Βοήθεια για crossover 1ης τάξη

vassilis1984

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
421
Reaction score
60
Καλησπερα σε ολο το forum,

Eιμαι σε διαδικασια (δευτερη φορα, την πρωτη τα παρατησα) να φτιαξω ενα diy ηχειο, εχω ενα ζευγαρι peerless 830883 και θελω να κοπιαρω τα epilogue audio peyote 2 που εχουν το ιδιο μεγαφωνο (και θα κοιταξω να παρω και το scanspeak tweeter που φοραει)
http://audioepilog.eu/history-product/79

Η ερωτηση μου ειναι εφοσον και η epilogue audio στο peyote 2 χρησιμοποιει 1st order και θελω μια αποκοπη στα 3khz και λογω των χαμηλων κλισεων αποκοπης των πρωτων ταξεων crossover στα calculators που πρεπει να ξεκινησω να crossαρω το tweeter και που το midbass? Απο τα ελαχιστα που ξερω θα crossαρα τα tweeter απο τα 7000hz και το midbass απο τα 1500hz.
Γενικα αυτο που δεν εχω καταλαβει οταν στα calculators οταν βαζεις συχνοτητα αποκοπης στα 3000hz και 1ης ταξης φιλτρο, στα 3000hz ξεκιναει το roll off, ή εχει ξεκινησει απο νωριτερα ουτως ωστε στα 3000hz εχει ηδη "πεσει" αρκετα η σταθμη?
 

TGD

Μηνύματα
7.195
Reaction score
7.225
Το roll-off αρχίζει πολύ πιο πριν (ή μετά). Στα 3kHz η συμβολή και των δύο μονάδων είναι ακριβώς η ίδια.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Είναι ελάχιστες οι μονάδες που μπορούν από κατασκευής τους να λειτουργήσουν ικανοποιητικά με 1ης τάξης κύκλωμα διαχωρισμού.
Το Peerless 830883 δεν είναι από αυτές.

Στην πράξη κανένα πρόγραμμα υπολογισμού κροσόβερ δεν μπορεί να λειτουργήσει σωστά.
Λαμβάνει τις μονάδες σαν να είναι μια σκέτη ωμική αντίσταση, που μόνο αυτό δεν συμβαίνει.
 

vassilis1984

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
421
Reaction score
60
Eυχαριστω παιδια!. Ο ποντιος νομιζα οτι για να κοψω πχ στις 3000 το tweeter θα επρεπε να υπολογισω crossover frequency στις 8000.!

PeterMeni γνωριζω αυτο που λες αλλα η εμπειρια μου δεν μου επιτρεπει να μπω σε ποιο συνθετα crossover και κυκλωματα, σχετικα με το αν κανει το 830833 το γεγονος οτι το εχει δοκιμασει εταιρεια οπως αναφερω και πιο πανω και πουλαει τα ηχεια αυτα 1700 ευρω αξιζει μια προσπαθεια.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Eυχαριστω παιδια!. Ο ποντιος νομιζα οτι για να κοψω πχ στις 3000 το tweeter θα επρεπε να υπολογισω crossover frequency στις 8000.!

PeterMeni γνωριζω αυτο που λες αλλα η εμπειρια μου δεν μου επιτρεπει να μπω σε ποιο συνθετα crossover και κυκλωματα, σχετικα με το αν κανει το 830833 το γεγονος οτι το εχει δοκιμασει εταιρεια οπως αναφερω και πιο πανω και πουλαει τα ηχεια αυτα 1700 ευρω αξιζει μια προσπαθεια.
Το ότι τα πουλάει 1700 ευρώ δεν σημαίνει το παραμικρό. Υπάρχουν ηχεία σαβούρες με +25000 ευρώ.
Έχεις δει κάπου στο διαδίκτυο μετρήσεις των ηχείων της εταιρίας;
Όταν μια εταιρία δίνει ηχεία για δοκιμή μόνο σε σελίδες που δεν έχουν μετρήσεις ή με την συμφωνία να μην ανεβάσουν μετρήσεις, κάτι σημαίνει αυτό.
Και αυτό το κάτι δεν είναι θετικό!
Καλή συνέχεια στην προσπάθεια σου.
 

vassilis1984

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
421
Reaction score
60
PeterMeni σέβομαι απόλυτα ότι μου λες. Πάραυτα η εμπειρία μου όπως σου είπα είναι μικρή, πάραυτα προτείνεις να κάνω ένα Crossover 2ης τάξης linkwitz Riley υπολογισμένο με τα calculators που κυκλοφορούν? Αντί του 1ης τάξης?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Crossover δεύτερης τάξης, λογικής Linkwitz-Riley, δηλαδή -6 db στο σημείο διασταύρωσης, που θα είναι περίπου στα 2-2,3 KHz.

