Βραχυκύκλωμα ενισχυτή!

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Καλησπέρα σε όλους.
Κατ' αρχήν παρακολουθώ εδω και λίγο καιρό το site γιατί ήθελα να βάλω έναν ενισχυτή στο αυτοκίνητο μου μάρκας Grande Punto sport. Μπορώ να πω ότι βοηθήθηκα αρκετα απο αυτά που διάβασα.

Στο θέμα μας τώρα...
Μετά απο αρκετό ψάξιμο πήρα τελικά τον Blaupunkt ΤΗΑ555(τον βρήκα σε πολύ καλή τιμή). Βρήκα και τις κατάληλες φίσες. Τον εγκατέστησα χωρίς να τραβήξω ρεύμα απο την μπαταρία και όλα ΟΚ. Πήρα και 4 ηχεία της Clarion διαιρούμενα μπροστά και 3δρόμων πίσω 45vrms.
Εφτιαξα και μία καμπίνα για sub με Rockford 10" 150vrms από πολυεστέρα για πίσω. Το σύστημα δούλευε μια χαρά για περίπου 2 μήνες μέχρι που ένα πρωί μου έκαψε την ασφάλεια. Έβαλα άλλη και έκανα δοκιμή χωρίς ηχεία και την καίει με τη μία τώρα.
Τι μπορεί να φταίει;
Έχω σκοπό να το πάω από το μαγαζί που τον πήρα γιατί υποτίθεται ότι έχει εγκύηση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
Απάντηση: Βραχυκύκλωμα ενισχυτή!

Καλησπέρα σε όλους.
Κατ' αρχήν παρακολουθώ εδω και λίγο καιρό το site γιατί ήθελα να βάλω έναν ενισχυτή στο αυτοκίνητο μου μάρκας Grande Punto sport. Μπορώ να πω ότι βοηθήθηκα αρκετα απο αυτά που διάβασα.

Στο θέμα μας τώρα...
Μετά απο αρκετό ψάξιμο πήρα τελικά τον Blaupunkt ΤΗΑ555(τον βρήκα σε πολύ καλή τιμή). Βρήκα και τις κατάληλες φίσες. Τον εγκατέστησα χωρίς να τραβήξω ρεύμα απο την μπαταρία και όλα ΟΚ. Πήρα και 4 ηχεία της Clarion διαιρούμενα μπροστά και 3δρόμων πίσω 45vrms.
Εφτιαξα και μία καμπίνα για sub με Rockford 10" 150vrms από πολυεστέρα για πίσω. Το σύστημα δούλευε μια χαρά για περίπου 2 μήνες μέχρι που ένα πρωί μου έκαψε την ασφάλεια. Έβαλα άλλη και έκανα δοκιμή χωρίς ηχεία και την καίει με τη μία τώρα.
Τι μπορεί να φταίει;
Έχω σκοπό να το πάω από το μαγαζί που τον πήρα γιατί υποτίθεται ότι έχει εγκύηση.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Ο ενισχυτής αυτός φοράει μια ασφάλεια πορτοκαλί χρώματος;;;
Αν ναι τότε είναι 40 Α. Αυτό σημαίνει ότι η παροχή του ρεύματος που πήρες θέλει παροχή απο μπαταρία και ασφαλειοθήκη σε απόσταση όχι μεγαλύτερης των 40 εκατοστών απο τον πόλο.
Το άλλο σενάριο είναι να ακουμπάει κάποιο καλώδιο ηχείων σε σασί - λαμαρίνα.
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Βραχυκύκλωμα ενισχυτή!

Σπύρο, κάνε αυτό που σου ανέφερε ο Νίκος από πάνω, ΑΜΕΣΑ!!!
Ρεύμα από την μπαταρία και ασφάλεια πολύ κοντά στον πόλο και μέχρι να το κάνεις μην ενεργοποιείς τις συσκευές (πηγή και ενισχυτές)

