Βοήθεια - Συζήτηση για Home Cinema

Μηνύματα
13
Reaction score
5
Καλησπέρα σε όλους. Μπαίνω κατευθείαν στο θέμα για να μην σας κουράζω.
Στις παρακάτω φώτο θα δείτε τον χώρο μου στον οποίο έχω μια 55αρα τηλεόραση (θα μείνει ως έχει) και μια ηχομπάρα MS650 (λόγω μικρού χώρου). Αγαπάω πολλά χρόνια τον ήχο όμως και τελικά δεν μπορώ να συμβιβαστώ. Θέλω λοιπόν να φύγει η ηχομπάρα και να φτιάξω ένα σύστημα 3.1, γιατί όπως θα δείτε στις φώτο για surround δύσκολα τα πράγματα. To budget για αρχή ταβάνι στα 800€ (και ας μην τα πάρω όλα μαζεμένα τα πράγματα).

Ξεκινώντας από ενισχυτή ζαχαρώνω τον 3500 της denon που τον βρίσκω στο 500αρι. Βασικά λέω σε αυτόν γιατί έχει το xt32 και διαβάζω γενικά ότι έχει καλύτερη συμπεριφορά από το απλό xt αλλιώς θα κοιτούσα κάτι πιο μικρό (δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ av receiver στο παρελθόν και έχω μαύρα μεσάνυχτα). Ίσως και να μην μου χρειάζεται καν μεγάλος ενισχυτής (προφανώς πολλοί από εσάς θα ξέρουν καλύτερα) έχω ψάξει πολύ και τελικά απλά μπερδεύτηκα.

Σε ηχεία τώρα βάσει χώρου έλεγα... να δω σε δαπέδου; Βασικά δεν θέλω να φάω και άλλο χώρο ελεύθερο από το σπίτι γιατί ήδη είναι μικρό οπότε κάτι μαζεμένο σκεφτόμουν, όσο μπορεί. Να μην έχουμε και μουρμούρα.....
Έχω κάποια ενεργά ηχεία (studio και PA) που χρησιμοποιούσα κάποτε αλλά ίσως βάλω μόνο κάποιο sub προσωρινά από αυτά.

Να τονίσω ότι είμαι Χανιά και οι επιλογές για ακροάσεις σε καταστήματα είναι περιορισμένες.
Κάθε πρόταση - συζήτηση δεκτή.

Ευχαριστώ,
Δημήτρης

IMG_20191130_001305.jpg IMG_20191129_220154.jpg
 



Μηνύματα
13
Reaction score
5
Πάρε έναν ενισχυτή, βάλε τα ηχεία που έχεις και βλέπεις.
Ο καναπές καλό θα ήταν να κοιτάζει την τιβί. :p
Καλησπέρα! Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι ανακατατάξεις έχω κάνει σε αυτό το σπίτι!! Χα χα. Δυστυχώς τον είχα έτσι αλλά κλείνει ολο το σπίτι. Είναι μικρό δυστυχώς.

Βασικά εχω διαβάσει τόσα για ενισχυτές, που το μόνο που κατάφερα είναι να μπερδευτώ... Στον 3500 που ανέφερα είμαι οκ ή και με ενα μικρότερο κάνω την δουλεία μου και μένουν και λεφτά για ηχεία;
 


Μηνύματα
13
Reaction score
5
Μην πάς πιο κάτω απο 3500 και ο λόγος είναι αυτό που είπες κι εσυ.
Ωραία σε ευχαριστώ. Οπότε ξεκινάω με ένα καλό ενισχυτή από 3500 και πάνω και σιγά σιγά θα στήνω. Θα κοιτάξω και προσφορές μήπως βρεθεί και τίποτα άλλο. Ο αντίστοιχος marantz είναι ο 60χχ σωστά;
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Κλείνει δεν κλείνει ο χωρος είναι η μόνη λύση να γυρίσεις τον καναπέ με πλάτη την κουζίνα.
Τηλεόραση απέναντι και να κάθεσαι στα 2.30.
Και ωραία και οικονομικά θα σου βγει.
Αν παραμείνουν έτσι μην πάρεις τίποτα και μάζεψε όταν θα έχεις χώρο να βάλεις αυτό που επιτάσσει ο χώρος και η απόσταση.
 

