Από MKV σε BD

ika

News
Μηνύματα
13.982
Reaction score
12.969
Γίνεται και αν ναι πως, να γράψω γρήγορα και απλά μια ταινία BD από ενα αρχείο MKV για να το δω σε ανεξάρτητο BD-player;
Το MKV περιέχει και υπότιτλους και κεφάλαια και αν γίνεται να μην χαθούνε βέβαια (σε PC με BD recorder).
 
Last edited:



Μηνύματα
2.260
Reaction score
1.205
Είναι παιχνιδάκι,δεν χρειάζεται καν προσπάθεια...

Κατεβάζεις δωρεάν το "TS muxer",το τρέχεις,πατάς "add" σου φορτώνει την ταινία και σου λέει αναλυτικά τι χαρακτηριστικά έχει (μορφές: βίντεο-ήχων-υποτίτλων),αν δεν σου αρέσει κάτι το κλικάρεις και πατάς "remove" ή προσθέτεις κιόλας πχ εξωτερικό αρχείο Ελληνικών υποτίτλων (srt) και κάτω επιλέγεις που θες να αποθηκευτεί και σε τη μορφή...Για δισκάκι blu ray απλά επιλέγεις το "Blu ray disk" και θα στο αποθηκευσει σε μορφή 2 φακέλων (BDMV & Certificate) τους οποίους θα επιλέξεις όταν θα πας να κάψεις το δισκάκι...Πολύ εύχρηστο για καψίματα BR,το δωρεάν "IMG Burn"...
Σου είπα το 95%...

Ρώτα ότι χρειαστείς !!!
 

ika

News
Μηνύματα
13.982
Reaction score
12.969
Φίλτατοι gkontoletas & Ulysses, κατέβασα την 2612 έκδοση, αλλά για κάποιο λόγο δεν αναγνωρίζει τους ενσωματωμένους υπότιτλους (υποθέτω) των αρχείων MKV που θέλω να κάψω. Βγάζει και μήνυμα σφάλματος "UNSUPPORTED FORMAT ........" .
Έκαψα ένα BD-RE αλλά δεν το παίζει ούτε το player, ούτε το pc.

Βρήκα να δοκιμάσω το multiAVCHD.

Και πάλι ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ.
 

Attachments


ika

News
Μηνύματα
13.982
Reaction score
12.969
Ούτε τώρα παίζει στο player. Στο PC κατέβασα άλλο freeware και παίζει.

στα συνημμένα είναι τα info των δυο MKV αρχείων, μήπως και υπάρξει καμμιά ιδέα γιατί δεν παίζουν στο player.

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!!!
 

Attachments


ika

News
Μηνύματα
13.982
Reaction score
12.969
ΟΚ με κάψιμο του BD δίσκου με το IMAGEBURN. Μόνο λίγο αργές μου φαίνονται οι μεταπηδήσεις σε άλλα κεφάλαια.
 

Μηνύματα
2.260
Reaction score
1.205
Αυτές οι διαδικασίες καμμία φορά χρειάζονται να σε βοηθάει κανείς από κοντά ή έστω από το τηλέφωνο.Μπορεί να είναι τόσο απλό το πρόβλημα σου και έτσι να πρέπει να σου γράψω κατεβατά σενάρια τι μπορεί να φταίει ή κάνεις λάθος...
Anyway...
Μπορεί ο υπότιτλος που κατέβασες απο το ίντερνετ να έχει πρόβλημα και να μην στο διαβάζει-ανοίγει κάποιο πρόγραμμα,σπάνιο αλλά το έπαθα και εγώ...Δοκίμασε να ξανακατεβάσεις αυτόν τον υπότιτλο από άλλο σάϊτ.Πειραματίσου κοινώς.Επίσης οι υπότιτλοι έχουν κάποια μορφή κωδικοποίησης ANSI,UNICODE,UTF-8 κτλ κτλ,Πολλά μηχανήματα θέλουν να τα έχεις σε κάποια συγκεκριμένη μορφή αλλιώς δεν τους διαβάζουν ή κάποια προγράμματα δεν τους επεξεργάζονται.Για να δεις λοιπόν τι είναι,όπώς είσαι χύμα στην επιφάνεια των windows,άνοιξε το αρχείο υποτίτλων κάνοντας διπλό κλικ και πάνε εκεί που λέει "Αρχείο" => "αποθηκευση ως" και θα δεις κάτω δεξιά επιλογή..."Κωδικοποίηση""ANSI,UNICODE,UTF-8" κτλ.Παίξε με αυτά μέχρι να δεις που "διαβάζονται" από τα μηχανήματα-προγράμματα σου.

