Αρχάριος στο χώρο! ‍♂️

Μηνύματα
11
Reaction score
22
Καλησπέρα στην μεγάλη παρέα σας! Όπως γράφω και στον τίτλο είμαι νέος στο χώρο του ήχου και του home cinema. Γιάννης ονομάζομαι και είμαι από την Κω. Λόγω απουσίας ανάλογων ποιοτικών μαγαζιών και έμπειρων ατόμων στο νησί θα ήθελα να ζητήσω την βοήθεια σας στο στήσιμο ενός καλού home cinema στο σαλόνι του σπιτιού μου. Χρήση περισσότερο για ταινίες και λιγότερο για μουσική. Πρόκειται για σαλόνι 5,00m * 8,00m και απόσταση TV από καναπέ περίπου στα 3,50m. Προσανατολιζομαι σε TV LG OLED65C8PLA, ενισχυτή Denon AVR-X4500H και subwoofer Svs sb2000. Υπάρχει ένα σοβαρό πρόβλημα με την θέση των μπροστά ηχείων καθώς λόγω κακής και προχειρης μελέτης μου, δεν χωράει να μπουν βάσεις και αναγκαστικά θα τοποθετηθούν σε ράφι της σύνθεσης της TV. Το βάθος του ραφιου είναι στους 31 πόντους και επομένως πρέπει να κοιτάζω ηχεία με front bass reflex, σωστά;; Είχα ψηθεί για τα Kef Q300 bookshelves αλλά έχουν αποσυρθεί και δεν υπάρχουν πουθενά διαθέσιμα. Για κεντρικό κοιτούσα το Kef Q650c και για πίσω τα Kef Q150. Σταδιακά θέλω να φθάσω σε αποτέλεσμα 5.2.4 με χρήση ηχείων atmos kef q50a. Να μην ξεχάσω να επισημάνω και το αισθητικό αποτέλεσμα γιατί η αρραβωνιαστικα μου γκρινιάζει (το λιγότερο). Θα επισυνάψω και φωτογραφίες του χώρου Οποιαδήποτε βοήθεια - προταση θα ήταν ιδιαιτέρως ευπρόσδεκτη. Συγγνώμη για το μακροσκελές του μηνύματος.
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.708
Καλώς τον! :)

subwoofer Svs sb2000
Είναι πολύ λίγο και μικρό για το χώρο σου. Προτίμησε ported, PB.

επομένως πρέπει να κοιτάζω ηχεία με front bass reflex, σωστά;;
Ναι, αλλά και πάλι θα υπάρξουν θέματα.

Θα επισυνάψω και φωτογραφίες του χώρου
:thumbsup:
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.477
Να μην ξεχάσω να επισημάνω και το αισθητικό αποτέλεσμα γιατί η αρραβωνιαστικα μου γκρινιάζει (το λιγότερο).
Οταν αρχίζει η γκρίνια πριν το γάμο είσαι δύσκολα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.392
Reaction score
125.538
απόσταση TV από καναπέ περίπου στα 3,50m
106" τηλεόραση θες για τέτοια απόσταση.

Κόψε κάτι... Δε βγαίνει..
η αρραβωνιαστικα μου γκρινιάζει
Είναι ελαττωματική;
 





spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.559
Reaction score
30.948
Αυτη η υποχρεωτικη διαδικασια τα νεα μελη να περνανε απο συμβουλο γαμου για εκτιμηση πριν τις πληροφοριες που τους ενδιαφερουν μου αρεσει πολυ :laugh:
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Στην έκθεση, ο εκθέτης φορητών ενισχυτών ακουστικών, είπε ότι πριν το γάμο είχε μεγάλα ηχεία, μετά η σύζυγος τον ανάγκασε να τα ξεφορτωθεί. Του είπα ότι η σωστή αντιμετώπιση της συζύγου, θα ήταν να της πει:
-Έτσι με γνώρισες, με τα ηχεία. Αν σου κάνω.

Με άκουγαν και επισκέπτες και τους άρεσε η ατάκα. Μου έκανε εντύπωση που την άκουγαν πρώτη φορά!
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.456
Reaction score
50.606
- καλώς ήλθες . . . πάρε & ένα ντιζαϊνάτο πικάπ για τις απαραίτητες ''αρμονικές'' οικογενειακές ισορροπίες . . .

 


gid

Μηνύματα
7.409
Reaction score
8.645
Αυτη η υποχρεωτικη διαδικασια τα νεα μελη να περνανε απο συμβουλο γαμου για εκτιμηση πριν τις πληροφοριες που τους ενδιαφερουν μου αρεσει πολυ :laugh:
Γενικά περνάνε από πολλά που δεν θα έπρεπε να περνάνε...

Πολλοί εδώ σπεύδουν να κάνουν project τις δικές τους εμμονές και γούστα στον κάθε φίλο που ρωτάει να μάθει πέντε πράγματα για να ακούει καλύτερα μουσική ή home-threatre από ό,τι ως τώρα...
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Απλά επισημαίνεται ο ορθός τρόπος.
Ίσως από μερικούς με περισσότερο στόμφο,απ'ότι περιμένει να του επισημανθεί κάποιος που απλά θέλει να ακούει τη μουσική του.Ο ορθός τρόπος όμως καλό είναι να επισημαίνεται!

Καλώς ήρθες Ιωάννη!
 

gid

Μηνύματα
7.409
Reaction score
8.645
Απλά επισημαίνεται ο ορθός τρόπος.
Ίσως από μερικούς με περισσότερο στόμφο,απ'ότι περιμένει να του επισημανθεί κάποιος που απλά θέλει να ακούει τη μουσική του.Ο ορθός τρόπος όμως καλό είναι να επισημαίνεται!
Υπάρχει μόνο ένας "ορθός τρόπος"; One size fits all?
 






ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.604
Μηνύματα
2.867.546
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top