Βάση Sub με Ariflex και Copopren

Μηνύματα
636
Reaction score
1.126
Καλημέρα , έφτιαξα τη παρακάτω βάση με σκοπό να απομονώσω το sub απ το έδαφος . Πρόσφατα ο από κάτω μ είπε ότι βουίζει όλο το σπίτι του τα βράδια . 😎 Όταν ήρθε για τα παράπονα κάτι ρύθμιζα με Blade runner 😂.
1 )με αυτό π έφτιαξα πάνω κάτω σε τι ποσοστό μπορεί να λυθεί το θέμα με τον από κάτω;
2) Αυτό που με ενδιαφέρει πιο πολύ απ όλα. Ακόμα δεν έχω τοποθετήσει τη βάση γιατί δεν είμαι σίγουρος αν τα υλικά π έβαλα είναι safe για χρήση - αναπνοή μες στο σαλόνι . Είπαμε έκανα σάντουιτς με copopren-ariflex-copopren. Στο κατάστημα είπαν πως είναι οκ αλλά δε τους είδα και πολύ σίγουρους .
 

Attachments

Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.333
Δε κάνει τίποτα αυτό που έφτιαξες, αλλά είναι ασφαλές.

Πάνε πάρε 2 κομμάτια φύλλου από μόλυβδο, με πάχος 5χιλ και ντυστα και από τις 2 πλευρές με κοποπρεν.
Από πάνω βάλε ένα φύλλο ξύλο mdf 1cm και από κάτω άλλο ένα. Ντυσε τα ξύλα με κοποπρεν και βάλε 3 πλαστικές ελαστικές βάσεις σε κάθε εξωτερική πλευρά του ξύλου, ώστε 3 σημεία να πατάνε στο δάπεδο και 3 σημεια στο σαμπ.

Έτσι θα γίνει "κάτι".

Δηλαδή

Σαμπ
3 Ελαστικές βασεις
Ξύλο με κοποπρεν από πάνω
2 φύλλα μολύβδου ντυμένα με κοποπρεν και χώσε και το πιο χοντρό ανοιχτόχρωμο κοποπρεν ανάμεσά τους
Ξύλο με κοποπρεν από κατω
3 ελαστικές βασεις
Δαπεδο


Απλώς για κραδασμούς, δες στις αγγελίες, έχει βασεις σαμπ.

Για δημιουργία τοιχωματικού ορίου, θέλει μόλυβδο με ανάρτηση από μαλακό ελαστικό υλικό (κοποπρενοειδή) και ξύλα. Όλα αυτά κάνουν "κάτι" διαφορετικό μεταξύ τους.
Δυστυχώς δεν έχεις πολλές πιθανότητες επιτυχίας, διότι οι ανακλάσεις του χώρου θα παν στο δάπεδο, ωστόσο μπορείς να κόψεις την άμεση.
 
Last edited:


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.422
auralex.......εκτός και αν έχεις κέφια να φτιάξεις πυρηνικό καταφύγιο για το sub :lol:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.333
Βεβαίως, το οραλεξ είναι μια χαρά για τους κραδασμούς.

Όριο στις χαμηλές οκτάβες, προφανώς δεν κάνει.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.422
πρακτικά τίποτα δεν μπορεί να τον σώσει αν είναι κουδούνι η οικοδομή

εκτός και αν πάρει 1-2 σαμπς ακόμα να αποκτήσει φίλινγκ στο υπόλοιπο κομμάτι και τα κόψει εκεί που πονά
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
Η ηχοαπορροφηση δεν ειναι το ιδιο πραγμα με την ηχομονωση. Οταν θες να μονωσεις ενα χωρο θες ανακλαστικη επιφανεια και οχι απορροφητικη. Οσο πιο χοντρη τοσο πιο καλα. Βεβαια ο ηχος εχει την ιδιοτητα να ταξιδευει απο ολα τα κενα αερα που θα μεινουν ακαλυπτα οποτε μοιραια η μοναδικη πραγματικη ηχομονωση ερχεται σε room in a room. Σε ενα διαμερισμα αυτο που επισης μπορει να δουλεψει σε καποιο βαθμο, πολυ δυσαναλογα με το κοστος, μονο για τον απο κατω και μονο υπο προυποθεσεις ειναι η κατασκευη δαπεδου πανω στο ηδη υπαρχον δαπεδο. Φτηνη λυση και diy δεν υπαρχει για αυτο..
 

