ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΥΡΑΝΟΣΑΥΡΟ


ika

News
Μηνύματα
13.982
Reaction score
12.967
Δεν έχει αναλογικό σήμα το HDMI, η ρύθμιση λέει στον ενισχυτή από που να πάρει τον ήχο για την συγκεκριμένη είσοδο.
Στον δικό μου PIONEER υπάρχει ανάλογη ρύθμιση και στο υπομενού OTHER SETUP. Μέχρι να το βρω στην αρχή έφαγα 2-3 ώρες ψάχνοντας τι φταίει.



Μήπως ο @ika εννοεί το παρακάτω

View attachment 257272
Ναι, αλλά για την είσοδο HDMI που χρησιμοποιεί
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.180
Από την στιγμή που αναγνωρίζει σήμα 5.1 ο av στην είσοδό του και δεν ακούει ήχο , δύο τινά μπορεί να υπάρχουν.
Η έχει πατημένο το mute , ή ΄το drc στο player δεν είναι στο auto .
 

Μηνύματα
3.088
Reaction score
8.862
Αγαπητέ Γιάννη καλησπέρα σου,
Δε πιστεύω ότι είναι ρύθμιση του DRC ( Dynamic Range ) το συγκεκριμένο είναι συμπίεση ήχου για να εξισορροπεί τις διάφορες διακύμανσης του ήχου που είναι γραμμένο σε κάθε ταινία, και off να είναι, το ψηφιακό σήμα πρέπει να εξέλθει.
Εγώ στα δικά μου τα έχω στο off και στο bluray και στον ενισχυτή και δουλεύουν όλα.
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.180
Αλλο τα δικά σου , άλλο ο PIONEER άλλο το sony player .
δΙΆΒΑΣΕ ΤΙ ΛΈΕΙ στις ρυθμ/ισεις που έβαλε ο άνθρωπος. Με το drc δεν βγάζει έξοδο.
Το λέει ξεκάθαρα γμτ .
 


Μηνύματα
3.088
Reaction score
8.862
Έχω διαβάσει τις αναφορές που λέει και ότι το DRC το έβαλε στο auto και δεν έχει ήχο, #10
αυτό λέω και εγώ ότι δε παίζει ρόλο αν είναι στο auto η στο off.

@george974 για κοίτα το Downmix είναι στο Surround, μπας και φταίει αυτό.
 

Μηνύματα
3.088
Reaction score
8.862
Καλημέρα,
Δε γνωρίζουμε αν ακόμα ισχύει το πρόβλημα του ήχου η διορθώθηκες αλλά καλού-κακού κάνε και ένα reset στον ενισχυτή σου για να λειτουργήσει από την αρχή, μήπως είχε πάρει κάποια λάθος ρύθμιση.
Τα βήματα του reset ....

1657615363672.png
 

Μηνύματα
54
Reaction score
109
Τελικα ο ενισχυτης ειχε προβλημα, ευχαριστω για τη βοηθεια σασ εδωμεσα καθωσ και το προσωπικο τησ Ηχοδομης που θελησε να ασχοληθει.... Παμε για αλλο τωρα... Γνωμες για MARANTZ AV 7706 ? Αυτον εξεταζω
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.526
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top