Βοήθεια (ααααΑΑΑΑΑΑ) για αγορά προενισχυτή και phono stage!

Μηνύματα
21
Reaction score
0
Καλησπέρα σας,
Έχοντας αποφασίσει να αναβαθμίσω το ηχοσύστημα μου έχω καταλήξει σε ηχεία και τελικό ενισχυτή (Aurum Cantus V6F και Xindak 8800 MNE). Το επόμενο βήμα είναι η αγορά ενός προενισχυτή με ενσωματωμένο ή μη phono stage (φίλος του βινυλίου, βλέπετε!!). Το μόνο προαπαιτούμενο είναι η ύπαρξη MM και MC επιλογής καθώς και τηλεχειρισμός.
Το διαθέσιμο ποσόν για προενισχυτή και phono stage είναι περίπου 1.500 €.
Όμως δημιουργούνται πολλά ερωτήματα και θα ήθελα την γνώμη σας.
• Κατ’ αρχήν, παθητικός προενισχυτής ή όχι – υπάρχει phono stage με τόσο μεγάλο gain που να μην χρειάζεται ενεργός προενισχυτής;
• Είναι ποιοτικότερος ένας προενισχυτής line και ξεχωριστό phono stage ή είναι καλύτερα ένας προενισχυτής με ενσωματωμένο phono stage;
• Τα μονομπλόκ της Xindak δέχονται balanced και unbalanced συνδέσεις. Να με προβληματίσει η σύνδεση στην επιλογή του προενισχυτή ή δεν έχει τελικά και τόση σημασία;
• Κατά διαστήματα παρακολουθώ στο eBay δημοπρασίες για προενισχυτές αρκετά παλιότερους αλλά σε πολύ καλές τιμές (πχ Hovland HP 100, McIntosch C31, Cary SLP98 κλπ). Τι λέτε για αυτό;
Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα τη γνώμη σας για έναν προενισχυτή που να ταιριάζει με τα παραπάνω ηχεία και ενισχυτή… http://www.avsite.gr/vb/-/smilies/1-15x15/107.gif
Ευχαριστώ ... http://www.avsite.gr/vb/-/smilies/1-15x15/114.gif
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.225
Αν σε ενδιαφέρει ο προενισχυτής πικάπ να δέχεται μόνο κεφαλές κινητού μαγνήτη παίρνεις έναν
Dared MC-7 και καθάρισες με λιγότερα χρήματα.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Καλημέρα ioannis και καλώς ήρθατε στο avsite.
Επειδή στα links που έχετε αναρτήσει δεν φαίνονται τα συνοδά μηχανήματα καλό θα ήταν να βάλετε κάποιο για να τα δουν οι γκουρού μας και να σας βοηθήσουν.
Όσον αφορά τον παθητικό προ οι απόψεις διήστανται γιατί κάθε είδος έχει τα συν και τα πλην της.Ναι υπάρχουν προ-phono με αρκετά μεγάλο gain αλλά δεν ξέρουμε αν ταιριάζουν με την ευαισθησία εισόδου του τελικού σας.Επίσης υπάρχει ένα σημαντικό πρόβλημα στις συνδέσεις με παθητικό προενισχυτή μιας και η πηγή θα δεί ως αντίσταση και χωρηκτικότητα όλα τα καλώδια μέχρι τον τελικό ενισχυτή,με απρόβλεπτα αποτλέσματα.
 

Μηνύματα
1.340
Reaction score
661
Εχεις πολύ περισσότερες επιλογές αν πάρεις ξεχωριστό προ (αφού κατέληξες σε τελικούς) και ξεχωριστό phono.
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: Βοήθεια (ααααΑΑΑΑΑΑ) για αγορά προενισχυτή και phono stage!

Δυσκολα φονο στειτζ- παθητικος θα μπορεσει να οδηγησει πληρως τελικο καιο ετσι πας για ενεργο. Και εγω θα σου προτεινω τον DARED MC7P και αν θες να τον συνδειασεις με κεφαλη MC παρε και ενα DINO φονο στειτζ.

Καλως ηρθες στο σαιτ μας.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.260
Reaction score
8.157
Ο κ.Νικος βαζει και εξωτερικα στεπαπ στον dared και εχεις και MC.
 

