Απορια για 4k splitter

Μηνύματα
94
Reaction score
52
Καλημερα σε ολους.
Εχω το εξης θεμα εδω και καιρο και το ειχα παρατησει λιγο στην ακρη.
Εχω την lg uh7700 tv ,ενισχυτη τον pioneer vsx423k και για media player το zidoo x9s.
Το προβλημα μου ειναι πως καθως ο ενισχυτης δεν υποστηριζει hdr εχω το zidoo με hdmi στην tv και στον pioneer με οπτικη για να βλεπω hdr στις ταινιες. Ομως χανω στον ηχο dolby true και dts hd. Εψαχνα παλιοτερα ,παντα μιλαω για Ελλαδα το ergeat h10 αλλα δεν..
Μπορει καποιος να μου προτεινει ενα splitter μονο για το παραπανω,δηλαδη να συνδεθει και ο pioneer ωστε να εχω και hdr και hd audio μεχρι 50-70ευρω? Εχω μπερδευτει με τοσα που κυκλοφορουν..πχ ειδα αυτο https://kalemisbros.gr/electronics-...1-in-2-out-4k60hz-4-4-4-hdcp-2.2-dolbytruehd/
αλλα πχ στα specs βλεπω αυτην την συνδεση (φωτο παρακατω) και δεν καταλαβαινω,ειναι μονο για διαχωρισμο εικονας σε πολλες οθονες η' μπορω να κανω δουλεια μου? Πχ το ergeat θυμαμαι πισω εβαζες το pleyer και μετα ενα hdmi πηγαινε στην tv και ενα στον ενισχυτη.
Καθε προταση ευπροσδεκτη παιδια.
Ευχαριστω.
4k.png
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Μάλλον δειχνει ότι δουλευει αυτο ,φτάνει να στελνει και τον ήχο στην μεριά του ενισχυτη που θα τον βλέπει σαν 1080 !!
Με αυτά τα gadgetακια πρέπει να πειραματιστείς γιατί έχουν αμφιβολα αποτελέσματα.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Κάτι τέτοιο ψάχνεις.


Θα σου πρότεινα κάποιο προϊόν της hdfury, αλλά ξεφεύγει απ' το budget που έθεσες.
 

Μηνύματα
94
Reaction score
52
Μάλλον δειχνει ότι δουλευει αυτο ,φτάνει να στελνει και τον ήχο στην μεριά του ενισχυτη που θα τον βλέπει σαν 1080 !!
Με αυτά τα gadgetακια πρέπει να πειραματιστείς γιατί έχουν αμφιβολα αποτελέσματα.
Σε ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση.
Αν μπορεις βοηθησε με λιγο ακομα γιατι δεν εχω γνωσεις πανω σε αυτα και μπερδευομαι συνεχεια. Οτι θα τον βλεπει σαν 1080 θα ειναι προβλημα? Πχ. αφου εικονα η tv θα περνει απο το zidoo μεσω του splitter αρα μεχρι εκει οκ για 4κ και hdr..παρακατω ομως το spitter θα δινει στον ενισχυτη το hd audio?
Εμενα με ενδιαφερει ωστε να πηγαινει οπως λες τον ηχο στον pioneer ωστε να παιζει hd audio αλλα με ζοριζει η εικονα συνδεσης που βλεπω γιατι δειχνει μονο οθονες και οχι να συνδεεται και με πηγη ηχου.
Κάτι τέτοιο ψάχνεις.


Θα σου πρότεινα κάποιο προϊόν της hdfury, αλλά ξεφεύγει απ' το budget που έθεσες.
Το ζαχαρωνω καιρο ,απλα επειδη νομιζω οτι θα κανω πειραμα τελικα ελεγα να δωσω οσο λιγοτερα μπορω. Το βλεπεις φιλε μου οτι με αυτο κανω σιγουρα δουλεια?
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Νομίζω πως έχεις το δικαίωμα επιστροφής προϊόντος σε εύλογο διάστημα αν δε δουλέψει. Έτσι δεν είναι;
Αλλά θεωρώ ότι η λύση που σου πρότεινα θα δουλέψει. Είναι audio extractor κι αυτό ακριβώς ψάχνεις.
Μια συσκευή που μπορεί να δεχτεί 4k σήμα σε μέγιστο bandwidth και να το προωθήσει στην τηλεόραση σου, ενώ παράλληλα διαθέτει μια έξοδο αποκλειστικά για ήχο.
Μπορεί να δουλέψει κι η πρώτη λύση, αλλά δεν μπορώ να στο πω με βεβαιότητα. Είναι λίγο μπλέξιμο τα Edid στο hdmi και τι έχει προβλέψει ο κατασκευαστής του splitter.
 

Μηνύματα
870
Reaction score
238
καλησπερα,
εγω ειχα παρει marmitek 612 αλλα ή εστελνε κ στα δυο 1080p ή και στα δυο 4Κ οποτε δε δουλευε ο pioneer av μου(οχι 4κ)...θα περιμενε κανεις να αγνοησει το 4κ κ να κρατησει τον ηχο αλλα μαλλον ειναι κωδικοποιημενα μαζι καπως...
το marmitek 812 κανει 4κ κ 1080 μαζι παντως
 

