Απορίες για Dual cs510

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Χαιρετώ την παρέα!

Να ξεκαθαρίσω ότι η εμπειρία μου είναι ελάχιστη στο θέμα ήχος, για να μην πω μηδαμινή!

Είμαι κάτοχος ενός πικάπ DUAL cs510 με κεφαλή SHURE M95ED με όχι γνήσια βελόνα, και χωρίς να υπάρχει καλώδιο γείωσης στο πικάπ, το οποίο το είχα παροπλισμένο για αρκετό καιρό. Τις τελευταίες ημέρες και λόγω της κατάστασης το σύνδεσα με έναν ραδιοενισχυτή Technics SA-EX140 με έξοδο phono, και ένα ζευγάρι ηχεία Audio Spectrum S37ii!

Παρατηρώ λοιπόν ότι ο ήχος του βγαίνει από το σύστημα μου είναι πιο χαμηλός από όταν ακούω από άλλη πηγή( βλέπετε cd η ραδιόφωνο) κατά 20%.

Ερώτηση 1η: Αν προβώ στην αντικατάσταση της βελόνας θα λυθεί το πρόβλημα της έντασης η όχι; Θα βοηθούσε η αγορά ενός pro amp, έχετε να προτείνετε κάποιον μέχρι 80ε. ( η κεφαλή μου αν δεν κάνω λάθος είναι (ΜΜ).

Ερώτηση 2η: Το ότι δεν υπάρχει γείωση δημιουργεί πρόβλημα και αν ναι ποιο είναι αυτό; ( έχω παρατηρήσει ότι ώρες ώρες ακούγονται παράσιτα λες και ακούς αναλογικό ραδιόφωνο που δεν είναι καλά συντονισμένο).

Αν το θέμα δεν είναι στην σωστή ενότητα το αφήνω στην κρίση των διαχειριστών για να μετακινηθεί!

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που μου διαθέσατε!
 

