Αφελής απορία για τα ηχεία!

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Καλησπέρα ,
΄΄Εχω μια "ανόητη" απορία!

- Όταν λέμε το Δεξιό ηχείο για παραδειγμα προφανώς και αναφερόμαστε στο ηχείο όπου καταλήγει το δεξιό κανάλι του ενισχυτή και βρίσκεται στα δεξιά του.

Από την Θέση Ακρόασης τα έχουμε αντικριστά απέναντι μας τα ηχεία. Οπότε αυτό που είναι δεξιά του ενισχυτή για εμάς εκεινη την στιγμή είναι απέναντι μας στα αριστερά. Συνεχίζουμε να το αναφέρουμε ως "Δεξιό Ηχείο" ?

Συγγνώμη για το αφελές ερώτημα!
 

Μηνύματα
18
Reaction score
15
:rolleyes:
Χρησιμοποιούμε συνήθως τον όρο κανάλια. Δεξί - αριστερό. Άρα ναι, εμείς τα βλέπουμε ανάποδα.
:biggrin:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.816
Reaction score
77.363
Καλησπέρα ,
΄΄Εχω μια "ανόητη" απορία!

- Όταν λέμε το Δεξιό ηχείο για παραδειγμα προφανώς και αναφερόμαστε στο ηχείο όπου καταλήγει το δεξιό κανάλι του ενισχυτή και βρίσκεται στα δεξιά του.

Από την Θέση Ακρόασης τα έχουμε αντικριστά απέναντι μας τα ηχεία. Οπότε αυτό που είναι δεξιά του ενισχυτή για εμάς εκεινη την στιγμή είναι απέναντι μας στα αριστερά. Συνεχίζουμε να το αναφέρουμε ως "Δεξιό Ηχείο" ?

Συγγνώμη για το αφελές ερώτημα!
όταν λέμε δεξί ηχείο αναφερόμαστε σε αυτό που γράφει ο ενισχυτής πίσω στις εξόδους του
όταν γράφει στην έξοδο ''right'' κουμπώνουμε το δεξί ηχείο ως προς εμάς
 


Μηνύματα
261
Reaction score
80
όταν λέμε δεξί ηχείο αναφερόμαστε σε αυτό που γράφει ο ενισχυτής πίσω στις εξόδους του
όταν γράφει στην έξοδο ''right'' κουμπώνουμε το δεξί ηχείο ως προς εμάς
Σας ευχαριστώ για την επεξήγηση . αλλά η απορία είναι για την αναφορα σε αυτα πχ σε μια συζήτηση κι όχι για το που θα "κουμπώσει" . Προφανώς αυτό σχετίζεται με τον ενισχυτή!
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Μου θυμίζει την προσπάθεια να εξηγήσω στην κόρη μου πριν χρόνια, γιατί το μετρό έρχεται πάντα από τα αριστερά μας, ανεξάρτητα αν παίρνουμε αυτό με κατεύθυνση το αεροδρόμιο ή αυτό με κατεύθυνση την Αγ. Μαρίνα.
Και πάνω που της εξήγησα και κατάλαβε, βρεθήκαμε ρε π0υshτη μου στο σταθμό στο Μοναστηράκι, όπου οι αποβάθρες επιβίβασης δε βρίσκονται εκατέρωθεν των γραμμών, αλλά στο κέντρο ανάμεσα στις γραμμές. Οπότε εκεί ο συρμός έρχεται πάντα από τα δεξιά... Βραχυκύκλωσε το παιδί... :biggrin:
Δεξιά μπαίνοντας ή βγαίνοντας;
Βγαίνοντας... Περάστε έξω κύριε!
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ομόνοια εννοείς.
Μοναστηράκι, μετρό, όχι ηλεκτρικός.
Βεβαίως το ίδιο ισχύει στον σταθμό ηλεκτρικού της Ομονοίας, στον σταθμό μετρό της Εθνικής Άμυνας, νομίζω επίσης στο μετρό του Αιγάλεω, ίσως και αλλού.
 

Μηνύματα
18
Reaction score
15
Το ίδιο συμβαίνει πάντως και στο τρένο όπου οι αποβάθρες είναι εννιαίες, στη μέση.
 


