Βοηθεια για συνθεση HTPC

Μηνύματα
160
Reaction score
111
Καλησπέρα και χρόνια πολλά,
Οπως λεει ο τιτλος θελω να στήσω ένα HTPC για playback ταινιων, μουσικη και madvr σε lg 4k tv κ 1080p προβολέα, 5.2 ηχο κ denon 3500.
Δεν εχω ξανασχοληθεί με madvr και οι γνωσεις μου πανω στα pc κυμαίνονται πάνω κατω στον μεσο ορο. Μεχρι τωρα για αναπαραγωγή ταινιων, streaming κ αρχεια, χρησιμοποιούσα την tv και ενα λαπτοπ που με το ζορι σηκωνε 4κ αρχεια με MPC και k-lite codeck pack.
Σκέφτομαι νεο HTPC επειδη εχω συνηθίσει σε pc και θελω να παιζω 4κ αρχεια και για τον προβολεα και να προσθετω και madvr.
Θα εκτιμούσα την γνώμη σας και κάποιες προτάσεις αν υπάρχουν.
Budget 1000 ευρώ χωρίς καρτα γραφικών, γιατί θα περιμένω να κατασταλάξει η αγορά και ίσως να παω σε nvidia 3060 με προοπτική στο μελλον αμα θελήσω να κουμπωσω στο σύστημα VR.
Μέχρι στιγμής σκέφτομαι τα εξης:
Επεξεργαστη: intel i7 10700k
Μητρικη: msi mag b550 tomahawk
Τροφοδοτικο: Corsair TX-M Series TX750M 750W Semi Modular 80 Plus Gold
Σκληρο: Crucial MX500 250GB M.2
Μνημες: Crucial Ballistix 16GB DDR4-3600MHz
Για κουτι: Be Quiet Pure Base 500DX

Παρακαλω ακουω γνώμες και ενστάσεις, ειδικα σε θεματα που εχω επιφυλάξεις, οπως πχ θα παλεύεται απο άποψη θορύβου? Ειναι μήπως overkill ειδικά αν βγει το VR απο το πλανο?
Επίσης δεν έχω ξανασυναρμολογήσει pc, καλύτερα να το αποφύγω και βρω κάπου να το παρω έτοιμο?
 


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Θέλω να τον δοκιμάσω σε σχέση με τον 970 evo plus.

Διαβάζω πολύ καλά σχόλια

Βέβαια περιμένω πρώτα έναν 980 pro εδώ και κάτι βδομάδες να φτάσει να κάνω συγκρίσεις.
Καλησπέρα και χρόνια πολλά,
Οπως λεει ο τιτλος θελω να στήσω ένα HTPC για playback ταινιων, μουσικη και madvr σε lg 4k tv κ 1080p προβολέα, 5.2 ηχο κ denon 3500.
Δεν εχω ξανασχοληθεί με madvr και οι γνωσεις μου πανω στα pc κυμαίνονται πάνω κατω στον μεσο ορο. Μεχρι τωρα για αναπαραγωγή ταινιων, streaming κ αρχεια, χρησιμοποιούσα την tv και ενα λαπτοπ που με το ζορι σηκωνε 4κ αρχεια με MPC και k-lite codeck pack.
Σκέφτομαι νεο HTPC επειδη εχω συνηθίσει σε pc και θελω να παιζω 4κ αρχεια και για τον προβολεα και να προσθετω και madvr.
Θα εκτιμούσα την γνώμη σας και κάποιες προτάσεις αν υπάρχουν.
Budget 1000 ευρώ χωρίς καρτα γραφικών, γιατί θα περιμένω να κατασταλάξει η αγορά και ίσως να παω σε nvidia 3060 με προοπτική στο μελλον αμα θελήσω να κουμπωσω στο σύστημα VR.
Μέχρι στιγμής σκέφτομαι τα εξης:
Επεξεργαστη: intel i7 10700k
Μητρικη: msi mag b550 tomahawk
Τροφοδοτικο: Corsair TX-M Series TX750M 750W Semi Modular 80 Plus Gold
Σκληρο: Crucial MX500 250GB M.2
Μνημες: Crucial Ballistix 16GB DDR4-3600MHz
Για κουτι: Be Quiet Pure Base 500DX

