ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΡΥΘΜΙΣΗ CROSSOVER KAI DOLBY ATMOS

Μηνύματα
16
Reaction score
4
Παιδια γεια σας.
θα ηθελα μερικες διευκρινησεις οσον αφορα τα crossovers των ηχειων για να γινει οσο πιο σωστο το παντρεμα-κατανομη των χαμηλων συχνοτητων προς τα subwoofers και γενικως να βελτιστοποιησω το αποτελεσμα ακομη καλυτερα αν μπορω.
Καταρχην το συστημα μου αποτελειται απο τον DΕΝΟΝ AVR-X4200W και τα ηχεια μου ειναι ολα JAMO.
Μπροστα εχω τα JAMO S 606, κεντρικο ειναι το JAMO S 60 CEN , surround εχω κανει τα JAMO S 426 και back surround τα JAMO S 420 SUR και subwoofer εχω 2 Yamaha NS-SW300 250W
με απόκριση συχνότητας 20–160 Hz

Η διαταξη μου οπως καταλαβαινετε ειναι 7.2 με back surround.
Τα JAMO S 426 κανονικα ειναι μπροστινα κυρια ηχεια αλλα επειδη τα ειχα αντικαταστησει με καλυτερη τριαδα μπροστα(JAMO S 606 και JAMO S 60 CEN) ,ειπα να τα δοκιμασω
ως πλαϊνα surround και μου αρεσαν.
Σε γενικες γραμμες ειμαι αρκετα ευχαριστημενος απο την ποιοτητα του ενισχυτη,των ηχειων και των Subwoofer αλλα και το δεσιμο των ηχειων μεταξυ τους,ισως το μονο που
θα επρεπε να αλλαξω καποια στιγμη ειναι τα back surround με μεγαλυτερα ηχεια λογω του οτι εχουν μια μικρη διαφορα στην ακουστικη επειδη τα πλαϊνα surround ειναι μεγαλα(JAMO S 426).

Λοιπον στο δια ταυτα.
Αφου τρεχω το audyssey setup και ολοκληρωθει το καλιμπραρισμα παιρνω ενα αρκετα καλο ακουστικα αποτελεσμα με αρμονια.Τα ηχεια ολα τα δηλωνω small και τα crossovers των ηχειων μετα
το audyssey setup εχουν ως εξης:
Μπροστινα 40HZ (JAMO S 606 Frequency Response (Hz, +/-3dB) 42 - 20,000), Κεντρικο 60HZ (JAMO S 60 CEN Frequency Response (Hz, +/-3dB) 75-20,000) ,
Πλαϊνα Surround 40HZ (JAMO S 426 Frequency Response (Hz, +/-3dB) 48 - 20.000) και Back Surround 90HZ (JAMO S 420 SUR Frequency Response (Hz, +/-3dB) 90 - 20.000).
Τωρα παρολο που το αποτελεσμα ειναι αρκετα καλο εχω πιασει το κεντρικο και τα back surround σε καποιες χαμηλες συχνοτητες ταινιων να φτανουν στα ορια τους και να παραμορφωνουνε.
Δοκιμασα να αυξησω την συχνοτητα crossovers αυτων των ηχειων στις ιδιες χαμηλες συχνοτητες των ταινιων και με την ιδια ενταση στο volume του ενισχυτη και τα ηχεια ηρθανε στα ισια τους.
Το LPF for LFE στα subwoofer το εχω στο 120HZ οπως δηλαδη το εχει και ενιχυτης,δεν το πειραζω καθολου γιατι ειχα διαβασει γενικως αλλα και απο τον δημιουργο του audyssey οτι ειναι
η ιδανικοτερη ρυθμιση και δεν θα πρεπει να πειραζεται.