Μηνύματα
94
Reaction score
52
Νομίζω πως έχεις το δικαίωμα επιστροφής προϊόντος σε εύλογο διάστημα αν δε δουλέψει. Έτσι δεν είναι;
Αλλά θεωρώ ότι η λύση που σου πρότεινα θα δουλέψει. Είναι audio extractor κι αυτό ακριβώς ψάχνεις.
Μια συσκευή που μπορεί να δεχτεί 4k σήμα σε μέγιστο bandwidth και να το προωθήσει στην τηλεόραση σου, ενώ παράλληλα διαθέτει μια έξοδο αποκλειστικά για ήχο.
Μπορεί να δουλέψει κι η πρώτη λύση, αλλά δεν μπορώ να στο πω με βεβαιότητα. Είναι λίγο μπλέξιμο τα Edid στο hdmi και τι έχει προβλέψει ο κατασκευαστής του splitter.
Μου το εξηγησες αψογα σε απλα Ελληνικα και σε ευχαριστω! Οπως το βλεπω θεωρω οτι πιο λογικο ειναι να ανεβω λιγο και να προτιμησω το marmitek παρα να πειραματιστω και να μην πετυχω τιποτα.
καλησπερα,
εγω ειχα παρει marmitek 612 αλλα ή εστελνε κ στα δυο 1080p ή και στα δυο 4Κ οποτε δε δουλευε ο pioneer av μου(οχι 4κ)...θα περιμενε κανεις να αγνοησει το 4κ κ να κρατησει τον ηχο αλλα μαλλον ειναι κωδικοποιημενα μαζι καπως...
το marmitek 812 κανει 4κ κ 1080 μαζι παντως
Ο pionner μου ειναι 4k (vsx423k) οποτε θεωρω-ελπιζω οτι δεν θα εχω προβλημα.
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Μα καλά , οι υπεύθυνοι των καταστημάτων που πουλάνε τα είδη αυτά δεν κάνουν τον "κόπο" να μπούν και να απαντησουν υπεύθυνα? Που αλλού δλδ. κοιτάνε για δημοσιεύσεις/απορίες για τα προιόντα τους εκτός απο αυτά εδώ τα εξειδικευμένα forum/sites???? Απίστευτοι!
 

Ihodomi

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.045
Reaction score
204
Νομίζω πως έχεις το δικαίωμα επιστροφής προϊόντος σε εύλογο διάστημα αν δε δουλέψει. Έτσι δεν είναι;
Αλλά θεωρώ ότι η λύση που σου πρότεινα θα δουλέψει. Είναι audio extractor κι αυτό ακριβώς ψάχνεις.
Μια συσκευή που μπορεί να δεχτεί 4k σήμα σε μέγιστο bandwidth και να το προωθήσει στην τηλεόραση σου, ενώ παράλληλα διαθέτει μια έξοδο αποκλειστικά για ήχο.
Μπορεί να δουλέψει κι η πρώτη λύση, αλλά δεν μπορώ να στο πω με βεβαιότητα. Είναι λίγο μπλέξιμο τα Edid στο hdmi και τι έχει προβλέψει ο κατασκευαστής του splitter.
Λογικά θα δουλέψει.Κάποιες φορές υπάρχει ασυμβατότητα σε κάποιες συσκευές που δυστυχώς κανείς δεν μπορεί να εξηγήσει.Τα προιόντα της Marmitek τα έχουμε τοποθετήσει σε πολλές εγκαταστάσεις και γενικά δεν υπάρχουν προβλήματα.Έχει υπάρξει όμως και περίπτωση που δεν κλείδωνε με τίποτα το σήμα.
Αν σας ενδιαφέρει μπορούμε να σας το προμηθέυσουμε και αν δεν σας κάνει το επιστρέφετε, αρκεί να υπάρχει η πλήρης συσκευασία.
 

Μηνύματα
94
Reaction score
52
Λογικά θα δουλέψει.Κάποιες φορές υπάρχει ασυμβατότητα σε κάποιες συσκευές που δυστυχώς κανείς δεν μπορεί να εξηγήσει.Τα προιόντα της Marmitek τα έχουμε τοποθετήσει σε πολλές εγκαταστάσεις και γενικά δεν υπάρχουν προβλήματα.Έχει υπάρξει όμως και περίπτωση που δεν κλείδωνε με τίποτα το σήμα.
Αν σας ενδιαφέρει μπορούμε να σας το προμηθέυσουμε και αν δεν σας κάνει το επιστρέφετε, αρκεί να υπάρχει η πλήρης συσκευασία.
Φιλε μου δεν σε ξερω δεν με ξερεις ,ουτε κανω διαφημιση..Μακαρι να ηταν ολοι οι επαγγελματιες ετσι και να εδειχναν τοσο σεβασμο και ενδιαφερον στους πελατες.
Ειδα την εταιρια σου και θα μου επιτρεψεις οταν προχωρησω στην αγορα του να σε 'ενοχλησω'.
Σε ευχαριστω
 

Μηνύματα
94
Reaction score
52
Λοιπον,εκ πρωτης Χρονια πολλα Χριστος Ανεστη σε ολους.
Επανερχομαι στο θεμα μου καθως ''δανειστικα' ενα Marmitek Connect AE24 απο εναν φιλο οπου εκανε αναβαθμιση στο συστημα του με καινουργιο ενισχυτη..το θεμα μου πλεον ειναι οτι
α: καποιες φορες ωστε να 'δει' τον hd audio πρεπει να το βγαλω και να το ξαναβαλω στην πριζα
β: καποια mkv οπως παραδειγμα το Speed.1994.UHD.BluRay.2160p.DTS-HD.MA.5.1.HEVC.REMUX-MGC παιζει για λιγο στην αρχη (2-3 λεπτα) και μετα παντα στην ιδια σκηνη γινεται πρασινη η οθονη της τηλεορασης και αναβοσβηνει.
Να σημειωσω πως με τον φιλο που μου το εδωσε εκτος οτι ειχαμε ιδιο ενισχυτη και player σε αυτον επαιζε αψογα..
Καμια ιδεα για βοηθεια?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.278
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top