Βρείτε το λάθος!

Μηνύματα
31
Reaction score
20
Χαιρετώ το φόρουμ!

Μετά από σχεδόν δέκα χρόνια στασιμότητας, πρόσφατα άρχισα να ανανεώνω τμήματα του εξοπλισμού του πολυκάναλου οικιακού συστήματός μου, το οποίο αποτελείται από τα κάτωθι:
  • Marantz SR7011
  • Roister Status 5 + Center
  • B&W CCM636
  • Canton AS 25 SC
  • Nvidia Shield 2017
  • Philips BDP7300
  • Rega Planar 2 + Goldring 1012
  • Tronsmart Ara BJ19 “NUC” (Windows 10 και –από USB Stick- Volumio).
  • Samsung QE65Q70T
  • Epson EH-TW3200
Στον Marantz είναι συνδεδεμένες και 4 κονσόλες (PS4, PS3, Wii, Xbox).

Ο σκοπός που ανοίγω το παρόν νήμα είναι να συλλέξω απόψεις για λάθη και αστοχίες της εγκατάστασής μου, καθώς και προτάσεις βελτίωσης, όπως και επισήμανση των πλέον αδύναμων σημείων που θα μπορούσαν να είναι αντικείμενο των επόμενων «κινήσεών» μου. Σημειωτέον ότι υπάρχει και ένα ζεύγος Roister Status Surround. Μπορεί να αξιοποιηθεί για Atmos και σε ποιες θέσεις;

Επίσης, με ενδιαφέρει (αν και αυτό μάλλον θα πρέπει να το ρωτήσω σε άλλο τμήμα του φόρουμ) ποιος είναι ο πλέον ενδεδειγμένος μεν, “budget” δε τρόπος να απολαμβάνω αρχεία FLAC κλπ με το υπάρχον σύστημά μου (μοναδική έξοδος του Tronsmart mini PC μου είναι η HDMI, από την οποία τροφοδοτώ τον Marantz). Προσθήκη DAC και ποιου;

Ο χώρος μου είναι ενιαίος και αρκετά μεγάλος (συνολικά περί τα 60 τ.μ. με περίπου 3 μ. ύψος). Παραθέτω κάτοψη με επισήμανση των σημείων που είναι τοποθετημένα τα in-ceiling surround (κόκκινο), η «κεντρική» θέση θέασης/ακρόασης (απόσταση 4 μ. από οθόνες – κεντρική τριάδα), και φωτογραφίες από τα δύο άκρα του χώρου.

IMG_20210304_171137.jpg IMG_20210304_171300.jpg Κατ.jpg

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
πολλα μπορεις να αλλαξεις για καλυτερο αποτελεσμα...
....θελουν διορθωση καποια πραγματα....
....ο προβολεας τι δουλεια εχει ; :lolsign:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.924
  • Δραστική μείωση της απόστασης.
  • Άνοιγμα της απόστασης μεταξύ των ηχειων
  • Τα in ceiling ας γίνουν (back) Atmos. Βαλε και άλλα 2 μπροστά. Στόχος το 5.2.4 (7.2.4 δεν γίνεται στον χώρο σου)
  • Το Marantz εχει dac.
  • Προσπάθησε για ομοιομορφία στα ηχεία. Ίδια εταιρία-ίδια σειρά.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
1)βαζεις τα μηχανηματα κατω απο την TV
2)βαζεις τα Roister Status Surround πανω απο τα ηχεια αφου θα ανοιξουν λιγο.
3)κανεις αναβαθμιση σε auro3d τον 7011 και δηλωνεις τα πανω ηχεια ως ηχεια υψους.
4)παιρνεις 2 sub για μπροστα....
....το κρατας αυτο που εχεις αν μπορει να μπει καπου αλλου πισω.
5)χρειαζεσαι οθονη για τον προβολεα
6)απο το pc ακους οτι θελεις με συνδεση στον marantz.

