Βάση πικάπ (σχεδόν) DIY

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Όταν θα έχεις μια δισκοθήκη πάλι με προσεγμένες επιλογές και δεν είναι ανάγκη να έχεις χιλιάδες έστω 200 περίπου θα γίνει πόλος έλξης και αναζήτησης και για καλεσμένες ακόμα.
fixed 8-)
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.047
Reaction score
20.451


Πολλά μπράβο κι από μένα! Πολύ όμορφη η βάση με πάρα πολύ καλό φινίρισμα - και πολύ όμορφος ο χρωματισμός συνδυασμός. Όπως σου είπε και ο discohead, αν θελήσεις ποτέ να την αναβαθμίσεις για να φέρει δηλαδή και κάποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα, άλλαξε τις ακίδες με ημισφαίρια σορμποθάνης, διαμέτρου 1,5 - 1,75" και ύψους 0,5 - 1".
 

N

nickmitro

Guest
Η βαση ειναι τοσο καλοφτιαγμενη που φαινεται σαν εργοστασιακο προιον.Για ηχητικη αναβαθμιση,κωνοι Black Diamond Racing η Symposium Precision Couplers κατω απο το πικαπ, αρκει να ταιριαζουν στο υψος για να παρακαμψεις τα εργοστασιακα ποδια.Μην χρησιμοποιησεις ελαστικο υλικο.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
58
Reaction score
122
Ευχαριστώ πολυ για τα καλά σας λόγια!

...άλλαξε τις ακίδες με ημισφαίρια σορμποθάνης, διαμέτρου 1,5 - 1,75" και ύψους 0,5 - 1".
Οι ακίδες χρησιμέυουν και για αλφαδιασμα, με τα ημισφαίρια όμως...;

Για ηχητικη αναβαθμιση,κωνοι Black Diamond Racing η Symposium Precision Couplers κατω απο το πικαπ, αρκει να ταιριαζουν στο υψος για να παρακαμψεις τα εργοστασιακα ποδια.Μην χρησιμοποιησεις ελαστικο υλικο.
Με κώνους ίδιου ύψους φαντάζομαι θα είναι οκ, αλλά με couplers θα υπάρχει το εξής πρόβλημα... Δεν χωράει στο ύψος το καπάκι το οποίο αυτή τη στιγμή αφήνει κενό μεταξύ του ψηλότερου σημείου του πικάπ στον βραχίωνα περίπου 0,5 εκ.

Η ερώτησή μου είναι η εξής;
Μπορούμε να θεωρήσουμε την βάση και το πικάπ ως ένα σύνολο και να βάλω τα όποια dampers, σορμποθάνες ή ό,τι θα είναι αυτό, κάτω από τα πατάκια των ακίδων;
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Η ερώτησή μου είναι η εξής;
Μπορούμε να θεωρήσουμε την βάση και το πικάπ ως ένα σύνολο και να βάλω τα όποια dampers, σορμποθάνες ή ό,τι θα είναι αυτό, κάτω από τα πατάκια των ακίδων;
Αν τα θεωρήσεις ως ένα σύνολο, θα απομονώσεις το σύνολο από τους εξωτερικούς κραδασμούς, αλλά πχ χτυπήματα στη βάση θα περνάνε στον βραχίονα. Επίσης, οι κραδασμοί του μοτέρ πάλι θα μεταφέρονται στον βραχίονα. Νομίζω πρέπει να στραφείς στην απομόνωση μοτέρ και πλατό τόσο μεταξύ τους όσο και από τη βάση.
 

Μηνύματα
58
Reaction score
122
Έχω μπερδευτεί τελείως στο θέμα βάσεων πικάπ. Παρακαλώ διορθώστε με σε ό,τι έχω καταλάβει λάθος.

Η λογική των βάσεων μεταξύ πικάπ και βάσης είναι να γινει αυτό που διάβασα ως coupling για να φεύγουν οι δονήσεις από το πικάπ και να γειώνονται προς την βάση και τα πόδια της βάσης να είναι από μαλακά υλικά (σορμποθάνη κλπ) για να γίνεται το decoupling ώστε να μην περνάνε κραδασμοί προς τα επάνω προς το πικάπ.

Δεδομένου ότι μπορεί και όλες αυτές οι αλλαγές να μην φέρουν καλύτερο ήχο, δεν είναι πιο λογικό να ξεκινήσει κανείς από τα πόδια της βάσης και να βάλει κάτι μαλακό ώστε να γίνει πρώτα η απομόνωση όλου του συστήματος προς το έπιπλο και μετά να δούμε αν χρειάζεται παραπάνω γείωση το πικάπ προς την βάση;

Εννοώ δηλαδή πως μου φαίνεται πιο σημαντικό το να απομονώσεις το σύστημα απο κραδασμούς παρά το να γειώσεις περισσότερο το πικάπ, δεδομένου οτι το πικάπ εξαρχής πατάει με 3 πόδια στην βάση οπότε κάποιοι κραδασμοί θα μεταφέρονται προς τα κάτω ουτως ή άλλως, ενώ η απομόνωση της βάσης με το έπιπλο είναι πολύ μικρότερη έστω και με τις ακίδες της.

Έχουν νόημα αυτά που γράφω ή τα έχω κάνει μαντάρα στο κεφάλι μου; :errwhat:
 

N

nickmitro

Guest
Ευχαριστώ πολυ για τα καλά σας λόγια!



