Βοήθεια για επιλογή ενισχυτή

Μηνύματα
521
Reaction score
1.151
Καλησπέρα!
Είναι το πρώτο μου θέμα-ποστ που γράφω αν και παρακολουθώ το forum για κάμποσο καιρό.
Η ιστορία έχει ως εξής...
Πριν περίπου 4-5 μήνες μου έδωσαν δώρο ένα ζευγαρι ηχείων Spendor 2040 Tallboy. Ήθελαν τα μαζεματακια τους τα οποια έγιναν από γνωστό κατάστημα επισκευών στην Αθήνα. Τα τρέχω με έναν ποταπό Yamaha rx395rds...ο οποίος δεν κάνει απλά. Είναι μικρός, παραμορφώνει σε μέτρια ένταση...γενικά δεν ταιριαζει σε αυτα τα ηχεια ( είναι πλήρως λειτουργικός βεβαια).
Ο χώρος που είναι τα ηχεία είναι περίπου 25 τμ και η βασική πηγή είναι το pc μου.
Θα ήθελα να μου προτείνετε ενισχυτές που να παίζουν καλά με τα συγκεκριμένα ηχεια, Κατά προτίμηση μεταχειρισμενο. Το budget είναι περίπου στα 300 ευρα....δεν είναι πολλά αλλά μέχρι εκεί με παίρνει.
Τα ηχεία είναι 100watt στα 8ω στα 86db.
Δεν το χω καλα με το άθλημα για να ξέρω τι ακριβώς να ψάξω.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Μηνύματα
7.266
Reaction score
11.816
Θα σου προτείνουν ενισχυτές σύντομα, αλλά κοίτα λίγο και τη πηγή σου. Έχε κατά νου το ενδεχόμενο να αγοράσεις ένα usb dac ή έναν ενισχυτή με ενσωματωμένο dac.
 

Μηνύματα
521
Reaction score
1.151
Το έχω σκεφτεί. Να πω την αλήθεια θα προτιμούσα το ενσωματωμένο γιατί με τα λεφτα που διαθέτω δεν πρόκειται να πάρω κάτι της προκοπής, πάντα σε σχέση με αυτό του ενισχυτή. Εκτός και αν κάτσει κανας καλός αναλογικός και μπει εξτραδακι ένα πχ magic της cambridge audio.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Τα ηχεία σου, έχουν δοκιμαστεί με κάποιον αποδεδειγμένα <<σωστό>> ενισχυτή, πριν καταλήξεις στο συμπέρασμα ότι ο ΥΑΜΑΗΑ είναι <<λίγος>>;
Δεν είναι κάποιος αρχαίος ενισχυτής και λογικά μέχρι το όριο της ισχύος του, δεν θα έπρεπε να έχει κάποιο θέμα οδήγησης.
Πως εννοείς ότι παραμορφώνει σε μέτρια ένταση; Με βάση την θέση του ποτενσιομέτρου (volume) το κρίνεις;
 

Μηνύματα
521
Reaction score
1.151
Τα άκουσα μετά το service στο κατάστημα που τα έκανε....είχαν μπάσο ,όγκο, ευκρίνεια , έπαθα ζημιά. Τα πάω σπίτι μες την τρελή χαρα τα μονταρω πάνω και καμμιά σχέση....λες και έπαιζε στερεοφωνικό του κατοσταρικου. Θα μου πεις παίζει ρόλο και ο χώρος και η πηγή και πολλά άλλα. Τόσο μεγάλη απόκλιση όμως δεν την περίμενα. Ο ίδιος ενισχυτής οδηγεί μια χαρά κάτι ηχεία jvc της φαπας από ένα παλιό στερεοφωνικό που είχα μια χαρά, πιο ζωντανά πιο γλυκός και ζεστός ηχος. Τα spendor ακουγονακο ψοφια μπροστά τους, ενώ στο μαγαζί κόντεψα να κατουρήθω από την χαρά μου.
Ο Μαστοορας" με ενημερωσε ότι δεν είναι και τα πιο ευκολοδηγητα ηχεία, τα 45 watt στο κανάλι δεν φτάνουν για να δείξουν την χάρη τους.
μπορεί να έχει δίκιο μπορεί και οχι, Για αυτό και ρωτάω.....
 
