Βοήθεια για διόρθωση δωματίου....λέμε τώρα

Μηνύματα
521
Reaction score
1.151
Καλησπέρα φίλτατοι και καψαλισμένοι μουσικόβιοι.

Έχω στο σαλόνι το ταπεινό συστηματάκι μου, ένα σετ προ τελικό (p6 + a23) της Parasound, μαζί με τα spendor 2040, στα οποία έχω βάλει καλώδια της προκοπής (ηχεία-ρεύματα-interconnect-usb κτλ). Στα ηχεία έχω αλλάξει πυκνωτες και παίζουν πολύ καλύτερα από όταν τα πρωτοπαρέλαβα.
Θα φέρω και εντός του μήνα αποκλειστική παροχή ρεύματος για τα τα ενισχυτικά (θα σκάψω που θα σκάψω για άλλο λόγο οπότε ας το κάνω και αυτό). Οπότε από τα γύρω γύρω είμαστε κομπλέεεεεεε.
Στο δια ταύτα...
Σκέφτομαι να βελτιώσω την ακουστική του χώρου, όσο γίνεται και όσο μου επιτρέπει ο δικτάτορας (aka γυναίκα).
H θέση ακρόασης και τοποθέτησης των ηχείων δεν αλλάξει...γνωρίζω ότι δεν ειναι η βέλτιστη ούτε κατά διάνοια αλλά it is what it is.

Σχέδια στο περίπου από το Roomie της gik.

Panels σκέφτομαι για diy από διάφορες κατασκευές που έχω δει σε youtube κτλ.
Αν έχετε προτάσεις για υλικά που να μην χρεωθούμε κάνα νεφρό είμαι ολος αυτιάς

Εξοπλισμό για μετρήσεις δεν έχω.

Εχω διαβάσει αρκετά για την ηχητική διόρθωση χώρου, κάποια οκ τα πιάνω, μετά ειναι λες και βλέπω κινέζικα.

Αρχικά τι κάνω, τι προτείνετε; Πως κινούμαι;
 

Attachments


Μηνύματα
2.122
Reaction score
5.574
Το θεμα ειναι το εξης χωρις μετρήσεις τι θα διορθωσεις αν δεν ξερεις που εχεις προβλημα;
 

Μηνύματα
818
Reaction score
977
Προσωπική μου άποψη, ξεκίνα να μετρήσεις τι γίνετε στο χώρο σου. Μετά βλέπεις τι θα ζητήσει ο χώρος.
 


Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
τι μετρησεις μρε κοπέλια , το δεξι ηχειο παιζει ελευθερο στο χωρο και το αριστερο ειν' "εντοιχισμενο" σε γωνια ...
Η καλύτερη αλλά και η σωστή λύση είναι να δώσεις κάποια ευρώ να φέρεις έναν επαγγελματία στο σπίτι σου, να κάνει τις απαραίτητες μετρήσεις με κατάλληλα όργανα και γνώση και να σου κάνει προτάσεις βελτίωσης. Συγκεκριμένες προτάσεις με στοχευμένο αποτέλεσμα. Από εκεί και μετά, αν έχεις διάθεση και τα απαραίτητα χρήματα τις υιοθετείς και λύνεις προβλήματα. Αλλιώς εδώ θα συζητάμε περί "ανέμων και υδάτων".
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Η καλύτερη αλλά και η σωστή λύση είναι να δώσεις κάποια ευρώ να φέρεις έναν επαγγελματία στο σπίτι σου, να κάνει τις απαραίτητες μετρήσεις με κατάλληλα όργανα και γνώση και να σου κάνει προτάσεις βελτίωσης. Συγκεκριμένες προτάσεις με στοχευμένο αποτέλεσμα. Από εκεί και μετά, αν έχεις διάθεση και τα απαραίτητα χρήματα τις υιοθετείς και λύνεις προβλήματα. Αλλιώς εδώ θα συζητάμε περί "ανέμων και υδάτων".
"αλλος ειν' ο θοδωρης κι αλλος ειν' απου θωρεις" που λενε και στο χωριο μου
στα πλαισια του φορουμ
- αν και ερασιτεχνες οι περισσοτεροι - μπορουμε νομιζω
να δωσουμε μια γενικη εικονα για το προβλημα, στον φιλο που ρωταει
επαγγελματιες δεν ειμαστε (ολοι) αλλα δε κολαμε και μπρικια 8-)
αλλιως να βαλουμε τα σχετικα λινκ και να παμ' ν' ασχοληθουμε με τον πολεμο
:drinks:
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
"αλλος ειν' ο θοδωρης κι αλλος ειν' απου θωρεις" που λενε και στο χωριο μου
στα πλαισια του φορουμ
- αν και ερασιτεχνες οι περισσοτεροι - μπορουμε νομιζω
να δωσουμε μια γενικη εικονα για το προβλημα, στον φιλο που ρωταει
επαγγελματιες δεν ειμαστε (ολοι) αλλα δε κολαμε και μπρικια 8-)
αλλιως να βαλουμε τα σχετικα λινκ και να παμ' ν' ασχοληθουμε με τον πολεμο
:drinks:
είναι λάθος ό,τι έγραψα; Αν όχι, άσε να κριθώ από τον νηματοθέτη...
 