Μηνύματα
21
Reaction score
0
Απάντηση: Βοήθεια (ααααΑΑΑΑΑΑ) για αγορά προενισχυτή και phono stage!

Λοιπόν, τα μηχανήματα που υπάρχουν αυτή τη στιγμή είναι
Πικάπ Linn Sondek LP 12 με βραχίονα Linn Akito και κεφαλή Goldring 1042 (κινητού μαγνήτη)
Τελικός ενισχυτής τα δύο μονομπλόκ της Xindak 8800 MNE
Ηχεία Aurum Cantus V6F

Αυτά που δεν υπάρχουν είναι
Καλώδια
Προενισχυτής
Phono stage
Αξιόλογο CD player (αυτό για το μέλλον)
Χρήματα

Πιστεύω πως όταν ολοκληρώσω τοι στήσιμο των μηχανημάτων και αυτό που ακούσω με πείσει πως αξίζει τον κόπο μία επιπλέον αναβάθμιση, σκέφτομαι να αλλάξω τον βραχίονα και την κεφαλή του πικάπ με μία κινητού πηνίου. Για το λόγο αυτό το phono stage θα πρέπει απαραίτητα να δέχεται και τις δύο κεφαλές.
Για να είμαι ειλικρινής προτιμώ και εγώ ξεχωριστό προενισχυτή ενεργό και ξεχωριστό phono stage, νομίζω ότι έτσι υπάρχουν περισσότερες επιλογές.
ΟΜΩΣ …
Όσο απομακρύνομαι από τα ηχεία στην ηχητική αλυσίδα φοβάμαι ότι δεν θα μπορώ να αντιληφθώ το πόσο επηρεάζει το κάθε μηχάνημα το τελικό ηχητικό αποτέλεσμα.
Η επιλογή του ηχείου θεωρώ ότι είναι εύκολη υπόθεση και του ενισχυτή σχετικά εύκολη υπόθεση. Αλλά από εκεί και πέρα, πως θα καταλάβω πως θα επηρεάζει τον ήχο ο προενισχυτής πχ ή ακόμα χειρότερα το phono stage, αφού μετά από αυτό ακολουθούν καλώδια, προενισχυτής, τελικός και ηχεία;
Το να δανειστώ μηχανήματα σπίτι μου δεν γίνεται γιατί κανένα μαγαζί (νομίζω) δεν θα ρισκάρει να δανείσει μηχανήματα σε κάποιον που δεν είναι γνωστός πελάτης του.
Από την άλλη έχω διαβάσει πολλές κριτικές μηχανημάτων και όλες αναφέρονται σε μηχανήματα «κορυφαία για την κατηγορία τους», «που βάζουν κάτω άλλα μηχανήματα τριπλάσιας (!!!!) αξίας», «τα οποία αποτελούνται από υλικά που συναντάμε μόνο σε πανάκριβες υλοποιήσεις», και άλλα γραφικά.
Φαντάζομαι ότι το ιδανικό θα ήταν ένα μηχάνημα το οποίο να μην «χρωματίζει» καθόλου τον ήχο, αλλά φοβάμαι ότι με τα χρήματα που διαθέτω κάτι τέτοιο δεν υπάρχει.
Μπέρδεμα …

Κάθε πρόταση σας ευπρόσδεκτη…

Ο κος Νίκος ;;??;;??
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.260
Reaction score
8.157
studio845. πουλανε dared.

μηχανημα (προ) που δεν χρωματιζει (η χρωματιζει πολυ λιγο) οικονομικο ειναι ο παθητικος promitheus.

(που μενεις? (εχω ενα mc7p μηπως βολεψει να το ακουσεις.))

Νικος
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.123
Reaction score
20.630
Απάντηση: Βοήθεια (ααααΑΑΑΑΑΑ) για αγορά προενισχυτή και phono stage!