  • Like
Reactions: PMC

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Ο μάστορας που σε ενημέρωσε, μήπως σου έδωσε την καμπύλη της εμπέδησης τους;
Ή έστω κάποια στοιχεία για τα ηχεία αυτά, καθότι δεν πρέπει να είναι ιδιαίτερα γνωστά.
 

Μηνύματα
521
Reaction score
1.151
Όχι δεν μου έχει δώσει κάτι ο άνθρωπος. Τα γνώριζε βέβαια και με ρώταγε που διάολο τα βρήκα. Online βρήκα τα εξής:

method

3 way · 5 speaker · sealing method · Tall boy type · magnetic shield design (EIAJ)

Used unit

For low-pass: 19 cm Elliptical cone type x 3
For mid range: 19 cm Elliptical cone type
For high region: 2.8 cm dome shape

Frequency characteristic

40 Hz to 20 kHz ± 3 dB

Impedance

8 Ω

Maximum input

100 W

Output sound pressure level

87 dB

Crossover frequency

100 Hz, 5 kHz

External dimensions

Width 180 x Height 1,040 x Length 260 mm

weight

20.7 kg

SPENDOR 2040 Tallboy
The 2000 series tall boy type speaker system developed for the home theater.
2000 series adopts an elliptical cone as a diaphragm.
In a normal round cone, all points of the edge are equidistant from the voice coil, so
resonance tends to occur, which adversely affects the playback sound. The 2000 series
elliptical cone solves this problem by precise analytical technology, each point of the edge
is not equidistant from the voice coil, so there is a time lag in the rebound of vibration, and
it does not cause interference. This reduces harmful resonance.
Three 19cm elliptical cone type Woofer are carried in low-pass.
These units work in tandem and also serve as subwoofers between 40 Hz and 100 Hz.
The 19 cm elliptical cone type squawker is carried in the middle region.
The 2.8 cm soft dome type tweeter is carried in the high region.
Magnetic shield design is given.
The enclosure is sealed.
Also, the appearance is decorated with dark gray satin finish.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.134
Reaction score
18.926
Αν θέλεις ανέβασε καμμιά φώτο να τα δούμε (για την ιστορία) γιατί στο internet δεν... μπέρδεμα. Καλοάκουστα όπως και να 'χει.
 

gid

Μηνύματα
7.409
Reaction score
8.645
Και βαρβάτο ενισχυτή να πάρεις, πειστικές χαμηλές δεν θα πάρεις στα 25τμ. από αυτά τα ηχεία.

Έτσι κι αλλιώς, 100 βατ σηκώνουν....

Αν αντίθετα προσθέσεις στο παιχνίδι ένα σαμπ, θα πάρεις χαμηλές, και επιπλέον θα απαλλάξεις τον ενισχυτή από το βάρος της ενίσχυσής τους.
 


Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Ηχείο με 3 σαμπ 6,5 '' 86 db αναισθησία και ποιος ξέρει πόσο θα κατεβαίνει σε εμπέδηση όταν ψάχνει να βρει χαμηλό με τα λίγα που γνωρίζω θεωρώ ότι θέλει καλή οδήγηση και από βατ και από ρεύματα φυσικά.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.134
Reaction score
18.926
Δεν τα έχω ξαναδεί. Η προσθήκη sub θα σου δώσει το χαμηλό και θα γλυκάνει το αποτέλεσμα όπως αναφέρθηκε παραπάνω, αλλά απ΄ότι κατάλαβα σε απασχολεί περισσότερο το οτι ακούστηκαν σαν άλλα ηχεία στον χώρο σου. Μπορεί να φταίει ο χώρος, η τοποθέτηση, η θέση ακρόασης κλπ, όπως είπες κι εσύ. Ο ενισχυτής παίζει πάντα ρόλο αλλά σε χαμηλές-μεσαίες εντάσεις δεν θα πρέπει να υπάρχει μεγάλο θέμα. Δεν ξέρω αν αξίζει να ξοδευτείς για αυτά. Θα σου πουν οι πιο έμπειροι.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Το ηχείο σου είναι τριών δρόμων και πέντε μεγαφώνων.
Τα τρία κάτω μεγάφωνα αναπαράγουν ακριβώς το ίδιο φάσμα συχνοτήτων. Συγκεκριμένα, από το κατώτερο φάσμα (40 Hz -3 db) έως τους 100 κύκλους.
Με βάση τις τρεις μονάδες και την συχνότητα διαχωρισμού των 100 Hz, δεν υπάρχει καμία περίπτωση το ηχείο να είναι 8ωμο.
Αντίθετα είναι πολύ ζόρικο σε αυτήν την περιοχή του φάσματος.
 