μεγαλη αναβαθμιση ολα αυτα...
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Αν έχω παρατηρήσει καλά, η οθόνη του προβολέα "πέφτει" μέσα από την γύψοσανίδα πάνω από τον tv..
Υπάρχει μια σχισμή που φαίνεται ελάχιστα στην πρώτη φώτο..
 


Μηνύματα
31
Reaction score
20
Κατ' αρχάς, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Και, ναι, από σχισμή της μπροστινής γυψοσανίδας πέφτει "πανί" 105" 16:9, εξ ου και ο προβολέας.

  • Δραστική μείωση της απόστασης.
Δυστυχώς ανέφικτο με την υπάρχουσα διαρρύθμιση / επίπλωση. Pantofla red alert!

  • Άνοιγμα της απόστασης μεταξύ των ηχειων
Μέχρι πριν δύο μήνες τα ηχεία ήταν πιο "ανοιχτά", εξωτερικά του sub και του rack. Η μικρότερη, τότε, TV το επέτρεπε. Έχω ήδη σκεφτεί την αγορά νέου επιπλου, που θα φιλοξενήσει τα μηχανήματα κάτω από την τηλεόραση, αλλά έτσι θα μείνει άστεγο το πικάπ.

  • Τα in ceiling ας γίνουν (back) Atmos. Βαλε και άλλα 2 μπροστά. Στόχος το 5.2.4 (7.2.4 δεν γίνεται στον χώρο σου)
Έχω σκεφτεί δύο εναλλακτικά σενάρια:
  1. Τα in ceiling back Atmos και προσθήκη των Status Surround σε επιτοίχiες βάσεις ή/και σε ράφι του πίσω σύνθετου ως κανονικά surround.
  2. Προσθήκη των Status Surround μπροστά ψηλά για Atmos και διατήρηση των λοιπών ηχείων ως έχουν.
Πώς ακούγονται;

  • Το Marantz εχει dac.
Φυσικά το γνωρίζω. Ήδη έχω εγκαταστήσει το Volumio σε ένα bootable USB stick και ακούω FLAC με αυτό τον τρόπο. Υπέθετα, όμως, ότι η σύνδεση HDMI δεν χαίρει χαϊφιντελίστικης εκτίμησης όσον αφορά καθαρά μουσικές/δικάναλες ακροάσεις. Έλεγα λοιπόν μήπως συνέδεα στο USB του PC ένα DAC (π.χ. το ifi Zen DAC) και μετά το DAC αναλογικά ή ψηφιακά με τον Marantz. Αξίζει τη δαπάνη η προσθήκη αυτή;


1)βαζεις τα μηχανηματα κατω απο την TV
2)βαζεις τα Roister Status Surround πανω απο τα ηχεια αφου θα ανοιξουν λιγο.
...
6)απο το pc ακους οτι θελεις με συνδεση στον marantz.
Βλέπε απαντήσεις παραπάνω.

3)κανεις αναβαθμιση σε auro3d τον 7011 και δηλωνεις τα πανω ηχεια ως ηχεια υψους.
Αξίζει τα € 150 η αναβάθμιση;

4)παιρνεις 2 sub για μπροστα....
....το κρατας αυτο που εχεις αν μπορει να μπει καπου αλλου πισω.
Κατ' αρχάς, για κάποιο περίεργο λόγο, οι αυτόματες μετρήσεις που έκανα με Sony STR-DA5400ES, Denon AVR-X2600H και Marantz SR7011 έκοβαν dB από το sub με το ρυθμιστικό έντασης στο 12 ο' clock. Ο Denon μου έκοβε 12dB, το Audyssey XT32 του Marantz με έβαλε να μειώσω την ένταση του sub για να ολοκληρώσει το test.

