Απορια για xbox 360


Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Δεν το έχω δει ποτέ ταινία από το 360, αλλά νομίζω ότι με την τελευταία αναβάθμιση του dashboard μπορεί. Δεν ξέρω όμως αν μπορεί και στα original και στα αντεγραμμένα.

Μπορεί δεν μπορεί, άλλο το DVDp και άλλο η παιχνιδομηχανή. :)
 

Μηνύματα
77
Reaction score
0
Γιατι ειναι παιχνιδομηχανη και ΟΧΙ upscale dvd player. Τα παιχνιδια που δειχνει σε 720p και 1080i εχουν την πληροφορια αποθηκευμενη ειδη στο δισκακι και απλως το xbox δειχνει αυτο που βλεπει. Τωρα για την αναβαθμιση του dashboard δεν γνωριζω. Μπορουμε να κανουμε τετοιο πραγμα ? και αν ναι πως? δεν το εχω ψαξει καθολου.
 


Μηνύματα
1.122
Reaction score
0
Αποσο ξερω, στις ταινιες δινει σημα 480p εφοσον ειναι συνδεμενο με conponent, οποτε τουλαχιστον γλιτωνεις το de-interlacing. Αλλα κατι εχω ακουσει και για 720p μεσω πλαγιας οδου, αμα κανεις stream το DVD απο media center PC, αφου στο streaming υποστηριζει 720p και ουσιαστικα κανει το PC το upscale...
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.925
Reaction score
3.723
Για την ιστορία, η MS απέφυγε να πληρώσει κάποια royalties (στο DVD forum?) γι'αυτό δεν ενσωμάτωσε δυνατότητα upscale στο DVD playback του 360...
Ενδεικτικά, το 1ο xbox έχει αυτή τη δυνατότητα στην έξοδο component του με 3rd party software. Πιθανολογώ ότι στο μέλλον θα το κάνει (αν δεν το κάνει ήδη) με αναβάθμιση dash, όπως είπε ο Σπύρος, αλλά ποτέ δεν ξέρεις...
 

Μηνύματα
134
Reaction score
0
Παιδια το 360 ως dvd player ειναι για καρπαζιες!!!Και να φανταστεις οτι το player μου ειναι 3ετιας(pioneer 656a),παρολαυτα παιζει πολυ καλυτερα... :shock:
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.925
Reaction score
3.723
Και στο αρχικό xbox, η out-of-the-box ποιότητα του dvd playback σε άφηνε λίγο ανικανοποίητο...
Είναι...ενδιαφέρον όμως τι μπορείς να κάνεις με λίγα "πειράγματα" όταν σου δίνεται η δυνατότητα.
 

Μηνύματα
34
Reaction score
0
To Xbox 360 κάνει scaling σε 720p και αργότερα σε 1080p αλλά μόνο μέσω VGA.

Και πάλι δεν είναι το καλύτερο player, απλά ξεκαθαρίζω την κατάσταση.
 

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Εγώ πάντως έχω διαβάσει οτι μετά το Fall update θα κάνει upscale σε 1080p τα DVD και τα παιχνίδια και απο Component. Στη VGA θα δίνει 1080p για τα HD-DVD. Δεν είμαι πολύ σίγουρος πάντως γιατί κάπου αλλού διάβασα τελευταία μετά την παρουσίαση του HD-DVD drive οτι η πρώτη γενιά drives δε θα δίνει καθόλου 1080p και θα πηγαίνει έτσι κι αλλιώς μόνο μέχρι τα 1080i. Πάντως αυτό με το VGA είναι πολύ μούφα γιατί πιστεύω είναι πολύ λίγες οι τηλεοράσεις που δέχονται 1080p απο VGA.
 

Μηνύματα
34
Reaction score
0
Και τα DVD θα γίνονται upscale μόνο από VGA. Το ίδιο ισχύει και σήμερα και δεν πρόκειται να αλλάξει κατά την Microsoft. Μόνο στην περίπτωση των παιχνιδιών δεν θα υφίσταται περιορισμός στη μία ή στην άλλη έξοδο. Το drive δίνει 1080p αλλά μόνο από VGA. Το πρόβλημα δεν είναι τεχνικό αλλά οι περιορισμοί του AACS που αναφέρονται μεν σε αναλογικές εξόδους αλλά εστιάζονται σε component και όχι σε VGA. Για αυτό και δεν θεωρείται παράτυπο το upascaling από VGA. Εξάλλου δεν έχει καμία σχέση η γενιά του drive. Αυτό μόνο διαβάζει. Τα υπόλοιπα είναι θέμα του Xbox 360 που έχει την απαραίτητη ισχύ για όλες τις υποστηριζόμενες αναλύσεις του format.

Όντως όμως είναι ελάχιστες οι τηλεοράσεις που δέχονται 1080p από VGA, τουλάχιστον στην Ευρώπη μιας και, ως συνήθως, υπάρχουν σχετικά αρκετά τέτοια μοντέλα στις Ηνωμένες Πολιτείες αν και τις περισσότερες φορές είναι προβολικές.
 

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Το οτι δε θα παίζει 1080p γενικά το drive εδώ το διάβασα αν και τα γράφει λίγο μπερδεμένα. Δεν είμαι σίγουρος αν μιλάει για γενιές των drives ή της κονσόλας.

http://www.gizmodo.com/gadgets/home-entertainment/microsoft-and-toshiba-demo-the-xbox-360-hd-dvd-and-2nd-gen-hd-dvd-players-207254.php

We all got "preliminary" spec sheets on the new HD-A2, and HD-XA2 - no new info there, although the HD-A2 is supposed to drop next week, HD-XA2 drops in Nov/Dec.
I asked if the old models would ever get 1080p output through firmware, to which they replied an definitive no, but the old players would not be abandoned, firmware-wise.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.428
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top