Βελτίωση φώτων για FORD FOCUS 1

Μηνύματα
206
Reaction score
94
Υπάρχει στην οικογένεια ενεργό το αυτοκίνητο του τίτλου, το οποίο άρχισα να χρησιμοποιώ σε ταξίδια για χαμηλότερο κόστος κίνησης (υγραέριο). Όμως τα φώτα του δεν φωτίζουν καλά. Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποια δυνατοτητα βελτίωσης; Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
958
Reaction score
2.426
Eαν δεν κανω λαθος εχει πλαστικα φαναρια.
Εχουν κιτρινισει απο τον ηλιο;
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Νέα φώτα. Το έκανα σε corsa c του 2004 και βρήκα την υγεία μου. Μετά από τόσα χρόνια έχουν χαλάσει οι καθρέφτες οι οποίοι στην πλειονότητα είναι πλαστικοί.
 

Μηνύματα
206
Reaction score
94
Eαν δεν κανω λαθος εχει πλαστικα φαναρια.
Εχουν κιτρινισει απο τον ηλιο;
Νομίζω ότι είναι πλαστικά. Είχαν κιτρινίσει, τα περιποιήθηκε ένας φαναρτζής και τα επανέφερε, όμως μέσα σε έναν το πολύ χρόνο άρχισαν να ξανακιτρινίζουν. Γι΄αυτό σκέφτηκα να ρωτήσω στο φόρουμ αν κάποιος γνωρίζει εναλλακτική.
Επίσης υπάρχουν και λάμπες με περισσότερο φως στα watt αυτών που φοράει
Ευχαριστώ πολύ! Έχετε μήπως δοκιμάσει να βάλετε led λάμπες σε παλιότερο αυτοκίνητο;
Νέα φώτα. Το έκανα σε corsa c του 2004 και βρήκα την υγεία μου. Μετά από τόσα χρόνια έχουν χαλάσει οι καθρέφτες οι οποίοι στην πλειονότητα είναι πλαστικοί.
Ευχαριστώ! Έχετε να προτείνετε κάτι συγκεκριμένο; Μήπως ξέρετε αν μπορούν να αντικατασταθούν με διπλούς προβολείς, ώστε τη νύχτα όταν το επιτρέπουν οι συνθήκες να λειτουργούν και τα μεσαία και τα μακρινά φώτα;
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Τι να κάνουν οι λάμπες αν έχουν πάλι κιτρινίσει; Αλλαγή φαναριών.
 

Μηνύματα
206
Reaction score
94
Τι να κάνουν οι λάμπες αν έχουν πάλι κιτρινίσει; Αλλαγή φαναριών.
Λογική μου φαίνεται η απάντησή σας. Έχετε κάτι να μου προτείνετε;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Aftermarket φανάρια λογικής τιμής. Σ' ένα Toyota του '05 η βελτίωση ήταν χαώδης και μετά απο 2 χρόνια είναι σαν καινούρια.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Νissan Almera του 2005.
Έχω πάει σε φανοποιείο να καθαρίσει τα κίτρινα φανάρια, έκανε γυάλισμα με μια αλοιφή και έφυγα. Διάρκεια ζωής λίγο κάτι παραπάνω από χρόνο συν ότι δεν καθαρίζουν καλά.
Πήγα σε άλλο φανοποιείο και μου είπε ότι πρέπει να αφήσω το αμάξι γιατί θέλει χρόνο (τα βγάζουν, τρίψιμο, βερνίκι σε φούρνο, γυάλισμα). Την άλλη μέρα πήρα καινούργια φανάρια. Ουδεμία σχέση με ότι άφησα.
Άλλαξα λάμπες σε Philips. 30€ το ζευγάρι. Επιτέλους είχα φώτα. Όλα αυτά πριν 5 χρόνια. Ακόμα έχω φώτα.
Σχετικά με την αλλαγή τους. Πέρσι έπεσε ένας πάνω στο σταθμευμένο Almera και έσπασε το ένα φανάρι. Μπήκε καινούργιο, καμία διαφορά. Κόστος αγοράς 135€ ιμιτασιόν.