Σε κάθε περίπτωση, σκεπτόμουν να προσθέσω στο Canton ένα SVS SB-1000 ή PB-1000, και να βάλω το ένα sub εκεί που ήδη βρίσκεται το Canton και το άλλο δίπλα στη βασική θέση ακρόασης, εκεί που τώρα στις φωτογραφίες βρίσκεται το τραπεζάκι με το φωτιστικό. Πόσιμπολ;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.924
Πώς ακούγονται;
Ομοιομορφία. Ίδια σειρά, ίδια εταιρία. Απαραίτητο.
Υπέθετα, όμως, ότι η σύνδεση HDMI δεν χαίρει χαϊφιντελίστικης εκτίμησης όσον αφορά καθαρά μουσικές/δικάναλες ακροάσεις
Κακώς. Δις.
Δυστυχώς ανέφικτο με την υπάρχουσα διαρρύθμιση / επίπλωση. Pantofla red alert!
Τσάμπα ταλαιπωρία τότε. Αστα οπως είναι.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ναι, να βαλεις το auro3d

να βαλεις τα Status Surround σε επιτοίχiες βάσεις ή/και σε ράφι του πίσω σύνθετου ως κανονικά surround.

και να παρεις αλλα 2 για πανω....
....που θα μπουν μπροστα πανω απο τα LR η κοντα στην θεση ακροασης.

παρε και το sub και καντο οπως λες.
.....βαλε και την μετρηση απο το app απο τον marantz για το sub να δουμε.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα φίλε Χρήστο, ας πω και εγώ τι γνώμη μου.
Το πρώτο που μου χτύπησε είναι ότι τα ηχεία roister είναι μικρά για το χώρο σου.
Το δεύτερο ότι θα πρέπει να ανοίξουν λίγο μεταξύ τους και να έρθουν πιο μπροστά, ίσως το έπιπλο με μηχανήματα να το άλλαζες με το ηχείο, και από την απέναντι μεριά το σαμπ αλλαγή με το άλλο ηχείο, το σαμπ δηλαδή να έρθει πιο κοντά στο κέντρο.
Το τρίτο είναι ότι έχεις μεγάλο χώρο και θα χρειαστείς και ένα δεύτερο σαμπ.
Το τέταρτο ότι δεν έχεις surround ηχεία ........ Γιατί ?
 


Μηνύματα
31
Reaction score
20
Καλησπέρα φίλε Χρήστο, ας πω και εγώ τι γνώμη μου.
Το πρώτο που μου χτύπησε είναι ότι τα ηχεία roister είναι μικρά για το χώρο σου.
Το δεύτερο ότι θα πρέπει να ανοίξουν λίγο μεταξύ τους και να έρθουν πιο μπροστά, ίσως το έπιπλο με μηχανήματα να το άλλαζες με το ηχείο, και από την απέναντι μεριά το σαμπ αλλαγή με το άλλο ηχείο, το σαμπ δηλαδή να έρθει πιο κοντά στο κέντρο.
Το τρίτο είναι ότι έχεις μεγάλο χώρο και θα χρειαστείς και ένα δεύτερο σαμπ.
Το τέταρτο ότι δεν έχεις surround ηχεία ........ Γιατί ?
Θανάση, περίμενα να έχει ήδη σχολιαστεί το μέγεθος των Roister. Και εμένα δεν μου γεμίζουν το μάτι, αλλά δεν έχω παράπονο από τις στάθμες, δεν τις επιδιώκω ιδιαίτερα κιόλας.
Όμως η αλλαγή της κύριας τριάδας ηχείων με "τρώει" περισσότερο από την προσθήκη sub ή Atmos.
Το ερώτημα είναι σε ποια κατηγορία θα πρέπει να κινηθώ για να επιτύχω ουσιαστικά ποιοτικότερο και πληρέστερο αποτέλεσμα; Θα αρκούσε κάτι σαν το Oberon 7; Αν χρειαστεί να δαπανήσω περισσότερα, η αλλαγή απομακρύνεται χρονικά.

Surround ηχεία υπάρχουν in ceiling στη γυψοσανίδα πίσω από τον προβολέα (B&W CCM636).

