Από την αρχή setup

Μηνύματα
13
Reaction score
0
Καλησπέρα.

Θέλω να αγοράσω ένα home cinema.

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω τα components ξεχωριστά και να μην καταφύγω σε έτοιμη λύση. Το διαθέσιμο budget είναι 800-1000 ευρώ για ενισχυτή και ηχεία. DVD θα κρατήσω το παλιό μου.
Κυρίως θέλω να επενδύσω στον ενισχυτή ώστε να μπορώ να συνδέσω Η/Υ, HDMI κλπ.

Βασικά για αρχή σκέφτομαι για 5.1 σύστημα αλλά δε θέλω να απορρίψω τελείως τη μελλοντική επέκταση σε 7.1. Και ομοίως θέλω έναν ενισχυτή που για τις απαιτήσεις μου να τον κρατήσω αρκετά χρόνια (όντα νεοπαντρεμένος, σύντομα δε νομίζω να έχω χρόνο να ασχολούμαι πολύ με στησίματα κλπ).

Ο χώρος που θα μπεί είναι περίπου 4x5μ και η TV που έχω είναι μία Sony 40' HD Ready.

Θα ήθελα τις γνώμες σας για τα παρακάτω :

1. Yamaha RX V661 ή Pioneer VSX917
2. Το καθιστικό είναι πιο κοντά στον ένα τοίχο του σαλονιού απ'οτι στον άλλον. Θα έχω πρόβλημα με την ασσυμετρία ή αυτό είναι κάτι που ρυθμίζεται;
Βασικά η ασσυμετρία θα είναι κυρίως λόγω των πλαινών ηχείων αν βάλω 7.1 σύστημα. Μπροστά μπορώ να βάλω στήλες αλλά θα προτιμούσα να βάλω μικρά ηχεία ψηλά στον τοίχο (περίπου στα 2,20 μέτρα, είναι καλά αν τα βάλω να δείχνουν και προς τα κάτω ή είναι πολύ ψηλά;).
Πίσω μπορώ να τα βάλω σε έναν τοίχο.

Γενικά ο χώρος είναι ως εξής : (Η = ηχείο, Κ=καναπές

-----------------------------------------
| H1 ****TV**** H1 |
| |
| Κ K |
| K |
| K |
| Κ K |
|H3 H3|
| KKKKKKKKKKKKKKK |
| |
| |
| |
| |
| |
| H2 H2 |
|----------------------------------------

Το αριστερό Η3 αν το βάλω εκεί είναι μάπα ή με τα συστήματα που έχει ο Ενισχυτής θα μπορεί να ρυθμίσει ανάλογα τον χώρο;
Γενικά για το χώρο μου 5.1 ή 7.1 προτείνετε;

3. Ηχεία ;
Μάρκα, Μοντέλο, Πακέτο ή Χώρια, Ισχύ???(για ενισχυτή 90-110W ανά κανάλι). Ο ενισχυτής έχει γύρω στα 400 ευρώ. Οπότε γύρω στα 350-400 ευρώ για ηχεία (5.1 ή 7.1, αναλόγως με την απάντηση στο 2)

4. Επέλεξα τους παραπάνω ενισχυτές λόγω του HDMI. Και επειδή δεν πρόκειται προς το παρόν να πάρω DVD με δίσκο εγγραφής (θα περιμένω για BluRay writer σε normal τιμές), αλλά αντιθέτως θα αγοράσω Desktop PC με Bluray και θέλω να μπορώ να το συνδέσω και να βλέπω HD (full ή ready), όπως και να μπορώ να συνδέσω μελλοντικά ότι άλλο προκύψει.

Αυτά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Μηνύματα
7.461
Reaction score
3
Ενισχυτής γι'αυτά τα λεφτά(λίγο παραπάνω μάλλον), Harman/Kardon 255. Θα βρεις γνώμες και απόψεις εδώ και εδώ. Τώρα για ηχεία... θέλει λίγο ψάξιμο...
 

Μηνύματα
13
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Από την αρχή setup

Ενισχυτής γι'αυτά τα λεφτά(λίγο παραπάνω μάλλον), Harman/Kardon 255. Θα βρεις γνώμες και απόψεις εδώ και εδώ. Τώρα για ηχεία... θέλει λίγο ψάξιμο...
Όταν λες λίγο παραπάνω???
Και κανά καλό μαγαζάκι να το βρώ, γιατί στο skroutz δεν...
 


Μηνύματα
13
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Από την αρχή setup

http://www.skroutz.gr/search?keyphrase=avr+255

Αλλά μπορείς να βρεις και πολυ καλύτερες τιμές από αυτό. Τον έχει το e-shop (αλλά με άγνωστη παράδοση) και ίσως να μας πει κάτι ο Αρβανιτάκης γι'αυτό όταν δει το θέμα ;-)

Ξεφεύγει αρκετά η τιμή.

Το budget μαζί με τα ηχεία θέλω να είναι 800-1000 ευρώ, οπότε με αυτό τον ενισχυτή θα πρέπει να βρώ ηχεία γύρω στα 200-300 ευρώ που δε νομίζω να αξίζει, για τέτοιο ενισχυτή.
 

Μηνύματα
2.220
Reaction score
1
Απάντηση: Από την αρχή setup

Ανάμεσα από τον Yamaha και τον Pioneer θα σου πρότεινα τον Yamaha. Πιο στιβαρή κατασκευή και μάλλον καλύτερος σε μουσική. Βέβαια ο Pioneer έχει περισσότερες δυνατότητες.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.710
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top