Απορίες για στικάκια-δίσκους

Μηνύματα
2.257
Reaction score
1.202
Εχω ένα παλιο PC που απλά μπαίνω στο ιντερνετ,καμια ταινία και γενικά λάϊτ δουλειες.

1) Οταν φορτώσω σε στικάκι ή δίσκο ταινία (1,5GB) καμιά φορά μπορεί να κάνει αντι μισό λεπτό => 15' ή και μισή ώρα.
Για αρκετό καιρό θα το παίζει έτσι αργά ενώ αν το στικάκι ή δίσκο επι τόπου το βάλω σε 2ο PC δουλευει κανονικά.
Τι μπορώ να κάνω ή να κοιτάξω?
*Καμια φορά αποτυγχάνει η μεταφορά και μου λέει "δε βρέθηκε η θέση του αρχείου" ή το στικάκι δείχνει οτι είναι συνδεδεμένο αλλά δεν έχει όνομα...

2) Επίσης μπορώ να βάλω κάποια πλακέτα που να μετατρέπει κάποια θύρα USB2 σε USB3?
Αλλά να μη μου δεσμέυσει από τις 4 πίσω θύρες USB2,αν υπάρχει στην μητρική άλλη θέση αχρησιμοποίητη...

3) Τέλος οταν εχω δίσκο USB3 και θέλω να βάλω καλώδιο επέκταση USB3 πρέπει να ζητήσω USB3 ή δεν παίζει ρόλο?
 

Attachments



Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
1) Αν στο κανει σε ολες τις θυρες USB υπαρχει προβλημα στον ελεγκτη (το τσιπακι δηλαδη) USB.
Λιγοτερο πιθανο να είναι θεμα drivers, κανε καλου-κακου ενα update στους drivers της μητρικης αν ειναι διαθεσιμο.

2) Μετατροπη USB2 σε USB3 δεν γινεται. Παρε μια καρτα PCI που βγαζει θυρες USB 3, όπως αυτη

3) Επεκταση εννοεις να βαλεις ενα ενδιαμεσο καλωδιο; Αν ναι, αποφυγε το.
Καλυτερα να παρεις ενα πιο μακρυ καλωδιο USB 3. Νομιζω υπαρχουν μεχρι 3-4 μετρα, απο αυτο το μηκος και μετα αρχιζουν τα προβληματα.
 

Μηνύματα
2.257
Reaction score
1.202
1) Coyia,ορίστε οι φώτος...

2) Supacoopa,καταρχήν σε ευχαριστώ για την ενημέρωση.
Δευτερον αυτό το update motherboard driver,είναι ευκολο ή θα χαθώ?
Αν δε βαριεσαι πες λίγο πιο αναλυτικά πως να το κάνω.Που θα βρω αυτό το λογισμικό κτλ κτλ
Αν θυμάμαι καλά και σε 2η θύρα μου το έκανε...
Καλά υπάρχει τέτοια δυνατότητα για 4 x USB3 !!! και κάθομαι σα χαζός πόσα χρόνια και ταλαιπωρούμαι?
Αν την πάρω απο πλαίσιο,την κουμπώνω και παίζει ή θα θέλει να σκαλίζω δυσνόητα BIOS κτλ κτλ?
 

Attachments


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Το πρόβλημα οφείλεται μάλλον σε ελαττωματική θύρα του κουτιού. Αν ήταν θέμα driver, το πρόβλημα θα παρουσιαζόταν σε όλες τις usb θύρες. Μπορεί να φταίει και το στικάκι. Δοκίμασε επανειλημμένως σ' αυτόν τον υπολογιστή άλλα στικάκια, να δεις αν το κάνει με όλα, ή μόνο μ' αυτό.

Μην πάρεις κάρτα ελεγκτή usb 3.0, δεν αξίζει τα λεφτά, καθώς χρειάζεσαι και θήκη με υποδοχές για την πρόσοψη του κουτιού, ενώ ανάλογη πρίζα πρέπει να έχει και ο ελεγκτής, και τέτοιοι ελεγκτές είναι ακριβούτσικοι. Πάρε ένα καινούργιο, φθηνό και αξιοπρεπές κουτί με θύρες usb 3.0 και αυτόν τον αντάπτορα που τις συνδέει σε υποδοχή usb 2.0.

Ακόμα καλύτερα, πούλα το όπως είναι κανα 50άρι, και πάρε ένα καινούργιο, καλής ποιότητας μηχανάκι και βάλε του Windows 10.
 

Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Αν εχεις προβλημα σε μια μονο θυρα USB ή μονο στις δυο μπροστινες, τοτε μαλλον κατι εχει γινει στις θυρες (ακομα και βραχυκυκλωμα πχ) ή στο καλωδιακι που συνδεει τις θυρες αυτες με την μητρικη καρτα.

Στις πισω θυρες εχεις το ιδιο προβλημα ή εκει λειτουργουν κανονικα τα στικακια και οι δισκοι;
Οπως ειπα στο προηγουμενο μηνυμα, αν εχεις και με αυτες τις θυρες προβλημα, τοτε κατι παιζει με τον ελεγκτη (το τσιπακι) USB της μητρικης ή με τους drivers.