Οι τηλεοράσεις συχνά έχουν επιλογή να στα μετατρέπει η ίδια σε κάποια μορφή που να της είναι κατανοητοί...
Ρυθμίσεις υποτίτλων => κωδικοποίηση => Δυτ.Ευρώπη κτλ κτλ
 

ika

News
Μηνύματα
13.982
Reaction score
12.969
Αυτές οι διαδικασίες καμμία φορά χρειάζονται να σε βοηθάει κανείς από κοντά ή έστω από το τηλέφωνο.Μπορεί να είναι τόσο απλό το πρόβλημα σου και έτσι να πρέπει να σου γράψω κατεβατά σενάρια τι μπορεί να φταίει ή κάνεις λάθος...
Anyway...
Μπορεί ο υπότιτλος που κατέβασες απο το ίντερνετ να έχει πρόβλημα και να μην στο διαβάζει-ανοίγει κάποιο πρόγραμμα,σπάνιο αλλά το έπαθα και εγώ...Δοκίμασε να ξανακατεβάσεις αυτόν τον υπότιτλο από άλλο σάϊτ.Πειραματίσου κοινώς.Επίσης οι υπότιτλοι έχουν κάποια μορφή κωδικοποίησης ANSI,UNICODE,UTF-8 κτλ κτλ,Πολλά μηχανήματα θέλουν να τα έχεις σε κάποια συγκεκριμένη μορφή αλλιώς δεν τους διαβάζουν ή κάποια προγράμματα δεν τους επεξεργάζονται.Για να δεις λοιπόν τι είναι,όπώς είσαι χύμα στην επιφάνεια των windows,άνοιξε το αρχείο υποτίτλων κάνοντας διπλό κλικ και πάνε εκεί που λέει "Αρχείο" => "αποθηκευση ως" και θα δεις κάτω δεξιά επιλογή..."Κωδικοποίηση""ANSI,UNICODE,UTF-8" κτλ.Παίξε με αυτά μέχρι να δεις που "διαβάζονται" από τα μηχανήματα-προγράμματα σου.

Οι τηλεοράσεις συχνά έχουν επιλογή να στα μετατρέπει η ίδια σε κάποια μορφή που να της είναι κατανοητοί...
Ρυθμίσεις υποτίτλων => κωδικοποίηση => Δυτ.Ευρώπη κτλ κτλ
Σε ευχαριστώ Οδυσσέα, αλλά με τους υπότιτλους είμαι ΟΚ, η χειροκίνητη (από το RC) μετάβαση σε επόμενο ή προηγούμενο κεφάλαιο (chapter) της ταινίας μου φαίνεται ότι καθυστερεί στο δισκάκι. Ίσως δεν εκφράστηκα ξεκάθαρα. Η αρχική ματρόσκα παίζει κανονικά στο media player της τηλεόρασης.
 

Μηνύματα
1.479
Reaction score
106
για να κανουμε το ιδιο αλλα να γραψω πχ 10 επεισοδια σε ενα δισκακι το καθενα με το srt του πωτς γενεν ατο ξερουμε?
 



Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Μάλλον ξέρω αλλά καλύτερα να το σιγουρέψουμε. Αυτό το player μέχρι τώρα τι αρχεία παίζει. Mkv με ομόνυμα αρχεία srt στον ίδιο φάκελο;
 

Μηνύματα
1.479
Reaction score
106
δεν υπαρχει καποιο player προς το παρον.αλλα θελω να ειναι συμβατο και σε επιτραπεζια blyray οχι μονο σε pc.
μπορει να παιζει το πρωτο mkv episode 1 και μολις τελειωσει να πηγαινει στο episode 2 ?
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top