Βλάβη Marantz sr 7009

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.033
Reaction score
8.060
Σήμερα μου επιφύλαξε το πρωινό, έκπληξη.
O marantz δεν δίνει σήμα στην ΤV.
Έκανα τα πάντα, αλλαγή καλωδίου hdmi που συνδέεται με την tv κλπ τίποτα.
Έκανα αρχικοποίηση: Διαγράφει φυσικά τα πάντα, και ξεκινά από την αρχή. Στην οθόνη κανένα σήμα. Στην οθόνη του μπαίνει κατ ευθείαν σε μία πηγή (στην αρχική CBL/SAT) και τίποτα άλλο. Παλαιότερα σε αυτήν την περίπτωση με έβγαζε στο αρχικό μενού: Γλώσσα, χώρα κλπ!

Αν πατήσω setup είτε από το τηλεχειριστήριο είτε από την πρόσοψη...ΤΙΠΟΤΑ, δεν κάνει πραγματικά τίποτα, ούτε στην οθόνη του.

Τι κάνω ??? SOS SOS SOS! o_O:(:(
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.033
Reaction score
8.060
Ναι τπτ...
Post automatically merged:

Υπάρχει άλλη σύνδεση με οθόνη εκτός hdmi?
Post automatically merged:

Με βλέπω για service, και ποιος κάνει ?
 
Last edited:

Μηνύματα
27.250
Reaction score
25.239
Hard reset δοκίμασες? δλδ επιστροφή τις εργοστασιακές ρυθμίσεις?
Αν το έκανες και δεν ακούει , ας ελπίσουμε να μην την έχει ακούσει καμία μνήμη ή επεξεργαστής.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.033
Reaction score
8.060
Στην marantz η αρχικοποίηση νομίζω ότι γίνεται πατώντας ταυτόχρονα: on, game, A-DSX. Αυτό το έκανα, και τπτ, υπάρχει άλλος τρόπος?
Post automatically merged:

Όλα έγιναν μάλλον χθες. Βλέπαμε με την γυναίκα μου ταινία από την nova, και ξαφνικά προς το τέλος της, κλείνει μόνο του του μηχάνημα. Ήταν αργά, δεν είχε ενδιαφέρον η ταινία, λέω πάμε για ύπνο. Τα έκλεισα όλα και σήμερα πήρα την ψυχρολουσία! Το έχω αγοράσει και από Γερμανία! Τέλος πάντων.
Πάντως ενώ είναι ελεύθερος στον αέρα, ζεσταίνεται αρκετά. Δεν ξέρω αν οφείλεται σε αυτό το πρόβλημα!
Post automatically merged:

Μήπως έγινε μπλέξιμο με τις ζώνες?
Κάνω αρχικοποίηση (εργοστασιακες ρυθμίσεις) και τίποτα! Πάλι πλέκουν μάλλον οι ζώνες!
Βοήθεια από κατόχους μαραντζ παρακαλώ!!!!!
 
Last edited:

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Σε άλλη τβ δοκίμασες; (μήπως είναι θέμα του hdmi της τβ) ήχος ακούγεται από τα ηχεία;
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.981
Στην marantz η αρχικοποίηση νομίζω ότι γίνεται πατώντας ταυτόχρονα: on, game, A-DSX. Αυτό το έκανα, και τπτ, υπάρχει άλλος τρόπος?
Post automatically merged:

Όλα έγιναν μάλλον χθες. Βλέπαμε με την γυναίκα μου ταινία από την nova, και ξαφνικά προς το τέλος της, κλείνει μόνο του του μηχάνημα. Ήταν αργά, δεν είχε ενδιαφέρον η ταινία, λέω πάμε για ύπνο. Τα έκλεισα όλα και σήμερα πήρα την ψυχρολουσία! Το έχω αγοράσει και από Γερμανία! Τέλος πάντων.
Πάντως ενώ είναι ελεύθερος στον αέρα, ζεσταίνεται αρκετά. Δεν ξέρω αν οφείλεται σε αυτό το πρόβλημα!
Post automatically merged:

Μήπως έγινε μπλέξιμο με τις ζώνες?
Κάνω αρχικοποίηση (εργοστασιακες ρυθμίσεις) και τίποτα! Πάλι πλέκουν μάλλον οι ζώνες!
Βοήθεια από κατόχους μαραντζ παρακαλώ!!!!!
Εχοντας τον Sr7008, σε βέβαιωνω ότι ζεσταίνεται αρκετα μονιμα και αυτός. Έχει τόσα ενισχυτικά στάδια στο κουτί, λογικό εν μέρη αυτό. Όποτε τώρα που τον έχω χωριό, του έβαλα μια απλή diy κατασκευή να ψύχεται όταν ανοίγει το σύστημα. Μια απλή κατασκευή μέσω του remote που δίνει από πίσω.