Τωρα σε αυτο που θα ηθελα να με βοηθησετε ειναι 1Α) ποιες θα ηταν οι ιδανικες ρυθμισεις crossovers που θα επρεπε να ρυθμισω για το καθε ηχειο συμφωνα με αυτα που σας ανεφερα για να οδηγουνται
ακομη πιο σωστα οι χαμηλες συχνοτητες απο τα ηχεια στα subwoofer;
1Β)Το manual του ενισχυτη παντως εκτος απο τα 80HZ που αναφερει οτι ειναι μια καλη ρυθμιση για σχεδον ολα τα ηχεια, προτεινει επισης οταν τα ηχεια ειναι δηλωμενα ως Small να δηλωσω μεγαλυτερη συχνοτητα crossover απο το αποτελεσμα του audyssey setup και οπως λεει χαρακτηριστικα: For example, set to “250 Hz” when the frequency range of the speakers is 250 Hz – 20 kHz.
Σε εμενα συμφωνα με τις προδιαγραφες των ηχειων μου τι ρυθμιση θα επρεπε να βαλω για το καθε ηχειο γιατι δεν μπορω να το καταλαβω ετσι.

2)Το LPF for LFE το οποιο ειναι ρυθμισμενο στα 120HZ το πειραζω; εκει μου το δινει ο ενισχυτης μετα το audyssey setup και δεν το πειραζει αλλα ειναι αληθεια πως μου λειπει λιγο παραπανω μπασο
και αυτο μπορω να το διορθωσω μεσα απο το μενου του DΕΝΟΝ απο το Subwoofer Level Adjust παιζοντας με την ένταση του ήχου των subwoofer ,αυτη η ρυθμιση αυξανει την αισθηση των μπασων πιο εντονα.
Παντως μια φορα ειχα πειραματιστει με το LPF for LFE και οταν το κατεβαζα κατω απο τα 120HZ η αισθηση των μπασων χανοταν,ενω η αισθηση πανω απο 120ΗΖ ηταν σαφως καλυτερη.
Γενικα τι θα πρεπει να κανω με αυτο;

3)Μελλοντικα θα ηθελα να προσθεσω 2 dolby atmos πλαϊνα surround ή 2 ηχεια υψους,αυτο που διαβασα εδω στο φορουμ ειναι οτι δεν ειναι απαραιτητο τα ηχεια αυτα να ειναι πιστοποιημενα dolby atmos
αλλα αν παρεις ηχεια δορυφορους και να τους δωσεις την καταταληλη κληση ειτε σαν dolby atmos ειτε σαν υψους μπορει να λειτουργησουν αψογα.Εχω δει αυτα για να ταιριαξουν καλυτερα με αυτα που εχω
http://www.audioshow.gr/index.php?o...view=productdetails&virtuemart_product_id=911
Τι λετε;

Σας ευχαριστω εκ των προτερων
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.309
Reaction score
93.854
http://www.audiogurus.com/learn/speakers/getting-correct-subwoofer-settings/130
1) Όλα τα ηχεία δηλώνονται small, και το crossover στα 80 Hz.

2) Συνήθως βάζουμε το low-pass crossover του sub στο τέρμα.

3) Αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις τα ηχεία που λες σαν ακτινοβολητές, και όχι σαν ηχεία οροφής, διάβασε αυτό το θέμα:
http://www.avsite.gr/forum/threads/Ακτινοβολητες-dolby-atmos.149131/
 
Last edited:

Μηνύματα
16
Reaction score
4
http://www.audiogurus.com/learn/speakers/getting-correct-subwoofer-settings/130
1) Όλα τα ηχεία δηλώνονται small, και το crossover στα 80 Hz.

2) Συνήθως βάζουμε το low-pass crossover του sub στο τέρμα.

3) Αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις τα ηχεία που λες σαν ακτινοβολητές, και όχι σαν ηχεία οροφής, διάβασε αυτό το θέμα:
http://www.avsite.gr/forum/threads/Ακτινοβολητες-dolby-atmos.149131/
Ευχαριστω για την απαντηση αλλα θα ηθελα να μου πεις αν γνωριζεις εκτος απο τα ηχεια που ειδη εχω δηλωσει ως small και τα 80ΗΖ crossover που μου προτεινεις για ολα τα ηχεια μου, τι crossover πρεπει να βαλω για το καθε ηχειο ανεξαρτητα συμφωνα με τις προδιαγραφες των ηχειων μου που τις αναφερω πιο πανω αναλυτικα για το καθε ηχειο μου οπως και το αποτελεσμα που μου δινει το audyssey setup-δηλαδη μετα το καλιμπραρισμα.
Και τι εννοω με αυτο; Οπως αναφερα πιο πανω ο ενισχυτης μου προτεινει απο την στιγμη που εχω ολα τα ηχεια δηλωμενα small να βαλω υψηλοτερη συχνοτητα crossover απο αυτη που μου δινει μετα το audyssey setup-καλιμπραρισμα και μου αναφερει ενα παραδειγμα για το ποιες συχνοτητες crossover θα μπορουσα να βαλω συμφωνα παντα με τις προδιαγραφες των ηχειων μου, και μου γραφει χαρακτηριστικα στο εγχειριδιο '' ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ,ΘΕΣΤΕ 250ΗΖ ΟΤΑΝ Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΣΥΧΝΟΤΗΤΩΝ ΤΩΝ ΗΧΕΙΩΝ ΕΙΝΑΙ 250 ΗΖ - 20 kHZ.''

Αυτο ακριβως θα ηθελα να μαθω για να το δοκιμασω και αυτο και να δω τι αποτελεσμα θα εχει, δηλαδη συμφωνα με την περιοχη συχνοτητων ττου καθε ηχειου μου τι crossover να βαλω οπως αναφερει και το παραδειγμα γιατι δεν μπορω να καταλαβω τι συχνοτητα να βαλω.
Τα μπροστινα για παραδειγμα εχουν τις εξης προδιαγραφες: (JAMO S 606 Frequency Response (Hz, +/-3dB) 42 - 20,000) , δηλαδη εκει τι πρεπει να βαλω 200ΗΖ ;
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Νομιζω οτι θεωρητικα θα πρεπει να βαλεις το κροσοβερ στους 90 κυκλους μιας και τα "χειροτερα" ηχεια κατεβαινουν στους 90hz. Αν εχεις ρυθμισεις για καθε ηχειων ξεχωριστα μπορεις να βαλεις διαφορετικο κροσοβερ σε καθε ζευγος, ειδαλλως γυρω στα 90 νομιζω θα εισαι οκ.

Αλλα ας απαντησει και καποιος αλλος για σιγουρια.
 


Μηνύματα
16
Reaction score
4
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας, με βοηθατε αρκετα να πειραματιστω και να πετυχω το καλυτερο τελικο αποτελεσμα.

Τωρα θα ηθελα βοηθεια και σε κατι αλλο,αλλα θα ηθελα να απαντησουν αυτοι που ξερουν καλυτερα το θεμα.
Θα ηθελα λοιπον να προσθεσω εναν δικαναλο τελικο ενισχυτη στον DΕΝΟΝ AVR-X4200W για να φτιαξω 9.2 διαταξη, οπου τα 2 επιπλεον ηχεια που θελω να προσθεσω θα ειναι dolby atmos.
Ο τελικος δηλαδη θα ενισχυει τα 2 dolby atmos ή τα 2 μικρα back surround που εχω.Εννοειται την επεξεργασια για ολα τα ηχεια θα την κανει ο DΕΝΟΝ ,απλως επειδη ο DΕΝΟΝ ειναι 7.2 χρειαζεται εναν εξωτερικο τελικο που θα συνδεεται με PRE OUT μαζι του για να ενισχυει τα 2 dolby atmos ή τα 2 μικρα back surround που εχω, οπως ειπα την τελικη επεξεργασια για ολα τα ηχεια θα την κανει ο DΕΝΟΝ.
Τωρα απο ηχεια dolby atmos εχω δει τα klipsh που μπορουν να χρησιμοποιηθουνε και σαν ηχεια υψους απο οτι καταλαβαινω απο το επισημο σαιτ : http://www.klipsch.com/products/reference-premiere-dolby-atmos-series#rp-140sa
και τα χαρακτηριστικα του ειναι τα εξης: http://images.klipsch.com/RP-140SA_-_Spec_Sheet_635726428757778000.pdf

