Βοήθεια στην Αγορά Ηχείων Βάσης

Μηνύματα
41
Reaction score
13
Καλημέρα στο forum. Βρέθηκα με μερικά χρήματα να μου περισσεύουν και σκέφτομαι να αγοράσω ένα ζευγάρι ηχεία βάσης. Αυτή την στιγμή έχω τα Acoustic Energy 301 με το Clear Audio Concept πλατό και με ενύσχυση από το Audio Technologies VIA- 40 του Κο Λογοθέτη. Σίγουρα λόγω απόστασης, περίπου στα 3,5 μέτρα άλλα και οικονομίας χώρου, αναζητώ ηχεία βάσης. Γύρω στα 1000 ευρώ μπορώ να φτάσω. Χωρίς να τα έχω ακούσει, κοιτάζω με ενδιαφέρων SVS Prime Bookshel άλλα είμαι και ανοιχτός σε προτάσεις. Παρακαλώ βοηθήστε, η αγορά είναι αχανής και χάθηκα.
 


Μηνύματα
41
Reaction score
13
Το νέο B&W 707 S2 θα ήταν μια πρόταση.
Γνωρίζετε μήπως την απόσταση που χρειάζονται από τον πίσω τοίχο; Γιατί με το ζόρι μπορώ να διαθέσω 20 - 25 πόντους. Επίσης αυτά τα ηχεία τα χρησιμοποιείται εσείς; Είναι ακριβής η περιγραφή στο WHAT HI FI: 'Sound lacks dynamic subtlety and rhythmic dexterity '
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.762
Reaction score
2.187
Ειναι bookshelf ηχείο με την ευκολία τοποθετησησς που αναζητείτε, αλλά και τους περιορισμούς της κατηγορίας, συναμα πολύ ποιοτικό, όπως ολη η νέα σειρά 700.

Μπορείτε να το ακούσετε για να διαμορφώσετε την δική σας άποψη.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Λάμπες, ηχεία βάσης και 3,5 μέτρα απόσταση ακρόασης ειναι πολύ κακός συνδυασμός δεδομένων.

Πρέπει να αλλάξετε δύο απο τα τρία δεδομένα.
 

Μηνύματα
41
Reaction score
13
Λάμπες, ηχεία βάσης και 3,5 μέτρα απόσταση ακρόασης ειναι πολύ κακός συνδυασμός δεδομένων.

Πρέπει να αλλάξετε δύο απο τα τρία δεδομένα.
Ο χώρος δεν αλλάζει, ο ενισχυτής μου αρέσει πάρα πολύ, τι άλλα ηχεία θα μπορούσα να κοιτάξω δηλαδή?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Ο χώρος δεν αλλάζει, ο ενισχυτής μου αρέσει πάρα πολύ, τι άλλα ηχεία θα μπορούσα να κοιτάξω δηλαδή?
Κάποιο ηχείο εξαιρετικά ευαίσθητο και πολύ εύκολο στην οδήγηση (γιατι ο ενισχυτής ειναι αναιμικός), και με ικανές μονάδες χαμηλών για να καλύψουν τις ανάγκες των 3,5 μέτρων. Ειναι πολλά τα μέτρα.

Καλύτερη προσέγγιση ειναι να επιλέγουμε πρώτα το ηχείο που ταιριάζει στον χώρο, και μετά τον ενισχυτή που μπορει να το οδηγήσει επαρκώς. Ανάποδα πάμε, και θα μπερδευτεί το πράγμα.

Επειδή υπάρχουν και οι περιορισμοί των οικονομικών δεδομένων, ίσως θα έπρεπε να κοιτάξετε σε μεταχειρισμένο. Φοβάμαι παντως πως το τελικό αποτέλεσμα δεν θα ειναι ικανοποιητικό, δεν βγαίνει το σενάριο.
 

Μηνύματα
41
Reaction score
13
Κάποιο ηχείο εξαιρετικά ευαίσθητο και πολύ εύκολο στην οδήγηση (γιατι ο ενισχυτής ειναι αναιμικός), και με ικανές μονάδες χαμηλών για να καλύψουν τις ανάγκες των 3,5 μέτρων. Ειναι πολλά τα μέτρα.

Καλύτερη προσέγγιση ειναι να επιλέγουμε πρώτα το ηχείο που ταιριάζει στον χώρο, και μετά τον ενισχυτή που μπορει να το οδηγήσει επαρκώς. Ανάποδα πάμε, και θα μπερδευτεί το πράγμα.

Επειδή υπάρχουν και οι περιορισμοί των οικονομικών δεδομένων, ίσως θα έπρεπε να κοιτάξετε σε μεταχειρισμένο. Φοβάμαι παντως πως το τελικό αποτέλεσμα δεν θα ειναι ικανοποιητικό, δεν βγαίνει το σενάριο.
Οκ κατάλαβα, αν μιλούσαμε για 2έως 2,5 μετρα;
 


Μηνύματα
41
Reaction score
13
Καλύτερα έτσι.
Και πάλι βέβαια ψάχνουμε για ηχείο πολύ εύκολο και ευαίσθητο.
Καλύτερα έτσι.
Και πάλι βέβαια ψάχνουμε για ηχείο πολύ εύκολο και ευαίσθητο.
Να ξεκινά απο τα 20 - 30 Watt στα 89 + dΒ κάτι τέτοιο ψάχνω.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Βλέπω κατι κλιπς στις αγγελίες...δαπέδου.
Ισως ειναι μια λύση.

