Βοηθεια naim nap 110 nac 42

Μηνύματα
7
Reaction score
1
Καλησπέρα παιδιά καινούργιος εδω.

Κατέληξε στα χέρια μ ένας naim nap 110 μαζί με προενισχυτή nac 42, τα οποία μόλις του έκανα service με αλλαγή και πυκνωτών καλύτερης ποιότητας.

Θέλω να του ταίριαξω ηχεια και μια σωστή πηγή.

Άκουσα τα elac B6.2 και θα ήθελα τη γνώμη σας εάν αξίζουν ή εάν θα ήταν καλύτερη επιλογή τα B&W 602 s2 ή s3 μεταχειρισμένα.

Επίσης νμζ το μεγαλύτερο θέμα είναι ποιο combo πηγής dac αξιζει?, θα προτιμούσα ένα android box και ένα απλό dac(fiio d03) αλλά δε ξέρω εάν υπάρχει θέμα με το upsampling από το optical τηλεόρασης ή εαν υπαρχει θεμα με το audio over usb του android box(πηγή tidal).
Άλλη πρόταση είναι smsl c100 Π έχει και remote control αλλά κατά πόσο ή ποιότητα θα ανέβει δε γνωρίζω.

Budget περιορισμένο...
 

Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Καλώς όρισες!
Πολύ ωραίο σετ τα naim, δεν ξέρω πόσο επιτυχία έχει το recap που έγινε, διότι είναι γνωστή η μούρλια των μηχανικών της εταιρείας με το πώς κουρδίζει τον ήχο της: δοκιμάζοντας διάφορα εξαρτήματα στα κυκλώματα "με το αυτί¨ και όχι με το πόσο ποιοτικά ή όχι θεωρούνται.
Εγώ θάκανα recap με τους ίδιους πυκνωτές-μαμά.
Τέλος πάντων θεωρώ ότι ηχεία της λεγόμενης Αγγλικής σχολής του τότε, θα αποτελούσαν καλό ταίρι.
Χρειάζεται ψαξιματάκι μπόλικο!
 

Μηνύματα
7
Reaction score
1
Σε ευχαριστώ πολύ, οι πυκνωτές είναι συμβουλή που δίνουν στο forum της naim για τον συγκεκριμένο ενισχυτή.

Ηχεια αποτι είδα είχε τότε το ταίριασμα με τα linn kan τα οποία βρίσκω μόνο εξωτερικό, θα το κοιτάξω γτ δε ξέρω πως πάνε τ μεταφορικά.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Ηχεια αποτι είδα είχε τότε το ταίριασμα με τα linn kan τα οποία βρίσκω μόνο εξωτερικό, θα το κοιτάξω γτ δε ξέρω πως πάνε τ μεταφορικά.
Τα Linn Kan φοράνε μονάδες της Kef από την δεκαετία του '70 και αντίστοιχης τεχνολογίας υλικά. Το χαμηλό τους δε είναι ανύπαρκτο, όπως και η ακρίβεια αναπαραγωγής τους. Με απλά λόγια χρωματισμένος ήχος.
Τι σόι <<ταίριασμα>> θα μπορούσε να γίνει αδυνατώ να αντιληφθώ.
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Καλησπέρα παιδιά καινούργιος εδω.

Κατέληξε στα χέρια μ ένας naim nap 110 μαζί με προενισχυτή nac 42, τα οποία μόλις του έκανα service με αλλαγή και πυκνωτών καλύτερης ποιότητας.

Θέλω να του ταίριαξω ηχεια και μια σωστή πηγή.

Άκουσα τα elac B6.2 και θα ήθελα τη γνώμη σας εάν αξίζουν ή εάν θα ήταν καλύτερη επιλογή τα B&W 602 s2 ή s3 μεταχειρισμένα.

Επίσης νμζ το μεγαλύτερο θέμα είναι ποιο combo πηγής dac αξιζει?, θα προτιμούσα ένα android box και ένα απλό dac(fiio d03) αλλά δε ξέρω εάν υπάρχει θέμα με το upsampling από το optical τηλεόρασης ή εαν υπαρχει θεμα με το audio over usb του android box(πηγή tidal).
Άλλη πρόταση είναι smsl c100 Π έχει και remote control αλλά κατά πόσο ή ποιότητα θα ανέβει δε γνωρίζω.