Μηνύματα
13
Reaction score
5
Κλείνει δεν κλείνει ο χωρος είναι η μόνη λύση να γυρίσεις τον καναπέ με πλάτη την κουζίνα.
Τηλεόραση απέναντι και να κάθεσαι στα 2.30.
Και ωραία και οικονομικά θα σου βγει.
Αν παραμείνουν έτσι μην πάρεις τίποτα και μάζεψε όταν θα έχεις χώρο να βάλεις αυτό που επιτάσσει ο χώρος και η απόσταση.
Η λογική σου σωστή αλλά και μόνο στην ιδέα να κλείσω την κουζίνα και να αφήσω ένα μικρό διαδρομάκι για να μπει κανείς εκεί θα αρχίσουν να φεύγουν διάφορα αντικείμενα "ιπτάμενα" στον χώρο!
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Η λογική σου σωστή αλλά και μόνο στην ιδέα να κλείσω την κουζίνα και να αφήσω ένα μικρό διαδρομάκι για να μπει κανείς εκεί θα αρχίσουν να φεύγουν διάφορα αντικείμενα "ιπτάμενα" στον χώρο!
Αααα μάλιστα παίζει και σε σένα παντόφλα .
Κοίτα και να ξεπαραδιαστεις αποτέλεσμα δεν θα πάρεις εκεί και μουρμούρα θα έχεις.
Μου έκλεισες το χώρο,τι καλώδια είναι αυτά,άλλο χρώμα δεν είχε,χαμήλωσε βρε παιδί μου,τόσα μπάσα πιαααα,τι κουτιά είναι αυτά,με έπιασε το κεφάλι μου,είναι τα hit που ακούγονται γενικά.

Οπότε ,για μένα πάντα,μην δώσεις τίποτα γιατί μετά δεν θα μπορείς να τα χαρείς.
Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να σε κάνουν να νοιώθεις ένοχος και να λένε αριστερά δεξιά ,μου γέμισε το σπίτι ηχεία καλώδια και βλακείες.
Δεν υπάρχει αυτό ,και να έχεις αδειάσει και την τσέπη σου .

Ήηηηηηη χώρισε και απόλαυσε την ζωή σου όπως εσύ θες!!!!
:)
 

Μηνύματα
13
Reaction score
5
Αααα μάλιστα παίζει και σε σένα παντόφλα .
Κοίτα και να ξεπαραδιαστεις αποτέλεσμα δεν θα πάρεις εκεί και μουρμούρα θα έχεις.
Μου έκλεισες το χώρο,τι καλώδια είναι αυτά,άλλο χρώμα δεν είχε,χαμήλωσε βρε παιδί μου,τόσα μπάσα πιαααα,τι κουτιά είναι αυτά,με έπιασε το κεφάλι μου,είναι τα hit που ακούγονται γενικά.

Οπότε ,για μένα πάντα,μην δώσεις τίποτα γιατί μετά δεν θα μπορείς να τα χαρείς.
Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να σε κάνουν να νοιώθεις ένοχος και να λένε αριστερά δεξιά ,μου γέμισε το σπίτι ηχεία καλώδια και βλακείες.
Δεν υπάρχει αυτό ,και να έχεις αδειάσει και την τσέπη σου .