Επισης απο φθηνους ενισχυτες με PRE OUT εχω δει αυτους: http://www.alifragis.com.gr/ell/pro...x20W-KARAOKE-Ραδιόφωνο-FM-Bluetooth-ATM8000BT

και http://www.audioshow.gr/index.php?o...iew=productdetails&virtuemart_product_id=8923

Αυτο που θα ηθελα να μου πειτε ειναι 1) αν αυτοι οι ενισχυτες που σας γραφω κανουνε για αυτο που θελω να κανω αλλα εννοειτε και αν κανουν για τα συγκεκριμενα ηχεια που σας αναφερω οπως και επισης αν εχετε καποιους αλλους ενισχυτες εσεις να μου προτεινετε.

2)Αν για παραδειγμα παρω ειτε τον πρωτο ειτε τον δευτερο ενισχυτη και αυτα τα ηχεια(τα klipsh), θα ειναι ενταξει το συνολικο ακουστικο αποτελεσμα ή θα υπαρχει μεγαλη διαφορα, δηλαδη σε τελικη αναλυση θα ταιριαζει ακουστικα το τελικο αποτελεσμα;

3)Απο την στιγμη που ολη την δουλεια-δηλαδη επεξεργασια ολων των ηχειων θα την κανει ο DΕΝΟΝ τοτε ο ενισχυτης που ψαχνω που παιζει ρολο εκτος απο το να ενισχυει τα 2 ηχεια; δηλαδη ειτε ειναι ακριβως-ποιοτικος η φθηνος-μετριος στην πραγματικοτητα δεν θα πρεπει να επηρεαζει το συνολικο τελικο ακουστικο αποτελεσμα, ετσι δεν ειναι ή κανω λαθος;

Υ.Γ. Αυτο που θα ηθελα να γνωριζεται ειναι οτι ψαχνω για φθηνο τελικο ενισχυτη με PRE OUT ή οποιος αλλος ενισχυτης τελοσπαντων μπορει να κανει την δουλεια μου και οτι η διαταξη των ηχειων θα ειναι στην πραγματικοτητα 7.2.2 με 2 Dolby Atmos τοποθετημενα πανω στα πλαϊνα surround ή 7.2.2 με 2 μπροστινα ηχεια υψους.
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Οι τελικoi ενισχυτες δεν εχουν pre out, αλλα χρειαζονται προενισχυτη (PREamplifier) με εξοδο (OUT). Στην περιπτωση σου το preout το εχει ο Denon γιατι αυτος ειναι κι ο προενισχυτης. Οποιοσδηποτε τελικος μπορει να κουμπωσει πανω χωρις προβλημα.

Τα μοντελα που εβαλες δεν ειναι τελικοι ενισχυτες. Μαλλλον θα εβαλες τη λεξη 'preout' οταν εψαχνες κι αναμενομενο ειναι να σου βγαλει αποτελεσματα ολοκληρωμενων ενισχυτων...
 


Μηνύματα
16
Reaction score
4
Οι τελικoi ενισχυτες δεν εχουν pre out, αλλα χρειαζονται προενισχυτη (PREamplifier) με εξοδο (OUT). Στην περιπτωση σου το preout το εχει ο Denon γιατι αυτος ειναι κι ο προενισχυτης. Οποιοσδηποτε τελικος μπορει να κουμπωσει πανω χωρις προβλημα.

