Απόπειρα για 4δρομο ενεργο

Μηνύματα
390
Reaction score
975
Καλησπερα σε ολους!!!
Ηθελα να κανω ενα μικρο teaser τωρα που μου εχουν ερθει τα μεγαφωνα και οι κορνες και θα επενελθω σε δευτερη φαση με λεπτομερειες...
Υγ + το 1772 της tangband που ειναι σε αλλο χωρο αυτη τη στιγμη. IMG_20181014_190618.jpg IMG_20181014_190555.jpg IMG_20181011_154304.jpg IMG_20181011_154245.jpg
 


platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.275
Reaction score
1.356
SB Acoustics βλεπω για τα γουφερ.....τα υπολοιπα ποια μεγαφωνα ειναι?
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
H κατασκευη ενος ηχειου ειναι εξαιρετικα δυσκολο επιχειρημα, ενος τετραδρομου...:thumbsdown:
Η επιλογη μεγαφωνων επισης πολυ σημαντικη, εδω βλεπω επιλογες με αταιριαστα χαραχτηριστικα αποκαλυψε τις σκεψεις σου ...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.209
Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα...
Τέσσερις δρόμοι σε τι θα βοηθήσουν; Και μάλιστα με 10 ιντσών woofer και 7,5αρι mid-bass.
Προσωπικά θα πήγαινα σε τετράδρομο μόνο με συνδυασμό ενός πολύ μεγάλου κώνου 15 ιντσών, ώστε να έχω την περιοχή από 18 Hz μέχρι τους 60-70 από αυτό και με συμβατικές μονάδες.
Το Tang band καλύπτει άνετα την περιοχή πάνω από τους 250-300 που μπορεί να κοπεί το 10ιντσο.
Επίσης συνδυαζόμενο το 1772 με κόρνα είναι λίγο περίεργο.
 

Μηνύματα
390
Reaction score
975
Το σχεδιο ειναι κατι που μοιαζει με τα τετραδρομα του troels με την ιδιομορφια της κορνας. kit του troels ειχα την τυχη να ακουσω απο κοντα και επαθα πλακα.Επισης fullrange με κορνα εχω ακουσει το marvel της Tune audio θεικο..και μια ιδιοκατασκευη με μεγαφωνα fostex και αυτη μου αρεσε,και μου ηρθε η ιδεα να τα παντρεψω. Τωρα γιατι αυτα τα μεγαφωνα το sb29 το εχω δει σε πολλα project και η τιμη του ειναι καλη και το σκεφτομουν απο την αρχη τα satori τα βρηκα σε μια τρομερη τιμη κατω του μισου απο οσο παιζουν στα μαγαζια εξω και τα χτυπησα,τα peerless για τα λεφτα του λενε οτι ειναι κορυφη θα δειξει.εχω ριξει αρκετο διαβασμα και το παλεψα με το winisd και το bassboxpro και νομιζω οτι θα παιξει.

Crossover και προενισχυτης θα αναλαβει το minidsp 4x10hd, ενισχυτες απο κατω προς τα πανω crown xls 1502,crown xls 1002,τσακιριδης αχιλλεας και τσακιριδης αρτεμης τα οποια ολα προυπαρχουν αν και μαλλον θα παρω μια ακομη αρτεμης για το midrange.

Η καμπινα θα ειναι ψιλο modular και θα εχω δυνατοτητα για να πειραματιστω με διαφορες διαταξεις και αυτο ειναι που μου αρεσει πιο πολυ
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Ενδιαφέρον project.

Η κόρνα είναι Iwata 600?

Με το Satori και κρος στα 1,5 Κhz φτιάχνεις ένα πολύ ωραίο δύδρομο.

Για τρίδρομο, πας σε λύση Fullrange Assisted (FAST), με το 1772 σε ρόλο πρωταγωνιστή και κρος στα 100Ηz και 2,5-4κ περίπου.

Δεν βλέπω τον λόγο για τετράδρομο.
 

Μηνύματα
390
Reaction score
975
Ναι iwata 600 ειναι η κορνα.Η καμπινα θα ειναι modular οποτε θα δοκιμασω διαφορες παραλλαγες και αυτο ειναι πoυ μου αρεσει στο project. Οσο για το τετραδρομο ο συμδυασμος vented για τα πολυ χαμηλα με sealed για upper bass με αφησε αφωνο σε παρομοια κατασκευη ελπιζω να πετυχω την ιδια αισθηση..
 




Μηνύματα
390
Reaction score
975
Φευγουν σημερα πακετο για θεσσαλονικη σε εταιρεια που ειδικευεται σε βαφες χρωμιου για να γινουν μπρουτζινες. Μου εχουν υποσχεθει οτι θα μοιαζουν με σαξοφωνο στο φινιρισμα για να δουμε.. Σε κανα 10ημερο τα αποτελεσματα.
 

Μηνύματα
390
Reaction score
975
Προχωραει το προτζεκτακι αργα αλλα σταθερα!Η καμπινα εχει ξεκινησει και πιθανον το επομενο σκ να ειναι ετοιμη, οι κορνες σημερα εδεσαν με τα driver και εντος της εβδομαδας θα αρχισουν τα πειραματα με κρoσαρισματα με το 1772 να δω πως ακουγεται. Παραθετω φωτο απο τις κορνες συμπαθητικες βγηκαν
 

Attachments



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.184
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top