Βιιντεοπροβολείς και 3D


Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Οθονη για 3D?

Όταν μιλάει ο δάσκαλος, τα μαθητούδια στέκονται προσοχή! :116:

Θα μπορούσα να κάθομαι με τις ώρες και απλά να τον ακούω να μου παραδίδει μαθήματα εικόνας! :615:

Μέσα σε δέκα λεπτά, απλά και κατανοητά, μου έλυσε σχεδόν όλες τις απορίες μου περί 3D!

Πόσο τυχερός πρέπει να είσαι, για να έχεις τον ίδιο τον Joe Kane σε ένα σεμινάριο εικόνας! :111:
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Οθονη για 3D?

Όταν μιλάει ο δάσκαλος, τα μαθητούδια στέκονται προσοχή! :116:

Θα μπορούσα να κάθομαι με τις ώρες και απλά να τον ακούω να μου παραδίδει μαθήματα εικόνας! :615:

Μέσα σε δέκα λεπτά, απλά και κατανοητά, μου έλυσε σχεδόν όλες τις απορίες μου περί 3D!

Πόσο τυχερός πρέπει να είσαι, για να έχεις τον ίδιο τον Joe Kane σε ένα σεμινάριο εικόνας! :111:
Δεν νομιζω πως εχουν την ιδια αποψη μαζι σου ολοι.
Π.χ. δες αυτη την προταση του για επιτευξη 2.40:1 διχως αναμορφικο
αλλα με...δυο προβολεις
Και δες την συζητηση που ακολουθησε στο AVS
ts quite clear from that article that Joe Kane is not as well informed in this area of HT as he supposedly is in others.

Between this fecal outpouring and some of his recent screen evangelism, it would appear that he has fallen prey to commercial self interest.

He was frequently held up as an HT guru, hes now rapidly descending into more of an HT gonad.
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Οθονη για 3D?

Βαριέμαι να σου απαντήσω τώρα Αντρέα, περιμένω από στιγμή σε στιγμή τον βαφέα στο σπίτι, και το μπάνιο μου είναι μέσα στις σκόνες και τα μπάζα!

Αλλά μην μου συγκρίνεις τώρα τον Θεό της απόλυτης πιστότητας στην εικόνα, τον ένα και μοναδικό Joe Kane, με αστείους, μισότυφλους, και φανατικούς τύπους όπως ο Coldmachine, που έκανε το πικρόχολο σχόλιο που αναφέρεις. :137:

Να σου θυμίσω μόνο την τελευταία περίπτωση του Mico 50;! Ο Coldmachine δήλωνε κατενθουσιασμένος με το «τσίτα γκάζι» ντιμάρισμα στα LED, στο οποίο το on/off contrast του προβολέα γινόταν μη μετρήσιμο, άρα άπειρο, ενώ αντίθετα οι Γερμανοί του cine4home έβγαλαν αυτό το mode ουσιαστικά άχρηστο, εξαιτίας των τεχνουργημάτων που εισήγαγε στην εικόνα, σύμφωνα πάντα με τα λεγόμενα του Δημήτρη Headroom που γνωρίζει άπταιστα την γερμανικήν γλώσσαν! :126:

Απλά ο Joe Kane επισημαίνει με ευγενικό και διακριτικό τρόπο μεν, τις αναμφισβήτητες π@π@ριές και συμβιβασμούς στην ποιότητα της εικόνας τους κάνουν όσοι παίζουν με αναμορφικό φακό στο setup τους! :137:

Ο άνθρωπος κάνει μια σαφή επιλογή ανάμεσα σε «ποιότητα της εικόνας» από τη μια μεριά και «κινηματογραφική αίσθηση» από την άλλη. Και σαν guru της εικόνας που είναι, διαλέγει φυσικά την ποιότητα έναντι της αίσθησης... :126:
 


Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Απάντηση: Οθονη για 3D?

