ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΗΧΟΥ ΤΗΣ TV

Μηνύματα
33
Reaction score
5
Καλησπέρα σε ολους ! Θέλω να βελτιώσω τον ηχο της τηλεόρασης γιατί από τα δικα της ηχεία δεν...
Δε θα ήθελα ομως να μπω στη διαδικασία του home cinema. Να αναφέρω οτι στον ιδιο χώρο εχω στερεοφωνικο ενισχυτή με ηχεία δαπέδου. Θα ήταν καλύτερο να παρω μια ηχομπαρα ίσως η μήπως να συνδέσω τον ενισχυτή μου με τη τηλεόραση με οπτική ινα ? Σε ποια περίπτωση θα εχω καλύτερο ηχητικο αποτέλεσμα στη tv ?
 

Μηνύματα
118
Reaction score
61
Δεν νομίζω ότι θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα με ηχομπάρα; γιατί να ξοδεύεσαι κάνω το ίδιο και γω και είμαι πολύ ευχαριστημένος!
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.669
Reaction score
28.005
Αν τα ηχεία είναι δεξιά και αριστερά από την TV βάλε ένα καλώδιο και θα είσαι μια χαρά.
 

Μηνύματα
416
Reaction score
520
Αν τα ηχεία είναι δεξιά και αριστερά από την TV βάλε ένα καλώδιο και θα είσαι μια χαρά.
Αυτο ακριβώς έκανα και εγω, αφού τα ηχεία είναι δεξιά και αριστερά της TV. Η βελτίωση του ήχου σε σχέση με τα ηχειάκια της TV είναι θεαματική.

Τωρα η ήχομπάρα είναι άλλη ιστορία, σίγουρα πολύ πιο δαπανηρή λύση, σαν αποτέλεσμα μπορεί να είναι καλύτερο από τον ενισχυτή με τα υπάρχοντα ηχεία μπορεί να είναι καια χειρότερο, εξαρτάται από ποια ηχομπαρα, καθώς και τα μηχανήματα που ήδη έχεις.
 

Μηνύματα
33
Reaction score
5
Αυτο ακριβώς έκανα και εγω, αφού τα ηχεία είναι δεξιά και αριστερά της TV. Η βελτίωση του ήχου σε σχέση με τα ηχειάκια της TV είναι θεαματική.

Τωρα η ήχομπάρα είναι άλλη ιστορία, σίγουρα πολύ πιο δαπανηρή λύση, σαν αποτέλεσμα μπορεί να είναι καλύτερο από τον ενισχυτή με τα υπάρχοντα ηχεία μπορεί να είναι καια χειρότερο, εξαρτάται από ποια ηχομπαρα, καθώς και τα μηχανήματα που ήδη έχεις.
Απλα επειδη ο ενισχυτης μου δεν εχει οπτικη ινα, εχω βαλει ενα ανταπτορακι για να το συνδεσω στη tv. Δε ξερω αν αυτο επηρεαζει καπου αρνητικα στον ηχο
 

gid

Μηνύματα
7.408
Reaction score
8.645
Φίλε όχι δεν θα έχεις θέμα αν το ανταπτοράκι είναι το κατάλληλο, κάνε την κίνηση που εκπλήσσομαι που δεν την έχεις ήδη κάνει, και θα δεις τεράστια διαφορά, ο ήχος της τηλεόρασης είναι για να βλέπεις μόνο ειδήσεις....
 

Μηνύματα
8
Reaction score
1
Έχει ακούσει κάποιος ηχομπαρα με ατμος? Περισσότερο έχει να κάνει με μάρκετινγκ πάρα ότι είναι πραγματικο ατμος η γνώμη μου
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.014
Reaction score
6.807
Απλα επειδη ο ενισχυτης μου δεν εχει οπτικη ινα, εχω βαλει ενα ανταπτορακι για να το συνδεσω στη tv. Δε ξερω αν αυτο επηρεαζει καπου αρνητικα στον ηχο
Το ανταπτοράκι που λες προφανώς έχει και DAC μέσα ( υποθέτω μετατρέπει την οπτική σε RCA; ) και αν είναι κάποιο κινέζικο της πλάκας, σίγουρα δεν είναι η καλύτερη δυνατή λύση.

Όμως, αυτό δεν σημαίνει πως δεν θα δεις ούτως ή άλλως βελτίωση σε σχέση με τα ηχεία της TV.
 

Μηνύματα
33
Reaction score
5
Φίλε όχι δεν θα έχεις θέμα αν το ανταπτοράκι είναι το κατάλληλο, κάνε την κίνηση που εκπλήσσομαι που δεν την έχεις ήδη κάνει, και θα δεις τεράστια διαφορά, ο ήχος της τηλεόρασης είναι για να βλέπεις μόνο ειδήσεις....
Εννοεις να συνδεσω τη tv με τον ενισχυτη με οπτικη ινα ?
 

Μηνύματα
416
Reaction score
520
Απλα επειδη ο ενισχυτης μου δεν εχει οπτικη ινα, εχω βαλει ενα ανταπτορακι για να το συνδεσω στη tv. Δε ξερω αν αυτο επηρεαζει καπου αρνητικα στον ηχο
Καλα ούτε και εμένα εχει, αλλά αγορασα αυτό
το οποιο χρησιμοποιώ και για να ακουω μουσική από Spotify, ιντερνετικό ραδιοφωνο κλπ.
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.612
Απλα επειδη ο ενισχυτης μου δεν εχει οπτικη ινα, εχω βαλει ενα ανταπτορακι για να το συνδεσω στη tv. Δε ξερω αν αυτο επηρεαζει καπου αρνητικα στον ηχο
Καλύτερα θα ήταν να αγοράσεις ένα dac με οπτική ψηφικη είσοδο, θα έχεις καλύτερο ήχο από ότι με το ανταπτορακι. Δεν χρειάζεται κάτι ακριβό, ακόμα και μια κινεζια των 100 ευρώ θα δώσει σημαντικά καλύτερο ήχο.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.412
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top