Ήηηηηηη χώρισε και απόλαυσε την ζωή σου όπως εσύ θες!!!!
:)
Η αλήθεια είναι ότι γυναίκα χωρίς παντόφλα δεν υπάρχει !! Κοίτα εδώ νοικιάζω αλλά θεωρώ ότι το πολύ σε 2 χρόνια θα μετακομίσω σε μεγαλύτερο χώρο και καλύτερα μελετημένο. Οπότε για αυτό είπα να ξεκινήσω έτσι με 2 μπροστά και ένα σαμπακι και βλέπουμε εν καιρό. Η ηχομπαρα δεν με καλύπτει σαν ήχο. Οπότε το να πετάξω τα λεφτά σε έτοιμα συστήματα και μετά να πουλάω και να αγοράζω αλλά λέω να τα επενδύσω λίγο πιο προσεκτικά. Σε μαγαζί που το συζήτησα μου είπαν να κινηθώ σε έτοιμο σετ της pioneer. Σίγουρα θα είναι καλύτερο από την ηχομπαρα αλλά νομίζω ότι θα είναι πάλι προσωρινή λύση.
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Η αλήθεια είναι ότι γυναίκα χωρίς παντόφλα δεν υπάρχει !! Κοίτα εδώ νοικιάζω αλλά θεωρώ ότι το πολύ σε 2 χρόνια θα μετακομίσω σε μεγαλύτερο χώρο και καλύτερα μελετημένο. Οπότε για αυτό είπα να ξεκινήσω έτσι με 2 μπροστά και ένα σαμπακι και βλέπουμε εν καιρό. Η ηχομπαρα δεν με καλύπτει σαν ήχο. Οπότε το να πετάξω τα λεφτά σε έτοιμα συστήματα και μετά να πουλάω και να αγοράζω αλλά λέω να τα επενδύσω λίγο πιο προσεκτικά. Σε μαγαζί που το συζήτησα μου είπαν να κινηθώ σε έτοιμο σετ της pioneer. Σίγουρα θα είναι καλύτερο από την ηχομπαρα αλλά νομίζω ότι θα είναι πάλι προσωρινή λύση.
Τα 2 3 χρόνια είναι πολλά για να πεις ότι θα ξεκινήσεις να πάρεις τα πρώτα ηχεία ,ενισχυτές τώρα και μετά να συμπληρώσεις.Μοντελα καταργούνται,τεχνολογίες αλλάζουν.
Και ο χώρος σου επιλέγει το ηχείο πράγμα που δεν ξέρεις αν αυτό που θα πάρεις θα σε καλύψει στο μέλλον.
Τα 2 χρόνια όμως είναι ένα αρκετά καλό διάστημα για να κάνεις οικονομία και να επενδύσεις σωστά στον χώρο που θα πας αργότερα.
Δεν είμαι αρνητικός ούτε θέλω να σου επιβάλλω κάτι απλά να μην κάνεις τα λάθη που έχουν κάνει όλοι μας εδώ μέσα.
Θελει πολυ υπομονή και σχεδιασμό .
Και ναι υπάρχουν γυναίκες χωρίς παντόφλες....
 


Μηνύματα
13
Reaction score
5
..... Είναι αυτές που αντί να κρατανε παντόφλα, κρατάνε το ταμείο.... :roflmao: :roflmao:
Πολύ σωστός...

Τα 2 3 χρόνια είναι πολλά για να πεις ότι θα ξεκινήσεις να πάρεις τα πρώτα ηχεία ,ενισχυτές τώρα και μετά να συμπληρώσεις.Μοντελα καταργούνται,τεχνολογίες αλλάζουν.
Και ο χώρος σου επιλέγει το ηχείο πράγμα που δεν ξέρεις αν αυτό που θα πάρεις θα σε καλύψει στο μέλλον.
Τα 2 χρόνια όμως είναι ένα αρκετά καλό διάστημα για να κάνεις οικονομία και να επενδύσεις σωστά στον χώρο που θα πας αργότερα.
Δεν είμαι αρνητικός ούτε θέλω να σου επιβάλλω κάτι απλά να μην κάνεις τα λάθη που έχουν κάνει όλοι μας εδώ μέσα.
Θελει πολυ υπομονή και σχεδιασμό .
Και ναι υπάρχουν γυναίκες χωρίς παντόφλες....
Δεν διαφωνώ μαζί σου αλλά αν με όσα σου είπα χωρίς αλλαγή θέσης μπλα μπλα και χωρίς να σε ικανοποιεί ο ήχος σου τι θα έκανες; Έστω και προσωρινά. Προς Θεού μην παρεξηγηθεί ο γραπτός μου λόγος. Μιας και βλέπω έχεις γνώσεις και θέληση ζητάω την βοήθεια σου.
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Πολύ σωστός...



Δεν διαφωνώ μαζί σου αλλά αν με όσα σου είπα χωρίς αλλαγή θέσης μπλα μπλα και χωρίς να σε ικανοποιεί ο ήχος σου τι θα έκανες; Έστω και προσωρινά. Προς Θεού μην παρεξηγηθεί ο γραπτός μου λόγος. Μιας και βλέπω έχεις γνώσεις και θέληση ζητάω την βοήθεια σου.
Δεν εχω γνώσεις πανεπιστημίου αλλά έχω ακούσει αρκετά.
Απλά τόσα χρόνια έχω πληρώσει αλλαγες και ξανααλλαγες.
Πάντα χωρίς υπομονή και νομίζοντας ότι τώρα θα ακούσω σωστα .
Μπαρουφες.
Τώρα κατι πέρνω μυρωδια και όχι τα παιδάκια του απο πάνω.
Να ναι καλα τα παιδια εδώ μέσα που δεν τους γνωρίζω ούτε προσωπικά ούτε έχω οικονομικές απολαβές αναπαραγωντας πάντα αυτα που λένε οι άλλοι χρόνια τώρα.Και αυτο γιατι τους ακουσα και ειδα διαφορα τεράστια.
Αν δεν το στήσεις σωστα δεν γίνεται τίποτα.
Σίγουρα μετα την ηχόμπαρα ότι και να βάλεις θα ακούς διαφορετικά.
Αλλά αν δεν στηθείς σωστα δεν θα πάρεις αυτο που πλήρωσες.