Ο άνθρωπος κάνει μια σαφή επιλογή ανάμεσα σε «ποιότητα της εικόνας» από τη μια μεριά και «κινηματογραφική αίσθηση» από την άλλη. Και σαν guru της εικόνας που είναι, διαλέγει φυσικά την ποιότητα έναντι της αίσθησης... :126:
δεν ξερω τι εννοουν στην περιπτωση αυτη,"κιν.αισθηση" συνηθως πολλοι εννοουν την κακη εικονα προβολης ενος κινηματογραφου.Δεν εχω ορεξη να ξανακανω αυτη τη συζητηση που εχει γινει εκατο φορες,αν θυμαμαι καλα την τελευται φορα πουχε γινει κουβεντα ειχαμε συμφωνησει απολυτα με τον συνονοματο μου διαχειριστη οτι το ζητουμενο ειναι η φωτογραφικη εικονα(κινηματογραφικη) οπως αποτυπωνεται σε ενα σλαιντ,απλα διαφωνουσαμε ποια τεχνολογια πλησιαζει περισσοτερο.Παντως η λεξη"κινηματογραφικη" ειναι ταυτοσημη με την ποιοτητα εικονας και οχι αντιθετη.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Απάντηση: Οθονη για 3D?

Παναγιώτη να διευκρινίσω ότι τα περί προβλημάτων στην πιο "επιθετική" ρύθμιση του dimming, τα αναφέρει το cine4home για τον Vivitek H9080FD και όχι για τον Mico 50. Οι δύο προβολείς μοιράζονται τα ίδια βασικά υποσυστήματα LED και -απ'ότι φαίνεται- έχουν τουλάχιστον δύο διαμορφώσεις που δίνουν παραπλήσιες τιμές αντίθεσης: ~11.000:1 και ">100.000:1" (ή "άπειρο").
Ωστόσο, παρότι οι γερμανοί επιλέγουν ν' αναφερθούν μόνο στην πρώτη περίπτωση, δεν είναι απόλυτα σαφές τι ισχύει για τη δεύτερη στον Mico 50. Λένε πάντως ότι ο προβολέας έχει εξαιρετικό ηλεκτρονικό έλεγχο του Gamma, μέσω της δυναμικής διαχείρισης της φωτεινότητας των LED και προσφέρει πάρα πολύ φυσική εικόνα.

Θέλω να τονίσω εδώ τη γνώμη μου ότι με τις πρωτόγνωρες δυνατότητες ελέγχου των LED, το παιχνίδι βρίσκεται πλέον καθαρά στο software του προβολέα. Παρότι ένα μέρος του είναι μάλλον κοινό για τους δύο προβολείς (αυτό που βρίσκεται στον Rapcur LED controller), ο προγραμματισμός του video-processor του κάθε προβολέα έχει τεράστια επίπτωση στην τελική εικόνα. Δε θα μου έκανε έτσι έκπληξη, το γεγονός ο Mico 50 να εμφάνιζε αυτά τα προβλήματα σε πολύ πιο ήπια μορφή ή να τα διόρθωνε και ο H9080FD με κάποιο μελλοντικό firmware upgrade.


Για επιστρέψουμε όμως στο παρόν θέμα, αν και ο Joe Kane έχει γράψει τη δική του ιστορία στο χώρο, το συγκεκριμένο βίντεο -παρά το γεγονός ότι περιέχει και χρήσιμες πληροφορίες- περισσότερο σε εμπορικό πλασάρισμα του 3D συστήματός του μου κάνει κι εμένα...
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.223
Reaction score
27.787
Απάντηση: Οθονη για 3D?

