Βοήθεια για επιλογή bookshelf ηχείων

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Αγαπητοί φίλοι χρειάζομαι για μία ακόμη φορά τη βοήθειά σας. Πρόσφατα (πριν σχεδόν δύο χρόνια δηλαδή!), μετακόμισα σε καινούριο σπίτι, στο οποίο μου δόθηκε για πρώτη φορά η δυνατότητα να έχω έναν αποκλειστικά δικό μου χώρο για γραφείο και ηχοσύστημα. Κάπου εκεί ξεκίνησαν και τα προβλήματά μου, τα οποία θα προσπαθήσω να αναλύσω παρακάτω.
  1. Ο χώρος: Μικρός (περίπου 12 τμ - 4Χ3μ) με τοίχους από γυψοσανίδα (δυστυχώς). Η τοποθέτηση των ηχείων στη μεγάλη διάσταση ήταν αδύνατη λόγω παραθύρων/ντουλάπας, οπότε τοποθετήθηκαν στη μικρή.
  2. Τα ηχεία μου: Ιδιοκατασκευές, με tw Focal tc90 - mid Focal 5'' (σε ξεχωριστές καμπίνες, αλά B&W 801) και woofer Peerless 8'' σε καμπίνα 126 lt. Τα ηχεία κατεβαίνουν μέχρι 28Hz -6db και θέλουν χώρο για να παίξουν σωστά. Πολύ χώρο. Τον οποίο φυσικά δεν διαθέτω πλέον.
  3. Αποτέλεσμα: Έντονη ενίσχυση στα χαμηλά, πλήρης απουσία χαμηλομεσαίων (να και η γυψοσανίδα που λέγαμε), προβολικές μεσαίες. Με λίγα λόγια, χάλια μαύρα.
Σκέφτομαι λοιπόν να αντικαταστήσω τα ηχεία με κάποια μικρότερα βάσης, τα οποία θα έχουν τη δυνατότητα να παίξουν καλύτερα στον προβληματικό αυτό χώρο. Λύσεις acoustic treatment δεν με ενδιαφέρουν καθότι ακριβές και με αμφισβητήσιμο αποτέλεσμα.

Τα ηχεία που μάλλον καταλήγω είναι τα ακόλουθα:
  1. Dynaudio Focus 160 σε βάσεις Dynaudio Stand 3X. Καταργημένο μοντέλο, τα βρίσκω πακέτο καινούρια στα 1300€ από Γερμανία, με δωρεάν μεταφορικά.
  2. Kef LS50A. Στα 850€ απο Ελλάδα, με παράδοση σε ένα μήνα. Και κανένα 200άρι για τις βάσεις.
  3. ATC SCM19 ή 11, αν τύχει να βρω κανένα μεταχειρισμένο (χλωμό, αλλά ποτέ δεν ξέρεις).
Τα παραπάνω θα παίξουν με έναν υβριδικό ολοκληρωμένο Yψιλον Τype A, ο οποίος οδηγεί σχεδόν τα πάντα.

Δεδομένου ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα να ακούσω κάποιο από τα προαναφερθέντα ηχεία (πόσο μάλλον στο χώρο μου και με τον ενισχυτή μου), κάθε βοήθεια από φίλους που έχουν ή είχαν τα ηχεία αυτά σε παρόμοιες συνθήκες θα είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη. Η μουσική που ακούω είναι κυρίως jazz, κλασική αλλά και rock/funk/soul.
 




Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Τα 11 είναι στη λίστα μου, αλλά είναι δύσκολο να βρεθούν...
Κάποια atc βάσεως είδα πριν λίγες στο SOUND GALLERY. Δεν πας μια βόλτα ή κάνε ενα τηλεφώνημα.
Μίλα με τον Σταύρο ή τον Νίκο και πες ότι σε στέλνω εγώ.
 

S

sk4t4

Guest
Μάλλον προς ATC θα προσανατολιζόμουν αλλά τα 11 ή τα 7.
Εχε υπ'οψιν σου οτι τα ATC αυτα,και οχι μονον αυτα δηλαδη, θελουν ενα σκασμο βατ για να παιξουν σωστα κι αυτο δεν το λεω εγω,αλλα ο Αγγλος απεσταλμενος της ATC στην Ελλαδα προπερσυ,ο οποιος σε ερωτηση μου, μου απαντησε οτι το ελαχιστο γι αυτα τα ηχεια ειναι 100 βατ ανα καναλι.Μπορεις να τους 'ριξεις' και 150 βατ,ποιοτικα βατ εννοειται,θα παιξουν ακομη καλυτερα, και με 200 ακομη καλυτερα,ετσι μου απαντησε.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Μπορεις να τους 'ριξεις' και 150 βατ,ποιοτικα βατ εννοειται,θα παιξουν ακομη καλυτερα, και με 200 ακομη καλυτερα,ετσι μου απαντησε.
Σε όλα τα ηχεία συμβαίνει αυτό που λες.
 