Μηνύματα
521
Reaction score
1.151
Μωρέ το ξέρω ότι είναι γτπ το έργο έτσι όπως είναι στημένο.
Για να κάνω μετρήσεις δεν έχω ούτε τον εξοπλισμό ούτε την τεχνογνωσία για να ξέρω τι να κάνω μετά. Την μέτρηση σαν μέτρηση μπορώ να την κάνω, δεν είναι κάτι δύσκολο. Απλά θεωρώ χαζο να δώσω πχ 100 ευρώ για να πάρω το μικρόφωνο που θα το δουλεψω μια φορά και θα πάει μετά στα αζητητα, είναι και δύσκολοι οι καιροί για κερατιατικα λεφτά.
Ο επαγγελματίας γνωρίζουμε τι κόστος θα έχει για να κάνει την μέτρηση και τη δουλειά πάνω κάτω;

Τις απόψεις θα ήθελα, λύση να βρεθεί από το φόρουμ σε αυτό το ζήτημα γνωρίζω ότι είναι δύσκολο έως αδύνατο.

Αρχικά θα έλεγα να βρω και να κόψω τις πρώτες ανακλάσεις και μετά βλέπουμε
 

Μηνύματα
818
Reaction score
977
Μωρέ το ξέρω ότι είναι γτπ το έργο έτσι όπως είναι στημένο.
Για να κάνω μετρήσεις δεν έχω ούτε τον εξοπλισμό ούτε την τεχνογνωσία για να ξέρω τι να κάνω μετά. Την μέτρηση σαν μέτρηση μπορώ να την κάνω, δεν είναι κάτι δύσκολο. Απλά θεωρώ χαζο να δώσω πχ 100 ευρώ για να πάρω το μικρόφωνο που θα το δουλεψω μια φορά και θα πάει μετά στα αζητητα, είναι και δύσκολοι οι καιροί για κερατιατικα λεφτά.
Ο επαγγελματίας γνωρίζουμε τι κόστος θα έχει για να κάνει την μέτρηση και τη δουλειά πάνω κάτω;

Τις απόψεις θα ήθελα, λύση να βρεθεί από το φόρουμ σε αυτό το ζήτημα γνωρίζω ότι είναι δύσκολο έως αδύνατο.

Αρχικά θα έλεγα να βρω και να κόψω τις πρώτες ανακλάσεις και μετά βλέπουμε
Το δύσκολο δεν είναι να κάνεις μετρήσεις, το δύσκολο είναι τι θα κάνεις μετά τις μετρήσεις, όπως πολύ σωστά λες.
Αν νομίζεις ότι θα χρησιμοποιηθεί μία φορά το μικρόφωνο είσαι γελασμένος. Ακόμη και αν το ρυθμίσεις 1 φορά το σύστημα το μικρόφωνο θα βγάλει τα λεφτά του και με το παραπάνω. Στο κάτω κάτω αν θες να το αποχωριστείς, που δεν θα θες, το δίνεις 20-30ευρώ κάτω και έληξε.
Όπως και να το δεις το μικρόφωνο είναι value for money 😅. Επαγγελματίας σαφώς και είναι η ενδεδειγμένη λύση αν υπάρχει το budget.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Καλησπέρα φίλτατοι και καψαλισμένοι μουσικόβιοι.

Έχω στο σαλόνι το ταπεινό συστηματάκι μου, ένα σετ προ τελικό (p6 + a23) της Parasound, μαζί με τα spendor 2040, στα οποία έχω βάλει καλώδια της προκοπής (ηχεία-ρεύματα-interconnect-usb κτλ). Στα ηχεία έχω αλλάξει πυκνωτες και παίζουν πολύ καλύτερα από όταν τα πρωτοπαρέλαβα.
Θα φέρω και εντός του μήνα αποκλειστική παροχή ρεύματος για τα τα ενισχυτικά (θα σκάψω που θα σκάψω για άλλο λόγο οπότε ας το κάνω και αυτό). Οπότε από τα γύρω γύρω είμαστε κομπλέεεεεεε.
Στο δια ταύτα...
Σκέφτομαι να βελτιώσω την ακουστική του χώρου, όσο γίνεται και όσο μου επιτρέπει ο δικτάτορας (aka γυναίκα).
H θέση ακρόασης και τοποθέτησης των ηχείων δεν αλλάξει...γνωρίζω ότι δεν ειναι η βέλτιστη ούτε κατά διάνοια αλλά it is what it is.

Σχέδια στο περίπου από το Roomie της gik.

