Βλέπετε Rainbow;

Βλέπετε Rainbow;


  • Total voters
    80
Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
Πιθανότατα έχει ξαναμπεί στο παρελθόν, αλλά λόγω του ότι έγινε πολύς λόγος γι αυτό τώρα τελευταία, θα ήταν καλό να έχουμε κάποια φρέσκα στατιστικά στοιχεία σχετικά με την έκταση του φαινομένου.

Θα περίμενε κανείς ότι η εξέλιξη των προβολέων θα συνοδεύονταν και από αντίστοιχη εξάλειψη του RBE. Δυστυχώς, όχι μόνον δε συμβαίνει αλλά φαίνεται και ως να μην υπάρχει λύση.

Παρακαλώ, κάντε τον κόπο να συνδράμετε στην έρευνα έτσι ώστε τα αποτελέσματα να είναι όσο το δυνατόν ενδεικτικότερα. Θα ήταν επίσης χρήσιμο να σχολιάσετε σχετικά, αναφερόμενοι στο πότε ήταν η τελευταία φορά που δοκιμάσατε να δείτε DLP, εάν θεωρείται πως τα νέα μοντέλα είναι βελτιωμένα σε σχέση με αυτά του παρελθόντος, εάν κάποτε είχατε διαφορετική ευαισθησία σε σχέση με σήμερα, κοκ.

Ελπίζω να μην σας ενοχλεί το γεγονός ότι η ψηφοφορία είναι ονομαστική. Η ευαισθησία ή όχι στο RBE δεν είναι αδυναμία ούτε υπεροχή. Δεν είναι κάτι για το οποίο θα πρέπει κανείς να ντρέπεται ή να αισθάνεται υπερήφανος. Το έκανα για έναν και μόνον λόγο: εάν γνωρίζουμε ποιος είναι επιρρεπής και σε τι βαθμό θα μπορούν οι υπόλοιποι με τον ίδιο βαθμό ευαισθησίας να αντλήσουν τα συμπεράσματά τους από εντυπώσεις και κριτικές συγκριτικών στα οποία δεν ήταν παρόντες.
 

Μηνύματα
7.461
Reaction score
3
Στους μέχρι στιγμής DLP που έχω δει (BenQ W9000, Sharp21000, Optoma HD80,81,73(73 δεν ειναι του gtx?) δεν έχω δει τίποτα
 


Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Ειμαι απο αυτους που βλεπουν αλλα δεν νομιζω να με επιρρεαζει σε τιποτα αλλο.
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
άστα να πάνε......:pc: :pc: :pc: ...παντού και πάντα στους dlp...κατάρα...



Μερικοί άνθρωποι όμως ( που γνωρίζω..) το βλέπουν αλλά νομίζουν ότι δεν το βλέπουν..
Το θεωρούν φυσιολογικό..
Είναι σαν τους τύπους που βλέπουν 4:3 εκπομπή ή ταινία σε 16:9 οθόνη σε full mode και δεν καταλαβαίνουν την τύφλα τους..:happy_9: :happy_9: :happy_9:
 

Μηνύματα
4.480
Reaction score
3
Απάντηση: Βλέπετε Rainbow;

Δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο ούτε στον Infocus, που κάθισα να δω για καμιά δεκαπενταριά λεπτά το Σάββατο μετά την παρουσίαση. Βρε τι μάτια κούναγα, τι κεφάλι κούναγα, ακόμα και με την περιφερειακή όραση… δεν…, τίποτε…
<o:p> </o:p>
<o:p> </o:p>
<o:p> </o:p>
<o:p> </o:p>
…ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΑΥΤΟ :crazy_3: :crazy_3: :crazy_3:
 


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απάντηση: Βλέπετε Rainbow;

Ειμαι στο "που και που αλλα δεν με ενοχλει ιδιαιτερα"!
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.213
Απάντηση: Βλέπετε Rainbow;

Πιθανότατα έχει ξαναμπεί στο παρελθόν, αλλά λόγω του ότι έγινε πολύς λόγος γι αυτό τώρα τελευταία, θα ήταν καλό να έχουμε κάποια φρέσκα στατιστικά στοιχεία σχετικά με την έκταση του φαινομένου.

