Βοήθεια για αγορά ηχείων

Μηνύματα
33
Reaction score
0
Καλησπέρα!

Εχω έναν ενισχυτή της YAMAHA, τον RX-397 (http://www.progressive.gr/proion.asp?katigoriaID=121218&proionID=3176), και ψάχνω ηχεία.

Δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις ούτε γνώσεις και ούτε και λεφτά :107: Απλά τη μουσικούλα μου θέλω να ακούω...

Μέχρι τώρα είχα τα Wharfedale Diamond 7.2 και δεν είχα κανένα πρόβλημα, αλλά χτες μάλλον μου κάηκε το ένα.

Ο χώρος μου είναι περίπου 3Χ4.

Ψάχνω λοιπόν κάποια οικονομικά ηχεία που να είναι οκ με τον ενισχυτή μου και κάθε πρόταση, καθότι άσχετος, θα είναι πολύ χρήσιμο.

Α, Δεν είμαι σίγουρος αν χρειάζομαι ηχεία βιβλιοθήκης ή δαπέδου. Τα diamond τα είχα σε δύο αυτοσχέδιες βασούλες και είχα στα σχέδια να τα βάλω σε βάσεις τοίχου. Αλλά ίσως, μια που τα έφερε έτσι ώστε να χρειάζομαι ηχεία, μπορώ να πάω και σε δαπέδου.

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.
 

Μηνύματα
220
Reaction score
1
Αν ήσουν ευχαριστημένος από τα diamond, άκου ξανά τα diamond 9.1/9.2/9.3. Δεν νομίζω να ταιριάζουν δαπέδου στο χώρο σου, ο δικός μου είναι 3,3 x 3,5 και ήδη μπουμάρουν τα ηχεία... Σε ποια κατηγορία τιμής θα κινηθείς;
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: Βοήθεια για αγορά ηχείων

Αν ψάχνεις για δαπέδου ορίστε:

http://www.roister.gr/emphasis-25.htm

Εύκολο φορτίο, δεν θα ζορίσουν τον ενισχυτή σου και πραγματικά πολύ καλή τιμή.
Η ποιότητα κατασκευής και η εμφάνισή τους παραπέμπουν σε πολύ ακριβότερο ηχείο.
 

Μηνύματα
33
Reaction score
0
Απάντηση: Βοήθεια για αγορά ηχείων

Κατηγορία τιμής δεν ξέρω ακριβώς. Το κάψιμο ήρθε σε πολύ κακή οικονομική στιγμή και θέλω να τη βγάλω όσο το δυνατόν πιο οικονομικά - ακόμη και με παραδοχή ότι δεν αγοράζω κάτι καλό και με την προοπτική καποια στιγμή αργότερα να τα αλλάξω.

Στο μυαλό μου, χωρίς να ξέρω τιμές ηχείων, είχαν ένα μαξ 200 ευρώ.

Κι αυτά που κοίταξα στα γρήγορα, με μοναδικό κριτήριο την τιμή, ήταν όντως τη σειρά diamond, αλλά τα 8, και τη σειρά NS της Yamaha.

http://www.odes.gr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=376&Itemid=28

Και τωρα, με αφορμή τα roister που πρότεινε ο φίλος από πάνω, είδα και ότι τα roister ephasis 5 είναι φτηνά.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Θα σου πρότεινα να επισκευάσεις τα ηχεία σου.
Αν ψάχνεις και κάτι καλύτερο μια αναβάθμιση στα υλικά του κροσόβερ και είσαι μια χαρά.
 

Μηνύματα
33
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Βοήθεια για αγορά ηχείων

Θα σου πρότεινα να επισκευάσεις τα ηχεία σου.
Αν ψάχνεις και κάτι καλύτερο μια αναβάθμιση στα υλικά του κροσόβερ και είσαι μια χαρά.
Ισως να μην έχεις άδικο, γιατί βλέπω ότι τα οικονομικά είναι στενά και δεν έχει νόημα να πάρω κάτι απλά για να πάρω.

Θα πάω να ρωτήσω να δω τι ακριβώς έχουν πάθει και αν επισκευάζονται και το ξανασυζητάμε.

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον.
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.686
Reaction score
2.728
Απάντηση: Βοήθεια για αγορά ηχείων

Αν θελεις κατι που ακουγεται ομορφα χωρις να ξερεις την τιμη του και ακομα πιο ομορφα οταν την μαθεις :102: τσεκαρε Roth Oli2 περιπου στα 130Ε.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.869.554
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top