Μηνύματα
352
Reaction score
207
εκτός των ανωτέρω, θα εξέταζα και τις λύσεις σε proac, spendor, harbeth βασεως και
γενικά οτι θα μπορούσα αν βρώ μτχ για να το ακούσω στο χώρο μου πρίν την αγορά
ο χώρος φαίνεται περίεργος και δεν μπορείς να ξέρεις με σιγουριά πώς θα παίξει
κάθε τί?
 


Μηνύματα
777
Reaction score
820
Κάποια atc βάσεως είδα πριν λίγες στο SOUND GALLERY. Δεν πας μια βόλτα ή κάνε ενα τηλεφώνημα.
Μίλα με τον Σταύρο ή τον Νίκο και πες ότι σε στέλνω εγώ.
Σ' ευχαριστώ πολύ, θα το κάνω αύριο.
[DOUBLEPOST=1456260634][/DOUBLEPOST]
εκτός των ανωτέρω, θα εξέταζα και τις λύσεις σε proac, spendor, harbeth βασεως και
γενικά οτι θα μπορούσα αν βρώ μτχ για να το ακούσω στο χώρο μου πρίν την αγορά
ο χώρος φαίνεται περίεργος και δεν μπορείς να ξέρεις με σιγουριά πώς θα παίξει
κάθε τί?
Το πρόβλημα είναι ότι το σπίτι μου είναι έξω από την Τρίπολη πλέον, οπότε είναι πολύ δύσκολο να γίνει αυτό που περιγράφεις :)
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Το βασικό ερώτημα εξακολουθεί να μένει αναπάντητο πάντως: υπάρχει κανένας φίλος που να έχει ή να είχε τα ηχεία τα ηχεία που αναφέρω στο αρχικό post και να άκουγε σε παρόμοιες συνθήκες για να μου πει τη γνώμη του;
 


Μηνύματα
352
Reaction score
207
Επισης καποια ακομη προς διερευνηση θα μπορουσαν να ειναι και τα totem η και καποια της pmc λογω trasmission line μηπως αποφευχθει το μπουμαρισμα
Χοντρικα ηχεια της αγγλικης σχολης θα ταιριαξουν καλυτερα, λογω της κατασκευης τους να ταιριαζουν σε αντιστοιχους χωρους (θεωρητικα εχουν σχεδιαστει να παιζουν σε αντιστοιχα τ.μ. και παρομοιας φιλοσοφιας χωρους)
Τελος φανταζει σχεδον σιγουρο το αποτελεσμα με τα toy της sonus faber οπου εχουν σχεδιαστει να παιζουν κοντα σε πισω τοιχους και να μην υποτιμας και τα xero της leema
Απλα δινω και καποιες ακομη εναλλακτικες προς σκεψη
Καλη επιτυχια στην αναζητηση σου
 

Μηνύματα
10
Reaction score
6
Άκουσα τα ATC 19. Στην έκθεση σε μικρό δωμάτιο με γυψοσανιδες. Τέλεια.
Τα 19αρια μάλλον είναι μεγάλα για το χώρο. Προτείνω 11 ή 7. Θεωρώ ότι είναι εύκολα στην τοποθέτηση και αντιλαμβάνομαι ότι ο φίλος έχει δυνατό ενισχυτή.
 


Μηνύματα
10
Reaction score
6
Νομίζω ότι τα Spendor Sp 3/5 r2 θα σου προσφέρουν ομορφότερη μουσική και είναι και εύκολα στην οδήγηση.
Από τα αγαπημένα ηχεία, ωστόσο στην πράξη δεν μπορούν να παίξουν λίγο πιο δυνατά σε περίπτωση που χρειαστεί.
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Από τα αγαπημένα ηχεία, ωστόσο στην πράξη δεν μπορούν να παίξουν λίγο πιο δυνατά σε περίπτωση που χρειαστεί.
Κι εγώ είμαι της άποψης ότι έχουν περιορισμούς. Και ναι, ακούω (και) δυνατά :)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.614
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top