Μηνύματα
521
Reaction score
1.151
Σε χαμηλή ένταση ειναι παραπάνω από οκ. Οσο ανεβάζω ένταση (πχ στο μισο της έντασης του ενισχυτή και άνω) αρχίζει χαλάει ο ήχος τους μετά από ένα σημείο. Σαν θα θέλει να δώσει και να το κρατάει κάτι πίσω.
Πχ μου έκανε εντύπωση το πως κινούνταν οι κωνοι στο μαγαζι....και σπίτι ειναι νωχελικοί, λες και δουλεύουν στο ρελαντι ένα πράμα.
[DOUBLEPOST=1555692655][/DOUBLEPOST]
Το ηχείο σου είναι τριών δρόμων και πέντε μεγαφώνων.
Τα τρία κάτω μεγάφωνα αναπαράγουν ακριβώς το ίδιο φάσμα συχνοτήτων. Συγκεκριμένα, από το κατώτερο φάσμα (40 Hz -3 db) έως τους 100 κύκλους.
Με βάση τις τρεις μονάδες και την συχνότητα διαχωρισμού των 100 Hz, δεν υπάρχει καμία περίπτωση το ηχείο να είναι 8ωμο.
Αντίθετα είναι πολύ ζόρικο σε αυτήν την περιοχή του φάσματος.
Δεν ξέρω...δεν ειναι η ειδοκότητα μου...για πισια να σας πω ότι αγαπάτε. Τα στοιχεία που παρέθεσα ήταν τα μόνα που βρήκα online, δεν μπορώ να ορκιστώ ότι στέκουν.
Εχω στείλει και mail στην spendor να μου πουν τα χαρακτηρηστικά ....αλλά όσο έιπαν σε σένα αλλό τόσο είπαν και σε μένα.....
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Το σημείο που βγαίνει όλη η απαρομόρφωτη ισχύς του ενισχυτή σου είναι το σημείο που αναφέρεις, δηλαδή στην ώρα 12 του ποτενσιομέτρου ή λίγο παρακάτω. Εκεί <<τελειώνουν>> τα 45 watts του.
Το ότι υπάρχει επιπλέον διαδρομή δεν σημαίνει πως είναι όλη εκμεταλλεύσιμη.

Το αναφέρουν στην εταιρία σαν 8ωμο, επειδή ενδεχομένως το μεγαλύτερο μέρος του φάσματος, εκεί που αναλαμβάνει το midwoofer και το tweeter, να είναι κοντά στα 8 Ωμ.
Η αναφορά των χαρακτηριστικών είναι κατά προσέγγιση και όπως κρίνει κάθε εταιρία.
 

Μηνύματα
521
Reaction score
1.151
Το σημείο που βγαίνει όλη η απαρομόρφωτη ισχύς του ενισχυτή σου είναι το σημείο που αναφέρεις, δηλαδή στην ώρα 12 του ποτενσιομέτρου ή λίγο παρακάτω. Εκεί <<τελειώνουν>> τα 45 watts του.
Το ότι υπάρχει επιπλέον διαδρομή δεν σημαίνει πως είναι όλη εκμεταλλεύσιμη.
Αχα....οκ δεν το γνώριζα αυτό. Ευχαριστώ για την επισύμανση θα το έχω υπόψη μου
 


Μηνύματα
521
Reaction score
1.151
Οπότε....είναι αρκετός ο 45αρης rx395 για να τα οδηγήσει σωστά, ή χρειάζομαι κάτι πιο ψωμομένο?
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Οπότε....είναι αρκετός ο 45αρης rx395 για να τα οδηγήσει σωστά, ή χρειάζομαι κάτι πιο ψωμομένο?
Χλωμό φίλε να κάνεις δουλειά με 45 βατ. Πάντως αν οδηγηθούν σωστά πρέπει να κελαηδούν!!
 

Μηνύματα
521
Reaction score
1.151
Χλωμό φίλε να κάνεις δουλειά με 45 βατ. Πάντως αν οδηγηθούν σωστά πρέπει να κελαηδούν!!
χαχαχα οτι μου είπε ο ανθρωπος που τα επισκεύασε....με έναν 100ρι θα κελαηδάνε
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.520
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top