Όχι ιδανική βέβαια.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Άλλες ιδέες σε καινούργια θα ηταν το https://www.skroutz.gr/s/8502846/Elac-Debut-F6.html , με ερωτηματικά παλι για τον ενισχυτή, ρώτα τον Χουρμουζιαδη αν τα εχει στο μαγαζί να τα δοκιμάσεις
Και ισως και το https://www.skroutz.gr/s/3669437/GoldenEar-Aon-3.html

Το https://www.skroutz.gr/s/1886011/Kef-LS50.html ειναι πολύ μικρό
Ιδανικά το https://www.skroutz.gr/s/10858682/GoldenEar-Triton-Seven.html αλλα ξεφεύγει σε κόστος.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Κατ΄αρχάς να πούμε ότι τα ηχεία σε βάση καταλαμβάνουν τον ίδιο ακριβώς χώρο όσο και ένα δαπέδου με ίδιες διαστάσεις βάσης...άρα δεν είναι απαραίτητο να ψάχνεις μόνο βάσης...ο ενισχυτής σου είναι όντως πολύ ασθενής άρα θέλεις οπωσδήποτε ηχείο με μεγάλη ευαισθησία για να το οδηγήσει σωστά (εκτός και αν σκέφτεσαι για άλλο ενισχυτή)...
Η απόσταση των 3,5 μέτρων πολύ μεγάλη....υπολόγιζε ότι πρέπει στην θέση ακρόασης τα ηχεία σου να μπορούν να αναπαράγουν σωστά μια κορυφή του μουσικού προγράμματος, συντηρητικά 105dB.....στα 3,5 μέτρα...που η στάθμη σε σχέση με το 1 μέτρο ακρόασης έχει πέσει περίπου 10dB...(και για να μην δημιουργηθεί λάθος εντύπωση μιλάω μια στιγμιαίες κορυφώσεις, η μέση στάθμη ακρόασης θα είναι πολύ χαμηλότερη, γύρω στα 80dB).
Άρα θες ηχείο με ευαισθησία 115dB στο 1 μέτρο για να ακούς σωστά.....άντε βρες τώρα τετοιο ηχείο!!!!!!! Οπότε η μόνη εναλλακτική λύση είναι να φέρεις την απόσταση ακρόασης στα 2 μέτρα max ή να αλλάξεις και ενισχυτή.
Ευαίσθητα ηχεία δαπέδου με λογική τιμή μάλλον τα klipch....ίσως το R-24F ή R-26F
 
Last edited:

Μηνύματα
41
Reaction score
13
Κατ΄αρχάς να πούμε ότι τα ηχεία σε βάση καταλαμβάνουν τον ίδιο ακριβώς χώρο όσο και ένα δαπέδου με ίδιες διαστάσεις βάσης...άρα δεν είναι απαραίτητο να ψάχνεις μόνο βάσης...ο ενισχυτής σου είναι όντως πολύ ασθενής άρα θέλεις οπωσδήποτε ηχείο με μεγάλη ευαισθησία για να το οδηγήσει σωστά (εκτός και αν σκέφτεσαι για άλλο ενισχυτή)...
Η απόσταση των 3,5 μέτρων πολύ μεγάλη....υπολόγιζε ότι πρέπει στην θέση ακρόασης τα ηχεία σου να μπορούν να αναπαράγουν σωστά μια κορυφή του μουσικού προγράμματος, συντηρητικά 105dB.....στα 3,5 μέτρα...που η στάθμη σε σχέση με το 1 μέτρο ακρόασης έχει πέσει περίπου 10dB...(και για να μην δημιουργηθεί λάθος εντύπωση μιλάω μια στιγμιαίες κορυφώσεις, η μέση στάθμη ακρόασης θα είναι πολύ χαμηλότερη, γύρω στα 80dB).
Άρα θες ηχείο με ευαισθησία 115dB στο 1 μέτρο για να ακούς σωστά.....άντε βρες τώρα τετοιο ηχείο!!!!!!! Οπότε η μόνη εναλλακτική λύση είναι να φέρεις την απόσταση ακρόασης στα 2 μέτρα max ή να αλλάξεις και ενισχυτή.
Ευαίσθητα ηχεία δαπέδου με λογική τιμή μάλλον τα klipch....ίσως το R-24F ή R-26F
Ευχαριστώ για την απαντηση... Ο χώρος θα γίνει στα δύο μετρα, αν θέλαμε κάτι πιο ακριβό που θα πηγαίναμε;
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Dimifoot βλεπω το ηχειο που προτεινεις εχει τα woofer στο πλαινο μερος . Αυτο δεν δημιουργει και καποιες απαιτησεις αποστασης του ηχειου με τους πλαινους τοιχους?
Ειναι παθητικοί ακτινοβολητες. Εγω τα εχω στους 40 πόντους.
 



Μηνύματα
320
Reaction score
91
ΡΕ παιδια αυτό με της αποστασεις εχουν γινει ολοι τεχνιτες !!!!Πραγματικα δεν το καταλαβα ποτε μου αρκει που το καταλάβατε εσεις!!!!! Φιλε μου την πτοταση μου την εχω στειλει με πμ!Ευχαριστω
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.050
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top