Βάση πικάπ (σχεδόν) DIY

Μηνύματα
58
Reaction score
122
Καλησπέρα, εδώ και καιρό ήθελα μια βάση πικάπ για το Project rpm 1, αλλά θα μου άρεσε κάτι άλλο εκτός από μια μαύρη βάση όπως είναι οι περισσότερες που είδα. Για την ακρίβεια ήθελα κάτι σε γκρι χρώμα...
Τελικά κατέληξα να σχεδιάσω μια όπως την ήθελα και να την παραγγείλω σε ξυλουργό (για αυτό και γράφω σχεδόν DIY).
Το ξύλο είναι κόντρα πλακέ θαλάσσης, οι ακίδες είναι της Dynavox (10€) και τα πατάκια της Norstone (9€).
Μετά η βάση πήγε σε λουστραδόρο και βάφτηκε με το χρώμα RAL 7015 Slate Grey.
Διαστάσεις 50 χ 45 χ 4 εκ.
Κόστος 119 €
Εμφανισιακά μου αρέσει πολύ, ακουστικά δεν με χαλάει τίποτα.
Αν σε κάποιον αρέσει υπάρχει και το σχέδιο (όχι ότι είναι τίποτα φοβερό).

1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg

6.jpg 7.jpg 9.JPG 10.JPG Βάση Πικάπ.jpg
 


Μηνύματα
766
Reaction score
1.594
Ωραία κατασκευή. Με τη βελονα στον δίσκο, αν χτυπήσεις ελαφρώς τη βάση, μεταφέρεται η δόνηση στα ηχεία σου;
 

Μηνύματα
58
Reaction score
122
Ωραία κατασκευή. Με τη βελονα στον δίσκο, αν χτυπήσεις ελαφρώς τη βάση, μεταφέρεται η δόνηση στα ηχεία σου;
Με κανονική ένταση όχι, από το σημείο που είναι πολύ δυνατά έως το τέρμα, ναι μεταφέρεται.
Θα πρότεινες να κάνω κάτι...;
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.711
Πολύ ωραίο είναι και ως γνωστόν ότι είναι δική σου ιδέα και βγαίνει στην υλοποίηση είναι διπλά ωραίο.
Το slipmat λίγο μου ξινιζει νομίζω δεν ταιριάζει αλλά περί ορεξεως.....
 

Μηνύματα
58
Reaction score
122
Πολύ όμορφο, εύγε....
:drinks:
Αυτό η τσόχα από απάνω..... Χμμμμμ.....
Η τσόχα δεν είναι κακή, τώρα αν εννοείς το σχέδιο, εντάξει είναι θέμα γούστου αλλά άρεσε πολύ και στην κοπέλα μου οπότε την πήραμε, βέβαια αν ήταν περίεργη ακουστικά μάλλον πρώτη εκείνη θα την έβγαζε.
Πολύ ωραίο είναι και ως γνωστόν ότι είναι δική σου ιδέα και βγαίνει στην υλοποίηση είναι διπλά ωραίο.
Το slipmat λίγο μου ξινιζει νομίζω δεν ταιριάζει αλλά περί ορεξεως.....
Ήμουν σίγουρος πως θα είχα σχόλια για το slipmat! :lolsign:
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.711
αλλά άρεσε πολύ και στην κοπέλα μου
Λύθηκε ο γρίφος.... λέω και γω (φλοραλ;;:biggrin:
Αστειεύομαι....δεν πειράζει ένα βήμα την φορά..... αφού δέχεται τέτοιες ηλεκτρικές συσκευές μέσα στο σαλόνι πάλι καλά.... κάτι είναι κ αυτό
 

Μηνύματα
766
Reaction score
1.594
Με κανονική ένταση όχι, από το σημείο που είναι πολύ δυνατά έως το τέρμα, ναι μεταφέρεται.
Θα πρότεινες να κάνω κάτι...;
Μπορεις να χρησιμοποιήσεις βάσεις σορμποθανης, μια σε κάθε ένα από τα τρία ποδαράκια του πλατό, και άλλες 2-3 για να στηρίξεις το μοτέρ. Με αυτόν τον τρόπο θα απομονώσεις πλήρως τόσο τις δονήσεις του μοτέρ ώστε να μη μεταφέρονται στην κεφαλή, όσο και το πλατό από χτυπήματα στη βάση ή στο έπιπλο όπου εδράζεται. Έχει και η project τέτοιο προϊόν, σχετικά οικονομικό, που κάνει πολύ καλή δουλειά.
 

