Αποσταση ηχειων μεταξυ τους...??

Μηνύματα
221
Reaction score
59
Καλησπέρα σας ...... εχω το παρακάτω setup της φωτογραφίας..Η θεση ακρόασης είναι στα 2.10 μετρα περίπου από τα ηχεία...
Αγνοήστε αυτό το πράγμα στην μεση για τηλεόραση.... είναι προσωρινά μέχρι να ερθει η 4Κ ....απλα για να ακούω μουσική από τον media player το εχω :p
Η ερωτηση μου λοιπον είναι ,,,, ποια η καλύτερη μεταξύ τους απόσταση των ηχειων?
Κάπου πηρε το ματι μου ότι πρεπει να είναι ιση με την απόσταση ακρόασης...δηλαδή στα 2.10 μετρα στην περίπτωση μου (Η όχι???)...
Ακούω ιδέες κ ερωτήσεις
Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια σας.
IMG_1391.JPG
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.033
Reaction score
8.060
Βλέπω klipsch άρα λίγο μεγαλύτερη απόσταση από αυτήν μεταξύ τους, δεν θα έβλαπτε...
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.033
Reaction score
8.060
Έτσι είναι και το σωστό! Μέχρι και 2,5 δεν θα ήταν άσχημα βέβαια.... επίσης παρατηρώ και σωστή γωνία κλήσης.
[DOUBLEPOST=1450138468][/DOUBLEPOST]Τελικά αρκετοί είμαστε οι klipschάκιδες στο forum!

Παρακαλούμε αναφέρετε και τα υπόλοιπα μηχανήματα του συστήματος.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Δεν ξέρω αν με ξεγελά η φωτογραφία. Πού είναι το σημείο τομής των ευθειών από τα tweeter;
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.033
Reaction score
8.060
Από δική μου εμπειρία πρέπει όταν βρισκόμαστε στην σωστή θέση ακρόασης, μόλις που θα φαίνεται η εσωτερική πλευρά.
Η δε Klipsch προτείνει και αυτή αρκετή κλήση: http://images.klipsch.com/Reference2010Manual_635042116138280000.pdf

Επίσης παίζουν πολύ καλά και με τις σίτες. (Άρα μπορεί τα αναγραφόμενα στο προσπέκτους χαρακτηριστικά του ηχείου να ισχύουν με τις σίτες στην θέση τους).
 

Μηνύματα
152
Reaction score
132
Ειναι εφικτό οι καναπέδες μετακινηθούν ; σιγουρα πρέπει να ανοίξουν έστω και λίγο προς τα αριστερά.
Επίσης θεωρώ οτί τα ηχεία σου πρέπει να έρθουν λίγο πιο μπροστά λόγω bass reflex
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.376
Reaction score
79.463
Εμένα πάλι, απο την φωτό μου φαίνεται μικρή η απόσταση απο τον τοίχο πίσω απο τα ηχεία.
Πόση ειναι? τι προτείνει ο κατασκευαστής?
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.681
Reaction score
2.728
Η αποσταση απο τον πισω τοιχο ειναι οντως μικρη, θα μπορουσε να "ανοιξει" κ αποσταση μεταξυ των ηχειων αλλα δυστυχως το δεξι ηχειο δεν μπορει να παει πιο δεξια στη γωνια γιατι εκει θα εχει επιπλεον φορτιση 6db στις χαμηλες.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.033
Reaction score
8.060
Η αποσταση απο τον πισω τοιχο ειναι οντως μικρη, θα μπορουσε να "ανοιξει" κ αποσταση μεταξυ των ηχειων αλλα δυστυχως το δεξι ηχειο δεν μπορει να παει πιο δεξια στη γωνια γιατι εκει θα εχει επιπλεον φορτιση 6db στις χαμηλες.
Συμφωνώ απολύτως! (Εκτός αν τα ενισχυτικά διορθώνουν το πρόβλημα).
 


Μηνύματα
221
Reaction score
59
Έτσι είναι και το σωστό! Μέχρι και 2,5 δεν θα ήταν άσχημα βέβαια.... επίσης παρατηρώ και σωστή γωνία κλήσης.
[DOUBLEPOST=1450138468][/DOUBLEPOST]Τελικά αρκετοί είμαστε οι klipschάκιδες στο forum!

Παρακαλούμε αναφέρετε και τα υπόλοιπα μηχανήματα του συστήματος.
Τα RF-82 προφανές .... με Bi amp στον ONKYO TX-SR876 με καλωδια MOGAMI W3103 Πηγή από blue ray Samsung και Coaxial συνδεση στον AVR με ομοαξονικο Van den Hul "THE NAME" περιμένω και κεντρικο ηχείο Klipsch RC-62 :)
 

Μηνύματα
221
Reaction score
59
Ειναι εφικτό οι καναπέδες μετακινηθούν ; σιγουρα πρέπει να ανοίξουν έστω και λίγο προς τα αριστερά.
Επίσης θεωρώ οτί τα ηχεία σου πρέπει να έρθουν λίγο πιο μπροστά λόγω bass reflex
Ναι είναι δυνατον να μετακινηθούν οι καναπέδες ... το ειχα σκοπο αυτό .....
Οσο για την αποσταση από τον τοιχο αυτό είναι ένα άλλο ερώτημα μου.....
Από την οπη πισω τα ηχεια απέχουν 22cm ...παίρνω αρκετα καλο μπασο νομιζω...να τα παω μπρος η πισω?
Πισω από τον καναπε να σημειώσω ότι υπάρχει η συνέχεια του σαλονιού που είναι άλλο τοσο και λιγο μεγαλύτερος χωρος από ότι βλέπετε στην φωτο!
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Δεν έγινα κατανοητός. Το ηχεία πόσο σύγκλιση έχουν; Συγκλίνουν στη μύτη του ακροατή; Μέσα στο κεφάλι; Πίσω από αυτό;
 

Μηνύματα
221
Reaction score
59
Δεν έγινα κατανοητός. Το ηχεία πόσο σύγκλιση έχουν; Συγκλίνουν στη μύτη του ακροατή; Μέσα στο κεφάλι; Πίσω από αυτό;
Xωρις να εχω κανει ακριβη μέτρηση .....νομίζω μεσα στο κεφαλι γινεται η σύγκλιση
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Για στρίφτα λίγο να συγκλίνουν 14-15 εκατοστά πίσω από το κεφάλι και πες αν άνοιξε η στερεοφωνική εικόνα.
 



Μηνύματα
221
Reaction score
59
Αφού έχεις γλυτώσει τόσα ποστς το δούλεμα για την τηλεόραση, καλά είσαι! :)
χαχααχχα Φροντισα να το ξεκαθαρισω στην αρχη πως δεν είναι καν τηλεοραση ένα παλιο μόνιτορ είναι (και με πρόβλημα κιολας) απλα για να σεταρω τον ενισχυτή και το player....μεχρι να ερθει η νεα μου ΤV.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.336
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top