Βοήθεια κάποιος? κλειδωθηκε το tablet...

Μηνύματα
423
Reaction score
39
Kαλημερα σας, εχω παρει στον 11χρονο γιο μου ενα ταμπλετ (Archos 70) και ειχε βαλει ενα κλειδωμα ( με τον κυβο , ζωγραφιζοντας μια συνεχομενη γραμμη σε διαδορες κατευθυνσεις) απο μονος του για να μη το ανοιγουν τα αδερφια του... Το ζητημα ειναι πως οι αλλοι 2 προσπαθησαν μαλλον πολλες φορες να μαντεψουν τον κωδικο....και τελικα το ταμπλετ κλειδωσε γραφοντας πως εγιναν πολλες προσπαθειες και ανοιγει μια οθονη στην οποια ζηταει να βαλεις ονομα χρηστη (διευθυνση ηλεκτρονικου ταχυδρομειου) και κωδικο , απο google (?) To θεμα ειναι πως εγω δε θυμαμαι να του εχω ανοιξει αντιστοιχο λογαριασμο . Μπηκα εκανα καινουριο λογαριασμο, εβαλα τα στοιχεια που ζηταει ...χωρις αποτελεσμα. (φυσικο μαλλον αφου το ταμπλετ δε συνδεεται ουτε δικτυο ουτε δινει αλλες επιλογες). Εχω φυσικα δοκιμασει επανεκκινησεις, δεν εχει καποιο κουμπι για ρισετ,
εχει κανενας καλος άνθρωπος καμια ιδεα πως να το κανω να ξαναλειτουργησει?

Οχι τιποτε αλλο , μια μικρη αδεια πηρα και απο τη γκρινια θα μου βγει ξινή...
 

Μηνύματα
1.108
Reaction score
169
Απάντηση: Βοήθεια κάποιος? κλειδωθηκε το tablet...

Λογικά θέλει το google account που του δήλωσες για να κάνει backup και συγχρονισμό.
Αν δεν τό χεις δηλώσει εσύ, τότε το δήλωσε ο γιός σου όταν έκανε το κλείδωμα.

Αν δεν βγάλεις άκρη, ψάξου για factory reset
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
If your ARCHOS does not respond correctly or does not start properly, you can try to remedy this situation with a system recovery. Be very careful with this as there are options to erase all the data on your device.
To enter into the Recovery screen

- Turn off the device and wait 10 seconds.
- Press and hold the volume + button while powering on the device.
- Keep the volume + pressed until the Recovery mode starts (white screen).
- To move from one option to another, use the volume buttons. To select an option, press the ON/OFF button.

Recovery mode options

No: Cancels the system recovery.
Update firmware: Allows you to connect your device to a computer in order to copy the latest .AOS file (operating system) to your device and then install it.
Repair System: Attempts to repair the file structure on the internal memory. This does not erase any data.
No: Return to main recovery screen.
Force Touchscreen Calibration: Select this, set your device down, start the calibration, and don't touch it. It will re-calibrate the screen. After the calibration is complete, select No to leave the recovery screen.
Check Disk: Check and repair the system partition if damaged.
Start USB MSC: Allows you to connect your device to a PC to access the internal memory.
Format System: Formats the internal memory. All data (music, photos, videos, etc.), applications and settings are erased.
 


Μηνύματα
423
Reaction score
39
Λοιπον παιδια, ενημερωτικά , αφου εκανα ολους τους συνδυασμους πληκτρων τελικά:
1. κρατας πατημενο το volume -
2 συνδεεις τη συσκευη στο ρευμα
3. εμφανιζεται στην οθονη ενα ρομποτ πρασινο
4. μολις εμφανιστει το ρομποτ αφηνεις το volume - , κρατας πατημενο το On της συσκευής και πατας επισης μια φορα το volume +.
5. στην οθονη εμφανιζεται ενα μενου μς διαφορες επιλογες. (κινεισαι με τα πληκτρα +/- κ επικυρωνεις με το On)
6. Στο recovery mode επιλεγεις a. wipe data/ factory reset b. yes delete all user data c. reboot system now

Πριν το κανω οπως ειπα πιο πανω, δοκιμασα το απλο recovery k reboot... Δε δουλεψε ομως και εφηρμοσα το σπεσιαλ... (φυσικα χαθηκαν ολα τα δεδομενα...)Οπως και ναχει ευχαριστω τους φιλτατους dimkasta k zizik για το ενδιαφερον που εδειξαν!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.707
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top