Θα περίμενε κανείς ότι η εξέλιξη των προβολέων θα συνοδεύονταν και από αντίστοιχη εξάλειψη του RBE. Δυστυχώς, όχι μόνον δε συμβαίνει αλλά φαίνεται και ως να μην υπάρχει λύση.

Παρακαλώ, κάντε τον κόπο να συνδράμετε στην έρευνα έτσι ώστε τα αποτελέσματα να είναι όσο το δυνατόν ενδεικτικότερα. Θα ήταν επίσης χρήσιμο να σχολιάσετε σχετικά, αναφερόμενοι στο πότε ήταν η τελευταία φορά που δοκιμάσατε να δείτε DLP, εάν θεωρείται πως τα νέα μοντέλα είναι βελτιωμένα σε σχέση με αυτά του παρελθόντος, εάν κάποτε είχατε διαφορετική ευαισθησία σε σχέση με σήμερα, κοκ.

Ελπίζω να μην σας ενοχλεί το γεγονός ότι η ψηφοφορία είναι ονομαστική. Η ευαισθησία ή όχι στο RBE δεν είναι αδυναμία ούτε υπεροχή. Δεν είναι κάτι για το οποίο θα πρέπει κανείς να ντρέπεται ή να αισθάνεται υπερήφανος. Το έκανα για έναν και μόνον λόγο: εάν γνωρίζουμε ποιος είναι επιρρεπής και σε τι βαθμό θα μπορούν οι υπόλοιποι με τον ίδιο βαθμό ευαισθησίας να αντλήσουν τα συμπεράσματά τους από εντυπώσεις και κριτικές συγκριτικών στα οποία δεν ήταν παρόντες.
Η επιλογή "Συνήθως βλέπω από ελάχιστο έως καθόλου, αλλά στο Apocalypto στον ΙΝ82 δεν άντεχα να κοιτάω" που είναι; :happy_9:
 




Μηνύματα
28.176
Reaction score
50
ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΒΡΟΧΕΡΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΒΛΥΖΕΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ !!!




ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ !!!:crazy_3: :crazy_3: :crazy_3: :cool_4:
 

Μηνύματα
3.385
Reaction score
10
Ναι βλεπω, αλλα κυριως βλεπω τη ταινια......
και αφου δεν με ενοχλει, θα συνεχισω να ειμαι υπερ των DLP.

Εχουν καλυτερο ...μαυρο :happy_9:.....πως να το κανουμε....
 

Μηνύματα
186
Reaction score
0
Απάντηση: Βλέπετε Rainbow;

RBE δεν έχω δεί ποτέ μου σε κανέναν DLP, και συμβίωσα με τον αρκετά καλό για την εποχή του BenQ HT480, για δυόμιση περίπου χρόνια. Όμως βλέπω κάτι άλλο: κάτι σαν "βράσιμο" σε ολόκληρη την οθόνη, κάτι σαν να πιάνει το μάτι μου την κίνηση των μικροκαθρεπτών του DLP! Δεν ξέρω τι είναι αυτό, ούτε άν υπάρχει κάποιος τεχνικός όρος που να το περιγράφει. Αλλά δεν είναι έντονο και δεν με ενοχλεί καθόλου. Νίκο (zoglair), στο προηγούμενο συγκριτικό, στο είχα αναφέρει αν θυμάσαι.
Αν κάποιος ξέρει κάτι περισσότερο για το θέμα μετά χαράς θα τον ακούσω, μήπως και μάθω περί τίνος πρόκειται. Αν βέβαια είμαι off topic ζητάω συγγνώμη και οι συντονιστές μπορούν να σβήσουν το κείμενο μου.