Τα κυρίως ηχεία "πλησίασαν" αναγκαστικά πριν από 2 μήνες, όταν αγοράστηκε η καινούργια, μεγαλύτερη τηλεόραση. Παραθέτω φωτογραφία με την προηγούμενη διαρρύθμιση:

IMG_20181115_000142_cr.jpg


Με την καινούργια, μεγαλύτερη TV, τα ηχεία, ειδικά το δεξιό, θα στριμώχνοταν στη γωνία και θα "χαλούσε" η θέση ακρόασης. Η αλλαγή επίπλου που θα φιλοξενεί τις συσκευές κάτω από την TV θα επιτρέψει το άνοιγμα της απόστασης μεταξύ τους, αλλά δεν θα έχω πού να βάλω το πικάπ, που το αγαπώ και το χρησιμοποιώ.

EDIT: Να πω ότι με τη νέα, μικρότερη απόσταση μεταξύ των ηχείων αισθάνομαι ότι έχω πειστικότερη στερεοφωνική εικόνα.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Εχει surround ηχεία , απλώς τα έχει στο ταβάνι.
Γιάννη το κατάλαβα αλλά αυτά δε δουλεύουν σωστά σαν surround για atmos μπορεί ........... π.χ.
φαντάσου να βλέπει το Matrix την ώρα που αποφεύγει τις σφαίρες και η πορεία των ήχων να κάνει ένα γάμμα !!!!

Χρήστο ο ενισχυτής που έχεις παίζει Dolby Atmos η γνώμη μου είναι αγόρασε δύο ηχεία βάσης να τα βάλεις πίσω από τον καναπέ στο ύψος περίπου στο 1,10cm και να αλλάξεις του ταβανιού σε Height
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Η αλλαγή επίπλου που θα φιλοξενεί τις συσκευές κάτω από την TV θα επιτρέψει το άνοιγμα της απόστασης μεταξύ τους, αλλά δεν θα έχω πού να βάλω το πικάπ, που το αγαπώ και το χρησιμοποιώ.
Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ, έφτιαξα ένα έπιπλο για να βάλω κάτω από τη TV τα μηχανήματα και επειδή έχω και εγώ πικάπ το έκανα σε συρτάρι αλλά έχει μείον είναι ότι είναι αντιλειτουργικό και όχι πολύ σταθερό ....... και μία φώτο.

IMG_E2666.JPG
 

Μηνύματα
31
Reaction score
20
Με βάση κάποιες από τις προτάσεις που έγιναν, σκεπτόμουν να αξιοποιήσω τα παροπλισμένα επί του παρόντος Status Surround, τοποθετώντας τα στις θέσεις που επισημαίνω με "Χ" στη φωτογραφία.
Παραθέτω και φωτογραφίες των ηχείων.
SP_pos.jpg

1618247965134.jpeg

DSC00956.jpg
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα Χρήστο,
Θέλω πρώτα απ' όλα να σου πω ένα μπράβο για τον χώρο σου γιατί δε το έκανα πιο πριν και ακόμα ένα που ασχολείσαι
για να τον βελτιώσεις.
Από το τίποτα δε το συζητώ έπρεπε να το έχεις κάνει ήδη.
Τώρα αν αργότερα θέλεις να κάνεις μια αλλαγή ηχείων και διαθέτεις τα απαιτούμενα λεφτά επειδή είπες για τα Dali το συζητάμε.
Φταίξε πρώτα το έπιπλο που σκέφτεσαι .......
 

Μηνύματα
31
Reaction score
20
Θανάση, είναι η "πετριά" που έχουμε όλοι.
Όπως είπα στην πρώτη ανάρτηση του θέματος, είχα καιρό να ασχοληθώ ενεργά με το άθλημα και, διαβάζοντας το φόρουμ, διαπιστώνω ότι υπάρχουν πολλά νέα δεδομένα: μετρήσεις/φροντίδα χώρου, REW, UMIC, μετάβαση από φυσικούς φορείς μέσων σε streaming κλπ. Γι' αυτό είπα πρώτα να διορθώσω τα κακώς κείμενα και μετά να βάλω στόχους "αναβάθμισης". Συνεχίζουμε.... :)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top