Ασφάλεια ζωής ING

Μηνύματα
13.106
Reaction score
163
Έκανα μια ασφάλεια ζωής στην ING και κάποιοι καλοθελητές (που έχουν γνωστό σε άλλη εταιρία κτλ κτλ) μας είπαν ότι η εταιρία είναι υπό αναγκαστική διαχείριση και πάει για κλείσιμο.
Στο internet δεν βρήκα κάτι σχετικό.
Ξέρει κανείς κάτι;
Μήπως κάποιος είναι ασφαλισμένος εκεί να μας πει την εμπειρία του;
 




Μηνύματα
3.143
Reaction score
0
Η ελληνική ING ανήκει στην Τράπεζα Πειραιώς απ' ό,τι ξέρω. Δεν έχω ακούσει απολύτως τίποτα, η μητρική ING πάντως σώθηκε με παρέμβαση του Ολλανδικού δημοσίου πριν από κανένα τρίμηνο.
 

Μηνύματα
11.423
Reaction score
38
Απάντηση: Ασφάλεια ζωής ING

Έκανα μια ασφάλεια ζωής στην ING και κάποιοι καλοθελητές (που έχουν γνωστό σε άλλη εταιρία κτλ κτλ) μας είπαν ότι η εταιρία είναι υπό αναγκαστική διαχείριση και πάει για κλείσιμο.
Στο internet δεν βρήκα κάτι σχετικό.
Ξέρει κανείς κάτι;
Μήπως κάποιος είναι ασφαλισμένος εκεί να μας πει την εμπειρία του;
Aυτή πάει για κλέισιμο θα πουληθεί και η Εθνική ασφαλ. και αυτά στα γράφω από έγκυρη πηγή που ρώτησα...
Αν θες περισσότερες λεπτομέρειες σε pm.
Mάθε αν μπορείς να κάνεις μεταφορά των χρημάτων σου γιατί στις ασφάλειες ζωής μπορεί να γίνει μέσω κάποιου προγράμματος:126:
Πρέπει να το συζητήσεις με τον ασφαλιστή σου απ'έξω απ'έξω και με τρόπο.
Το συμβόλαιό σου τι αναφέρει για τέτοιες περιπτώσεις ? το έχεις συζητήσει ποτέ?
 


Μηνύματα
3.263
Reaction score
8
Την έχω χρησιμοποιήσει για το παιδί μου σε ιδιωτικές παιδιατρικές κλινικές και δεν έχω πληρώσει ποτέ τίποτε.

Τώρα αυτό της Φαίδρας μοιάζει να είναι σοβαρό και θέλει ψάξιμο!!!!
 


Μηνύματα
11.423
Reaction score
38
Απάντηση: Ασφάλεια ζωής ING

Χωρίς να θέλω να σας τρομάξω οφείλω να σας πω ότι θα πρέπει να το ψάξετε με όποιο τρόπο μπορείτε δηλ. να ρωτήσετε άλλες εταιρίες ασφαλ. τι γίνεται σε περίπτωση που κάποια ασφ.εταιρία πουληθεί η κλείσει...
Επίσης να διαβάσετε ξανά το συμβόλαιό σας με τον ασφ.σύμβουλο αν χρειαστεί...και ρωτήστε για το πρόγραμμα μεταφοράς χρημάτων
(απ' ότι ξέρω υπάρχει μόνο για τις ασφάλειες ζωής) και τι ποσοστό απώλειας χρημάτων θα έχετε στις παραπάνω περιπτώσεις που ήδη ανέφερα.

Βέβαια επειδή παίζονται πολύ μεγάλα ποσά μπορεί τα δεδομένα να αλλάξουν μέσω κάποιον συμφωνιών εύχομαι πάντως να μην συμβεί αυτό που έμαθα και για τις δύο εταιρίες....

Επιμένω πάντως ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΕΤΕ το όλο θέμα!!!!!!! για το καλό σας πάντα!!
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
163
Σε περίπτωση όμως ασφάλειας υγείας, και όχι συνταξιοδότησης, δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα επιστρόφής ή μεταφοράς χρημάτων. Ή κάνω λάθος;
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Ασφάλεια ζωής ING

Βέβαια επειδή παίζονται πολύ μεγάλα ποσά μπορεί τα δεδομένα να αλλάξουν μέσω κάποιον συμφωνιών εύχομαι πάντως να μην συμβεί αυτό που έμαθα και για τις δύο εταιρίες....