Απορώ με τον εαυτο μου τοσες φορές .
Τοσα χρόνια μεσα στα στουντιο δεν μου μπήκε ποτε η σκεψη να πάρω σπίτι ένα ζευγαρι monitor.
Απο την ωρα που το εκανα δεν ξαναβγαίνει και απο την ωρα που πηρα 2ο σαμπ επισης δεν ξαναγινεται μονο (3ο ευκολα)
Μην σε ζαλιζω.
Εγω πρωτα θα άλλαζα γυναικα :) ή θα την έβαζα να κατανοήσει ότι υπάρχουω και τα θέλω τα δικά μου μεσα στο σπίτι το οποίο δεν ειναι δικό τους αποκλειστικά.
Αν παρόλα αυτα συνεχήσεις να ζεις μετα απο αυτη την συζήτηση και απλα ξεφυγες με μολωπες εκδωρες και καρουμπαλα θα σου έλεγα να μαζεψεις λεφτα κρυφα απο την γυναικα και να κάνεις υπομονη .
Θα ερθει η ώρα να πάς σε καινουργιο σπίτι και όταν θα έρθει να προσπαθήσεις να σκεφτείς που θα στησεις συστημα και μόνο αυτό.
Ολα τα άλλα ειναι ευκολα.
Αν θές τωρα SONY και καλα να πάρεις κάτι με καλύτερο ήχο ,πάρε μια jbl ηχομπαρα με ασυρματο σαμπ (λένε ότι ειναι εκπληκτικη εδω μέσα) για να δοκιμάσεις τις αντοχες τις κυρίας και που ξέρεις μπορεί να αρχίσει να τα βλέπει με άλλη ματιά τα ηχητικά...
Φιλικα και αγαπισιαρικα
 

Μηνύματα
13
Reaction score
5
Δεν εχω γνώσεις πανεπιστημίου αλλά έχω ακούσει αρκετά.
Απλά τόσα χρόνια έχω πληρώσει αλλαγες και ξανααλλαγες.
Πάντα χωρίς υπομονή και νομίζοντας ότι τώρα θα ακούσω σωστα .
Μπαρουφες.
Τώρα κατι πέρνω μυρωδια και όχι τα παιδάκια του απο πάνω.
Να ναι καλα τα παιδια εδώ μέσα που δεν τους γνωρίζω ούτε προσωπικά ούτε έχω οικονομικές απολαβές αναπαραγωντας πάντα αυτα που λένε οι άλλοι χρόνια τώρα.Και αυτο γιατι τους ακουσα και ειδα διαφορα τεράστια.
Αν δεν το στήσεις σωστα δεν γίνεται τίποτα.
Σίγουρα μετα την ηχόμπαρα ότι και να βάλεις θα ακούς διαφορετικά.
Αλλά αν δεν στηθείς σωστα δεν θα πάρεις αυτο που πλήρωσες.