Panels σκέφτομαι για diy από διάφορες κατασκευές που έχω δει σε youtube κτλ.
Αν έχετε προτάσεις για υλικά που να μην χρεωθούμε κάνα νεφρό είμαι ολος αυτιάς

Εξοπλισμό για μετρήσεις δεν έχω.

Εχω διαβάσει αρκετά για την ηχητική διόρθωση χώρου, κάποια οκ τα πιάνω, μετά ειναι λες και βλέπω κινέζικα.

Αρχικά τι κάνω, τι προτείνετε; Πως κινούμαι;
Φιλε Αντρεα,εχεις δει διαφορα επιμορφωτικα βιντεο απο εγκυρες πηγες;

Πχ απο Acoustics insider ή Ethan Winner?

Απο εκει και περα θα εχεις ελαχιστες αποριες...

Και ασε τις μετρησεις διοτι μπορεις να φερεις τον χωρο στα ακουστικα σου γουστα χωρις αυτες.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
Και ασε τις μετρησεις διοτι μπορεις να φερεις τον χωρο στα ακουστικα σου γουστα χωρις αυτες.
πως δηλαδή?
από το σχέδιο της κουβέρτας ας πούμε ή από το πλέξιμο της καλαμιάς?
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.517
Reaction score
5.702
Πάνω που χάσαμε τον Μιχαλάκη εμφανίστηκε ο Βαρουφάκης :D
Perfect timing.
Και μιας και είπα timing, σίγουρα ο Γιάννης έχει λύση και για την μέτρηση του Reverberation time δίχως όργανα :D
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Πάνω που χάσαμε τον Μιχαλάκη εμφανίστηκε ο Βαρουφάκης :D
Perfect timing.
Και μιας και είπα timing, σίγουρα ο Γιάννης έχει λύση και για την μέτρηση του Reverberation time δίχως όργανα :D
Απλα τυχαινει να γνωριζω ατομα που εχουν ακουσει τα κορυφαια πολυκαναλα εκθειαζομενα συστηματα του φορουμ που μετρανε αψεγαδιαστα και να μου αναφερουν οτι απλα δεν ακουγονται...Λογικο με τοση επεξεργασια που εχουν δεχθει.

Επισης εχω φερει τον χωρο μου στο τερμα μεσω ακουστικων δοκιμων και μετα ανακαλυφθηκε οτι μετραει...σωστα,επειδη με πρηξατε εδω μεσα με το κολλημα σας...

Αλλα το θεμα ειναι να σου αρεσει εσενα διοτι οπως και να μετραει,αν δεν ειναι στα γουστα σου τζαμπα θα δωσεις λεφτα...Απειρα τα παραδειγματα!

Βγαλε καμμια φωτογραφια τωρα εσυ που ξερεις να γουσταρουμε ρε φιλαρακι :fuckyou:
 



Μηνύματα
7.266
Reaction score
11.816
Απλα τυχαινει να γνωριζω ατομα που εχουν ακουσει τα κορυφαια πολυκαναλα εκθειαζομενα συστηματα του φορουμ που μετρανε αψεγαδιαστα και να μου αναφερουν οτι απλα δεν ακουγονται...Λογικο με τοση επεξεργασια που εχουν δεχθει.

Επισης εχω φερει τον χωρο μου στο τερμα μεσω ακουστικων δοκιμων και μετα ανακαλυφθηκε οτι μετραει...σωστα,επειδη με πρηξατε εδω μεσα με το κολλημα σας...

Αλλα το θεμα ειναι να σου αρεσει εσενα διοτι οπως και να μετραει,αν δεν ειναι στα γουστα σου τζαμπα θα δωσεις λεφτα...Απειρα τα παραδειγματα!

Βγαλε καμμια φωτογραφια τωρα εσυ που ξερεις να γουσταρουμε ρε φιλαρακι :fuckyou:
Επειδή έχω ακούσει τα συστήματα κάποιων απο αυτούς, ενώ έχω ακούσει και τη προσέγγιση του δικού μου προς τη...τόση επεξεργασία ( έστω και σε στέρεο ), κράτα μικρό καλάθι... ;)
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
τι μετρησεις μρε κοπέλια , το δεξι ηχειο παιζει ελευθερο στο χωρο και το αριστερο ειν' "εντοιχισμενο" σε γωνια ...
Εμ γι αυτό είναι απαραίτητη η μέτρηση ;)
 

Μηνύματα
7.266
Reaction score
11.816
Εμ γι αυτό είναι απαραίτητη η μέτρηση ;)
Και η διόρθωση. Αλλά όχι, πρέπει να είναι οντιοφίλ άνευ επεξεργασίας η αναπαραγωγή και τα ρέστα τα μαζεύουμε με φιδοκαλώδια. :p :p :p
Μπορεί να παίζει σκ@τά, αλλά θα έχει την ηχητική ταυτότητα του γκουρού που θα το έχει τιουνάρει με τα αυτιά. Μουαχαχαχαχαχα!!!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.606
Μηνύματα
2.867.593
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top