..... περιμένω από στιγμή σε στιγμή τον βαφέα στο σπίτι, και το μπάνιο μου είναι μέσα στις σκόνες και τα μπάζα!
Να υποθέσω ότι θα το βάψεις μαύρο; :142:

Λοιπόν έχω την εντύπωση ότι ο Joe Kane είναι μάλλον ο καλύτερος μέχρι τώρα γνώστης της εικόνας και μάλιστα εδώ και πολλά χρόνια.
Ήταν το 1996 που είχα πάρει σε Laser Disc το Video Essentials το οποίο έχω ακόμη και ήταν ο μόνος τρόπος να ρυθμίσεις την εικόνα της CRT τηλεόρασης σου ή του CRT προβολέα σου.
Δεν άκουσα μέχρι τώρα να έχει αμφισβητηθεί ούτε κατ΄ελάχιστον ο ίδιος και οι μέθοδοί του.
Δεν τον κατηγόρησε κανείς και δεν βρέθηκε κανείς να πει κάτι αρνητικό γι΄αυτόν.
Και δεν μιλάω για τα μέλη κάποιου φόρουμ βέβαια.

Ε! Ξέρει και 5 πράματα ο άνθρωπος.
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Οθονη για 3D?

Θέλω να τονίσω εδώ τη γνώμη μου ότι με τις πρωτόγνωρες δυνατότητες ελέγχου των LED, το παιχνίδι βρίσκεται πλέον καθαρά στο software του προβολέα. Παρότι ένα μέρος του είναι μάλλον κοινό για τους δύο προβολείς (αυτό που βρίσκεται στον Rapcur LED controller), ο προγραμματισμός του video-processor του κάθε προβολέα έχει τεράστια επίπτωση στην τελική εικόνα. Δε θα μου έκανε έτσι έκπληξη, το γεγονός ο Mico 50 να εμφάνιζε αυτά τα προβλήματα σε πολύ πιο ήπια μορφή ή να τα διόρθωνε και ο H9080FD με κάποιο μελλοντικό firmware upgrade.
ετσι ειναι....
 

Μηνύματα
10.383
Reaction score
6
Re: Οθονη για 3D?

Εγώ πάντως βλέπω ότι τώρα με το 3D είναι ιδιαίτερα κρίσιμο το υλικό επίστρωσης μιας οθόνης.

Όπως λέει και στο βίντεο ο Joe, το μόνο σύστημα που βλέπει να εφαρμόζεται είναι εκείνο που θα σου δίνει τη δυνατότητα να έχεις 2D και να φοράς γυαλιά με ενεργούς κρυστάλλους για να έχεις 3D.

Προσέξτε τώρα πόσο πιο κρίσιμη γίνεται η επιλογή της οθόνης, που θα πρέπει να διατηρεί τα περιγράμματα των polarized εικόνων σε τέτοιο επίπεδο που να μπορούν τα γυαλιά να δουλέψουν όσο το δυνατόν καλύτερα, ενώ ταυτόχρονα θα πρέπει να δουλεύει σωστά και σε 2D χωρίς τα γυαλιά.

Κατά τη γνώμη μου τα υλικά τα οποία μπορούν να το κάνουν αυτό βρίσκονται σε σταθερές οθόνες ή και σε tensioned.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Απάντηση: Οθονη για 3D?

Τα γκρι πολωτικά γυαλιά -αλλά κι αυτά με τους έγχρωμους φακούς- είναι κατάλληλα μόνο για κινηματογραφικές εφαρμογές 3D. Η καταλληλότητα αυτή σχετίζεται καθαρά με λόγους συμβατότητας, κόστους κι ευκολίας -όχι ποιότητας.

Σε ψηφιακά συστήματα, τα γυαλιά με φωτοφράκτες LCD -σαν αυτά που προωθεί ο Kane- είναι μονόδρομος αυτή τη στιγμή. Είναι τα μόνα που είναι απαλλαγμένα από οπτικά τεχνουργήματα, διατηρούν την πλήρη ανάλυση του υλικού και μπορούν να δώσουν πραγματική στερεοσκοπική εικόνα.
Χρησιμοποιούνται εδώ κι αρκετά χρόνια σε ειδικές εφαρμογές υπολογιστών και βέβαια δεν είναι ανακάλυψη του Kane. Βασίζονται στο κλασσικό στερεοσκόπιο του Sir Charles Wheatstone (από το 1840!), όπου για το σχηματισμό της στερεοσκοπικής εικόνας χρησιμοποιούνται δύο φωτογραφίες, τραβηγμένες από δύο φωτογραφικές μηχανές τοποθετημένες παράλληλα, σε μικρή απόσταση η μια δίπλα στην άλλη. Αυτήν ακριβώς την αρχή χρησιμοποιούν και τα Viewmaster που είχαμε μικροί.