Μην μπλεξεις με update των drivers.
Δεν ειναι δυσκολο, αλλα αν δεν ξερεις να το κανεις πιο πολυ θα σε μπερδεψω παρα θα σε βοηθησω.

Η καινουρια καρτα με θυρες USB θα παιξει ευκολα, το πολυ-πολυ να χρειαστει εγκατασταση drivers απο το CD που λογικα θα εχει η συσκευασια της καρτας. Ομως, επειδη βλεπω οτι το PC ειναι μαλλον παλιουτσικο, πρεπει να παρεις καρτα που να μπορει να "κουμπωσει" στην μητρικη. Αν εχεις μητρικη με PCI-e, δεν υπαρχει θεμα. Αν εχεις παλιοτερη, θα δυσκολευτεις να βρεις αντιστοιχη καρτα.

Θα εχεις 4 θυρες USB 3 στο πισω μερος, που φυσικα θα ειναι συμβατες και με USB 2.
Το κοστος ειναι γυρω στο 10αρικο, φθηνοτερη λυση απο αυτη που προτεινει ο κυριος Κογιας. :)
 

Μηνύματα
2.257
Reaction score
1.202
Το πρόβλημα το παρατήρησα σε 2 πίσω θύρες.Στις άλλες δε δοκίμασα.
Τώρα μόλις έβαλα στις 2 μπροστά και μετέφερα 10 ταινίες απο το στικάκι στο δίσκο κανονικά...
.Αρα κάτι παίζει με τις 2 πίσω θύρες...

supacoopa:

Η μία υποδοχή γράφει PCI Express SATA II ,άρα κάνει?
Απο αυτά που μου έδειξες στο σκρουτζ να πάρω πχ το 1ο?

Coyia τι να πουλήσω 50αρικο,το PC :oops: ?
Δουλευει άψογα για απλή πλοήγηση στο ιντερνετ,ταινίες,μουσική κτλ
Για να πάρω καινούριο θα ήθελα τουλάχιστον 300€ (χωρίς οθόνη) και αν το έδινα θα το έδινα 150...
Το τροφοδοτικό είναι corsair...

Οσο για την θήκη με υποδοχή που λες δεν θα με ενδιέφερε,ας έχω χύμα τις θύρες με καλώδιο να κρέμονται οπουδήποτε,ή και πίσω...Δεν κοιτώ αισθητική στο συγκεκριμένο PC...
 

Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Ειδα πιο προσεκτικα τις φωτογραφιες που εχεις βαλει στο πρωτο post.

Αυτο που βλεπεις με μεγαλα γραμματα πανω στην μητρικη (PCI Express SATA II) ειναι απλα αναγραφη των χαρακτηριστικων της, οπως και το Dual Channel DDRII που λεει πιο πανω.

Απο οτι βλεπω, η μητρικη σου εχει ενα slot PCI Express X16 (εκει εχεις την καρτα γραφικων), δυο slot PCI Express (ειναι τα δυο μικρα slots με τις μαυρες υποδοχες που αναγραφουν PCIE 1 και PCIE 2) και τρια slots PCI (τα μεγαλα με τις ασπρες υποδοχες).

Οι καρτες USB3 που υπαρχουν στο Skroutz συνδεεονται σε slot PCI Express (PCIE), τα οποια ναι μεν υπαρχουν στην μητρικη σου αλλα απο οτι βλεπω δεν ειναι προσβασιμα, λογω του μεγαλου ανεμιστηρα της καρτας γραφικων.

Ισως μπορεσεις να χρησιμοποιησεις το PCIE2, καθως οι καρτες USB3 ειναι "κοντές" (εχουν μηκος οσο και η υποδοχη), αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος οτι δεν θα ακουμπαει η καρτα πανω στον ανεμιστηρα...

Απο οτι ειδα, δεν υπαρχει καρτα USB3 που να συνδεεται σε PCI, στις υποδοχες δηλαδη που εχεις εντελως ελευθερες.
Με λιγο ψαξιμο (καθως τεινουν προς καταργηση) ισως βρεις καρτα USB2 για αυτες τις υποδοχες, δεν ξερω αν σου ειναι αρκετες απο θεμα ταχυτητας.
Post automatically merged:

Τωρα ειδα οτι κατω-κατω, η μητρικη σου βγαζει επιπλεον USB μεσω headers (υποδοχες για καλωδιακι που καταληγει σε θυρα USB, οπως αυτα που χρησιμοποιεις στο μπροστινο μερος του κουτιου).

Εκει θα μπορουσες να βαλεις κατι τετοιο (απο τα header της μητρικης στο πισω μερος του κουτιου), αλλα δυστυχως και αυτα τεινουν προς καταργηση και ειναι δυσκολο να βρεθουν στην Ελληνικη αγορα.

14179.jpg
 
Last edited:




Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Ολες ιδιες ειναι (ιδια εταιρια, ιδιο τσιπακι) απλα καποιες βγαζουν 2 θυρες και καποιες 4, οποτε παραγγελνεις απο οποιο καταστημα σε βολευει.
 


