Βλάβη σε σταθεροποιητή τάσης (Βίντεο)

Μηνύματα
2.260
Reaction score
1.205
Έχω τον σταθεροποιητή τάσης VMARK KDS3000VA (250€) 10 χρόνια τώρα και έχω συνδεδεμένα πάνω του 1 PC,1 Home Cinema,1 Hi-Fi και παλιότερα και το ψυγείο.Το έχω 10 έτη και εδώ και λίγο καιρό ακούγεται μέσα του κάτι σαν να καίγεται,"κρατσανίζει",ακόμα και όταν έχω πάνω μόνο το PC.Στο βίντεο που σας ανέβασα,συνδέω μόνο την ηλεκτρική σκούπα γιατί το κάνει πολύ έντονα και μαζί με τη φλόγα βγαίνει και λίγος καπνός (δεν τον πιάνει η κάμερα).
Πόσο χοντρή είναι η βλάβη και φτιάχνεται ???
Στη φώτο με το κίτρινο βέλος,εκεί εμφανίζεται η φλόγα.Δείτε και το βίντεο...
*Αν έχετε κάποιον προς Θεσσαλονίκη που επισκευάζει σταθεροποιητές,δώστε μου στοιχεία.







(Επιλέξτε 1080p ανάλυση!)
 

Μηνύματα
27.224
Reaction score
25.199
Δεν είναι φλόγα βρε σπινθήρας είναι. Εχει λασκάρει το παξιμάδι . Βγάλτο από το ρεύμα και σφίξε το παξιμάδι.
[DOUBLEPOST=1521452932][/DOUBLEPOST]Βάλε και το κουμπί στο +- 1%. για μεγαλύτερη ακρίβεια.
 

Μηνύματα
1.728
Reaction score
786
Πειν το σφύξεις, θα πρέπει με ψιλό γυαλοχαρτο να καθαρίσεις τους μαυρισμένους ακροδέκτες (χωρις πολλή δύναμη) και αν είναι πολύ χάλια να αντικαταστησεις το καλωδιάκι (έτσι και αλλιως με τόσα πήγαινε έλα θα είναι αρκετά ταλαιπωρημένο).
 

Μηνύματα
27.224
Reaction score
25.199
Δεν χρειάζεται καν γυαλόχαρτο. Με λίγη ισοπροπυλική αλκοόλη καθάρισμα στο κάτω μέρος του δρομέα και επάνω στον τοροειδή να φύγει η μαυρίλα.
 

Μηνύματα
1.728
Reaction score
786
Δεν χρειάζεται καν γυαλόχαρτο. Με λίγη ισοπροπυλική αλκοόλη καθάρισμα στο κάτω μέρος του δρομέα και επάνω στον τοροειδή να φύγει η μαυρίλα.
εκεί που έγινε ανάγλυφο από τους σπινθήρες, θα το κάνει επίπεδο η αλκοόλη;
 

Μηνύματα
2.260
Reaction score
1.205
Σοβαρά?
Και πήρα μια στεναχώρια...
Μπράβο ρε παιδιά,πιο χαρμόσυνα νεα δεν μπορούσατε να μου δώσετε,ευχαριστώ...
 

Μηνύματα
784
Reaction score
73
Έχω τον σταθεροποιητή τάσης VMARK KDS3000VA (250€) 10 χρόνια τώρα και έχω συνδεδεμένα πάνω του 1 PC,1 Home Cinema,1 Hi-Fi και παλιότερα και το ψυγείο.Το έχω 10 έτη και εδώ και λίγο καιρό ακούγεται μέσα του κάτι σαν να καίγεται,"κρατσανίζει",ακόμα και όταν έχω πάνω μόνο το PC.Στο βίντεο που σας ανέβασα,συνδέω μόνο την ηλεκτρική σκούπα γιατί το κάνει πολύ έντονα και μαζί με τη φλόγα βγαίνει και λίγος καπνός (δεν τον πιάνει η κάμερα).
Πόσο χοντρή είναι η βλάβη και φτιάχνεται ???
Στη φώτο με το κίτρινο βέλος,εκεί εμφανίζεται η φλόγα.Δείτε και το βίντεο...
*Αν έχετε κάποιον προς Θεσσαλονίκη που επισκευάζει σταθεροποιητές,δώστε μου στοιχεία.
Φιλε μου στο συγκεκριμενο κομματι βαζεις ΠΟΛΛΑ ... ειναι δυνατός ... οντως ... αυτο εχω και εγω για το
HiFi - HOME CINEMA - TV .... ΑΛΛΑ