Λοιπόν, τα μηχανήματα που υπάρχουν αυτή τη στιγμή είναι
Πικάπ Linn Sondek LP 12 με βραχίονα Linn Akito και κεφαλή Goldring 1042 (κινητού μαγνήτη)
Τελικός ενισχυτής τα δύο μονομπλόκ της Xindak 8800 MNE
Ηχεία Aurum Cantus V6F

Αυτά που δεν υπάρχουν είναι
Καλώδια
Προενισχυτής
Phono stage
Αξιόλογο CD player (αυτό για το μέλλον)
Χρήματα

Πιστεύω πως όταν ολοκληρώσω τοι στήσιμο των μηχανημάτων και αυτό που ακούσω με πείσει πως αξίζει τον κόπο μία επιπλέον αναβάθμιση, σκέφτομαι να αλλάξω τον βραχίονα και την κεφαλή του πικάπ με μία κινητού πηνίου. Για το λόγο αυτό το phono stage θα πρέπει απαραίτητα να δέχεται και τις δύο κεφαλές.
Για να είμαι ειλικρινής προτιμώ και εγώ ξεχωριστό προενισχυτή ενεργό και ξεχωριστό phono stage, νομίζω ότι έτσι υπάρχουν περισσότερες επιλογές.
ΟΜΩΣ …
Όσο απομακρύνομαι από τα ηχεία στην ηχητική αλυσίδα φοβάμαι ότι δεν θα μπορώ να αντιληφθώ το πόσο επηρεάζει το κάθε μηχάνημα το τελικό ηχητικό αποτέλεσμα.
Η επιλογή του ηχείου θεωρώ ότι είναι εύκολη υπόθεση και του ενισχυτή σχετικά εύκολη υπόθεση. Αλλά από εκεί και πέρα, πως θα καταλάβω πως θα επηρεάζει τον ήχο ο προενισχυτής πχ ή ακόμα χειρότερα το phono stage, αφού μετά από αυτό ακολουθούν καλώδια, προενισχυτής, τελικός και ηχεία;
Το να δανειστώ μηχανήματα σπίτι μου δεν γίνεται γιατί κανένα μαγαζί (νομίζω) δεν θα ρισκάρει να δανείσει μηχανήματα σε κάποιον που δεν είναι γνωστός πελάτης του.
Από την άλλη έχω διαβάσει πολλές κριτικές μηχανημάτων και όλες αναφέρονται σε μηχανήματα «κορυφαία για την κατηγορία τους», «που βάζουν κάτω άλλα μηχανήματα τριπλάσιας (!!!!) αξίας», «τα οποία αποτελούνται από υλικά που συναντάμε μόνο σε πανάκριβες υλοποιήσεις», και άλλα γραφικά.
Φαντάζομαι ότι το ιδανικό θα ήταν ένα μηχάνημα το οποίο να μην «χρωματίζει» καθόλου τον ήχο, αλλά φοβάμαι ότι με τα χρήματα που διαθέτω κάτι τέτοιο δεν υπάρχει.
Μπέρδεμα …

Κάθε πρόταση σας ευπρόσδεκτη…

Ο κος Νίκος ;;??;;??
Θα αισθανόσουν άνετα να αγοράσεις από το γερμανικό ebay κάτι που μπορεί να είναι παλιό, αλλά να παίζει καλά; Σε ρωτάω γιατί αυτή η λύση δεν περιλαμβάνει δοκιμή. Αγοράζεις κάτι πριν το ακούσεις.
 

Μηνύματα
21
Reaction score
0
Απάντηση: Βοήθεια (ααααΑΑΑΑΑΑ) για αγορά προενισχυτή και phono stage!

Ωραία! Νίκο ευχαριστώ για την πληροφορία ... βρήκα και τη διεύθυνση του και σίγουρα θα το κοιτάξω.

Θα πρέπει να σημειώσω ότι οι πιο διαδεδομένες προτάσεις για αγορά προενισχυτή για τα ηχεία και τον ενισχυτή μου είναι ο Dared, ο παθητικός της Promitheus και σε υψηλότερη κατηγορία τιμής ο Cary Slp 98. Άρα, για να βάλω μία τάξη στο χάος της αγοράς νομίζω ότι πρέπει να κινηθώ κάπου ανάμεσα σε αυτούς (ο Cary μεταχειρισμένος βέβαια!!!).

Φυσικά οποιεσδήποτε άλλες προτάσεις καλοδεχούμενες...

Μένω Χαλάνδρι και θα ήμουν υπόχρεος αν μπορούσα να ακούσω τον Dared...
Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
21
Reaction score
0
Απάντηση: Βοήθεια (ααααΑΑΑΑΑΑ) για αγορά προενισχυτή και phono stage!