Υπάρχει πολύ μεγάλο θέμα ασφάλειας.....
Για να μην γίνει το (πολύ όμορφο) G. Punto σου, ήχος και φως, κάνε τις αλλαγές άμεσα!!
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Απάντηση: Βραχυκύκλωμα ενισχυτή!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Το θέμα είναι ότι δούλευε μια χαρά για 2 μήνες.
Είναι δυνατόν να βραχυκυκλώσει αν χρειάζεται παραπάνω ρεύμα; Αν ήταν δεν θα έπαιζε από την αρχή. Ούτε χαμήλωμα φωτισμού είχα(Το έβαζα και λίγο δυνατα).Τα ηχεία τώρα παίζουν κανονικά μόνο απο την πηγή άρα δεν υπάρχει πρόβλημα με τα αυτά. Πως θα τσεκάρω αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τα ηχεία; Θα ξανακοιτάξω την καλωδίωση του woofer.
Παντως το πήγα στο service και θα μου τον αντικαταστήσει.
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Απάντηση: Βραχυκύκλωμα ενισχυτή!

Φιλε δε εχει καμια σχεση το οτι δουλεψε 2 μηνες..λιγο να τον τσιτωσες παραπανω αρκει να γινει η ζημια.σκεψου το απλα. η καλωδιωση του αμαξιου που τραβηξες παροχη ειναι το πολυυυ 1μισαρι καλωδιο (1 ειναι αλλα εγω σου λεω 1μισαρι) αυτο σημαινει οτι αντεχει θεωρητικα 10Ampere συνεχομενα και 14Ampere Για λιγο (1-2 ωρες)..αμα εσενα ο ενυσχητης εχει ασφαλεια 40 αμπερ εισαι ΠΑΡΑ πολυ τυχερος που δεν εβαλες φωτια στο αμαξι σου! τοσο απλα!
ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ μινιμουμ 6awg καλωδιο ΠΑΝΤΑ σε καθε εγκατασταση ενυσχητη ανεξαρτητου watt!Και Ασφαλεια ΑΜΕΣΩΣ μετα την μπαταρια!!!O ενυσχητης σου καηκε απλα απο μεγαλη πτωση τασης λογω λεπτου καλωδιου κατα 99%..τυχερος εισαι που θα στον αλλαξουν.
Χαμηλωμα φωτισμου δεν ειχες απλα γιατι δε εφτεγαι το οτι δε φτανανε τα Αμπερ του αμαξιου η της μπαταριας αλλα δε φτανανε το αμπεραζ του καλωδιου που το χες συνδεσει.
ΑΑΑ μη ξεχασω, να ΕΛΕΝΞΕΙΣ ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ την καλωδιωση που χες συνδεσει αρχικα τον ενυσχητη γιατι ΑΝ εχει καρβουνιασει ειναι ΠΑΡΑ πολυ επικυνδηνο να παρεις φωτια!
Φιλικα Σιφης
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Απάντηση: Βραχυκύκλωμα ενισχυτή!

Φίλε μου Σίφη μπορώ να πώ ότι με κάλυψε αρκετά η απάντησή σου.
Πάλι καλά που κάηκε τελικά για να μη κάνω καμιά σοβαρή ζημιά στο αμάξι.
Όταν θα τον πάρω θά τραβήξω καλώδιο από την μπαταρία σίγουρα.
Μια άλλη ερώτηση τώρα...
Έχει σημασία τι καλώδιο έχω στα ηχεία(45wrms) και το woofer (150wrms)?
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Απάντηση: Βραχυκύκλωμα ενισχυτή!

Δε εχει και τοση σημασια σε λιγα watt.εγω σε εναν audison 2x450wrms 2ohm εχω 2χ1.5 για τα μπροστα ηχεια και ειναι μια χαρα!.αντε να μαστε γεναιοδωροι 2μισαρι για το σαμπ εισαι οκ..σπανια παντως κανει ζημια το καλωδιο ηχειων , εκτος και αν τσακισει ε...Μη ξεεχασεις να τσεκαρεις την καλωδιωση του αμαξιου που πιθανων να επαθε ζημια φιλε!καλιο γαιδουροδενε παρα γαιδουρογυρευε!
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Απάντηση: Βραχυκύκλωμα ενισχυτή!

Τώρα τα ηχεία παίζουν από την πηγή και δεν παρατηρώ κανένα πρόβλημα. Πως θα τσεκάρω την καλωδίωση του αυτοκινήτου που είναι τυλιγμένα τα καλώδια;
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Απάντηση: Βραχυκύκλωμα ενισχυτή!

