ΒΟΗΘΕΙΑ στην αγορά Subwoofer

Μηνύματα
62
Reaction score
17
Καλημέρα σας,

Μία βοήθεια στην αγορά sub για μουσική. Πως να ξεχωρίσω ένα sub αξιόλογο για μουσική, από ένα sub που απλά κάνει εκρήξεις και εφε σε ταινίες; Έχω μπερδευτεί.
Παρακαλώ για προτάσεις για 8΄΄ ή 10΄΄, ( θα αγοραστούν 2, ένα για συνεργασία με κάθε ηχείο).
Ο χώρος είναι μικρός (μέρος σε σαλόνι), δηλαδή 15τ.μ. (από τα 30 του σαλονιού) και αργότερα σε ακόμα πιο μικρό ξεχωριστό χώρο-δωμάτιο 9-10τ.μ. (μόνο για μουσική). Απόσταση ηχείων και ακρόασης 1,70-2,00 μέτρα
 



Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Καλημέρα, πέρα από τις προτάσεις, θα βοηθούσε (αν ξέρει κάποιος) και μια απάντηση στην ερώτηση του φίλου.

Πως να ξεχωρίσω ένα sub αξιόλογο για μουσική, από ένα sub που απλά κάνει εκρήξεις και εφε σε ταινίες; Έχω μπερδευτεί.
 


Μηνύματα
12.851
Reaction score
10.068
Επίσης, όπως προτείνουν μέλη που ξέρουν καλύτερα από μένα, ο κατασκευαστής των ηχείων σου μάλλον θα έχει κάποιο sub που να ταιριάζει με αυτά. Δες αυτό, πριν αρχίσεις να κοιτάς σε άλλες εταιρίες.
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Καταρχάς παρε δυο! Ας ειναι οκταιντζα. Εχει μεγαλη διαφορα το ενα απο τα δυο
 



gid

Μηνύματα
7.394
Reaction score
8.627
Καταρχάς παρε δυο! Ας ειναι οκταιντζα. Εχει μεγαλη διαφορα το ενα απο τα δυο
Έχει εξαρχής γράψει πως θα πάρει δύο............
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Ωραία. Έχουν έξοδο για σαμπ, δε θα μπλέξεις.

Δικό τους σαμπ δεν κυκλοφόρησε η κεφ;
[DOUBLEPOST=1557491875][/DOUBLEPOST]Αν δεν έχει "πακέτο" σαμπ η κεφ:

Το καινούριο οικονομικό 10" της Νιούμαν είναι προφανώς κορυφαία επιλογή για το ηχείο σου. Δε ξέρω με το κόστος αν είσαι οκ.

Το 9" της dynaudio ομοίως.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Πως να ξεχωρίσω ένα sub αξιόλογο για μουσική, από ένα sub που απλά κάνει εκρήξεις και εφε σε ταινίες;
Επειδή στις ταινίες είναι πιο σημαντικά τα πολλά ντεσιμπέλ και το κούνημα του καναπέ (γνήσια διασκέδαση - μη τα υποτιμάς καθολου) τα σαμπ με αυτή την κατεύθυνση έχουν δώσει μεγάλη σημασία σε αυτούς τους τομείς, χωρίς ιδιαίτερο καημό για τις υψηλές παραμορφώσεις και την ισορροπία στο φάσμα.
Γενικώς δηλαδή,στον κινηματογράφο έχει περισσότερο νόημα η πρώτη οκτάβα.

Στη μουσική αντιθέτως, μεγαλύτερη σημασία έχει η δεύτερη οκτάβα, κι όχι η πρώτη, οπότε η γραμμικότητα και οι ελαττωμενες παραμορφώσεις έχουν τον πρώτο λόγο, κι όχι η απόκριση στους υπόηχους και τα άπειρα ντεσιμπέλ.

Τα σαμπ επαγγελματικών PA ηχείων που έχουν ως σκοπό την αναπαραγωγή μουσικής, σπανίως κατεβαίνουν στο κάτω όριο της πρώτης οκταβας. Πρακτικώς, ειναι άχρηστο, ή έστω είναι πιο χρήσιμη η δεύτερη οκτάβα.

Προφανώς, η άριστη απόκριση και στις δύο οκτάβες, ειναι το άριστο σαμπ που παίζει τα πάντα όλα σωστά, αλλά τα λεφτά είναι προφανώς περισσότερα από το να έχεις ένα από τα δύο...
[DOUBLEPOST=1557492536][/DOUBLEPOST]
H kef έχει τα εξής
Το Τ2 δείχνει ενδιαφέρον.
Στείλε μήνυμα στην κεφ να δεις τι προτείνουν αυτοί.

Η απόκριση μέχρι τα 160 είναι σημαντική για την μουσική, όταν το κρος είναι στους 80 κύκλους, καθώς σίγουρα θα συμμετέχει το σαμπ μέχρι εκεί, με το κρος συνήθως να είναι 12 ντεσιμπέλ στην οκτάβα, άντε 18, σπανίως 24.

Άρα, η σωστή απόκριση υψηλά του σαμπ, είναι σημαντική παράμετρος για υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής.

Αναλόγως απόστασης ακρόασης, πιθανώς να χρησιμοποιηθεί το ηχείο σου με κρος υψηλότερα των 80 κύκλων, αν και εφόσον το υποστηρίζει αυτό το πράγμα η πλάτη του ηχείου με τα ρυθμιστικά κρος που έχει.
 
Last edited:


Μηνύματα
62
Reaction score
17
Ήθελα άσπρα, πράσινα, κόκκινα, μαύρα. Επικράτησε πάλι (η λογική) το μαύρο! Απλα επειδή είναι ανθρακί μαύρο ματ και το ύφασμα γκρι-μαύρο, τελικά μου αρέσει πιο πολύ από ότι δείχνει σε φωτο και βιντεο.

Ευχαριστώ πολύ costas EAR, έστειλα στην kef να μου πουν πιο sub προτείνουν, αν και με κάλυψες με το Dynaudio 9s ( έστω ένα στην αρχή) και μετά πάω στο δεύτερο ή μπορεί κατευθείαν σε 2 τεμάχια στο kef T2.
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.121
Reaction score
18.872
Ένα τεμάχιο δεν επιτρέπεται
Από την αρχή όταν σκέφτηκα να προσθέσω sub στο σύστημά μου (κυρίως από τύχη τότε και όχι λόγο διαβάσματος) μου φάνηκε λογικό να ξεκινήσω με 2 sub.
Παρακινούμενος από το νήμα του φίλου να ρωτήσω (ίσως βοηθήσει το ερώτημα οικονομικά ή χωροταξικά αυτόν ή και άλλους στην επιλογή). 'Εχω 2 sub ένα 8αρι και ένα 10αρι διαφορετικών εταιριών... πρόβλημα? :o
Ή είναι οκ? :drinks:
Το ιδανικό φαντάζομαι είναι 2 ίδια αλλά είναι μεγάλο το θέμα ή οκ?
Θα έχει αναφερθεί κάπου πιθανότατα αλλά δεν το έχω πετύχει...
Παρεπιπτόντως φίλε νηματοθέτη ωραία ηχεία, καλοάκουστα...
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top