Θα αισθανόσουν άνετα να αγοράσεις από το γερμανικό ebay κάτι που μπορεί να είναι παλιό, αλλά να παίζει καλά; Σε ρωτάω γιατί αυτή η λύση δεν περιλαμβάνει δοκιμή. Αγοράζεις κάτι πριν το ακούσεις.
Η απάντηση δεν είναι καθόλου εύκολη (μακάρι να ήταν)!!!
Το ξέρω ότι εμπεριέχει πολύ μεγάλο ρίσκο, να είναι ελαττωματικό το μηχάνημα ή να μην ταιριάζει ηχητικά....
Για ένα μηχάνημα αξιόλογο το οποίο έχει δοκιμαστεί και έχει θετικές κριτικές και εάν η τιμή του είναι ανταγωνιστική τότε ΜΑΛΛΟΝ ναι. Αν μετά διαπιστώσω ότι δεν μου κάνει με κρύα καρδιά το μεταπουλώ... και ξανά απ’ την αρχή.
Πάμε τώρα στο άλλο σενάριο.
Αν ακούσω δύο, τρείς, τέσσερις προενισχυτές σε διαφορετικά καταστήματα θα καταλάβω ποιος μου ταιριάζει;
Ας μην μου πει κάποιος ότι θα μου τα δώσουν σπίτι μου τα μηχανήματα .... γιατί δεν θα το κάνουν.
Αλλά και να μου τα δώσουν, με τι καλώδια θα τα ακούσω;; χα!!!!
Υπ’ όψιν ότι δεν έχω ούτε καλώδια
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.123
Reaction score
20.630
Απάντηση: Βοήθεια (ααααΑΑΑΑΑΑ) για αγορά προενισχυτή και phono stage!

...Αν ακούσω δύο, τρείς, τέσσερις προενισχυτές σε διαφορετικά καταστήματα θα καταλάβω ποιος μου ταιριάζει;
...
Σου ταιριάζει; Με ποια κριτήρια; Τί είναι αυτό που ζητάς;
 

Μηνύματα
21
Reaction score
0
Απάντηση: Βοήθεια (ααααΑΑΑΑΑΑ) για αγορά προενισχυτή και phono stage!

Σου ταιριάζει; Με ποια κριτήρια; Τί είναι αυτό που ζητάς;
Λοιπόν, αυτό που ζητάω είναι κυρίως καλές χροιές και ήχος πλούσιος, γεμάτος (αν το λέω σωστά) και ξεκούραστος για πολύωρες ακροάσεις.
Επίσης δεν μου αρέσει ο τονισμένος ήχος όπως τον άκουσα σε ορισμένα ηχεία.
Τουλάχιστον αυτό έχω αποκομίσει από τις ακροάσεις που έκανα τον τελευταίο καιρό.
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: Βοήθεια (ααααΑΑΑΑΑΑ) για αγορά προενισχυτή και phono stage!

στον λαμπατο προ εχεις κι αλλο ενα πλεονεκτημα, αν κατι δεν σου αρεσει στον ηχο κανεις δοκιμες με διαφορετικες προενισχυτριες μεχρι να φτασεις στο αποτελεσμα που επιθυμεις. Στον δικο μου DARED χρησιμοποιοω μια TELEFUNKEN και μια MULLARD.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.123
Reaction score
20.630
Απάντηση: Βοήθεια (ααααΑΑΑΑΑΑ) για αγορά προενισχυτή και phono stage!

Λοιπόν, αυτό που ζητάω είναι κυρίως καλές χροιές και ήχος πλούσιος, γεμάτος (αν το λέω σωστά) και ξεκούραστος για πολύωρες ακροάσεις.
Επίσης δεν μου αρέσει ο τονισμένος ήχος όπως τον άκουσα σε ορισμένα ηχεία.
Τουλάχιστον αυτό έχω αποκομίσει από τις ακροάσεις που έκανα τον τελευταίο καιρό.
Σύμφωνοι, αλλά ρε παιδάκι μ', αν στο τελικό αποτέλεσμα που θα πάρεις ο ήχος είναι τσιριχτός και κουραστικός, πώς θα είσαι σίγουρος πως γι' αυτό θα ευθύνεται ο προενισχυτής και όχι κάτι από αυτά που ήδη αγόρασες, ή ο χώρος σου;
 

Μηνύματα
21
Reaction score
0
Απάντηση: Βοήθεια (ααααΑΑΑΑΑΑ) για αγορά προενισχυτή και phono stage!