Υπάρχουν ψηφιακές συσκευές που μπορούν ν’ απεικονίσουν κινούμενη εικόνα και περιλαμβάνουν δύο μικροσκοπικές οθόνες, μία για κάθε μάτι. Έρχονται συνήθως σε μορφή παρωπίδας ή κράνους και χρησιμοποιούνται κυρίως σε ειδικές εφαρμογές (πχ εξομοιωτών).
Έχουν το πλεονέκτημα ότι μπορούν να ανιχνεύουν την περιστροφή του κεφαλιού κι έτσι να προσαρμόζουν διαρκώς το οπτικό πεδίο απεικόνισης. Έχουν όμως σοβαρούς περιορισμούς στη χρήση τους, με κυριότερους αίτιους το αυξημένο βάρος, τη μειωμένη ανάλυση, την ανάγκη για σύνδεση μέσω καλωδίου με την πηγή και την πλήρη αποκοπή του χρήστη από το περιβάλλον. Για το λόγο αυτό δε χρησιμοποιούνται για οικιακές οπτικοακουστικές εφαρμογές.

Το κενό έρχονται λοιπόν να καλύψουν τα γυαλιά με φωτοφράκτες LCD, τα οποία συνεργάζονται με τις κοινές οθόνες υπολογιστών, τηλεοράσεων και προβολέων, για ν’ απεικονίσουν τρισδιάστατες εικόνες.
Πως το καταφέρνουν αυτό; Με τον ίδιο τρόπο που το κάνει το κοινό στερεοσκόπιο, δηλαδή με την απεικόνιση διαφορετικών εικόνων για το αριστερό και το δεξί μάτι, τραβηγμένων από δύο -πραγματικές ή εικονικές- κάμερες, τοποθετημένες με μικρή παραλλαγή. Η βασική διαφορά είναι ότι εδώ οι εικόνες δεν απεικονίζονται ταυτόχρονα, αλλά εναλλάσσονται μεταξύ αριστερού και δεξιού ματιού: όταν στην οθόνη προβάλλεται η εικόνα που προορίζεται για το αριστερό μάτι, ο υγρός κρύσταλλος (LCD) του δεξιού φακού κλείνει (μαυρίζει) ώστε ν’απομονώσει το αντίστοιχο μάτι, και το αντίστροφο.
Προφανώς απαιτείται το υλικό να είναι κωδικοποιημένο έτσι ώστε να εναλλάσσονται τα frames που αφορούν το κάθε μάτι, μια μέθοδος που λέγεται χρονοκατανεμημένη πολυπλεξία και είναι ανάλογη με το packet-switching που εφαρμόζεται στο TCP/IP των δικτύων υπολογιστών.
Από εκεί και πέρα, το μόνο που χρειάζεται είναι ένα σύστημα συγχρονισμού που να δίνει την εντολή στο LCD του αντίστοιχου φακού, ν’ ανοίγει και να κλείνει την κατάλληλη στιγμή. Αυτό γίνεται ασύρματα κι έτσι δεν υπάρχει φυσική σύνδεση με καλώδιο. Απαιτείται όμως η ύπαρξη μπαταρίας πάνω στα γυαλιά, αφού αυτά είναι ενεργά.
Ειδικά όσον αφορά τις οθόνες προβολέων όμως, δεν υπάρχει κανένας περιορισμός όσον αφορά το είδος τους: μπορούν να χρησιμοποιηθούν λευκές ή γκρι, ακόμα και βαμμένες πάνω σε τοίχο.