Βάζοντας αυτά τα στοιχεία σε ένα διαδικτυακό πρόγραμμα υπολογισμού, θα σου βγάλει πηνίο για το woofer X mH.
Αν φτιάξεις έτσι το κροσόβερ σου, το ηχείο σου κάτω από τους 550-600 κύκλους θα <<ψοφάει>> από ενέργεια.
Αυτό γιατί το πρόγραμμα δεν λαμβάνει υπόψιν του την επίδραση της μπάφλας του ηχείου στην απόκριση.
Για να αντεπεξέλθεις σε αυτό θα πρέπει το πηνίο σου να γίνει πολύ μεγαλύτερο.
Κόβοντας ευαισθησία από το woofer στην περιοχή άνω της επίδρασης της μπάφλας στην ενίσχυση συχνοτήτων, επιτυγχάνεις μια ομαλότερη απόκριση.
Θα σου έλεγα εμπειρικά για ένα πηνίο της τάξης των 1,6 mH και πυκνωτή που θα πρέπει να βρεθεί στην πράξη η τιμή του, με το σκεπτικό πως καμπυλώνει επαρκώς την απόκριση του woofer και κόβει όσο πρέπει τον έντονο συντονισμό που παρουσιάζει το μεγάφωνο σου στους 4 KHz.

Βάση των παραπάνω θα πρέπει να υπολογιστεί το κροσόβερ του tweeter, ώστε να δένει αρμονικά.
Καταλαβαίνω πως τα παραπάνω μόνο εύκολα δεν είναι αλλά είναι η σωστή διαδικασία εν συντομία και πρόχειρα.
 
Last edited:

vassilis1984

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
421
Reaction score
60
Η ευκολη λυση νομιζω οτι ειναι να κοπιαρω ενα ετοιμο crossover, και φυσικα και τις διαστασεις της κουτας. Η ερωτηση μου στο παρακατω διαγραμμα crossover, στο peerless 830883 η αντισταση R1 5.1 αναφερεται στα ohm της αντιστασης, αλλα δεν αναφερει τα watt της αντιστασης. Τι αντισταση να παρω?
 

Attachments


TGD

Μηνύματα
7.195
Reaction score
7.225
Δεν θα κάνει το έτοιμο xover γιατί στο υπολογισμό μπαίνουν οι παράμετροι και των δύο μεγαφώνων. Οπότε αν δεν βρεις έτοιμο και για τις δύο μονάδες δεν θα βγει σωστό.
Πρώτης τάξης όμως είναι, δεν πρέπει να σε δυσκολέψει πολύ, υπολογίζεται και με κομπιουτεράκι.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Συνήθως οι αντιστάσεις των κυκλωμάτων διαχωρισμού είναι της τάξης των 5 watts.
Για την συγκεκριμένη θέση και επειδή συνδυάζεται με μεγάλο πυκνωτή (20 μ) θα σου έλεγα 10 watts.
Επειδή είναι δυσεύρετη η τιμή της αντίστασης (5,1) μπορείς να χρησιμοποιήσεις δύο αντιστάσεις 10 Ωμ και 5 watts παραλληλισμένες.

Παρόλα αυτά δεν μου πολυαρέσει το παραπάνω κροσόβερ. Κόβει χαμηλά το woofer επειδή αναλαμβάνει το υπόλοιπο φάσμα μεγάλου θόλου μονάδα υψηλών.
Θα σου έλεγα εμπειρικά για ένα πηνίο 1,6-1,8 mH και πυκνωτή 10-12 μF.
Αντίσταση προς τη γη, αν χρειαστεί, 1-1,5 Ωμ.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Δεν θα κάνει το έτοιμο xover γιατί στο υπολογισμό μπαίνουν οι παράμετροι και των δύο μεγαφώνων. Οπότε αν δεν βρεις έτοιμο και για τις δύο μονάδες δεν θα βγει σωστό.
Πρώτης τάξης όμως είναι, δεν πρέπει να σε δυσκολέψει πολύ, υπολογίζεται και με κομπιουτεράκι.
Δεν είναι έτσι τα πράγματα.
Καταρχάς δεν μπορεί να υπάρξει Υπολογισμός κροσόβερ, όπως έχει αναφερθεί πάρα πολλές φορές.
Οι λόγοι είναι πολλοί και τον βασικότερο τον αναφέρω στο 4ο μήνυμα.
Υπάρχει σχεδιασμός κροσόβερ και υλοποίηση του βήμα-βήμα μετά από δοκιμές και μετρήσεις.
Μετά ο κάθε κλάδος ενός κυκλώματος διαχωρισμού είναι εντελώς ανεξάρτητος και δεν επηρεάζεται η υλοποίηση του από τους άλλους.
Το μόνο ζητούμενο είναι στο σημείο διαχωρισμού να δένουν αρμονικά οι στάθμες.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.606
Μηνύματα
2.867.593
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top