Edit: Μακριά από xenon
 

Μηνύματα
206
Reaction score
94
Aftermarket φανάρια λογικής τιμής. Σ' ένα Toyota του '05 η βελτίωση ήταν χαώδης και μετά απο 2 χρόνια είναι σαν καινούρια.
Ποια βάλατε;
 


Μηνύματα
206
Reaction score
94
Νissan Almera του 2005.
Έχω πάει σε φανοποιείο να καθαρίσει τα κίτρινα φανάρια, έκανε γυάλισμα με μια αλοιφή και έφυγα. Διάρκεια ζωής λίγο κάτι παραπάνω από χρόνο συν ότι δεν καθαρίζουν καλά.
Πήγα σε άλλο φανοποιείο και μου είπε ότι πρέπει να αφήσω το αμάξι γιατί θέλει χρόνο (τα βγάζουν, τρίψιμο, βερνίκι σε φούρνο, γυάλισμα). Την άλλη μέρα πήρα καινούργια φανάρια. Ουδεμία σχέση με ότι άφησα.
Άλλαξα λάμπες σε Philips. 30€ το ζευγάρι. Επιτέλους είχα φώτα. Όλα αυτά πριν 5 χρόνια. Ακόμα έχω φώτα.
Σχετικά με την αλλαγή τους. Πέρσι έπεσε ένας πάνω στο σταθμευμένο Almera και έσπασε το ένα φανάρι. Μπήκε καινούργιο, καμία διαφορά. Κόστος αγοράς 135€ ιμιτασιόν.

Edit: Μακριά από xenon
Ευχαριστώ πολύ! Η αλήθεια είναι ότι για καθάρισμα τα πήγε ο πεθερός μου σε έναν φαναρτζή που γενικά δεν κάνει πολύ καλή δουλειά. Ίσως θα έπρεπε να δοκιμάσω κάποιον καλύτερο.
Θυμάστε ποιες λάμπες βάλατε;
 

Μηνύματα
958
Reaction score
2.426
Σκετο γυαλισμα δεν κραταει,ειμαι διπλα σε βαφεα και φαναρτζη και βλεπω τι γινεται.
Θελει οντως δουλεια και στο τελος βερνικωμα για να κρατησει στο χρονο.
Το σιγουρο ειναι ομως οτι το μοναδικο σου προβλημα δεν ειναι μονο το εξωτερικο πλαστικο,αλλα και τα κατοπτρα μεσα στα φαναρια οποτε με σκετο γυαλισμα και λαμπες πιθανοτατα να δεις βελτιωση αλλα οχι αντιστοιχη των χρηματων που θα δωσεις.
Κι εγω συμφωνω επισης για αλλαγη φαναριων,θα σου προτεινα τα φθηνοτερα μιας και μια πενταετια θα σε βγαλουν,μετα εαν υπαρχει ακομα το focus βλεπεις τι κανεις.
Παρε μια ιδεα εδω απο τιμες.


 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Αν έχουν προτζέκτορα ναι κάνουν τα xenon αλλά θα διαλύσουν τους καθρέφτες.
Το Focus δεν έχει απ' ότι θυμάμαι, για αυτό είπα μακριά. Σε φανάρια χωρίς προτζέκτορα είναι ακατάλληλα για λόγους ασφαλείας.

Θυμάστε ποιες λάμπες βάλατε;
Philips Clear View νομίζω, δεν θυμάμαι. Έχω πετάξει και την συσκευασία. Άσπρη μπλε είναι και έχει μέσα δυο μπλε πορείας 4000Κ και δύο μπλε μικρά.
 

