Απόψεις για Dynaudio Emit M20

Μηνύματα
121
Reaction score
41
Σκέφτομαι να αναβαθμίσω ηχεία και να πάω από τα Monitor Audio BX2 στα dynaudio Emit 20 (σκέφτομαι και τα 10 αλλά διαβάζω ότι η εγγύτητα τους στην τιμή με τα 20, τα κάνει ασύμφορα). Ποιος τα έχει για να μας περιγράψει λίγο την εμπειρία του με αυτά;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 


Μηνύματα
121
Reaction score
41
Ο ενισχυτής είναι ο NAD 356BEE, έχεις δικιο συγνώμη για την παράλειψη. Τα ηχεία είναι της τάξης των 700 ευρώ περίπου, από όσο ξέρω.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Θα σου πω γιατί σε ρώτησα, το έχω ψάξει το θέμα. Το emit 20 είναι στην ίδια κατηγορία με το bm5 mk3, δηλαδή βάσης δύο δρόμων με 6.5'' woofer. Όμως το BM5 έχει καλύτερες μονάδες (μεγαλύτερη σειρά) και ενσωματωμένους τους κατάλληλους ενισχυτές, ηλεκτρονικό cross με dsp κτλ. Το emit έχει βέβαια καλύτερο φινίρισμα. Όταν λοιπόν το ζεύγος των BM5 κοστίζει 800€ θεωρώ το emit κακή επιλογή.
Ακόμα και οπτικά η διαφορά είναι χαρακτηριστική. Εδώ μπορείς να δεις το woofer των emit



Και σε αυτό το video το woofer των BM

 

Μηνύματα
121
Reaction score
41
Είσαι της άποψης να γίνεται ακρόαση μουσικής από monitor ηχειο ε;
 



Μηνύματα
121
Reaction score
41
Ψάχνοντας και ρωτώντας διάφορους φαίνεται ότι τα dynaudio γενικά είναι απαιτητικά σε ισχύ ενισχυτή. Το επιβεβαιώνετε;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Να ξεκαθαρίσω πως είμαι φανατικός της εταιρίας και θεωρώ τα μεγάφωνα τους από τα καλύτερα.
Σαφέστατα τα μεγάλα πηνία των μονάδων τους καταπίνουν ρεύμα για πλάκα. Το θέμα είναι πως αν πας στον ήχο τους δύσκολα θα ξεφύγεις.
Όπως σωστά είπε παραπάνω ο Zabbalos το ΒΜ-5 έχει καλύτερες μονάδες, αλλά τον περιορισμό του ενισχυτή Class D με μόλις 50 watts, έναν για το midwoofer και έναν για το tweeter.
Για ακρόαση εγγύς πεδίου είσαι ΟΚ αλλά για τις δικές σου συνθήκες θα πρέπει να το δεις αν σου αρκεί.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Όπως όλοι οι δορυφόροι, έτσι κι αυτά χρειάζονται σαμπ.

Εφόσον βάλεις τα σαμπ που προβλέπονται για το χώρο, με σωστή ενσωμάτωση (κρος ένθεν κι ένθεν), τα ενσωματωμένα ενισχυτικά στάδια των ενεργών ηχείων είναι αυτά ακριβώς που χρειάζονται.
 

Μηνύματα
121
Reaction score
41
@costas EAR αναφέρομαι στα παθητικά Emit M20, που θα οδηγούνται από το NAD 356BEE. Δεν έχω καμία διάθεση να βάλω subwoofer.
@PeterMeni ποια ειναι η άποψη σου για τα Emit M20;
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
αν τα 50w ειναι λιγα στο bm , τοτε τα 80 του nad μετα απο το crossover ποσο πιο λιγα θα ειναι ;
εγω γενικα γουσταρω ενεργα , οποτε αρκετα πολωμενος για συζητηση.
 

Μηνύματα
399
Reaction score
362
Εξαιρετικό ηχείο για τα χρήματα του.Το έχει φίλος με Hegel 160.Θεωρω δυσκολο το να μην σου αρέσει,αλλά πιθανό να σε οδηγήσει σε αλλαγή ενισχυτή.
 

Μηνύματα
121
Reaction score
41
Εξαιρετικό ηχείο για τα χρήματα του.Το έχει φίλος με Hegel 160.Θεωρω δυσκολο το να μην σου αρέσει,αλλά πιθανό να σε οδηγήσει σε αλλαγή ενισχυτή.
Είναι αντίστοιχο τόσο καλού ενισχυτή;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
@PeterMeni ποια ειναι η άποψη σου για τα Emit M20;
Η dynaudio δεν είναι εταιρία που πουλάει φούμαρα. Είναι μπαμ και κάτω θα έλεγα, με σχεδιάσεις ακριβείας και εργαστηριακά άψογες. Βέβαια σε αυτό βοηθάνε και οι, ιδιαίτερης φιλοσοφίας, μονάδες.

Θα έλεγα πως ο ενισχυτής σου, χωρίς να είναι κακός, θα πέσει <<λίγος>> για τέτοια ηχεία.
Για παράδειγμα, ο Hegel 160 που αναφέρθηκε παραπάνω, θα έλεγα πως είναι εξαιρετικό πάντρεμα.
Δεν χρειάζεται να γίνει άμεσα αναβάθμιση ενισχυτικού, αλλά με ένα τέτοιο σύστημα πας σε άλλους ορίζοντες!
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
απλα μετα πρεπει να σκεφτεις οτι ΑΝ πας για αλλο ενισχυτη , πας αντιστοιχα και για ανωτερο ενεργο μονιτορ η το sub που λεγαμε.
ειπαμε ειμαι λιγο biased
 

Μηνύματα
399
Reaction score
362
Είναι αντίστοιχο τόσο καλού ενισχυτή;
Ο Hegel σαφώς και θα μπορούσε να υποστηρίξει και ανώτερης κατηγορίας ηχεία.Αλλα και τα dynaudio,ακούγονται πιο πάνω απ όσο υπονοεί η τιμή τους.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.278
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top