Παρακαλω ακουω γνώμες και ενστάσεις, ειδικα σε θεματα που εχω επιφυλάξεις, οπως πχ θα παλεύεται απο άποψη θορύβου? Ειναι μήπως overkill ειδικά αν βγει το VR απο το πλανο?
Επίσης δεν έχω ξανασυναρμολογήσει pc, καλύτερα να το αποφύγω και βρω κάπου να το παρω έτοιμο?
Ψύξη δεν έχεις βάλει για τον i7
 
Last edited:

Μηνύματα
355
Reaction score
686
Σε απόλυτο vfm 500άρη NVMe συμφωνώ με τον Κώστα.

Για υψηλές επιδόσεις, σε λογική τιμή, η ασφαλής λύση είναι οι 970 evo plus, μου κάνει εντύπωση όμως ότι πολλοί μιλάνε για τον gamix s11 pro της adata πως είναι καλύτερος του samsung (και αρκετά φθηνότερος).
 


Μηνύματα
958
Reaction score
2.426
Νομιζω οτι η λογικη του htpc ειναι να ειναι ησυχο,φυσικα δεν θα ειναι για benchmarks (κατα τη δικη μου αποψη)
Νομιζω οτι καπου με τα μισα χρηματα με εναν επεξεργαστη πχ Ι3 10100 με 630 γραφικα εισαι καλυμενος 100%
Δεν χρειαζεται καν καρτα γραφικων και τροφοτικο 750w.
Ultra m2 NVME Στα 250 γιγα.
Mνημες στα 2666 και εισαι οκ να παιζει τα παντα.
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.639
Επειδή με την 3060 υποπτευομαι οτι θα τα παιξεις τα παιχνιδάκια σου! Θα σου πρότεινα τον 10600k ο οποίος εκτός απο vfm είναι και καλύτερη επιλογή (υψηλότερη αρχική συχνότητα αλλά και μεγαλύτερο overclocking headroom).
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Από τι στιγμή που δεν θές μικρό κουτί
Πάρε μια ιδέα


Για το συγκεκριμένο case υπάρχουν και foam panels για να το κάνεις πιο silent
Τα έχω βάλει και δεν υπάρχει θέμα airflow
 

Μηνύματα
958
Reaction score
2.426
Επειδη αναφερθηκαν παιχνιδια εαν το setup ειναι για games τοτε αλλαζει το σκηνικο.......
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Επειδη αναφερθηκαν παιχνιδια εαν το setup ειναι για games τοτε αλλαζει το σκηνικο.......
Αν δουλέψεις madvr θα δεις ότι δεν υπάρχει "Αρκετό" pc για τον συγκεκριμένο renderer
 

Μηνύματα
160
Reaction score
111
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, θα παγωσω για λίγο καιρό την αγορά να δω πως πανε οι τιμες για καρτες γραφικών και να σκεφτω πιο ωριμα μηπως χρειάζομαι οικονομικότερο μηχανάκι στον παρόντα χρόνο
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, θα παγωσω για λίγο καιρό την αγορά να δω πως πανε οι τιμες για καρτες γραφικών και να σκεφτω πιο ωριμα μηπως χρειάζομαι οικονομικότερο μηχανάκι στον παρόντα χρόνο
Οι κάρτες δεν πρόκειται να έρθουν σε λογικές τιμές σύντομα. Όπως και η διαθεσιμότητα.

Φαντάσου ότι έχω λίστες από Γερμανία για διαθεσιμότητα από 15-20 /01/21 και μετα

received_1366504500377128.jpeg
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.583
Μηνύματα
2.866.406
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top