Μηνύματα
543
Reaction score
379
Όταν τα γυαλισουν μετά πρέπει να τα περάσουν με διάφανο σπρέι με προστασία από τις UV ακτίνες αλλά δεν το κάνουν για να κιτρινίσουν ξανά και να τους το πας ξανά.
Οι καινούργιες καλές λάμπες λεντ όπως οι Novsight και φωτίσουν καλά και δεν τυφλώνουν γιατί είναι μελετημένες για να αντικαθιστούν τις απλές λάμπες. Ίσως παίζει ρόλο η τοποθέτηση των λεντ πάνω στην λάμπα.
 

Μηνύματα
958
Reaction score
2.426
Philips Clear View νομίζω, δεν θυμάμαι. Έχω πετάξει και την συσκευασία. Άσπρη μπλε είναι και έχει μέσα δυο μπλε πορείας 4000Κ και δύο μπλε μικρά.
Eγω δουλεψα μερικα χρονια τις Osram nightbreaker αλλα τις εκαιγε αρκετα συχνα.
Οι philips που αναφερεις ειναι αρκετα καλες και τις παιρνω εδω και αρκετα χρονια.
Νομιζω οτι καλυτερο σχεση αποδοσης-τιμης.
 

ika

News
Μηνύματα
13.753
Reaction score
12.822
...

Ευχαριστώ πολύ! Έχετε μήπως δοκιμάσει να βάλετε led λάμπες σε παλιότερο αυτοκίνητο;
....
LED όχι, αλλά έχω βάλει κάτι αλογόνου που φέρνει κατά καιρούς το LIDL με 5-6€ το ζεύγος και είχα πολύ μεγάλη βελτίωση σε σχέση με τις απλές που είχε.
 

Μηνύματα
2.750
Reaction score
1.190
Κάθε καλοκαίρι όταν παρκάρω το αυτοκίνητο και ξέρω ότι θα "κάψει" ο ήλιος τα φανάρια έχω φτιάξει και τοποθετώ ηλιοπροστασία στην μούρη ( Πιάνει κάτω απο το καπό) και καλύπτει και τα 2 φανάρια.
Απο την στιγμή που το ένα φανάρι έχει πάνω από 800 € δεν υπάρχει άλλη επιλογή....
 


Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Phonocar
Led
Made in france

Άλλη λίγκα
~130-140€ το ζεύγος
Εγγύηση ένα έτος (δοκιμασμένο)

Δεν οδηγούσα βράδι γιατί νόμιζα ότι δεν έβλεπα καλά λόγω …. ηλικίας :whistling:

Είναι άψογα , ρυθμίζονται (όλο το φανάρι) όπως τα φώτα με τις απλές λάμπες. Τα εχω αλλάξει σε 2 αυτοκίνητα (στάσης, μεσαία, μακρυνά, ομιχλης ),απόλυτα ευχαριστημενος.

εννοείται ότι καθαρίζω κάθε 2 χρόνια τα πλαστικά φανάρια.

έχω περάσει από όλες αυτές τις λάμπες τύπου φιλιπς κλπ που υποτίθεται ότι έχεις +30-40% περισσότερη φωτεινότητα και δεν …..
Παρατηρείστε τα αναγραφόμενα….. δίνουν ώρες λειτουργίας πχ 400 ώρες - απαράδεκτο- μετά φωτίζει σα γκαζολαμπα. Τις 400 ώρες τις τελειώνεις σε 3-5 μήνες !!!
Και άμα τα έχεις ανάμενα καθόλη τη διάρκεια της κίνησης του αυτοκινήτου (και το πρωί) θες λάμπες κάθε μήνα. :confused:

Γενικά ότι πληρώνεις … παίρνεις.
προσοχη , οι φτηνές led είναι πιθανή εστία ανάφλεξης και καταστροφής όλου του αυτοκινήτου. Μην το κάνετε μόνοι σας, βάζοντας λάμπες από Ίντερνετ by china.

ενδεικτικά
CC9AEF11-3BBB-46C7-A1DD-1A059C4D71EE.png


Εγώ τις έβαλα στη θεσσσλονικη.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.162
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top