Αυτά που ήδη έχω αγοράσει σίγουρα με καλύπτουν ηχητικά. Τα άκουσα όσο πιο προσεκτικά μπορούσα με πληθώρα συνοδών και με πολλά διαφορετικά είδη μουσικής.

Όσον αφορά τον χώρο, ειλικρινά δεν ξέρω να απαντήσω...

Αν τώρα υπάρχει η περίπτωση να ακούσω έναν προενισχυτή, να μου αρέσει ο ήχος του εκεί που θα τον ακούσω και όταν τον βάλω σπίτι ο συνδυασμός να μου χαλάσει τον ήχο, ε αυτό ακριβώς είναι ο κύριος προβληματισμός μου για το (ηχητικό) ταίριασμα των μηχανημάτων ...
Γι αυτό και ρωτάω πιο έμπειρους χομπίστες του χώρου που θα μπορούσαν να με καθοδηγήσουν κάπως πιο σίγουρα.


Πάντως έτσι όπως το καταλαβαίνω είναι προτιμότερος ένας ενεργός προενισχυτής λαμπάτος, μάλλον αυτός προσομοιάζει περισσότερο τον ήχο που θα ήθελα.
Όμως πρέπει να ακούσω και έναν παθητικό προενισχυτή πριν αποφασίσω.
Μήπως ξέρετε που μπορεί να ακούσει κανείς τον Promitheus ή κάποιον άλλο παθητικό προενισχυτή;
Και βέβαια οποιαδήποτε άλλη πρόταση καλοδεχούμενη...
 

Μηνύματα
1.404
Reaction score
1.102
Απάντηση: Βοήθεια (ααααΑΑΑΑΑΑ) για αγορά προενισχυτή και phono stage!

Και βέβαια οποιαδήποτε άλλη πρόταση καλοδεχούμενη...
Γιαννη σου εστειλα μηνυμα.
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: Βοήθεια (ααααΑΑΑΑΑΑ) για αγορά προενισχυτή και phono stage!

Μήπως ξέρετε που μπορεί να ακούσει κανείς τον Promitheus ή κάποιον άλλο παθητικό προενισχυτή;
Τον Προμηθεα και τον DARED τους εχω εγω, αλλα δυστηχως πρεπει να ερθεις Πατρα για να τους ακουσεις συγκρητικα.
 

Μηνύματα
784
Reaction score
73
Απάντηση: Βοήθεια (ααααΑΑΑΑΑΑ) για αγορά προενισχυτή και phono stage!

Εγω θα σου προτεινα ... για Phono Stage να δεις σαν επιλογη σου και το πολυ καλό MONRIO ADN-N
Exω το προηγουμενο μοντέλο το ADN και εχει υπεροχο ηχο .... (Εδω το βρισκεις στο Sonus HiFi Αθηνα)
μακαρι να μπορουσες να το βρεις ΜΤΧ.

http://www.monrio.it/en/product_detail.asp?cacod=3&MONRIO_ADN-N

The ADN-N is a simple, MM/MC phono preamp that’s superior in performance to many of the phono stages found in separate amplifiers at a very low cost. If you want the best sonics from records at an affordable price, the ADN-N is your final choice. Gain
Selectable 42.2 or 62 dB
Input Sensitivity For 500 MV Output
3.7 MV (low gain setting)
0.45 MV (high gain setting)
Input Impedance
Adjustable: 47kOhm or 100 ohm
RIAA Accuracy
20 Hz to 20 kHz: +/- 0.5dB
Signal to Noise (S/N) ratio
A Wtd., Ref. 700 MV output
87 dB (low gain setting)
74 dB (high gain setting)
Max Output Level
8 V RMS
Power Consumption
4 W
Dimensions (WxHxD)(Phono Stage Unit)
150 x 80 x 240
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.643
Μηνύματα
2.870.159
Members
37.934
Νεότερο μέλος
daemon76
Top