Budget περιορισμένο...
Από τα b&w καλύτερα τα καινούργια elac. Προσωπικά θα έψαχνα για κάποιο epos es12-es14.....άριστος συνδυασμός. Οσο για την πηγή.......ένα android box με ένα fiio d03 δεν είναι σοβαρή πηγή,ενω είναι πολύ πιθανό το dac του android box να είναι και καλύτερο από το φασονατζίδικο σπιρτόκουτο . To smsl c100 θα δώσει καλύτερο αποτέλεσμα,αλλά σαφώς δεν είναι ένα dac ικανό να συνοδέψει τετοια ενισχυτικά (θεωρώ ότι είναι σε άριστη κατάσταση....είναι?) . Προσωπικά δεν θα κοιτούσα για dac κάτω από 300 ευρώ και σε συνδυασμό με ένα laptop ή κοιτάξτε για κάποιο μτχ. streamer στα 300-400 ευρώ.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.871
Reaction score
28.547
....σε τι χώρο θα μπουν τα ηχεία ,
σε τι εντάσεις ακούς συνήθως ,
και τι μουσική ακούς ;

Καλώς όρισες .
 

Μηνύματα
7
Reaction score
1
Δυστυχώς ανεβαίνει πολύ το budget με τα epos και τέτοιο dac.
O χώρος είναι σαλόνι γύρω στα 40 τετραγωνικά 5χ8 και τα ηχεία θα είναι κοντά σε τοίχο οπότε με βολεύει να έχει το reflex μπροστά.
Ένταση συνήθως ακούω χαμηλά προς μέτρια, σπάνια θα το ανεβάσω πάνω από τη μέση.
Μουσικές από όλα και γενικά θα μπαίνει κ πολλές φορές μουσική από φίλους από χάλια πήγες (Spotify, youtube).
 

Μηνύματα
7
Reaction score
1
Επίσης σκέφτηκα μήπως αξιζει η κατασκευή των amigas τα οποία πουλάν έτοιμα σε diy kit.
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Επίσης σκέφτηκα μήπως αξιζει η κατασκευή των amigas τα οποία πουλάν έτοιμα σε diy kit.

Και τι θα γλυτώσεις νομίζεις? Άσε που χρειάζεται εξοπλισμός, εμπειρία και προσωπικός χρόνος. Βρέθηκες με ένα καλό σύστημα προτελικου (αν και μικρής ισχύος), αλλά δεν μπορείς να συνεχίσεις το στήσιμο, ενός καλού συστήματος γύρω από αυτό. Από το να ασχολείσαι με συσκευές που θα θάψουν τα ενισχυτικά σου, απλά πάγωσε το για λίγο και μάζεψε χρήματα για κάτι αξιοπρεπές.
 

Μηνύματα
7
Reaction score
1
Σε ευχαριστώ πολύ και εγώ αυτής της λογικής είμαι αλλά στον επόμενο χρόνο τουλάχιστον θα είναι δύσκολο να μαζευτεί ένα σωστό budget. Θα ήθελα κτ για αρχή τουλάχιστον να μπορώ να το ξεκινήσω, και σιγά σιγά να αναβαθμιστεί.
Για αυτό θέλω και τη βοηθεια του φόρουμ, να βρω μια λύση με χαμηλό budget...
Περισσότερο πιστεύω χρειάζομαι βοήθεια για την πηγή καθώς βλέπω μεγάλη διαφορά όταν δοκίμασα το fiio k3 για dac(flac files) και μια σιντιερα technics η οποία είχε έξοδο 2vrms.
Όλα αυτά τα τεσταρα προς το παρόν με δανικά b&w dm600 s3.
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
ωραια.......έχεις κάποιο λάπτοπ που να μπορείς να το χρησιμοποιήσεις? Αν ναι τότε βρες ένα usb dac και με τα ηχεία που σου έχουν δανείσει,ακούς μέχρι να μπορέσεις να πας σε κάτι καλύτερο. Eνα μεταχειρισμένο ifi zen dac,θα ήταν καλή επιλογή και το βρίσκεις με λιγότερα από 100 ευρώ.
 