Μηνύματα
58
Reaction score
122
αφού δέχεται τέτοιες ηλεκτρικές συσκευές μέσα στο σαλόνι πάλι καλά.... κάτι είναι κ αυτό
...όχι απλά δέχεται. Το αγαπάει το σύστημα. Ακούει καλύτερα από εμένα διάφορα πραγματα. Αντιμετωπίζει τα καλώδια ως συσκευές και όχι ως "όλο καλώδια έχει από εκεί πίσω". Όταν αλλάξαμε τα πρώτα ηχεία που είχαμε, μόλις τα είδε σε αγγελία αγόρασε τα focal 726 για να μου τα κάνει δώρο και μερικά χρόνια αργότερα όταν είδαμε αγγελία τα 836 V η πρώτη της κουβέντα ήταν, πάρτον τηλέφωνο τώρα. Άμα την αφήσεις σε έκθεση ότι της αρέσει να ακούει είναι εκτός budget... Πότε κάτι audio physic, πότε κάτι καλώδια Nordost, στο τέλος ήθελε κάτι Wilson audio... :p Είναι θησαυρός!
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.711
...όχι απλά δέχεται. Το αγαπάει το σύστημα. Ακούει καλύτερα από εμένα διάφορα πραγματα. Αντιμετωπίζει τα καλώδια ως συσκευές και όχι ως "όλο καλώδια έχει από εκεί πίσω". Όταν αλλάξαμε τα πρώτα ηχεία που είχαμε, μόλις τα είδε σε αγγελία αγόρασε τα focal 726 για να μου τα κάνει δώρο και μερικά χρόνια αργότερα όταν είδαμε αγγελία τα 836 V η πρώτη της κουβέντα ήταν, πάρτον τηλέφωνο τώρα. Άμα την αφήσεις σε έκθεση ότι της αρέσει να ακούει είναι εκτός budget... Πότε κάτι audio physic, πότε κάτι καλώδια Nordost, στο τέλος ήθελε κάτι Wilson audio... :p Είναι θησαυρός!
Έχει καμιά φίλη με τα ίδια μυαλά;
Για σοβαρό σκοπό εννοείται.
anigif_enhanced-buzz-wide-8014-1407592307-8.gif
 






Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Η τσόχα δεν είναι κακή, τώρα αν εννοείς το σχέδιο, εντάξει είναι θέμα γούστου αλλά άρεσε πολύ και στην κοπέλα μου οπότε την πήραμε, βέβαια αν ήταν περίεργη ακουστικά μάλλον πρώτη εκείνη θα την έβγαζε.
Πες στη κοπελιά ότι φέρνει λίγο σε τέντα των 80'....:tongue:
Γύρνα τη τούμπα... (... Οχι την κοπελιά... την τσόχα.....)
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.205
Να πούμε δυο πράγματα για τις βάσεις πικάπ που υπάρχουν...
Βασικά θα τις κατέταζα σε δύο κατηγορίες.
Τις απλές, όπως της εδώ παρουσίασης, που ουσιαστικά δεν διαφέρουν από ένα ράφι συσκευής, και τις σύνθετες, όπου γίνεται χρήση περισσότερων βασικών υλικών, αλλά και αποσβεστικών μεταξύ τους. Ο σκοπός τους είναι να κατέβει εξαιρετικά χαμηλά ο συντονισμός τους και να κάνουν ουσιαστική απομόνωση.
Εξυπακούεται νομίζω πως οι δεύτερες είναι πολύ ακριβότερες και κάνουν καλύτερη δουλειά.
Θα έλεγα πως κοστολογούνται παραπάνω από όσο πρέπει, ως συνήθως, αλλά οι καλές έχουν πίσω τους δουλειά και μελέτη.

Εκεί που τα πράγματα ξεφεύγουν εντελώς είναι στις ενεργές βάσεις. Αυτές διαθέτουν αισθητήρες διεύθυνσης και έντασης του κραδασμού, και αναλόγως τροποποιούν τα χαρακτηριστικά τους, ώστε να έχουν κορυφαίο αποτέλεσμα απόσβεσης, βλέπε μηδενικό κραδασμό.
Έτυχε πριν από αρκετά χρόνια να πέσω σε μία τέτοια και έμεινα με το στόμα ανοιχτό.
Η σχεδίαση τους βέβαια δεν έγινε για να μπουν κάτω από πικάπ, αλλά για τα κορυφαία ηλεκτρονικά μικροσκόπια. Φανταστείτε ένα μικροσκόπιο που μεγεθύνει μερικά εκατομμύρια φορές να τραντάζεται και να μην μπορεί να εστιάσει. Αυτές βέβαια κοστίζουν όσα ένα καλό SUV αλλά είναι και αλλού!!!!
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.527
Reaction score
37.716
Φανταστείτε ένα μικροσκόπιο που μεγεθύνει μερικά εκατομμύρια φορές να τραντάζεται και να μην μπορεί να εστιάσει
ε μπορεις να στησεις και την κεφαλη με μετρησεις...δεν χρειαζεται να βαλεις μικροσκοπιο ..
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.553
Μηνύματα
2.864.162
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top