Μηνύματα
261
Reaction score
80
Μου θυμίζει την προσπάθεια να εξηγήσω στην κόρη μου πριν χρόνια, γιατί το μετρό έρχεται πάντα από τα αριστερά μας, ανεξάρτητα αν παίρνουμε αυτό με κατεύθυνση το αεροδρόμιο ή αυτό με κατεύθυνση την Αγ. Μαρίνα.
Και πάνω που της εξήγησα και κατάλαβε, βρεθήκαμε ρε π0υshτη μου στο σταθμό στο Μοναστηράκι, όπου οι αποβάθρες επιβίβασης δε βρίσκονται εκατέρωθεν των γραμμών, αλλά στο κέντρο ανάμεσα στις γραμμές. Οπότε εκεί ο συρμός έρχεται πάντα από τα δεξιά... Βραχυκύκλωσε το παιδί... :biggrin:

Βγαίνοντας... Περάστε έξω κύριε!
Το χιουμορ ειναι αποδεκτο , αλλα να αντιλαμβανεσαι και την ουσια της ερωτησης! :)
Μοναστηράκι, μετρό, όχι ηλεκτρικός.
Βεβαίως το ίδιο ισχύει στον σταθμό ηλεκτρικού της Ομονοίας, στον σταθμό μετρό της Εθνικής Άμυνας, νομίζω επίσης στο μετρό του Αιγάλεω, ίσως και αλλού.
...για πηγαινε και στης Ν. Υόρκης να δεις!
 



Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Όπως το αντιλαμβάνομαι θα αντικαταστήσεις το ένα μεγάφωνο με ένα άλλο άσχετο αλλά ίδιων διαστάσεων οπότε η απάντηση είναι απλή, θα γίνει ένα ηχείο εντελώς άσχετο με το αρχικό που πιθανότατα θα είναι για να παίζει στον γάμο του καραγκιόζη.
 
Last edited:



Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.915
Καλησπέρα ,
΄΄Εχω μια "ανόητη" απορία!

- Όταν λέμε το Δεξιό ηχείο για παραδειγμα προφανώς και αναφερόμαστε στο ηχείο όπου καταλήγει το δεξιό κανάλι του ενισχυτή και βρίσκεται στα δεξιά του.

Από την Θέση Ακρόασης τα έχουμε αντικριστά απέναντι μας τα ηχεία. Οπότε αυτό που είναι δεξιά του ενισχυτή για εμάς εκεινη την στιγμή είναι απέναντι μας στα αριστερά. Συνεχίζουμε να το αναφέρουμε ως "Δεξιό Ηχείο" ?

Συγγνώμη για το αφελές ερώτημα!
Οι ενισχυτές (στερεο) έχουν R και L έξοδο ηχείων. Οπότε το ηχείο που έχεις συνδέσει στο R (right) θα πρέπει όταν κάθεσαι στον καναπέ σου και ακούς να βρίσκεται στα δεξιά σου...απλά
 

Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.601
Καλησπέρα ,
΄΄Εχω μια "ανόητη" απορία!

- Όταν λέμε το Δεξιό ηχείο για παραδειγμα προφανώς και αναφερόμαστε στο ηχείο όπου καταλήγει το δεξιό κανάλι του ενισχυτή και βρίσκεται στα δεξιά του.

Από την Θέση Ακρόασης τα έχουμε αντικριστά απέναντι μας τα ηχεία. Οπότε αυτό που είναι δεξιά του ενισχυτή για εμάς εκεινη την στιγμή είναι απέναντι μας στα αριστερά. Συνεχίζουμε να το αναφέρουμε ως "Δεξιό Ηχείο" ?

Συγγνώμη για το αφελές ερώτημα!
1319_2.jpg

Δεν υπάρχει θέμα,γιατί πολύ απλά οι έξοδοι των ηχείων, είναι στην πίσω όψη των ενισχυτών...... mirroring systems theory κλπ.
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Όταν λέμε το Δεξιό ηχείο για παραδειγμα προφανώς και αναφερόμαστε στο ηχείο όπου καταλήγει το δεξιό κανάλι του ενισχυτή και βρίσκεται στα δεξιά του.
Για σκέψου την σπάνια περίπτωση όπου ο ενισχυτής για κάποιο λόγο δεν είναι στην συνήθη θέση του.... Ανάμεσα στα ηχεία δηλαδή.......
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.995
Reaction score
8.045
Η ερώτηση είναι απλή, αν δεν είναι έτσι όπως τα αναφέρουν τα παιδιά, γυρνώντας το balance δεξιά, θα ανέβαζε την ένταση του το αριστερό - όπως τα βλέπουμε! :)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.580
Μηνύματα
2.864.916
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top