Βοηθεια Υλοποιησης Κατασκευης

Μηνύματα
11
Reaction score
1
Καλησπερα στην παρεα και καλως σας βρηκα. Ειμαι πολυ νεος στον χωρο αυτο και θα ηθελα βοηθεια για μια ιδεα που εχω σκεφθει.Δεν γνωριζω αν ειμαι στην καταλληλη κατηγορια, απλως μου φανηκε πιο σχετικη, αν υπαρχει κατι πιο εξειδικευμενεο ενημερωστε με να μεταφερω την ερωτηση εκει. Λοιπον, εδω και καιρο αναζητω ενα boombox που να τα εχει ολα(συνδεση κινητου για μουσικης, συνδεση υπολογιστη εξισου για μουσικη, συνδεση cd player, θυρες usb για φόρτιση κλπ κλπ) αλλα μετα απο πολυ ψαξιμο δεν βρηκα τιποτα στα μετρα μου. Ετσι αποφάσισα να κατασκευασω ενα μονος μου.. Το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι στο τι μπορω να αγορασω ωστε να υλοποιησω την σκεψη μου.. εχω σκεφθει να αγορασω ενα ενεργο(αυτονενισχυομενο) ηχειο (1η ερωτηση: το ενεργο ηχειο θελει ενισχυτή; ή το βαζω στην πριζα και το συνδεω με καποια συσκευη(ειτε μεσω μικτη) και δουλευει; )και μετα να αγοράσω εναν μικτη με 3 ή 4 καναλια ωστε να μπορω να "φορτωσω" πανω τις συσκευες και να ελεγχω την ενταση. Ετσι η 2η και τελευταια ερωτηση ειναι αν μπορει να υλοποιηθεί η σκεψη μου με αυτα που εχω στο μυαλό μου ή μηπως θελει κατι παραπανω που μου διαφεύγει και γενικως πως σας φαινεται σαν ιδεα και αν εχετε καποια προσθετη συμβουλη ειτε για την συνδεση των συσκευων ειτε γενικως περι του θεματος. Τωρα για τα υπολοιπα χαρακτηριστικα (φορτηστες, πριζες κλπ) νομιζω δεν θα αντιμετωπισω προβλημα αλλα και δεν ειναι στα πλαισια αυτου του forum. Ευχαριστώ εκ των προτερων όποιον ασχοληθει με τις "ανησυχίες" μου.

Υ.Γ. Ενας γνωστος μου, μου ειπε οτι μπορει να γινει αυτο που ζητω και πολλα παραπανω με τη χρηση Raspberry Pi αλλα δεν ηξερε κατι παραπανω. Ετσι σαν δευτερευόντως σημασιας ερωτηση ειναι αν γνωριζει κανεις τιποτα για αυτη την ιδεα με το Raspberry Pi και πως μπορει να γινει.

Ξερω σας κουρασα αλλα νομιζω ολοι μαζι θα λυσουμε το θεμα μου.
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203

Όλες οι σημερινές κονσόλες(mixers) διαθέτουν USB
Συσκευές σαν τις ανωτέρω δεν θα συστήσω μάρκες καθώς λείπω από την αγορά αρκετά χρόνια......

Το Raspberry Pi είναι υπολογιστής χαμηλού κόστους ,μεγέθους πιστωτικής κάρτας που συνδέεται σε μια οθόνη υπολογιστή ή την τηλεόραση , και χρησιμοποιεί ένα τυπικό πληκτρολόγιο και ποντίκι .

Μπορεί να κάνει ό,τι κάνει κανείς με ένα επιτραπέζιο υπολογιστή , από την περιήγηση στο διαδίκτυο και την αναπαραγωγή βίντεο υψηλής ευκρίνειας ,μέχρι υπολογιστικά φύλλα , επεξεργασία κειμένου , και φυσικά παιχνίδια… .