Μηνύματα
5.281
Reaction score
6.428
Χμμμ όλα τα υλικά και απορρόφηση μπορούν να προσφέρουν, εξαρτάται την συχνότητα συντονισμού τους :whistling:
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Ρε παιδιά εμένα πάντως στις πολύ χαμηλές νότες, σε σοβαρές στάθμες (κάτω από 30Hz και να σκεφτεί κανείς ότι παίζει ένα σαμπ) με παίρνουν τηλέφωνο από το 1ο όροφο να το κλείσω γιατί ενοχλεί, το σαλόνι έχει διάδρομο που πάει στο κλιμακοστάσιο. Να σημειώσω ότι είμαι στο τρίτο όροφο. Πως να μαζέψεις τόσο χαμηλό συχνοτικό περιεχόμενο, θες πολύ πολύ σοβαρή μόνωση.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.422
Ρε παιδιά εμένα πάντως στις πολύ χαμηλές νότες, σε σοβαρές στάθμες (κάτω από 30Hz και να σκεφτεί κανείς ότι παίζει ένα σαμπ) με παίρνουν τηλέφωνο από το 1ο όροφο να το κλείσω γιατί ενοχλεί, το σαλόνι έχει διάδρομο που πάει στο κλιμακοστάσιο. Να σημειώσω ότι είμαι στο τρίτο όροφο. Πως να μαζέψεις τόσο χαμηλό συχνοτικό περιεχόμενο, θες πολύ πολύ σοβαρή μόνωση.
εμ και συ.....τι δίνεις τα τηλέφωνα από δω και από κει? :roflmao:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.333
Ρε παιδιά εμένα πάντως στις πολύ χαμηλές νότες, σε σοβαρές στάθμες (κάτω από 30Hz και να σκεφτεί κανείς ότι παίζει ένα σαμπ) με παίρνουν τηλέφωνο από το 1ο όροφο να το κλείσω γιατί ενοχλεί, το σαλόνι έχει διάδρομο που πάει στο κλιμακοστάσιο. Να σημειώσω ότι είμαι στο τρίτο όροφο. Πως να μαζέψεις τόσο χαμηλό συχνοτικό περιεχόμενο, θες πολύ πολύ σοβαρή μόνωση.
Όχι.
Θες πολλά σαμπ.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.333
Και εγώ θέλω Κώστα έχω ήδη ενημερώσει ότι η λύση στο πρόβλημά μας είναι πολλά και μεγάλα σαμπ, ψάχνω να βρω τρόπο να τα αποκτήσω :laugh::laugh:
Πολλά και μικρά θες.
Ή μεγάλα που θα παίζουν σε πολύ χαμηλή στάθμη έκαστο.
Έτσι θα τρως εσύ μπόλικη άμεση, και οι γείτονες την ελάχιστη το δυνατόν έμμεση, χωρίς συντονισμους.
 

Μηνύματα
815
Reaction score
968
Με έπιασαν και εμένα οι Χειμερινές ανησυχίες και σκοπεύω να φτιάξω 2 βάσεις στην αρχή για τα sub και μετά βλέπουμε...
Υπάρχουν διαθέσιμα Soundbar 5mm, φύλλα μολύβδου 2mm και Copopren 20&40mm, MDF 5mm και γρανίτης 35mm. Ο μόλυβδος θα "ντυθεί" σε Soundbar.
Δεν ξέρω ακόμη τι "συνταγή" θα βγει:lolsign:...
Σκεφτόμουν ένα χαμηλής πυκνότητας βισκοελαστικό υλικό που μοιάζει λίγο με τη σιλικόνη και υπάρχει σε φύλλα (δυστυχώς δεν ξέρω το όνομα και ψάχνω να το βρω).
Φυσικά είναι ανοιχτός σε προτάσεις για άλλα υλικά.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.397
Reaction score
1.856
Venom7, μην επηρεάζεσαι.