Γιώργος Δενδρόπουλος.
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Σπάνια βλέπω. Το θεμα όμως είναι ότι οι DLP με κουράζουν πολύ μετά απο 2 ώρες ταινία.
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Βλέπω από πάρα πολύ έως λίγο, αλλά πάντα με ενοχλεί το κεφάλι μου ύστερα από λίγο... Μερικές φορές η ενόχληση φτάνει και μέχρι πονοκέφαλο και ελαφρά ναυτία.
Για να είμαι ειλικρινής, DLP έχω δει μόνο στα κατά καιρούς τεστ. Ίσως αν καθήσω να δω ταινία με την ησυχία μου τα πράγματα να είναι καλύτερα.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.218
Reaction score
27.780
Απάντηση: Βλέπετε Rainbow;

Βλέπω σε μερικούς μόνο DLP αλλά δεν με ενοχλεί.
Δεν έχω ζαλάδες, ναυτίες, ιλίγγους, εμετούς και λιποθυμίες.
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Η ψήφος μου: "Σπάνια, και μόνο εάν το επιδιώξω"

Έχω DLP (InFOCUS SP5700) και τον έχω δουλέψει για πολλές ώρες.
Σε διάφορα είδη υλικού (ταινίες, τηλεοπτικό πρόγραμμα, παιχνίδια) όπως και διάφορα format (DIVX, VCD, DVD, BR)
Και βεβαίως ακόμα και με διαφορετικές κονσόλες (PS2, PS3)
Ακόμα και με διαφορετικούς τρόπους διασύνδεσης (διαφορετικά είδη διασύνδεσης -composite, Svideo, component- αλλά και άμεσα ή μέσω ενισχυτή)
Το μόνο που δεν έχω ακόμα δοκιμάσει είναι DVI-HDMI (την Κυριακή θα έχω απάντηση και σε αυτό....)

Δεν έχω προβληματιστεί ποτέ.
Το ελάχιστο rainbow που θα δω είναι όταν το επιδιώξω (έντονη κίνηση κεφαλιού δεξιά αριστερά, ιδιαίτερα σε υπότιτλους, ασπρόμαυρη ταινία κ.ο.κ)
Αλλά ακόμα και ολόκληρη ταινία να δω με "προδιαγραφές έντονου rainbow" (λέγε με Λίστα του Σίντλερ) δεν το βλέπω. Ή μάλλον καλύτερα: ακόμα και να το δω δεν θα με ενοχλήσει γιατί είναι πολύ λίγο και μη κουραστικό.

Ούτε επίσης έχω παρατηρήσει να αισθάνομαι κούραση μετά από πολλές ώρες θέασης (πχ μπορεί να έχω δει 5-6 επεισόδια LOST και καπάκι να παίξω και PS3 ένα 2ωρο).

Θεωρώ ότι αν κανείς ψάχνεται να το βρει θα μπορέσει να το "πιάσει"
Αν όμως χαλαρώσει και δει την ταινία θα καταφέρει να το μειώσει πολύ και μετά από 2-3 ταινίες θα το μηδενίσει.

Αυτό που μπορώ να πω ως δικές μου καθαρά παρατηρήσεις είναι τα εξής:

1.Το θέμα rainbow μεγαλώνει ανεβάζοντας το contrast στον προβολέα

2.Το θέμα rainbow μεγαλώνει όσο μικραίνει η ταχύτητα του τροχού. Ιδανικά είναι να έχουμε από 5Χ ταχύτητα και πάνω. Αντίστοιχο θέμα νομίζω ισχύει και με το πλήθος των τμημάτων του τροχού. Πχ θεωρώ ότι προβολέας με χαρακτηριστικά τροχού 5Χ & 6 τμήματα έχει καλύτερα αποτελέσματα (λιγότερο rainbow) σε σχέση με κάποιον με 4Χ & 7 τμήματα (πχ σύγκριση 5700 και ΙΝ82 της InFOCUS)

3.Θεωρώ απαράδεκτο ότι "σοβαρές" εταιρείες όπως η InFOCUS να έχει παρουσιάσει σχεδόν πριν από 5 έτη τον sp5700 με ταχύτητα τροχού 5Χ και φέτος να βγάζει panel FullHD και ταχύτητα 4Χ (ναι...αναφέρομαι στον
ΙΝ82 και κάνω ότι ξεχνώ την εμφάνισή του...)
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
rainbow βλεπω μονο μετα απο βροχη και στην γειτονια μου εχει να βρεξει πολλα χρονια
στους 4 dlp που περασαν απο τα χερια μου και για οσο τους ειχα δεν ετυχε να βρεξει ωστε να δω τετοιο πραμα:happy_4:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.614
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top