Μηνύματα
301
Reaction score
303
Γεια σου θα προσπαθήσω να βοηθήσω με τη λίγη πείρα μου, όσον αφορά την ένταση του ήχου αν "ανοίξεις" περισσότερο το ποντεσιόμετρο του vollume του ραδιοενισχυτή και ο ήχος "ακουστεί" ανάλογα "ρωμαλέος" και με τις άλλες πηγές, τότε το πιθανότερο είναι να μην υπάρχει κάποιο πρόβλημα, απλώς η έξοδος της κεφαλής κινείται στο χαμηλό όριο της εισόδου (και όχι εξόδου, όπως λες) phono και είναι κάτι που πράγματι συμβαίνει, τώρα βέβαια υπάρχει και η περίπτωση η βελόνα να έχει υποστεί ζημιά και η έξοδος της κεφαλής να είναι πολύ περιορισμένη, αλλά τότε θα είχες και έντονα παραμορφωμένο ήχο ή και άλλες αλλοιώσεις που μάλλον δεν συμβαίνουν όπως περιγράφεις το πρόβλημα, τώρα για το δεύτερο ζήτημα, γενικά καλύτερα είναι να υπάρχει γείωση, αλλά αν δεν υπάρχει και δεν ακούς καθόλου βόμβο τότε μάλλον η γείωση από τα βύσματα είναι αρκετή, έτσι όπως θέτεις το πρόβλημα (ώρες-ώρες) μου φαίνεται πιο πιθανό να μαζεύεται σκόνη-βρωμιά στην ακίδα κάποιες φορές και αυτό να δημιουργεί τα παράσιτα που λες ότι μοιάζουν με παράσιτα αναλογικού ραδιοφώνου., ελπίζω να ήμουν χρήσιμος, καλό βράδυ.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Είναι φυσιολογικό και αναμενόμενο το πικάπ να παίζει λίγο πιο χαμηλά από το cd ή το ραδιόφωνο. Απλά στρίψε λίγο παραπάνω το ποτενσιομετρο του ενισχυτή.
Η αντικατάσταση της aftermarket βελόνας με μια γνήσια, ίσως σου δώσει σαν κέρδος καλύτερο tracking, αλλά δε θα ανεβάσει την ένταση. Ούτε και το εξωτερικό phono stage. Άλλωστε το output της Μ95 είναι 4,7mV, αρκετά παραπάνω δηλαδή από τα 2,5mV που είναι η συνήθης ευαισθησία των περισσότερων mm phono stages.
Τώρα, το αν ένα phono stage και δη των 80 ευρώ, θα δώσει καλύτερο συνολικό αποτέλεσμα (όχι ένταση) από το ενσωματωμένο του ενισχυτή σου, είναι κάτι που κάνεις δεν μπορεί να στο πει με σιγουριά.
Η έλλειψη γείωσης, έχει σαν αποτέλεσμα περίπου αυτό που περιγράφεις. Ένα ββζζζζννννν που ενδέχεται να γίνεται πιο έντονο όταν το χέρι σου πλησιάζει ή ακουμπάει κάποια μεταλλικά μέρη του πικαπ. Οπότε ναι, είναι πρόβλημα. Όταν όμως λες πως δεν υπάρχει καλώδιο γείωσης, τι εννοείς?
Κανονικά το καλώδιο έβγαινε μέσα από το πικάπ μαζί με τα καλώδια rca, ή υπάρχει στην πίσω πλευρά κάποια βιδωτή υποδοχή που να γράφει GND ή GROUND?
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Είναι φυσιολογικό και αναμενόμενο το πικάπ να παίζει λίγο πιο χαμηλά από το cd ή το ραδιόφωνο. Απλά στρίψε λίγο παραπάνω το ποτενσιομετρο του ενισχυτή.
Η αντικατάσταση της aftermarket βελόνας με μια γνήσια, ίσως σου δώσει σαν κέρδος καλύτερο tracking, αλλά δε θα ανεβάσει την ένταση. Ούτε και το εξωτερικό phono stage. Άλλωστε το output της Μ95 είναι 4,7mV, αρκετά παραπάνω δηλαδή από τα 2,5mV που είναι η συνήθης ευαισθησία των περισσότερων mm phono stages.
Τώρα, το αν ένα phono stage και δη των 80 ευρώ, θα δώσει καλύτερο συνολικό αποτέλεσμα (όχι ένταση) από το ενσωματωμένο του ενισχυτή σου, είναι κάτι που κάνεις δεν μπορεί να στο πει με σιγουριά.
Η έλλειψη γείωσης, έχει σαν αποτέλεσμα περίπου αυτό που περιγράφεις. Ένα ββζζζζννννν που ενδέχεται να γίνεται πιο έντονο όταν το χέρι σου πλησιάζει ή ακουμπάει κάποια μεταλλικά μέρη του πικαπ. Οπότε ναι, είναι πρόβλημα. Όταν όμως λες πως δεν υπάρχει καλώδιο γείωσης, τι εννοείς?
Κανονικά το καλώδιο έβγαινε μέσα από το πικάπ μαζί με τα καλώδια rca, ή υπάρχει στην πίσω πλευρά κάποια βιδωτή υποδοχή που να γράφει GND ή GROUND?
Αρχικά σας ευχαριστώ πολύ και τους δυο που ασχοληθήκατε με το θέμα μου!

Λοιπόν σήμερα το πρωί έκανα χειρουργείο για να δω τι γίνεται.

Στο θέμα γείωσης, δεν βγαίνει καθόλου καλωδιάκι και ούτε έχει κάπου βιδωτή υποδοχή με χαρακτηριστικά grd ή ground! Έχει γειωθεί και δεξί και αριστερό κανάλι πάνω στα rca του!

Δεν έχω λοιπόν θέμα με ββζζζζννννν που αναφέρεις, απλά μετά από λίγη ώρα παιξίματος ξεκινάει να ακούγεται ένα ( χρρρρρρρ παράσιτο) που ανάφερε και ο φίλος Nikospi και ψιλοχαμηλώνει ο ήχος!
 

Μηνύματα
301
Reaction score
303
Καλησπέρα και πάλι, αυτό που θα ήθελα να παρατηρήσεις είναι την ακίδα και το στέλεχος στη διάρκεια της αναπαραγωγής του δίσκου από πλάγια θέση, είναι παράλληλο το σώμα της κεφαλής με το επίπεδο του βινυλίου ή μήπως πέφτει πολύ κάτω και εκτός από την ακίδα για παράδειγμα ακουμπάει και το σώμα της κεφαλής στο βινύλιο στη χειρότερη περίπτωση, γενικά για να αντιμετωπίσεις τέτοια ζητήματα χρειάζεται πρώτα ορθή ρύθμιση του βάρους ανάγνωσης και πιθανόν ρύθμιση του ύψους του βραχίονα (εάν αυτό το επιτρέπει βέβαια ο κατασκευαστής του πικάπ, κάτι που δεν το γνωρίζω).Ελπίζω πάλι να ήμουν χρήσιμος.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.865.027
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top