Εχουν κατά μεγάλο μέρος δίκιο όταν λένε οτι οι χαμηλές μπορεί να φτάνουν ορόφους (ή και ... σπίτια) μακρυά, αλλά είναι πολύ πιθανόν αυτό που κυρίως ενοχλεί τον "από κάτω", να είναι κατά πολύ μεγάλο ποσοστό ο πρώτος άμεσος κραδασμός στο ταβάνι του. Ή και η όλη σύζευξη με την δομή του κτιρίου, να κυριαρχείται από την σύζευξη σαμπ-δαπέδου. Γι' αυτό, αξίζει να προσπαθήσεις να μειώσεις την σύζευξη αυτή (παρότι σε πολλές περιπτώσεις, αυτό πράγματι δεν αρκεί).

Οσον αφορά το οικολογικόν ή την μυρωδιά της κατασκευής σου, αν εξακολουθείς να αμφιβάλλεις μπορείς να την ντύσεις με την πολύ λεπτή διαφανή πλαστική μεμβράνη φαγητού :) - η απόσβεση στις χαμηλές δεν θα επηρεασθεί.

ΤΩΡΑ !
Πριν πας στην πρόταση του EAR, μία εντελώς τζαμπαντάν και εντελώς μαστρομητσέικη λύση που όμως μπορεί να σε εκπλήξει πάρα πολύ ευχάριστα, είναι αυτή :
Το πουλάνε σε διάφορες διαστάσεις, αλλά πάρε το μεγάλο (και θα'λεγα πάρε δύο). Κόβεται με κοφτάκι στις διαστάσεις που θέλεις εσύ, μπορείς έτσι να το βάλεις διπλό, κλπ
Τα "μπιμπίκια" προς το δάπεδο, ή αν είναι διπλό, προς δάπεδο και σαμπ, αλλά πειραματίσου. Συνήθως αυτό αρκεί.
Δεύτερο στάδιο εξέλιξης (προσφέρεται ακόμα και για τις "σοβαρές" λύσεις του εμπορίου) : Πρόσθεσε ανάμεσα, αυτό το πλαστικό προστατευτικό συσκευασιών με τις φυσαλλίδες αέρα.
Τρίτο στάδιο εξέλιξης: πολλαπλασίασε τους ορόφους του "σάντουιτς"
Τέταρτο στάδιο εξέλιξης: Αρχισε να προσθέτεις μάζα - πλάκες MDF, γρανίτη, μολύβδου κλπ, πλησιάζοντας ολoένα προς το ποστ #2 του EAR
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.121
Reaction score
18.877
Μην παίρνετε sub παιδιά..
Πονάει η τσέπη, τ' αυτιά, οι γείτονες, όλοι υποφέρουν..
Στο φινάλε σου στέλνει και η ΔΕΗ τη λυπητερή.. :biggrin:

Μακριά..
Αυτά είναι του διαβόλου για να πουλάνε οι έμποροι μονώσεις, να κάνει τζίρο ο πάροχος και να τσακώνονται οι (κατά τα άλλα αγαπημένοι) γείτονες.. 8-)
 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
@Venom7 μια λύση η οποία είναι αρκετά δημοφιλής για τα σαμπς όπως ισχυρίζεται άτομο που ασχολείται επισταμενως με οικιακούς κινηματογράφους είναι η εξης:
Θα βάλεις στο δάπεδο μια στρώση καουτσούκ όπως αυτές που πουλάνε για τα πλυντήρια από πάνω μια πλάκα μεγάλης μάζας 5cm ιδανικά πιο βαριά και από το σαμπ και μεταξύ σαμπ και πλάκας ακίδες.
 

