Βοήθεια για αγορά πολυκάναλου ενισχυτή .

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Καλησπέρα στην ομάδα .

Αν μπορει να με βοηθήσει κάποιος .
Πρόσφατα λόγο κεραυνού ο Λατρεμένος Onkyo Tx n808 Χτύπησε (κλασικά) Hdmi mb.Δυστηχώς εδώ και ένα μήνα μου είναι αδύνατο να βρω ανταλλακτικό οπότε και σκέφτομαι να αγοράσω καινούριο . Τα ηχεία μου είναι ένα σετάκι 7.1 Της Crystal Acoustics Το Tx-T2 Se με διπολικά περιφερειακά και 12 ίντσο woofer. Mε ενδιαφέρει μόνο ο πολυκάναλος ήχος .

το θέμα που έχω αφορά στο τι ενισχυτή θα πρέπει να επιλέξωπου να μπορεί να οδηγήσει τα ηχεία σχετικά αξιοπρεπώς. Μένω σε διαμέρισμα οπότε δεν επιθυμώ να είναι ο ήχος στην διαπασών .

Κάνοντας μια μικρή έρευνα αγοράς σκεφτόμουν τον Yamaha-RXV6A .
Σε καταστημα που ρώτησα από την άλλη μου πρότειναν τον Yamaha RX-A4A.

Βλέποντας και συγκρίνοντας τους όσον αφορά την ισχύ μου φάνηκε πολύ δυσανάλογη η διαφορά τιμής.

Ποια είναι η άποψη σας ?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700
Καλώς ήρθες!

Είναι μια χαρά ο RX-V6A και θα σου κάνει αυτό που ζητάς. Ο RX-A4A είναι ο μικρός της υψηλής κατηγορίας με εξοπλισμό που μάλλον δεν θα χρειαστείς για τη χρήση.
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση .

Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να οδηγήσει τα ηχεία χωρίς κίνδυνο ?
 


gid

Μηνύματα
7.406
Reaction score
8.643
Εφόσον ο RX-V6A έχει τις δυνατότητες σύνδεσης που χρειάζεσαι, είσαι μια χαρά μ' αυτόν.

Όπως έγραψες μένεις σε διαμέρισμα οπότε δε σε πολυ-αφορούν οι υπέρτερες δυνατότητες οδήγησης του μεγαλύτερου μοντέλου.
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Καλημέρα,
Συμφωνώ με τον @Zizik ο Yamaha A6A είναι καλύτερος από τον A4A σου βάζω και ένα συγκριτικό.
Η τιμή του μόνο είναι λίγο υψηλή.
Ευχαριστώ αλλά αναφερόμουν στον RXV6A !
Εφόσον ο RX-V6A έχει τις δυνατότητες σύνδεσης που χρειάζεσαι, είσαι μια χαρά μ' αυτόν.

Όπως έγραψες μένεις σε διαμέρισμα οπότε δε σε πολυ-αφορούν οι υπέρτερες δυνατότητες οδήγησης του μεγαλύτερου μοντέλου.
Ευχαριστώ πολύ !
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Χίλα συγνώμη σου έβαλα συγκριτικό από τα Α6Α-Α4Α .... αυτό είναι το σωστό.
Και παρεμπιπτόντως το RX-V6Α έχει πάρει και βραβείο EISA.
 


TGD

Μηνύματα
7.190
Reaction score
7.216
Μας κοροϊδεύουν πάλι. Ο Α6Α είναι 150W όταν οδηγεί 2 κανάλια. Άμα παίζουν και τα 9, πως θα τα καταφέρει με 500W τροφοδοσία;

Κατά τα άλλα συμφωνώ στο V6A αντί του A4A.
 



Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.337
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top