Last edited:

Μηνύματα
7
Reaction score
1
Laptop δυστυχώς δεν υπάρχει, και δυστυχώς τα ηχεία θα πρέπει να τα γυρίσω. Οπότε είμαι προς το παρόν με το κινητό και audio over usb. Πιστεύεις ότι το ifi είναι καλύτερο από το smsl c100? Μπορώ να τα βρω στην ίδια τιμή πάνω κάτω.
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
το smsl είναι νέο μοντέλο,αλλά με τα μεταφορικά θα σου έρθει στα 150 ευρω......ηχητικά δεν μπορώ να σου πω,αλλά το το ifi έχει το βασικό ότι μπορείς να βάλεις καλύτερη τροφοδοσία. Οσο για τα ηχεία.......μάλλον πρέπει να ψάξεις για μτχ. Ποιό είναι το ποσό που μπορείς να διαθέσεις για dac και ηχεία? Λάπτοπ μπορείς να βρεις μτχ. με λιγότερα από 100 ευρω και να κάνεις την δουλειά σου.
 

ika

News
Μηνύματα
13.982
Reaction score
12.969
...
O χώρος είναι σαλόνι γύρω στα 40 τετραγωνικά 5χ8 και τα ηχεία θα είναι κοντά σε τοίχο οπότε με βολεύει να έχει το reflex μπροστά.
Ένταση συνήθως ακούω χαμηλά προς μέτρια, σπάνια θα το ανεβάσω πάνω από τη μέση.
....
Για 40 τετραγωνικά, μικρά δεν πέφτουν τα βιβλιοθήκης;
Δαπέδου δεν το συζητάς;
 

Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Τα linn can ήταν μεγάλα τουήτερ δεν υπήρχε ούτε μεσοχαμηλο, μακρυά. Κάνα ροτζερς, χαρμπεθ θα κοίταγα.
 

Μηνύματα
7
Reaction score
1
Ναι και δαπέδου απλά επειδή θα μπούνε στον τοίχο που είναι πιο μακρύς θα πρέπει να κολλήσουν πισω, δε χωράνε άλλως δυστυχώς λόγο διαμόρφωσης χώρου.
Τα linn can ήταν μεγάλα τουήτερ δεν υπήρχε ούτε μεσοχαμηλο, μακρυά. Κάνα ροτζερς, χαρμπεθ θα κοίταγα.
Σε ευχαριστώ πολύ δεν τις ήξερα καν αυτές τις μάρκες, μήπως έχεις να προτείνεις συγκεκριμένο μοντέλο?
 

Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Σε ευχαριστώ πολύ δεν τις ήξερα καν αυτές τις μάρκες, μήπως έχεις να προτείνεις συγκεκριμένο μοντέλο?
[/QUOTE]


Παρακαλώ!(διαδικτυακά, το ευχαριστώ εκφράζεται με like στο πόστ που σου αρέσει, δεν χρειάζεται να το γράφεις, εκτός και άν αισθάνεσαι πολύ ευεργετημένος από κάποια πληροφορία που σου παρέχεται.)
Στο θέμα μας: επειδή τα συγκεκριμένα ενισχυτικά είναι παρελθούσης εποχής μεν, αλλά κάναν μεγάλη αίσθηση στους χαιφιντελίστες λόγω ενός ιδιότυπου ντράιβ (χαρακτηριστικό που μόλις προ μηνός "εγκατέλειψε" σχεδόν η naim στην καινούργια της σειρά δίνοντας άλλο κούρδισμα στον ήχο της) το οποίο ζωντάνευε κάτι εγγλεζιές ψιλοψόφιες.
Γιαυτό νομίζω ότι αν πας να τα ταιριάξεις με σύγχρονα ηχεία που έχουν πολύ μεγαλύτερη ανάλυση, θα φάς ήττα.
Κάτι τέτοιο βέβαια, λόγω του χαμηλού σου μπάτζετ, δύσκολο να συμβεί, άρα χτύπα ένα βάσης φθηνό (και με δόσεις) και απόλαυσε τη μουσική σου μέχρι να "μάθεις" το σύστημά σου και το χώρο σου και θάρθουν σε βάθος χρόνου και τα καλύτερα! ;)
 

ika

News
Μηνύματα
13.982
Reaction score
12.969
Κυκλοφορεί στις αγγελίες ένα ROIS STATUS 2, δαπέδου με 250€ και την οπή του bass reflex μπροστά.
Δεν του ρίχνεις μιά ματιά;
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.871
Reaction score
28.547
Αυτά τα μηχανήματα που έχεις , καλά είναι ...αλλά για 10τμ. ,
είναι ικανά όμως , για να αγαπήσεις τον " καλό ήχο " .
...για τα 40τμ θες υπομονή , διάβασμα εδώ και χρήμα .
-
Μαζί με τις άλλες προτάσεις δες και αυτά εδώ , - τα είδα τώρα τυχαία και ίσως σου κάνουν -

-..... #7

-
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.559
Μηνύματα
2.865.568
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top