Εμένα είναι απλό, αν ήταν για ποιο επισημο όπως σαλόνι π.χ. μπορεί να γίνει και αρκετα ποιο όμορφο. Ίσως σε βοηθήσει για μελοντικη χρήση. Σου εύχομαι να το φτιάξεις το πρόβλημα σύντομα. Ένα τελευταίο να προσθέσω, πως στον Marantz προς το παρόν δεν είχα κάποιο τέτοιο πρόβλημα. Αλλά παλιότερα σε έναν DENON με είχε ζαλίσει πολύ και σχεδόν κάθε εξάμηνο εκανα hard reset.
 

Μηνύματα
2.122
Reaction score
5.573
Μονο εικονα δεν δινει; Ραδιοφωνο παιζει η cd; Αν ναι μαλλον για προβλημα με την καρτα των hdmi εχεις.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.033
Reaction score
8.060
Δεν δοκίμασα τπτ άλλο.Αφου Δεν έχω εικόνα.....εξ άλλου Δεν λειτουργεί και το setup.
Ούτε από av σύνδεση έχω εικόνα.
Παρακαλώ ενημερώστε με πως κάνω reset ?
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.033
Reaction score
8.060
Άρα δεν διορθώνεται το πρόβλημα με εργοστασιακή....

Το Ραδιόφωνο δείχνει να λειτουργεί.Δεν έχω συνδέσει ηχεία.

Σέρβις marantz που????
 




Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.033
Reaction score
8.060
Για σέρβις λοιπόν από σήμερα.Να δούμε πόσο θα τον κρατήουν.
Post automatically merged:

Ειναι δυστυχως συχνη βλαβη,να ρωτησεις ποιο ειναι το κοστος επισκευης πρωτα απο ολα.
Έχει βρεθεί η αιτία του προβλήματος? Υπάρχει σχετικό θέμα κάπου? Με ενδιαφέρει.

Λέτε να αρχίζω πάλι το ψάξιμο για av? Αυτή την φορά ξαναγυρίζω στα πάτρια εδάφη, Yamaha. Αντε πάω για σειρά 2 -3 χιλιάδες μέχρι πενταετίας - τζι τζι όμως!
 
Last edited:

Μηνύματα
41
Reaction score
30
Ως κάτοχος AV Marantz έχω ακούσει και εγώ οτι είναι σχετικά συχνό να έχουν θέμα με την κάρτα hdmi. Έυχομαι να λυθεί εύκολα και γρήγορα. Για την γνώση περιμένουμε την εξέλιξη οταν με το καλό έχεις νέα.
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Πριν μερικά χρόνια ήταν η ονκυο με τα ελαττωματικά hdmi. Τώρα είναι η marantz;
Τι το προκαλεί ξέρουμε; υψηλή θερμοκρασία; μακρύ hdmi προς τον προβολέα;
 

Μηνύματα
2.122
Reaction score
5.573
Yποτιθεται οτι το ειχαν εντοπισει και ειχε να κανει με την ταση που εδιναν στα chip που εκαναν την αποκωδικοποιηση των πολυκαναλων format ,και στις επομενες εκδοσεις τους ηταν οκ.Ειμαι παθων με onkyo αλλα αν το ψαξετε στο διαδικτυο θα βρειτε αναφορες για σχεδον ολες τις γνωστες εταιριες ευρειας καταναλωσης,το εχει παθει και φιλος με denon.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Πριν μερικά χρόνια ήταν η ονκυο με τα ελαττωματικά hdmi. Τώρα είναι η marantz;
Τι το προκαλεί ξέρουμε; υψηλή θερμοκρασία; μακρύ hdmi προς τον προβολέα;
μα δε μιλάμε για τελευταίο μοντέλο. είναι 5 γενιές πίσω. είμαστε τώρα στον 7013, είχα 7012 πρίν πάω σε pro και δούλευαν άψογα τα hdmi και μπορώ να πω ότι κλείδωνε το σήμα αρκετά πιο γρήγορα από προηγούμενους yamaha που είχα
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
δεν ειναι παλιος ο 7009.....5 ετιας η 6 ετιας αν δεν κανω λαθος ....
....λογικο ειναι να υπαρχουν και βλαβες σε τοσα μηχανηματα που βγαινουν...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.359
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top