικάκι.

Στη θύρα USB2 το στικάκι τις έγραψε σε 5 λεπτά
και στη θύρα USB3 τις έγραψε σε 3 λεπτά

Σας ευχαριστώ για τις υπηρεσίες σας,κύριοι...
Διπλασιασμός (περίπου) της ταχύτητας δεδομένων (από τα 24 στα 40Mb/s) και μάλλον έφτασε τα όρια της ταχύτητας του το στικάκι. Με εξωτερκό SSD θα δεις μεγάλη διαφορά.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.257
Reaction score
1.202
Ρε Ryk,βαλτός είσαι?

Το να αλλάξω το δίσκο μου είναι το επόμενο που θέλω για να αναβαθμίσω το PC μου.
Απλά έλεγα κάθε φορά "τον άλλο μήνα" αλλά μιας και το έθιξες ας το ρωτήσω τώρα:

Λοιπόν,θα πάρω απο Πλαίσιο δίσκο SSD 120GB WD (green/30€) στον οποίο θα εγκαταστήσω μόνο τα windows.
Τώρα τα έχω σε έναν HDD WD blue απλά θέλω να αντιγράψω καθαρά τα windows 7 που έχω και να μην αντιγραφούν και σκουπίδια ή ελλατωματικά αρχεία που καθυστερούν την απόδοση του.

Αρα ή θα πρέπει να κατεβάσω καθαρά τα windows 7 και να ρισκάρω να τα εγκαταστήσω (δεν το έχω κάνει ποτέ) ή να πάω σε κανεναν κομπιουτερα να μου τα καθαρογράψει.
Υπάρχει άλλος τρόπος τα υπάρχοντα windows να τα αντιγράψω στον νέο δίσκο χωρίς να μεταφερθούν και τυχόν επιβλαβή-άχρηστα αρχεία?
 

Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Μην μεταφερεις την εγκατασταση.
Οχι οτι δεν γινεται, αλλα στην περιπτωση σου (λογω των διαφορων προβληματων που αντιμετωπιζεις) θα επωφεληθεις πολυ απο ενα καθαρο install.

Η εγκατασταση των Windows 7 ειναι ευκολη. Αν εχεις καποιον διπλα σου να σε βοηθησει ακομα καλυτερα, αλλα δεν ειναι και απαραιτητο. Δεν υπαρχουν ιδιαιτερα "δυσκολες" ρυθμισεις ή επιλογες, ειναι σχεδον αδυνατο να κανεις καποιο σοβαρο λαθος.

Βημα-βημα και προσεκτικα βαζεις τα Windows, περνας τους drivers για το motherboard, την καρτα PCI-USB, την καρτα γραφικων κλπ, κανεις ενα πληρες Windows Update (θα βοηθησει πολυ αν κανεις εγκατασταση την ετοιμη εκδοση SP1 των 7 που μπορεις να βρεις παντου) και εισαι ετοιμος με "καινουριο" μηχανακι.

Ριξε μια ματια στους οδηγους εγκαταστασης των 7 που υπαρχουν στο YouTube, για να παρεις μια ιδεα και να σου φυγει το αγχος.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Δεν διατρέχεις κάποιο κίνδυνο κατά την εγκατάσταση του νέου λειτουργικού, ειδικά αν αποσυνδέσεις κατά τη διάρκεια της διαδικασίας τον σκληρό δίσκο που τώρα έχει το λειτουργικό εγκατεστημένο. Με αυτό το τρόπο, ο υπολογιστής ( προφανώς ) θα βλέπει μόνο τον νέο δίσκο, θα κάνει την εγκατάσταση εκεί και αν κάποια στιγμή επιλέξεις να μπεις στο παλιό σύστημα, λες στο bios να κάνει boot απο τον παλιό δίσκο ( το έχω κάνει αρκετές φορές στο παρελθόν ). Και αφού δεν θα φαίνεται ο παλιός δίσκος, ακόμα και κάποιο λάθος να κάνεις ( χλωμό, η διαδικασία είναι συγκεκριμένη ), τα περνάς απο την αρχή και ούτε γάτα ούτε ζημιά.
Αυτό που θα χρειαστεί να κάνεις, είναι να κατεβάσεις το iso των windows 7 και να δημιουργήσεις ένα bootable usb stick ( με τη βοήθεια της εφαρμογής windows 7 usb /dvd download tool ), στη συνέχεια λες στο bios να ξεκινήσει ( να κάνει boot ) ο υπολογιστής απο το usb stick και ακολουθείς τα βήματα.
Post automatically merged:

 
Last edited:



ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Δύο παρατηρήσεις στα γρήγορα:

Η υποστήριξη των win7 σταματά με το νέο έτος.
Η mb σου υποστηρίζει SATA 3 ?
 

Μηνύματα
2.257
Reaction score
1.202
  • Coyias,η ram είναι 4gb.
  • ika,δεν έχω δώσει πολλά λεφτά μέχρις στιγμής,16€ για την κάρτα σε PCIE=>USB3 και άντε 30€ ο δίσκος που λέω να αγοράσω...Με αυτά ο υπολογιστής θα γίνει σούπερ...
  • ryk,δεν νομίζω να υποστηρίζω Sata3 κάπου είδα στη μητρική να λέει Sata2... Τώρα αν καταργηθούν τα windows 7 θα δω τι θα κάνω...
  • Νίκο Σταθόπουλε,ωραία και απλά μου τα δείχνεις αλλά πάντα κάτι προκύπτει και κολλάω...
 

Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Και σε SATA 2 interface μια χαρα θα παιξει ο SSD και θα δεις τρομερη διαφορά σε σχεση με τον δισκο που εχεις τωρα.
Μπορει να μην πιανει τις ταχυτητες που θα επιανε με SATA 3 interface, αλλα αυτος δεν ειναι λογος να μην βαλεις SSD.

Ta Windows 7 δεν θα καταργηθουν, απλα δεν θα παιρνουν updates. Προσωπικα ομως ειμαι σιγουρος οτι αν τυχον "σκασει" καποια σοβαρη ευπαθεια μετα το "end of life", η Microsoft δεν θα ρισκαρει την κακη δημοσιοτητα αφηνοντας εκατομμυρια συστηματα απροστατευτα.

Τα Windows 7 εχουν ακομα 30% market share, με τα Windows 10 να ειναι στο 51%.
Πολυ μεγαλο ποσοστο για να ξεγραφτουν μονοκοντυλιά απο τωρα...

 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.049
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top