Τα μοντελα που εβαλες δεν ειναι τελικοι ενισχυτες. Μαλλλον θα εβαλες τη λεξη 'preout' οταν εψαχνες κι αναμενομενο ειναι να σου βγαλει αποτελεσματα ολοκληρωμενων ενισχυτων...
Nαι φιλε μου εχεις δικιο ετσι ειναι, απλως επειδη δεν εχω ασχοληθει ξανα για να συνδεσω εχτρα ενισχυτη πανω στον Denon αλλα και καποιους PIONNER που ειχα παλιοτερα αλλα και κυριως επειδη δεν εχω τις γνωσεις που πιθανον εχετε αρκετοι εδω μεσα για αυτο και ρωταω.

Τωρα δηλαδη για να καταλαβω αυτους τους 2 ενισχυτες που ανεφερα πιο πανω ειναι ενταξει; μου κανουν για αυτο που ζηταω και αν ναι θα ειναι ενταξει με τα ηχεια klipsh που παραθετω πιο πανω και τις προδιαγραφες των ηχειων η δεν θα ταιριαζουν και δεν θα γινει σωστα η δουλεια; θα ταιριαζει κομπλε ολο το συστημα χωρις κανενα προβλημα;
Με ενδιαφερει πιο πολυ ο πρωτος ο LTC ATM8000BT λογω κοστους βεβαια, επειδη ειναι πιο φθηνος.
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
οσον αφορα τα crossover :
το audyssey με τι cross σου αφηνει τα ηχεια?
δεν βαζουμε cross συμφωνα με τα specs των ηχειων, τεραστιο ρολο παιζει ο χωρος και η θεση του ηχειου στον χωρο και εκτος των αλλων τα περισσοτερα specs ειναι παραπλανητικα.

οσον αφορα τον τελικο που ψαχνεις παρε αυτον :
http://www.artsound.gr/catalog/behringer-a500-2x185-watt4o-telikos-enisxytis-p-5517.html
βαλτον στα left right και τελειωσες.

το lpf 120hz και δεν το πειραζουμε.

οσον αφορα τα atmos που ψαχνεις θα ελεγα να πας σε κατι σε jamo αφου ολα ειναι jamo .(γιατι klipsch?)
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Bασικά εγώ βλέπω ότι έχει 9 speaker terminals οπότε για 7.2.2 δεν χρειάζεσαι τελικό εκτός και αν θες να "ξεφορτώσεις" λίγο τον ενισχυτή
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
Bασικά εγώ βλέπω ότι έχει 9 speaker terminals οπότε για 7.2.2 δεν χρειάζεσαι τελικό εκτός και αν θες να "ξεφορτώσεις" λίγο τον ενισχυτή
εχει 7 τελικα σταδια
 

Μηνύματα
16
Reaction score
4
οσον αφορα τα crossover :
το audyssey με τι cross σου αφηνει τα ηχεια?
δεν βαζουμε cross συμφωνα με τα specs των ηχειων, τεραστιο ρολο παιζει ο χωρος και η θεση του ηχειου στον χωρο και εκτος των αλλων τα περισσοτερα specs ειναι παραπλανητικα.

οσον αφορα τον τελικο που ψαχνεις παρε αυτον :
http://www.artsound.gr/catalog/behringer-a500-2x185-watt4o-telikos-enisxytis-p-5517.html
βαλτον στα left right και τελειωσες.

το lpf 120hz και δεν το πειραζουμε.

οσον αφορα τα atmos που ψαχνεις θα ελεγα να πας σε κατι σε jamo αφου ολα ειναι jamo .(γιατι klipsch?)

Το audyssey φιλε μου μετα το καλιμπραρισμα μου αφηνει τα ηχεια οπως αναφερω και πιο πανω ως εξης: Μπροστινα JAMO S 606 40 ΗΖ , κεντρικο JAMO S 60 CEN 60 ΗΖ , πλαϊνα surround JAMO S 426 40 ΗΖ και back surround JAMO S 420 SUR 90 ΗΖ.
Αυτο το αποτελεσμα μου βγαζει μετα το audyssey καλιμπραρισμα αλλα εχω παρατηρησει σε συγκεκριμενα κομματια ταινιων με χαμηλες οτι το κεντρικο και τα back surround φτανουν στα ορια τους.