Επιμένω πάντως ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΕΤΕ το όλο θέμα!!!!!!! για το καλό σας πάντα!!

Μπορείς να μου στείλεις με πμ τις πληροφορίες σου για την Εθνική Ασφαλιστική? :111:
Θα με βοηθούσε πολύ!
Σ' ευχαριστώ προκαταβολικά :107:
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Re: Ασφάλεια ζωής ING

Σε περίπτωση όμως ασφάλειας υγείας, και όχι συνταξιοδότησης, δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα επιστρόφής ή μεταφοράς χρημάτων. Ή κάνω λάθος;

Και φαντάζομαι πως ακόμα και σε εξαγορά είναι υποχρεωμένοι να διατηρήσουν τους όρους των συμβολαίων.......

Εγώ έχω πακέτο (Χ3) για υγεία και επενδυτικό/συνταξιοδοτικό :122:
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
163
Με την ασφάλεια περίθαλψης αν κλείσει η εταιρία, πας σε άλλη. Στη χειρότερη χάνεις κάποιο ποσοστό από τα τρέχοντα ασφάλιστρα 3/4/6μήνου που είχες πληρώσει στην παλιά.
Το πρόβλημα είναι με τις συνταξιοδοτήσεις που έχουν μεγάλα ποσά να μεταφερθούν.
 

Μηνύματα
11.423
Reaction score
38
Απάντηση: Re: Ασφάλεια ζωής ING

Σε περίπτωση όμως ασφάλειας υγείας, και όχι συνταξιοδότησης, δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα επιστρόφής ή μεταφοράς χρημάτων. Ή κάνω λάθος;
Δεν κάνεις λάθος χρήματα δεν επιστρέφονται στις ασφάλειες ζωής μόνο στις ασφάλειες συνταξιοδότησης και μετά από 2 χρόνια ασφάλισης στην εταιρία απ'ότι γνωρίζω...
Τώρα για τη μεταφορά του ασφαλιστικού προγράμματος είναι ένα άλλο θέμα όπως είπα πριν...
Όμως θα πρέπει να ρωτήσεις τον σύμβουλό σου΄.
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Re: Ασφάλεια ζωής ING

Με την ασφάλεια περίθαλψης αν κλείσει η εταιρία, πας σε άλλη. Στη χειρότερη χάνεις κάποιο ποσοστό από τα τρέχοντα ασφάλιστρα 3/4/6μήνου που είχες πληρώσει στην παλιά.
Το πρόβλημα είναι με τις συνταξιοδοτήσεις που έχουν μεγάλα ποσά να μεταφερθούν.

Μα αν εξαγοραστεί από άλλη, γιατί να χάσω τα ασφάλιστρα 3μήνου μου? Μιλάμε για μεγάλο ποσο και δεν θέλω να τα χάσω.........:141:
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
163
Ναι βρε φίλε... αλλά άλλο να χάνεις τα ασφάλιστρα τριμήνου, που αν δεν πάθεις και τίποτα είναι χαμένα, και άλλο να πάθεις το πατατράκ και να χάσεις το συνταξιοδοτικό που θα είναι πάρα πολλά λεφτά...
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Ασφάλεια ζωής ING

Billy το σωστό είναι να μη χάσω τίποτε.......
Δεν έπαιξα στο καζίνο......
Και δεν διάλεξα μικρή ασφαλιστική για χαμηλά ασφάλιστρα κλπ.......

Το προφανές ζητάω......
ήμαρτον....:141:
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
163
Δίκιο έχεις 100000%.
Να την πατήσεις από μία μικρή, που πας γιατί έχει μηδέν ασφάλιστρα, πάει στο καλό.
Να την πατήσεις από μία που την πληρώνεις παραπάνω, γιατί είναι μεγάλη... :141:
Στην Εθνική εγώ έχω μικτή το αυτοκίνητο... :108:
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Με κάποια επιφύλαξη, στις ασφάλειες ζωής δεν χάνεις τίποτα αν αγοραστεί η εταιρεία. Και αν πέσει έξω (που δεν γίνεται συχνά στις Ασφαλιστικές Εταιρείες Ζωής, μην τα μπερδεύουμε με μικρές Ασφάλειες αυτοκινήτων που είναι τυχοδιώκτες και κομπιναδόροι) παίρνεις κάτι από το ταμείο αλληλεγγύης ασφαλιστικών εταιρειών.
Για τα νοσοκομειακά, θα μάθω και θα γράψω αργότερα.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.138
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top