ειναι πακετο φιλε αλλα πιστεψε με πρεπει να το δεις μη τυχον και γινει τιποτα...βρες που ειχες συνδεσει τον ενυσχητη και οσο μπορεις τσεκαρε το καλωδιο σε οσο βαθος μπορεις..συνηθως αν εχει αρπαξει θα το καταλαβεις αμεσως σε ολο το μηκος του καλωδιου και οχι σε ενα σημειο μονο..Αν εχεις αμφιβολια να πας σε καποιον ηλεκτρολογο για ενα απλο τσεκαπ.αυτοι ξερουν απο που περνανε τα καλωδια και θα δουν ποιο ευκολα απο σενα.
Πιστευω οτι πιθανων να μη καηκε καλωδιο γιατι θα το μυριζες αλλα οπως σου πα πριν καλιο γαιδουροδενε...
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Απάντηση: Βραχυκύκλωμα ενισχυτή!

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις που μου έδωσες!
Τώρα περιμένω για την αντικατάσταση και μετά προχωράω.
Καλή συνέχεια.
 


Μηνύματα
2
Reaction score
0
Απάντηση: Βραχυκύκλωμα ενισχυτή!

Σπύρο, κάνε αυτό που σου ανέφερε ο Νίκος από πάνω, ΑΜΕΣΑ!!!
Ρεύμα από την μπαταρία και ασφάλεια πολύ κοντά στον πόλο και μέχρι να το κάνεις μην ενεργοποιείς τις συσκευές (πηγή και ενισχυτές)

Υπάρχει πολύ μεγάλο θέμα ασφάλειας.....
Για να μην γίνει το (πολύ όμορφο) G. Punto σου, ήχος και φως, κάνε τις αλλαγές άμεσα!!
Καλησπέρα.. Έχω το ίδιο θέμα.. Ξαφνικά εκεί που ήμουν στο αμάξι μύρισε έντονα ο ενισχυτής . Πήγα κοίταξα αλλά δεν έβγαλα άκρη.. Ξέρετε τι μπορεί να είναι?
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
Καλώς ήρθες
Βγάλε την ασφάλεια της παροχής καλωδίου ρεύματος από την μπαταρία. Αφαίρεσαι το λεπτό καλώδιο της εντολής (remote).
Πλέον δεν έχεις πρόβλημα μεγαλύτερης ζημιάς, πήγαινε σε κάποιο κοντινό σου κατάστημα car audio να τον βγάλει και να πάει για service.
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Καλώς ήρθες
Βγάλε την ασφάλεια της παροχής καλωδίου ρεύματος από την μπαταρία. Αφαίρεσαι το λεπτό καλώδιο της εντολής (remote).
Πλέον δεν έχεις πρόβλημα μεγαλύτερης ζημιάς, πήγαινε σε κάποιο κοντινό σου κατάστημα car audio να τον βγάλει και να πάει για service.
Καλώς σας βρήκα. Ευχαριστώ για την απάντηση.. Όταν λες το λεπτό καλώδιο? Που βρίσκεται αυτό.. Είμαι τελείως άσχετος από ήχοσυστημα και γιαυτό αναφέρθηκα έδω..
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Ο Νίκος ( Car Audio Test) αναφέρεται στην εντολή μακρινής ενεργοποίησης (remote). Όταν ενεργοποιείς την πηγή σου φεύγει από αυτή μια τάση 12 volts χαμηλής ισχύος, προκειμένου να ενεργοποιεί τον ενισχυτή ή ότι άλλο είναι συνδεδεμένο στο σύστημα.
Αυτό το καλωδιάκι όταν το αποσυνδέσεις, θα πρέπει να το μονώσεις καλά, ώστε να μην υπάρξει περίπτωση να ακουμπήσει στη γείωση-σασί του αυτοκινήτου και κάνει ζημιά στην πηγή σου.
 

Μηνύματα
14.980
Reaction score
20.646
συνηθως το λεπτο καλωδιακι ειναι χρωματος μπλε, η αλλιως ερχεται μαζι με τα καλωδια σηματος (υπαρχουν τετοια για ευκολια εγκαταστασης) αλλα σχεδον παντα συνδεεται διπλα στα χοντρα καλωδια + και - της τροφοδοσιας.
ηθιστε να περιγραφεται ως remote , rem
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.258
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top