οσον αφορα τα atmos φυσικα και θα ηθελα να τα συνδιασω με jamo αλλα νομιζω δεν υπαρχουν atmos jamo ,εκτος αν κανω λαθος ,αν κανω λαθος και γνωριζεις το μοντελο πες μου το σε παρακαλω.
Επιπλεον τα συγκεκριμενα klipsh επισης αν δεν κανω λαθος μπορουν να τα βαλω και ως υψους,ετσι δεν ειναι;
Τωρα ακουστικα δεν ξερω αν τα klipsh ταιριαζουν η οχι ακουστικα με το ολο συστημα που εχω.
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
βαλε το cross 80hz σε ολα εκτος απο τα back surround 90hz.
IMHO δεν υπαρχουν atmos ηχεια ειναι κολπο marketing.
ισως τα ηχεια με κορνα ειναι πιο καλα ως atmos enabled speakers λογω κατευθυντικοτητας.
οποιοδηποτε ηχειο κανει ως overhead.
ολα τα ηχεια παιζουν ως υψους.
οσον αφορα αν ταιριαζουν ακουστικα , δεν ταιριαζουν αλλα η πληροφορια που παιζουν τα atmos ειναι συγκεκριμμενη και ισως δεν καταλαβεις διαφορα.
 

Μηνύματα
16
Reaction score
4
βαλε το cross 80hz σε ολα εκτος απο τα back surround 90hz.
IMHO δεν υπαρχουν atmos ηχεια ειναι κολπο marketing.
ισως τα ηχεια με κορνα ειναι πιο καλα ως atmos enabled speakers λογω κατευθυντικοτητας.
οποιοδηποτε ηχειο κανει ως overhead.
ολα τα ηχεια παιζουν ως υψους.
οσον αφορα αν ταιριαζουν ακουστικα , δεν ταιριαζουν αλλα η πληροφορια που παιζουν τα atmos ειναι συγκεκριμμενη και ισως δεν καταλαβεις διαφορα.
Eυχαριστω για την αμεση απαντηση ,θα το δοκιμασω για το cross.
Τι εννοεις τα ηχεια με κορνα και ποια ειναι τα ηχεια με κορνα γιατι δεν τα γνωριζω,δεν ειμαι και πολυ μεγαλος γνωστης στα τεχνικα θεματα οπως καταλαβαινεις αλλα απο την αλλη μου αρεσει το καλο πραγμα.
Πες μου καποια ηχεια σε παρακαλω αν δεν σου κανει κοπο που θα μπορουσαν να παιξουν καλα ως atmos αλλα και ως υψους.
Σε παρακαλω αν γινεται πες και καποια jamo για να τα ταιριαξω καλυτερα αλλα και οποιοδηποτε μπορει να κανει σωστα την δουλεια ως atmos αλλα και ως υψους.
 




Μηνύματα
16
Reaction score
4
εχεις δυνατοτητα για ταβανι γωνια πανω απο τα πλαινα surround?
οχι δυστυχως,ασε που το σπιτι δεν ειναι δικο μου οποτε...
Μονο πανω απο τα πλαϊνα surround σαν ακτινοβολητες οπως λετε και εσεις αν δεν κανω λαθος,δηλαδη να τους δωσω την καταλληλη κλιση.
Ομως τα μπροστινα ηχεια υψους μπορω να τα τοποθετησω στον τοιχο.
 

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Αν δεν κάνω λάθος τα ηχεία που τοποθετούνται πάνω στα main ως ακτινοβολιτες για Dolby atmos είναι συγκεκριμένα.Ενώ αν πρόκειται να τοποθετηθούν στην οροφή/ταβάνι τότε τα πράγματα είναι πολύ πιο εύκολα και με πληθώρα επιλογών σε μάρκα και τύπο.

Θα σου προτεινα αν μπορείς να βάλεις ηχεία οροφής. Πολύ καλύτερο αποτέλεσμα .
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.346
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top