 

Μηνύματα
11
Reaction score
1
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο φίλε μου. Θα μελετήσω τα παραπάνω περισσότερο μπας και βγάλω άκρη σε αυτό το δαιδαλωδη χώρο της τεχνολογίας και του ηχου. Όποιος άλλος έχει κάτι να προσθεσει καλοδεχουμενος. ;)
 
Last edited:

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
πριν κανα τριμηνο ειχα ανοιξει ενα παρομοιο θεμα,γιατι και εγω τρωγομουν για κατι αναλογο. Νομιζω οτι δεν χρειαζεται να μπλεξεις με ολα αυτα (μικτης κλπ,rasberry κλπ)).Απλα μεσα σε ενα κουτι βαζεις τα ηχεια-μεγαφωνα που θα επιλεξεις και φυσικα τον ενισχυτη.Στην εισοδο του ενισχυτη μπορεις να συνδεσεις οτι θελεις,απο wireless δεκτη,υπολογιστη,mp3,tablet,smartphone,dac κλπ.
Εγω δεν το εχω με τα κιτ ενισχυτικων,οποτε σκεφτηκα να χρησιμοποιησω εναν ετοιμο ενισχυτη class d μικρου μεγεθους,που θα βολευοταν ευκολα στο κουτι.
Για ηχεια ειχα αρχικα σκεφτει να χρησιμοποιησω δυο ομοαξονικα αυτοκινητου αλλα τελικα απορριφθηκε η ιδεα και προτιμησα full range της visaton. Δυστυχως λογω ελλειψης χρονου αλλα και αγορας ενος wireless ενεργου ηχειου (τιμη σε προσφορα),το προτζεκτ εχει παγωσει,αλλα ελπιζω μεσα στο καλοκαιρι να το κανω και φυσικα να ανεβασω φωτος κλπ εδω,για οποιον φιλο ενδιαφερθει. Αν ψαξεις στο διαδικτυο θα βρεις πολλα,γιατι η ιδεα του diy boombox εχει απασχολησει παρα πολλους. Παραθετω το λινκ απο το δικο μου θεμα για να παρεις μια ιδεα.

http://www.avsite.gr/forum/threads/class-d-amp-car-speakers.149896/#post-2046207

αρχικα πρεπει να αποφασισεις το μεγεθος του,θελεις να ειναι φορητο? θελεις απλα να μπορει να μεταφερθει μεσα στο σπιτι απο δωματιο σε δωματιο ή απλα θα το εχεις καπου σταθερα αντικαθιστωντας ενα κανονικο ηχοσυστημα.
 
Last edited:

Μηνύματα
11
Reaction score
1
πριν κανα τριμηνο ειχα ανοιξει ενα παρομοιο θεμα,γιατι και εγω τρωγομουν για κατι αναλογο. Νομιζω οτι δεν χρειαζεται να μπλεξεις με ολα αυτα (μικτης κλπ,rasberry κλπ)).Απλα μεσα σε ενα κουτι βαζεις τα ηχεια-μεγαφωνα που θα επιλεξεις και φυσικα τον ενισχυτη.Στην εισοδο του ενισχυτη μπορεις να συνδεσεις οτι θελεις,απο wireless δεκτη,υπολογιστη,mp3,tablet,smartphone,dac κλπ.
Εγω δεν το εχω με τα κιτ ενισχυτικων,οποτε σκεφτηκα να χρησιμοποιησω εναν ετοιμο ενισχυτη class d μικρου μεγεθους,που θα βολευοταν ευκολα στο κουτι.
Για ηχεια ειχα αρχικα σκεφτει να χρησιμοποιησω δυο ομοαξονικα αυτοκινητου αλλα τελικα απορριφθηκε η ιδεα και προτιμησα full range της visaton. Δυστυχως λογω ελλειψης χρονου αλλα και αγορας ενος wireless ενεργου ηχειου (τιμη σε προσφορα),το προτζεκτ εχει παγωσει,αλλα ελπιζω μεσα στο καλοκαιρι να το κανω και φυσικα να ανεβασω φωτος κλπ εδω,για οποιον φιλο ενδιαφερθει. Αν ψαξεις στο διαδικτυο θα βρεις πολλα,γιατι η ιδεα του diy boombox εχει απασχολησει παρα πολλους. Παραθετω το λινκ απο το δικο μου θεμα για να παρεις μια ιδεα.