H Ηλεκτρικη Σκουπα δουλευει με πολλα WATT ιδιως αν την δουλευεεις στο maximum οπότε o KDS σου φτανει στα ορια του και αυτο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ. Να ξερεις οτι επειδη η σκουπα τραβα πολλα Αμπερ ισως σου καψει την ασφαλεια του KDS

Την σκουπα βαλτην κατευθειαν στη ΔΕΗ δεν εχει προβλημα σαν μοτερ δεν χρειαζεται σταθεροποιηση.
Για το ψυγειο μπορεις να παρεις ενα μικρο δικο του σταθεροποιητη στα 500-1000 VA και ειναι μια χαρα αρκει
να το εχεις στο DELAY-3 minutes Οι ηλεκτρονικες πλακετες των ψυγειων οντως ειναι ευαισθητες στη ΔΕΗ

Nα θυμάσαι οτι το ~75% των VA του σταθεροποιητη σου ειναι τα ωφελιμα συνολικα WATT που θα του βαλεις πανω του
Εσυ εχεις 3000VA αρα με τον παραπανω κανονα δεν θα του βαλεις παραπάνω απο συνολικα 2250 WATT
 

Μηνύματα
1.728
Reaction score
786
H Ηλεκτρικη Σκουπα δουλευει με πολλα WATT ιδιως αν την δουλευεεις στο maximum οπότε o KDS σου φτανει στα ορια του και αυτο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ. Να ξερεις οτι επειδη η σκουπα τραβα πολλα Αμπερ ισως σου καψει την ασφαλεια του KDS
όταν η σκούπα ζορίζεται, αποτελεί καθαρά επαγωγικό φορτίο και ξεφεύγει απο τα VA του σταθεροποιητή.
Αυτή είναι η διαφορά W με VA. Αν το συνφ είναι 1, τότε 1Watt = 1VA, αλλιώς μπαίνει και αυτό στην εξίσωση και ξεφεύγεουν τα VA Σκέψου το σαν να ζητά τα μέγιστα Ampere όταν η τάση είναι χαμηλά στην ημιτονοειδή καμπύλη και δεν ζητά καθόλου ρεύμα όταν η τάση είναι στις κορυφές (θετική ή αρνητική). Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην μπορεί να παρέχει ενέργεια ο σταθεροποιητής στο σύνολο του χρόνου όπως έχει υπολογιστεί από τον κατασκευαστή του, αλλά σε ένα κλάσμα του χρόνου και το υπόλοιπο είναι άεργο.
Με ένα παράδειγμα πιο κατανοητό: αγοράζεις ένα αυτοκίνητο που μπορεί να σε πάει το λιγότερο σε 4 ώρες Αθήνα-Θεσσαλονίκη.
Ξεκινάς από Θεσσαλονίκη στις 12 και κάνεις μια στάση στη Μεθώνη κατα τις 12:30 για ψαράκι διάρκειας 3 ωρών, δεν μπορείς να απαιτείς από το αυτοκίνητο να σε πάει σε μισή ώρα στην Αθήνα, σωστά;

Ακόμα και αν τρίψεις με αλκοόλη:D τα λάστιχα ή ρίξεις τρινιτρομεθανόλη στο καύσιμο, το τουτου δεν θα πετάξει!:gamer:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.738
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top