Απορώ με τον εαυτο μου τοσες φορές .
Τοσα χρόνια μεσα στα στουντιο δεν μου μπήκε ποτε η σκεψη να πάρω σπίτι ένα ζευγαρι monitor.
Απο την ωρα που το εκανα δεν ξαναβγαίνει και απο την ωρα που πηρα 2ο σαμπ επισης δεν ξαναγινεται μονο (3ο ευκολα)
Μην σε ζαλιζω.
Εγω πρωτα θα άλλαζα γυναικα :) ή θα την έβαζα να κατανοήσει ότι υπάρχουω και τα θέλω τα δικά μου μεσα στο σπίτι το οποίο δεν ειναι δικό τους αποκλειστικά.
Αν παρόλα αυτα συνεχήσεις να ζεις μετα απο αυτη την συζήτηση και απλα ξεφυγες με μολωπες εκδωρες και καρουμπαλα θα σου έλεγα να μαζεψεις λεφτα κρυφα απο την γυναικα και να κάνεις υπομονη .
Θα ερθει η ώρα να πάς σε καινουργιο σπίτι και όταν θα έρθει να προσπαθήσεις να σκεφτείς που θα στησεις συστημα και μόνο αυτό.
Ολα τα άλλα ειναι ευκολα.
Αν θές τωρα SONY και καλα να πάρεις κάτι με καλύτερο ήχο ,πάρε μια jbl ηχομπαρα με ασυρματο σαμπ (λένε ότι ειναι εκπληκτικη εδω μέσα) για να δοκιμάσεις τις αντοχες τις κυρίας και που ξέρεις μπορεί να αρχίσει να τα βλέπει με άλλη ματιά τα ηχητικά...
Φιλικα και αγαπισιαρικα
Από ηχητικά αντοχή ξέρει διότι από όταν με γνώρισε ξέρει την τρέλα μου και έχοντας ήδη να κάθονται 8αρια studio monitor με 10αρι sub και 15αρια pa με 18αρι sub ξέρει καλά. Άσχετα πως σε γιορτές και πανηγύρια μου βάζει χέρι πλέον γιατί δεν ξυπνάμε την γειτονιά και απορώ παρόλα αυτά το σπίτι αυτό είναι μικρό και δεν... Δεν...
Και αυτή η μπάρα έχει εξωτερικό sub αλλά πάει ένα 500 Ρίκο ρε γμτ και λέω κρίμα δεν είναι. Δεν ξέρω.. πάντως γενικά ευχαριστώ πάρα πολύ για τις τοποθετήσεις σου οι οποίες είναι σωστές και μελετημένες.
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Από ηχητικά αντοχή ξέρει διότι από όταν με γνώρισε ξέρει την τρέλα μου και έχοντας ήδη να κάθονται 8αρια studio monitor με 10αρι sub και 15αρια pa με 18αρι sub ξέρει καλά. Άσχετα πως σε γιορτές και πανηγύρια μου βάζει χέρι πλέον γιατί δεν ξυπνάμε την γειτονιά και απορώ παρόλα αυτά το σπίτι αυτό είναι μικρό και δεν... Δεν...
Και αυτή η μπάρα έχει εξωτερικό sub αλλά πάει ένα 500 Ρίκο ρε γμτ και λέω κρίμα δεν είναι. Δεν ξέρω.. πάντως γενικά ευχαριστώ πάρα πολύ για τις τοποθετήσεις σου οι οποίες είναι σωστές και μελετημένες.
αφου εχεις 8αρια monitor και σαμπ γιατι δεν τα βαζεις να μην ξοδευεσαι κιολας
 

Μηνύματα
13
Reaction score
5
αφου εχεις 8αρια monitor και σαμπ γιατι δεν τα βαζεις να μην ξοδευεσαι κιολας
Μα αυτό αναφέρθηκε πιο πάνω. Να βάλω για αρχή τα ενεργά και αργότερα όταν το επιτρέπει ο χώρος να στηθεί καλύτερα. Απλά κάπως πρέπει να τα οδηγήσω σωστά. Γι'αυτό είπα για αυτόν τον ενισχυτή που έχει και προ εξόδους.
 

Μηνύματα
13
Reaction score
5
Καλησπέρα σε όλους. Δεν ξέρω αν το έχει κάνει κανείς άλλος αλλά υπάρχει τρόπος από τον ενισχυτή από την trigger έξοδο να δίνουμε εντολή να ανοίγουν τα ενεργά ηχεία; Κάποιο πολυμπριζο ή κάτι αντίστοιχο να δέχεται την εντολή;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Κάποιο πολυμπριζο ή κάτι αντίστοιχο να δέχεται την εντολή;
Έψαξα κάποτε και δε βρήκα. Μου έφτιαξαν ένα και χάλασε.

Πήρα μετά απο συμβουλή χρήστη Legrand Master-Slave πολύπριζα και σώθηκα. Έχω 7 ενεργά και 3 subs.
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Επιτέλους, ενας στην ιδια πόλη! Συναδελφε, μιας και πας για ντενον, ελα απο το σπιτι μου να παρεις μια γεύση απο οντισι και τα υπολοιπα τα βρισκουμε, εχω και umik για ιου ιου, χαμος θα γινει!
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.228
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top