Μηνύματα
12.394
Reaction score
14.598
Καλημέρα , έφτιαξα τη παρακάτω βάση με σκοπό να απομονώσω το sub απ το έδαφος . Πρόσφατα ο από κάτω μ είπε ότι βουίζει όλο το σπίτι του τα βράδια . 😎 Όταν ήρθε για τα παράπονα κάτι ρύθμιζα με Blade runner 😂.
1 )με αυτό π έφτιαξα πάνω κάτω σε τι ποσοστό μπορεί να λυθεί το θέμα με τον από κάτω;
2) Αυτό που με ενδιαφέρει πιο πολύ απ όλα. Ακόμα δεν έχω τοποθετήσει τη βάση γιατί δεν είμαι σίγουρος αν τα υλικά π έβαλα είναι safe για χρήση - αναπνοή μες στο σαλόνι . Είπαμε έκανα σάντουιτς με copopren-ariflex-copopren. Στο κατάστημα είπαν πως είναι οκ αλλά δε τους είδα και πολύ σίγουρους .
Με έπιασαν και εμένα οι Χειμερινές ανησυχίες και σκοπεύω να φτιάξω 2 βάσεις στην αρχή για τα sub και μετά βλέπουμε...
Υπάρχουν διαθέσιμα Soundbar 5mm, φύλλα μολύβδου 2mm και Copopren 20&40mm, MDF 5mm και γρανίτης 35mm. Ο μόλυβδος θα "ντυθεί" σε Soundbar.
Δεν ξέρω ακόμη τι "συνταγή" θα βγει:lolsign:...
Σκεφτόμουν ένα χαμηλής πυκνότητας βισκοελαστικό υλικό που μοιάζει λίγο με τη σιλικόνη και υπάρχει σε φύλλα (δυστυχώς δεν ξέρω το όνομα και ψάχνω να το βρω).
Φυσικά είναι ανοιχτός σε προτάσεις για άλλα υλικά.
Το καλύτερο που μπορείτε να πάρετε για αυτήν την περίπτωση αλλά και στα άλλα μηχανήματα σας. Υπάρχει και στην Ελλάδα. Θέλει βέβαια ένα πολύ μικρό διάβασμα για υπολογισμό του βάρους της πρός απομόνωσης "συσκευής". Ικανό μέχρι 10 hz, χωρίς τα προβλήματα των βισκοελαστκών, σορμποθανών και άλλων υλικών. Μετά καλύτερο μόνο ελατήρια. Μπαίνουν στα τρένα στη Γερμανία. Φαίνεται λίγο ακριβούτσικο, αλλά δεν θες πάνω απο ένα φύλλο καθώς τετράγωνα λίγων εκατοστών επί λίγων εκατοστών αρκούν για ότι βάρη θέλετε και επιλέξετε. Μπορεί μέχρι και να βάλεις για ενα ολόκληρό βαρύ έπιπλο που έχει όλα τα μηχανήματα σας πάνω.
Αλλιώς αυτά που λέει ο Ιαρ για μόλυβδο κλπ.

REGUFOAM

 
Last edited:

Μηνύματα
815
Reaction score
968
Έφτιαξα κάτι και έκανα κάποιες μετρήσεις. Δεν ξέρω αν είναι οι κατάλληλες μετρήσεις αλλά έδειξε κάποια πράγματα.


Χρησιμοποιήθηκαν 1 μολυβδόφυλλο 2mm, 2 φύλλα SOUNDBAR 5mm για να μην είναι εκτεθειμένος ο μόλυβδος και βάσεις Vibro3d 15kp (lilac x3). Συνολικό βάρος 14 κιλά. Μαζί με το sub 38.5 κιλά.
Οι μετρήσεις έγιναν με το 1 sub να λειτουργεί και χωρίς Dirac.
Η διαφορά στα SPL (20-200Hz) ήταν μικρή της τάξης του 0.5db max, ενώ αντιθέτως στο Spectrogram (20-200Hz) ήταν νομίζω αξιόλογες όπως επίσης και στη δόνηση του ηχείου.

Πριν την έναρξη της κατασκευής μίλησα με Arendal και μου είπαν ότι και οι ίδιοι έχουν βελτίωση στα sub όταν τοποθετηθούν σε βάση.
 

Attachments



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.559
Μηνύματα
2.865.569
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top