Βοήθεια για ενισχυτή Philips F 4235

Μηνύματα
535
Reaction score
731
Καλησπέρα σας,

ο πρώτος μου ενισχυτής αγορασμένος το 1983 βρέθηκε μετά από περίπου 20 χρόνια στην αποθήκη του πατέρα μου (νόμιζα ότι τον είχα χάσει τότε σε μία μετακόμιση).

Στην έξοδο για τα ηχεία έχει θέσεις που παίρνουν καλώδια τερματισμένα σε 2 pin και δεν ξέρω:

1. μπορώ να βρω κάπου τέτοια καλώδια ή τα pin μόνα τους για να παίρνουν οποιοδήποτε καλώδιο (προτιμώ από Ελλάδα αν υπάρχουν);

2. επειδή δεν υπάρχει καμία ένδειξη στο καλώδιο των ηχείων, το μικρό pin είναι το θετικό και το μεγάλο pin το αρνητικό ή κάνω λάθος;

3. μπορώ με κάποιο τρόπο να καταργήσω αυτή τη συνδεσμολογία και να κάνω κάτι άλλο;

ευχαριστώ

05.jpg 04.jpg 1_f.jpg
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Αν πιάνουν τα χέρια σου...
καταργείς τις τέσσερις εξόδους και στη θέση τους τοποθετείς τέσσερις μπόρνες, δύο ανά κανάλι + και - δηλαδή.
Πλέον δίνεις σήμα στις μπόρνες απευθείας από την έξοδο του ενισχυτή, χωρίς δηλαδή τη μεσολάβηση του επιλογέα Α-Β ηχείων.
Πολλαπλά τα οφέλη.
 

Μηνύματα
535
Reaction score
731
Αν πιάνουν ........
......χωρίς δηλαδή τη μεσολάβηση του επιλογέα Α-Β ηχείων.
Πολλαπλά τα οφέλη.
Ευχαριστώ πολύ, θα τα αφήσω όπως είναι προς το παρόν.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Μετά από τόσα χρόνια, οι επαφές του επιλογέα των ηχείων θα έχουν παραδώσει το πνεύμα τους, γιαυτό και προτείνω την κατάργηση τους.
Η μείωση της αγωγιμότητας στη συγκεκριμένη διαδρομή του σήματος είναι πολύ σημαντική.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.359
Reaction score
125.338
Βεβαίως επιθυμητή είναι η αύξηση της αγωγιμότητας (μείωση της αντίστασης) που θα οδηγήσει σε καλύτερο νταμπινκ φακτορ.

Σωστός 100% ο συλλογισμός για αλλαγή των βυσμάτων των ηχείων, ακόμα και με ηλεκτρολογικές κλεμες.

Ομοίως και από την πλευρά των ηχείων, καθώς και στο ίδιο το καλώδιο ηχείων, που τώρα θα είναι ιδιαίτερα οξειδωμένο.

Κι άμα πιάνουν τα χέρια σου, αλλάζεις και κάνα πυκνωτή ένθεν κι ένθεν, που θα'χουν ψοφήσει.
 
Last edited:


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.568
Μηνύματα
2.865.759
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top