Αυτο δεν το ηξερα!(για χαλασμενα remote)

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Σημερα ηρθε ο Chris Pavlou και μου εδειξε κατι το οποιο δεν γνωριζα καν και εχει και πλακα και σαφως ειναι και χρησιμο.
Εαν εχετε προβλημα με το remote control σας και θελετε να δειτε τουλαχιστον εαν αυτο ανταποκρινεται στις εντολες σας, κανετε τα ακολουθα.

Με το κινητο σας τηλεφωνο-η μαλλον καλυτερα με την καμερα του κινητου σας-"βλεπετε" προς την ακρη εκεινη του remote control που στρεφετε προς τις συσκευες σας οταν θελετε να δωσετε εντολες, σαν να θελατε να το βγαλετε φωτογραφια.
Εαν πατωντας οποιοδηποτε κουμπι του remote βλεπετε μεσα απο την οθονη του κινητου ενα φωτακι να αναβοσβηνει τοτε ολα ειναι οκ
Οι αορατες infra red γινονται ορατες!

Για δοκιμαστε το!Δεν εχει πλακα?:cool_4:
 




Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Παιδες δωστε περισσοτερες πληροφοριες. Δεν καταλαβα τιποτα. Πειτε αναλυτικα τι να κανουμε. Τρελο μου ακουγεται.:bravo::bravo:
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Αυτο δεν το ηξερα!(για χαλασμενα remote)

To είχα ανακαλύψει τυχαία με τον αδερφό μου παλιότερα..Δεν είχα σκεφτεί τη χρησιμότητα του στο troubleshooting ομολογώ!
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.935
Reaction score
12.621
Γιατρέ, εγώ που δεν έχω κάμερα στο κινητό (είναι hi-end), έχω ελπίδα? :prof:
 


Μηνύματα
709
Reaction score
10
Γιατρέ, εγώ που δεν έχω κάμερα στο κινητό (είναι hi-end), έχω ελπίδα? :prof:
Μπορεί να χρησιμοποιηθούν ακόμα οι ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές
και οι βιντεοκάμερες.

Αυτό συμβαίνει διότι οι αισθητήρες (CCD & CMOS) "βλέπουν" μεγαλύτερα
και μικρότερα μήκη κύματος από το μάτι. Υπάρχουν κάποια low & high pass
φίλτρα μπροστά από αυτούς για να κόβουν αλλά ας μην επεκταθούμε
γιατί θα καταντήσουμε σαν τις νότιες κατηγορίες.:crazy_1:
 




Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Το έκανα κι εγώ χθές!! Έχω την εντύπωση ότι όσο πέφτουν οι μπαταρίες τόσο αμυδρό γίνεται το φώς, αλλά θα το τσεκάρω καλύτερα!
 

Μηνύματα
29
Reaction score
3
Απάντηση: Αυτο δεν το ηξερα!(για χαλασμενα remote)

Καλησπέρα. Υπάρχει κι ένας άλλος τρόπος να τσεκάρουμε εάν λειτουργεί: Πλησιάζουμε το remote σε ένα δέκτη ΑΜ με μέτωπο στην κεραία πιέζουμε ένα οποιοδήποτε πλήκτρο και το αποτέλεσμα είναι να ακούμε ένα διακεκομμένο click ή ένα και μόνο click. Όσο πιο πολύ πλησιάζουμε τόσο πιο δυνατό το άκουσμα. Ευχαριστώ!
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.869.510
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top