http://www.avsite.gr/forum/threads/class-d-amp-car-speakers.149896/#post-2046207

αρχικα πρεπει να αποφασισεις το μεγεθος του,θελεις να ειναι φορητο? θελεις απλα να μπορει να μεταφερθει μεσα στο σπιτι απο δωματιο σε δωματιο ή απλα θα το εχεις καπου σταθερα αντικαθιστωντας ενα κανονικο ηχοσυστημα.
Να είσαι καλά φίλε μου...Σε 2 βδομαδουλες τελειώνω πανελλαδικες και θα έχω περισσότερο χρόνο να το ψαξω...Σε ευχαριστώ για τις πληροφοριες...Αν και μετά από την δημοσίευση το ειχα ψάξει περισσότερο και είχα καταληξει σε παθητικό ηχειο αντί για ενεργό(αυτοενισχυομενο) που σε συνδυασμό με έναν ενισχυτη καραοκε που εχει πολλές εισοδους κάπως θα το βολευα.....αλλά πες μου λίγο παραπάνω για ενισχυτές γιατί δεν πολύ κατεχω....Ο class d που ανεφερες είναι ο κατάλληλος για αυτό που έχουμε στο μυαλό μας??
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
class d ενισχυτες γενικα εχουν αρκετη ισχυ με μικρο μεγεθος,υπαρχουν αρκετα κιτ αλλα πρεπει να εισαι σχετικος για να μονταρεις εναν. Υπαρχουν φυσικα και ετοιμες λυσεις,με αρκετα μικρο μεγεθος αλλα με ισχυ απο 20-50 watt (με λογικη τιμη προφανως,αγορα απο ιντερνετ). Η δικη μου ιδεα ειναι ενα κουτι με τον ενισχυτη και τα ηχεια και στην εισοδο του βαζεις οτι θελεις (ακομα και μικτη,καραοκε και οτι αλλο θελεις).

Με λιγη φαντασια και αν πιανουν τα χερια σου (αν οχι τα δικα σου καποιου γνωστου σου) μπορεις να κανεις παπαδες.
Ριξε μια ματια εδω αν και κακως σε ξεσηκωνω αφου εισαι σε περιοδο εξετασεων,κοιτα λιγα απλα για ενα διαλειμμα απο το διαβασμα.

https://www.google.gr/search?q=diy+...ved=0ahUKEwj3r6i18ejMAhWEK8AKHTf4ACEQ_AUIBigB
 

Μηνύματα
11
Reaction score
1
class d ενισχυτες γενικα εχουν αρκετη ισχυ με μικρο μεγεθος,υπαρχουν αρκετα κιτ αλλα πρεπει να εισαι σχετικος για να μονταρεις εναν. Υπαρχουν φυσικα και ετοιμες λυσεις,με αρκετα μικρο μεγεθος αλλα με ισχυ απο 20-50 watt (με λογικη τιμη προφανως,αγορα απο ιντερνετ). Η δικη μου ιδεα ειναι ενα κουτι με τον ενισχυτη και τα ηχεια και στην εισοδο του βαζεις οτι θελεις (ακομα και μικτη,καραοκε και οτι αλλο θελεις).

Με λιγη φαντασια και αν πιανουν τα χερια σου (αν οχι τα δικα σου καποιου γνωστου σου) μπορεις να κανεις παπαδες.
Ριξε μια ματια εδω αν και κακως σε ξεσηκωνω αφου εισαι σε περιοδο εξετασεων,κοιτα λιγα απλα για ενα διαλειμμα απο το διαβασμα.

https://www.google.gr/search?q=diy+...ved=0ahUKEwj3r6i18ejMAhWEK8AKHTf4ACEQ_AUIBigB
Να είσαι καλά παιχτη για το ενδιαφέρον....θα επανέλθω δυναμικά από τις 30 Μαΐου..
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.457
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top