Βέλτιστη ποιότητα αρχείου για download από το Bandcamp

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Καλησπέρα!
Με αφορμή την όρεξη μου να κατεβάσω κάποια albums που έχω σε δίσκους και σε ψηφιακή μορφή για πειραματισμό (και αρχειοθέτηση ασφαλώς) εφόσον μου παρέχεται ο σχετικός κωδικός με την αγορά των βινυλίων, αντιμετωπίζω το εξής δίλημμα, δεν γνωρίζω ποια είναι η καλύτερη δυνατή εκδοχή από όλες όσες είναι διαθέσιμες. Υποθέτω πως όσο πιο μεγάλο το αρχείο τόσο περισσότερη πληροφορία έχει μέσα του. Είναι όμως έτσι ή ..;
Αν έχετε όρεξη δώστε οδηγίες παρακαλώ.

gravity says.png
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
To flac to Alac to wav kai to aiff ειναι μη απωλεστικα αρχεία. Απο αυτά διάλεξε το μικρότερο.
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
To flac to Alac to wav kai to aiff ειναι μη απωλεστικα αρχεία. Απο αυτά διάλεξε το μικρότερο.
Λέγοντας μη απωλεστικά εννοούμε μή συμπιεσμένα σωστά;
Αν ναι με βάζεις στον πειρασμό να ρωτήσω ποια η διαφορά μεταξύ τους έτσι ώστε να φτάνουν στο σημείο να διπλασιάζεται ο όγκος τους. (να μάθω και κάτι περισσότερο δοθείσης αφορμής όντας fun των αναλογικών)
Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ για την απάντηση!
 
Last edited by a moderator:



Μηνύματα
842
Reaction score
714
Καταρχήν να ξεκινήσουμε από τα βασικά (κρίμα είναι να μας γιουχάρουν )
Άμεσα πρέπει ένας mod να βγάλει την ντροπή από τα κεφάλια μας και να διορθώσει το "απολεστικά" σε απωλεστικά.

Και κατόπιν να πει ο Zizik εάν τα λέει σωστά η Βικιπαιδεια.

https://el.wikipedia.org/wiki/Συμπίεση_δεδομένων

(θεούλη μου τι γράφει εδώ μέσα; θα τρελαθώ.. )
 



Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
Προτίμησε το wav. Μου τύχαν περιπτώσεις που το flac ήταν μούφα.
Μετά το μετατρέπεις ο ίδιος σε flac για να κερδίσεις χώρο.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.628
Reaction score
94.573
Δεν μπορεί να τύχει να είναι μούφα και το wav;
 

Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
Δεν μπορεί να τύχει να είναι μούφα και το wav;
Στα συγκεκριμένα που είχα θέμα το wav ήταν μια χαρά και δεν έκατσα να ασχοληθώ ποιός φταίει. Απλά από τότε επιλέγω το wav και φυσικά ξεχνάω πάντα να το μετατρέχω .
Αλλά υπάρχει υλικό στο bandcamp που και το mp3 να επιλέξει ο φίλος το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο. Από ποιότητα ήχου μιλάμε πάντα.
Μη τα θέλουμε και όλα δικά μας, έχει μέσα τόσους καλλιτέχνες ,εταιρείες κτλ που λογικό είναι ο καθένας να το προσφέρει κατα τις δυνάμεις του. Και πόσο όταν πρόκειται για name your price σε αρκετά.
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Χαίρεται!
Βασικά έχω κάποιους δίσκους οι οποίοι προσφέρουν και κωδικό για download. Δεν είχα ασχοληθεί με το ζήτημα μια που τα ψηφιακά τα βρίσκω κάπως ανιαρά και δεν ασχολούμαι. Αυτά μέχρι χθες που μου ήρθε η όρεξη και έψαξα να δω πως γίνεται με τους κωδικούς. Απλά κόλλησα όταν είδα όλες αυτές τις μορφές και προσπαθώ να δω ποια από όλες είναι αυτή που θα δώσει μια ίδια ή και καλύτερη ηχητική ποιότητα από αυτήν του δίσκου. Από την άλλη θα έχει και ένα κάποιο ενδιαφέρον το παιχνιδάκι του να βάλω το όποιο αρχείο σε αντιπαράθεση με τον δίσκο. Αυτό ασφαλώς δεν αποσκοπεί στο να βγάλω συμπέρασμα τι είναι καλύτερο από τι γενικά και αόριστα αλλά τι ακούγεται το ίδιο ή και καλύτερα στο δικό μου σύστημα έτσι ώστε να ξέρω σε ποια μορφή με βολεύει να αρχειοθετώ. Ωστόσο τα συστήματα αλλάζουν. Τα media θα συνεχίσουν να υπάρχουν. Εδώ λοιπόν βοηθά και η εμπειρία των φίλων του forum για το πως και το γιατί.
Βέβαια μέσα από όλο αυτό προέκυψαν και άλλες απορίες. Γιατί πχ. έχει διπλάσια χωρητικότητα το aiff από το flac την στιγμή που και τα 2 είναι μη απωλεστικά;
Μπορεί τελικά να είναι και μια ευκαιρία για εξέλιξη στο χόμπι όλο αυτό το παιχνιδάκι από την πλευρά μου.
Έχει αρκετό ενδιαφέρον πιστεύω αυτή η κουβεντούλα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.403
Reaction score
74.689
Γιατί πχ. έχει διπλάσια χωρητικότητα το aiff από το flac την στιγμή που και τα 2 είναι μη απωλεστικά;
Γιατί προέρχεται απο το 1988 και είναι ασυμπίεστο:
https://en.wikipedia.org/wiki/Audio_Interchange_File_Format

Επίσημο relaese του FLAC το 2003, συμπίεση περίπου στο μισό:
https://en.wikipedia.org/wiki/FLAC
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.900
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top