Από τον τρόπο λειτουργίας τους προκύπτουν και τα δύο βασικά προβλήματα της συγκεκριμένης τεχνικής:
  • το γεγονός ότι την ώρα που προβάλλεται εικόνα στο ένα μάτι ο φακός του άλλου είναι κλειστός (δηλαδή το αντίστοιχο μάτι βλέπει ένα μαύρο καρέ), σημαίνει ότι η αντιληπτή φωτεινότητα πέφτει στο μισό. Αυτό είναι πρόβλημα για προβολείς με χαμηλή φωτεινότητα και συνεπάγεται την αναγκαστική χρήση οθόνης με υψηλό κέρδος, με όλα τα αρνητικά που αυτό επιφέρει.
  • για τον ίδιο λόγο, ο πραγματικός ρυθμός ανανέωσης πέφτει επίσης στο μισό. Έτσι απαιτείται το μέσο απεικόνισης να προβάλλει σε διπλάσιο ρυθμό fps, αλλιώς δημιουργούνται σοβαρά προβλήματα στην απεικόνιση της κίνησης κι ενοχλητικό τρεμόσβησμα (flickering) στην εικόνα.
Όπως προείπα, η μέθοδος των LCD-shutter glasses είναι μια μεσοπρόθεσμη λύση στο ζήτημα του 3D. Οι μεγάλοι κατασκευαστές τηλεοράσεων έχουν ήδη σε ανάπτυξη νέες τεχνολογίες, που θα επιτρέψουν την 3D απεικόνιση χωρίς καθόλου χρήση γυαλιών, σε χρονικό ορίζοντα δεκαετίας. Μένει να δούμε τι θα ισχύει για τους προβολείς και βέβαια τι εφαρμογές θα έχουν αυτοί, σε δέκα χρόνια από τώρα.
 

Μηνύματα
357
Reaction score
0
Απάντηση: Οθονη για 3D?

Respect!


Αλλά να είστε σίγουροι, οταν έρθει η ώρα (γρήγορα!) θα τα μάθουμε και θα τα πάρουμε ΚΑΙ ΠΑΛΙ όλα...
 


Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Οθονη για 3D?

Ρε Δημητρη...βλεπεις καμια ταινια..:118:

πολυ διαβασμα ρε παιδι μου...:112:

Εισαι το αντιθετο του Βογιατζακη...
Καλοοοοος.........:444:

Εγω πανω απο μιση σελιδα..:603:
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Απάντηση: Οθονη για 3D?

Ε, όχι και ταινίες στον προβολέα βρε Κώστα! Καμιά πολυωνυμική συνάρτηση, καμία διαφορική εξίσωση, άντε και κανένα επικαμπύλιο ολοκλήρωμα στο τσακίρ κέφι! :137:
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Οθονη για 3D?

Ε, όχι και ταινίες στον προβολέα βρε Κώστα! Καμιά πολυωνυμική συνάρτηση, καμία διαφορική εξίσωση, άντε και κανένα επικαμπύλιο ολοκλήρωμα στο τσακίρ κέφι! :137:
:116::116:

Ωραιος......
 



Μηνύματα
590
Reaction score
1
Re: Οθονη για 3D?

Παιδιά εγώ είχα κάνει σύστημα shutter glass απο το 2001... Το 3δ ναι μεν ήταν πολύ καλό αλλα ήθελε τα εξής :

1) Monitor με ΠΟΛΑ hz... γιατι με το shuttering στην ουσία έβλεπες τα μισά είχα 120Hz = 60hZ

2) To φώς που έβλεπες λόγο πολοτικόν γιαλλιών ήταν στην ουσία περίπου το μισό :(

3) 60hz είπα; Για σκεφτείτε λίγο τι πονοκέφαλο είχα μετα απο 1 ώρα 3δ;
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Απάντηση: Re: Οθονη για 3D?

60hz είπα; Για σκεφτείτε λίγο τι πονοκέφαλο είχα μετα απο 1 ώρα 3δ;
Επιπλέον είναι 60Hz (120/2) εναλλασσόμενα μεταξύ των δύο ματιών, κάτι που λογικά είναι πολύ πιο κουραστικό από το να είναι ταυτόχρονα προβαλλόμενα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.383
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top