Οι ακίδες χρησιμέυουν και για αλφαδιασμα, με τα ημισφαίρια όμως...;



Με κώνους ίδιου ύψους φαντάζομαι θα είναι οκ, αλλά με couplers θα υπάρχει το εξής πρόβλημα... Δεν χωράει στο ύψος το καπάκι το οποίο αυτή τη στιγμή αφήνει κενό μεταξύ του ψηλότερου σημείου του πικάπ στον βραχίωνα περίπου 0,5 εκ.

Η ερώτησή μου είναι η εξής;
Μπορούμε να θεωρήσουμε την βάση και το πικάπ ως ένα σύνολο και να βάλω τα όποια dampers, σορμποθάνες ή ό,τι θα είναι αυτό, κάτω από τα πατάκια των ακίδων;
Οχι.Το καλυτερο αποτελεσμα θα προκυψει οταν οι κωνοι η τα couplers-επιμενω στη μη χρηση ελαστικων υλικων-τοποθετηθουν κατω απο το πικαπ ωστε να παρακαμψεις τα εργοστασιακα ποδια,με την προυποθεση να ειναι μεγαλυτερα σε υψος απο αυτα ωστε να τα παροπλιζουν.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Έχω μπερδευτεί τελείως στο θέμα βάσεων πικάπ. Παρακαλώ διορθώστε με σε ό,τι έχω καταλάβει λάθος.

Η λογική των βάσεων μεταξύ πικάπ και βάσης είναι να γινει αυτό που διάβασα ως coupling για να φεύγουν οι δονήσεις από το πικάπ και να γειώνονται προς την βάση και τα πόδια της βάσης να είναι από μαλακά υλικά (σορμποθάνη κλπ) για να γίνεται το decoupling ώστε να μην περνάνε κραδασμοί προς τα επάνω προς το πικάπ.

Δεδομένου ότι μπορεί και όλες αυτές οι αλλαγές να μην φέρουν καλύτερο ήχο, δεν είναι πιο λογικό να ξεκινήσει κανείς από τα πόδια της βάσης και να βάλει κάτι μαλακό ώστε να γίνει πρώτα η απομόνωση όλου του συστήματος προς το έπιπλο και μετά να δούμε αν χρειάζεται παραπάνω γείωση το πικάπ προς την βάση;

Εννοώ δηλαδή πως μου φαίνεται πιο σημαντικό το να απομονώσεις το σύστημα απο κραδασμούς παρά το να γειώσεις περισσότερο το πικάπ, δεδομένου οτι το πικάπ εξαρχής πατάει με 3 πόδια στην βάση οπότε κάποιοι κραδασμοί θα μεταφέρονται προς τα κάτω ουτως ή άλλως, ενώ η απομόνωση της βάσης με το έπιπλο είναι πολύ μικρότερη έστω και με τις ακίδες της.

Έχουν νόημα αυτά που γράφω ή τα έχω κάνει μαντάρα στο κεφάλι μου; :errwhat:
Ρίξε μια ματιά σε αυτό το thread.
 

Μηνύματα
58
Reaction score
122
Βάσης πικάπ συνέχεια...
Τελικά μετά από διάφορες πληροφορίες είπα να προχωρήσω την βάση ένα βήμα παραπέρα και να προσθέσω ένα κομμάτι ακόμα.
Παράγγειλα λοιπόν ένα κομμάτι γρανίτη στο σχήμα και χρώμα που ήθελα.
Αυτό το κομμάτι πατάει σε 4 βάσεις απόσβεσης και επάνω του πατάει κατευθείαν με τις 3 ρυθμιζόμενες ακίδες της η βάση από κόντρα πλακέ.
Θα προτιμούσα να πατάει σε 3 βάσεις, αλλά λόγω συνολικού βάρους έβαλα και τις 4. Η κάθε βάση σηκώνει 10 κιλά και αν και το σύνολο είναι 29 κιλά, προτίμησα να προσθέσω και την 4η βάση, παρά να έχω 3 που θα πιέζονται στα όριά τους. Το βάρος είναι τόσο και οι βάσεις αρκετά μαλακές που δεν κουνιέται τίποτα, παρ'όλο που πρακτικά υπάρχουν 2 επίπεδα με τα 4 πόδια.

Πιο αναλυτικά:
Πικάπ 3,9 κιλά
Ξύλινη βάση 5,3
Γρανίτης 19,8
Σύνολο 29 κιλά

Οι βάσεις δεν είναι τίποτα πανάκριβες, περίπου 40€ έχει το σετάκι, όμως από αυτό που ακούω συμπεραίνω πως λειτουργούν. Όταν βάζω την ένταση στα τέρματα που θέλω να ακούω κάποια βινύλια, αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κανένας βόμβος, καμμία δόνηση που να μπορώ εγώ να την ακούσω.
Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Επίσης το οπτικό αποτέλεσμα μου αρέσει πάρα πολύ.
Ο γρανίτης λέγεται star galaxy, μπορεί να μην φαίνεται σωστά το χρώμα του στις φωτό, είναι μάυρος με μικρά κομματάκια που ξεχωρίζουν όταν τον κοιτάς υπο διάφορες γωνίες.


IMG_0025.jpg IMG_0031.jpg IMG_0029.jpg IMG_0032.jpg IMG_0033.jpg
Εδώ φαίνεται πιο καλά το χρώμα του
stra galaxy.jpg

Και οι βασούλες
1618183567522.jpg 1618183567517.jpg
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.039
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top