Μηνύματα
2.257
Reaction score
1.202
Να σε ρωτήσω κάτι ακόμα.

Ενώ συνέδεσα σε μια μπροστινή θύρα USB τον εξ.δίσκο,μου δείχνει στην γραμμή εργασιων οτι συνδέθηκε αλλά αν ανοίξω το εικονίδιο "Ο υπολογιστής μου" εκεί δεν φαίνεται,πως μπορώ να το κάνω να φαίνεται και εκεί το εικονίδιο του?

Επίσης οταν ανοίγω το "Ο υπολογιστής μου" εμφανίζεται πάντα και μία μονάδα δισκέτας,αλλά drive δισκέτας δεν έχω.
Πως μπορώ να το σβήσω γιατί είναι σπαστικό?

Τέλος αν ήθελα να συνδέσω (θεωρητικά) άλλους 2 εσωτερικούς δίσκους πως μπορώ να αυξήσω τις υποδοχές SATA?
Υπάρχει κάποια κάρτα που να τις αυξάνει?Εχω 4 και είναι όλες σε χρήση...
 

Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Ειναι φορμαρισμενος ο δισκος; Αν ειναι και δεν εμφανιζεται... προβλημα.
Αν δεν ειναι, πρεπει να τον φορμαρεις μεσα απο το "Disk Management".
Εδω υπαρχει ενας οδηγος, επελεξε συστημα NTFS.

Για την δισκετα μαλλον ειναι θεμα BIOS, που δεν καταλαβαινει αν υπαρχει ή οχι floppy και το εμφανιζει χωρις να υφισταται.
Για να μην μπλεξεις με BIOS settings, μπορεις να κανεις δεξι κλικ στο εικονιδιο της δισκετας, επιλεγεις properties, εκει επιλεγεις την καρτελα hardware, επιλεγεις το floppy απο την λιστα, ξανα κλικ στο properties, πας στο drivers και επιλεγεις disable.

Συγνωμη αλλα δεν ξερω τους ελληνικους ορους αν εχεις ελληνικη εκδοση Windows, ισως μπορει να βοηθησει καποιος αλλος που γνωριζει τις αποδοσεις των ορων.

Παντως επειδη βλεπω οτι εχεις διάφορα προβληματα με τα περιφερειακα, ισως θα ηταν καλο να κανεις ενα φορματ και να ξαναπερασεις Windows, να κάνεις ολα τα update και να περασεις καθαρους drivers απο το site της μητρικης.

Καρτες PCI με υποδοχες SATA δυσκολα θα βρεις, υπαρχουν καποιες PCI Express αλλα κοστιζουν σχεδον οσο ενας καινουριος 500αρης δισκος και εχεις και το προβλημα χωροταξιας με τις υποδοχες της μητρικης.
Οποτε καλυτερα να αντικαταστησεις καποιον μικρο εσωτερικο δισκο που ηδη εχεις, με εναν μεγαλυτερο.
 

TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Ειναι φορμαρισμενος ο δισκος; Αν ειναι και δεν εμφανιζεται... προβλημα.
Αν δεν ειναι, πρεπει να τον φορμαρεις μεσα απο το "Disk Management".
Εδω υπαρχει ενας οδηγος, επελεξε συστημα NTFS.
Μπες στο Disk Managemet, αλλά μάλλον δεν θα χρειαστεί φορμάρισμα, θα πρέπει να ορίσεις τον δίσκο εκεί μέσα και να του δώσεις γράμμα. Δεν ξέρω γιατί, αλλά μου έχει συμβεί με μερικούς δίσκους.
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Δεν κοιτάς και για κανένα μεταχειρισμένο LGA775 mobo με USB3 στις αγγελίες?
 

Μηνύματα
2.257
Reaction score
1.202
Η θύρα USB στην οποία έβαζα το στικάκι ή δίσκο και μου έβγαζαν πρόβλημα είδα οτι είχε ανοίξει ένα μεταλλικό τοίχωμα της,το πάτησα έκλεισε γιατί έκανε "κλατς" οπότε ίσως έφταιγε αυτό...
Ο δίσκος είναι φορμαρισμένος...Δεν μπορώ να τον κάνω ξαναφορμάρισμα έχει 1 TB ταινίες...
Η δισκέτα,έψαξα να βρω την επιλογή που είπες αλλά δεν βρήκα κάτι ώστε να το ξετικάρω...
 

Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Λειτουργει κανονικα ο δισκος αν τον συνδεσεις σε αλλες θυρες;

Ακομα πιο σημαντικο, λειτουργει κανονικα σε καποιον αλλο υπολογιστη;
 

Μηνύματα
2.257
Reaction score
1.202
Και σε άλλες θύρες λειτουργεί κανονικά και σε άλλο PC...
Στην ουσία λύθηκε το πρόβλημα,θα το βάζω σε άλλες θύρες και απο Δευτέρα θα έχω τα USB3 x 4 οπότε θα το βάζω εκεί...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.324
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top