Βοήθεια στην επιλογή ηχείων αυτοκινητού

Μηνύματα
12
Reaction score
2
Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι στην αναζήτηση ηχείων για το αυτοκίνητο.
Πέρα από τα Hertz έχετε να προτείνεται κάτι άλλο;

Έχεις κανείς άποψη για τα STEG;
Πέτυχα έναν τύπο στο YouTube που κάνει συγκριτικά και τα έχει σε μεγάλη εκτίμηση.

Επίσης οι πιο φθηνές σειρές της Focal αξίζουν; Πχ Focal Access 165 AS.

Τέλος, όσο αφορά τα Hertz ποιες οι διαφορές ανάμεσα στα DSK 165.3, ESK 165.5, ESK 165L, ESK-165L.5 και ποια κατά την γνώμη σας αξίζουν περισσότερο;

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά δεν έχω καθόλου σχετική εμπειρία.
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Καλώς ήλθες στην παρέα μας!
Οι ερωτήσεις είναι πολλές, για να δωθούν απαντήσεις θέλουμε ένα σεντόνι κείμενο :)

Ποιο αυτοκίνητο είναι? Υπάρχει ενισχυτής? Ποια είναι η πηγή?
Το σετ μεγαφώνων θέλεις να κυμανθεί οικονομικά στα 100 με 150€ ?
 

Μηνύματα
12
Reaction score
2
Καλησπέρα, θα μπουν σε ένα Opel Corsa με εργοστασιακή πηγή, δεν υπάρχει ενισχυτής.

Έχω αλλάξει την πηγή που είχε σε μια εργοστασιακή της Blaupunkt που προσφέρει καλύτερο ήχο σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει και έχω ακούσει.

Ναι, περίπου σε αυτή την τιμή θέλω να κινηθώ.
 



Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Επειδή θα το τοθετηθούν στις εργοστασιακές θέσεις να κοιτάξεις το tweeter να είναι σχετικά μικρής εξωτερικής διαμέτρου ώστε να χωράει στην συγκεκριμένη θέση. Αυτό θα σε οδηγήσει στο σετ.
 

Μηνύματα
12
Reaction score
2
Έχει κανείς άποψη για τα STEG; Είναι όντως τόσο καλά όσο γράφει ο τύπος στο YouTube (ένας είναι, γι αυτό και δε βάζω το link).

Βλέπω ότι τα STEG ST 650 C για παράδειγμα που παίζουν ίδια τιμή με τα αντίστοιχα Hertz δεν έχουν crossover.
Δεν ξέρω βέβαια τι σημαίνει αυτό αλλά για έναν που δεν έχει γνώσεις πάνω στο θέμα - λείπει κάτι που προσφέρει το άλλο πακέτο.
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Αναφέρθηκες στα πολύ καλά steg 650c, όπως είδες στο βίντεο παίζουν με οικοιακό ενισχυτή κι όχι με εργοστασιακό η after market, τα 80W nominal power είναι πάρα πολλά για το ενισχυτάκι της πηγής σου. Καλή περίπτωση, αλλά με σύνδεση ενισχυτή!
Για το crossover μην αγχώνεσαι, αυτό που θέλεις είναι ένα φιλτράκι μόνο στο tweeter.
 

Μηνύματα
12
Reaction score
2
Οπότε; Τι άλλες επιλογές υπάρχουν;

Σε σχέση με τα Hertz πως θα αξιολογούσατε τα STEG; Εννοείτε φυσικά ότι αναφέρομαι για τις σειρές που είναι στην ίδια τιμή.
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Δυστυχώς εδώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω, δεν τα έχω δοκιμάσει.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Για να μπει ενισχυτής όμως πρέπει να αλλαχθούν όλα
Όταν λες όλα , τι εννοείς?
Και την πηγή?
Δεν νομίζω.

Πάντως , αν ήμουν στην θέση σου , θα έβαζα ενισχυτή πρώτα, που σίγουρα θα κάνει και τα υπαρχοντα ηχεία να παίξουν καλύτερα και μετά θα πήγαινα για υψηλότερης ποιότητας ηχεία.
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Και εγω στο Corsa του 2002 ειχα βαλει ενισχυτη και τα εργοστασιακα ηχεια κελαιδουσαν μετα! Kαι αν θυμαμαι καλα ηταν Blaupunkt τα ηχεια.
 

Μηνύματα
12
Reaction score
2
Όταν λες όλα , τι εννοείς?
Και την πηγή?
Δεν νομίζω.

Πάντως , αν ήμουν στην θέση σου , θα έβαζα ενισχυτή πρώτα, που σίγουρα θα κάνει και τα υπαρχοντα ηχεία να παίξουν καλύτερα και μετά θα πήγαινα για υψηλότερης ποιότητας ηχεία.
Ναι ( ; ). Η πηγή που έχω τώρα δεν έχει κάποια έξοδο ήχου πέρα από την φύσα των ηχείων.
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Αυτό δεν είναι πρόβλημα!
Επίσης τα μεγάφωνα είναι τα θύματα, όσο υπάρχει καλό σήμα αυτά προσπαθούν να το αναπαράγουν. Με το σωστό ματσάρισμα παίρνεις καλό αποτέλεσμα.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.207
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top