Β&ο. No AUX

salysf

Μπασοπέδιο
Μηνύματα
84
Reaction score
60
Καλημερα ,εχω την εξης ερωτηση
Εχω ενα ipad docking station της b&O το Beosound 8 το οποιο εχει μονο μια AUX εισοδο απο συνδεσεισ..και θα ηθελα να το συνδεσω στον ενισχυτη στο κυριωσ στερεοφωνικο μου..ομωσ χωρισ εξοδο ηχου δεν μπορω να σκεφτω καμμια μεθοδο η τροπο
Υπαρχει καποια μεθοδοσ που μπορει να συνδεθει ??
(καποιοσ μου προτεινε να το ανοιξω και να συνδεσω στα καλωδια που οδηγουν στα δικα του ηχεια δυο καλωδια ενα για καθε ηχειο και να παρω ετσι τον ηχο του..ποσο αληθευει αυτο? και αραγε δεν υπαρχει φοβοσ να καψω καποια εξοδο η εισοδο αν εχω την ενταση "ψηλα¨στο beosound?
ευχαριστω..
 

TGD

Μηνύματα
7.141
Reaction score
7.182
Δηλαδή, θέλεις να στείλει ήχο από τον ενισχυτή στο Beosound, ή από το Beosound στον ενισχυτή;
[DOUBLEPOST=1551950319][/DOUBLEPOST]Από τον ενισχυτή στο Beosound πρέπει να συνδέσει το REC OUT του ενισχυτή στο AUX του Beosound. Παραδοσιακά όλοι οι ενισχυτές έχουν REC OUT.
Από το Beosound στον ενισχυτή απλά δεν γίνεται.
 

salysf

Μπασοπέδιο
Μηνύματα
84
Reaction score
60
Δηλαδή, θέλεις να στείλει ήχο από τον ενισχυτή στο Beosound, ή από το Beosound στον ενισχυτή;
[DOUBLEPOST=1551950319][/DOUBLEPOST]Από τον ενισχυτή στο Beosound πρέπει να συνδέσει το REC OUT του ενισχυτή στο AUX του Beosound. Παραδοσιακά όλοι οι ενισχυτές έχουν REC OUT.
Από το Beosound στον ενισχυτή απλά δεν γίνεται.
να παρω απο το beosound και να το στειλω στον ενισχυτη
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
(καποιοσ μου προτεινε να το ανοιξω και να συνδεσω στα καλωδια που οδηγουν στα δικα του ηχεια δυο καλωδια ενα για καθε ηχειο και να παρω ετσι τον ηχο του..ποσο αληθευει αυτο? και αραγε δεν υπαρχει φοβοσ να καψω καποια εξοδο η εισοδο αν εχω την ενταση "ψηλα¨στο beosound?
Μην το κάνεις. Χρειάζεσαι line out και δεν έχει.
 

salysf

Μπασοπέδιο
Μηνύματα
84
Reaction score
60
Μην το κάνεις. Χρειάζεσαι line out και δεν έχει.
και μεσω της ¨βαρβαρης" λυσησ που πρωτοανεφερα? τι κινδυνοσ υπαρχει?
το οτι θα παρω ηχο ειναι σιγουρο...μηπωσ ομωσ καψω καμμια εισοδο του ενισχυτη? και αν ναι ,δεν θπαρχει καποιοσ αανταπτορασ που να ριχνει την "ενταση" σε αυτην που πρεπει?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
Δεν είναι line, είναι ενισχυμένο σήμα. Για ηχεία.
 

salysf

Μπασοπέδιο
Μηνύματα
84
Reaction score
60
αυτο ρωταω...τι κινδυνοσ υπαρχει ..και πωσ μπορω να εξασθενισω..αν μπορω βεβαια αυτο το σημα σε αυτο του line..
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Θα έχεις προσέξει πως κάποιοι ολοκληρωμένοι ενισχυτές έχουν και έξοδο ακουστικών.
Η έξοδος αυτή σε όλους τους χαμηλής κατηγορίας ενισχυτές προέρχεται από την έξοδο του τελικού, αφού το σήμα υποβιβαστεί από συστοιχία αντιστάσεων.

Για να μπορέσεις να κάνεις το ίδιο θα πρέπει να βρεις αρχικά ένα βύσμα για σασί που να αποκόπτει την έξοδο προς τα ηχειάκια του συστήματος, όταν συνδέεται σε αυτό αρσενικό μεγάλο καρφί. Μετά και μέσω των αντιστάσεων που προ-ανέφερα, να κάνει το σήμα συμβατό με την είσοδο aux.
 
Last edited:

TGD

Μηνύματα
7.141
Reaction score
7.182
Αξίζει να "χεριάσεις" -και πιθανόν να χαλάσεις- ένα ακριβό B&O για αυτή τη δουλειά; Δεν αξίζει. Άσε που το πακέτο θα έχει τόση επεξεργασία σήματος μέσα του για να οδηγήσει και να ταιριάξει τα συγκεκριμένα ηχεία που αποκλείεται να βγάλεις σήμεα κατάλληλο για τον ενισχυτή.
[DOUBLEPOST=1551956699][/DOUBLEPOST]
Η έξοδος αυτή σε όλους τους χαμηλής κατηγορίας ενισχυτές προέρχεται από την έξοδο του τελικού, αφού το σήμα υποβιβαστεί από συστοιχία αντιστάσεων.
Χμμμ, στους λίγους που έχω δει είναι ένα ολοκληρωμένο κάπου μετά το ποτενσιόμετρο.
 


Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
μην βαλεις χερι στο docking station,απλα αγορασε ενα προσιτο usb dac και συνδεσε εκει το ipad και μετα το dac στον ενισχυτη.Ακομα και με κατι πολυ προσιτο θα παρεις πολυ καλο ηχο.Αλλος τροπος ειναι να στειλεις σημα ασυρματα ειτε με bluetooth ειτε με wifi με αναλογες συσκευες (παλι πολυ λογικου κοστους).
 


Μηνύματα
8
Reaction score
11
Ακριβώς! Επειδή λοιπόν οι παλαιοί ενισχυτές της B&O δεν έχουν έξοδο Line ώστε να περάσουν το σήμα στην είσοδο Line των Beolab, o εξασθενητής αυτός συνδέεται με τις εξόδους των ηχείων του ενισχυτή, εξασθενεί το σήμα του σε επίπεδο Line και στη συνέχεια συνδέεται με την είσοδο Line των Beolab. Ο,τι ακριβώς θέλει και ο φίλος μας δηλαδή
 

TGD

Μηνύματα
7.141
Reaction score
7.182
Εγώ κατάλαβα ότι θέλει να χρησιμοποιήσει το Beosound 8 ως πηγή στο στερεοφωνικό του.
 

Μηνύματα
8
Reaction score
11
Θα συνδέσει τον εξασθενητή με τα καλώδια των ηχείων του beosound και με την είσοδο line του ενισχυτή
 

salysf

Μπασοπέδιο
Μηνύματα
84
Reaction score
60
ακριβως οπως το λεει ο TGD..δεν θελω να συνδεσω το Beolab 8 με το υπολοιπο B&o συστημα μου, αλλα να το συνδεσω σε αλλο συστημα που δεν ειναι της B&o....
[DOUBLEPOST=1552026880][/DOUBLEPOST]
μην βαλεις χερι στο docking station,απλα αγορασε ενα προσιτο usb dac και συνδεσε εκει το ipad και μετα το dac στον ενισχυτη.Ακομα και με κατι πολυ προσιτο θα παρεις πολυ καλο ηχο.Αλλος τροπος ειναι να στειλεις σημα ασυρματα ειτε με bluetooth ειτε με wifi με αναλογες συσκευες (παλι πολυ λογικου κοστους).
Φιλε tanto αυτο που προτεινεις εχω την εντυπωση οτι δεν γινεται.Πως να συνδεσω το Dac με το beosound 8 ;; επιδης με τι τροπο να συνδεσω ενα bluetooth sender? η εστω wifi οταν δεν υπαρχουν εξοδοι ηχου;
 

TGD

Μηνύματα
7.141
Reaction score
7.182
Μάλλον εννοεί να πάρεις ένα νέο docking station για το κινητό που να το συνδέσεις στον ενισχυτή. Ή ένα bluetooth δέκτη που θα στέλνει από το κινητό στον ενισχυτή ασύρματα τη μουσική. Αυτό το τελευταίο μου φαίνεται πολύ πρακτικό!
 

salysf

Μπασοπέδιο
Μηνύματα
84
Reaction score
60
Ακριβώς! Επειδή λοιπόν οι παλαιοί ενισχυτές της B&O δεν έχουν έξοδο Line ώστε να περάσουν το σήμα στην είσοδο Line των Beolab, o εξασθενητής αυτός συνδέεται με τις εξόδους των ηχείων του ενισχυτή, εξασθενεί το σήμα του σε επίπεδο Line και στη συνέχεια συνδέεται με την είσοδο Line των Beolab. Ο,τι ακριβώς θέλει και ο φίλος μας δηλαδή
[DOUBLEPOST=1552031702][/DOUBLEPOST]μα αν ηθελα κατι τετοιο γιατι να αναρτησω κατι εδω;
 

Μηνύματα
8
Reaction score
11
ακριβως οπως το λεει ο TGD..δεν θελω να συνδεσω το Beolab 8 με το υπολοιπο B&o συστημα μου, αλλα να το συνδεσω σε αλλο συστημα που δεν ειναι της B&o....
[DOUBLEPOST=1552026880][/DOUBLEPOST]


Φαίνεται δεν ήμουν αρκετά σαφής. Ο εξασθενητής που πρότεινα συνδέεται κατά κύριο λόγο με μη B&O ενισχυτές. Για τον λόγο αυτό στην έξοδό του έχει ζεύγος rca καλωδίων. Είναι γνωστό ότι όλες οι συσκευές Β&Ο συνδέονται (στην συντριπτική πλειοψηφία τους) μεταξύ τους με καλώδια DIN. Σε περίπτωση που χρειαστεί να γίνει σύνδεση με συσκευή B&O θα πρέπει να προστεθεί και ένας μετατροπέας rca σε din.
[DOUBLEPOST=1552044067][/DOUBLEPOST]Φαίνεται δεν ήμουν αρκετά σαφής. Ο εξασθενητής που πρότεινα συνδέεται κατά κύριο λόγο με μη B&O ενισχυτές. Για τον λόγο αυτό στην έξοδό του έχει ζεύγος rca καλωδίων. Είναι γνωστό ότι όλες οι συσκευές Β&Ο συνδέονται (στην συντριπτική πλειοψηφία τους) μεταξύ τους με καλώδια DIN. Σε περίπτωση που χρειαστεί να γίνει σύνδεση με συσκευή B&O θα πρέπει να προστεθεί και ένας μετατροπέας rca σε din.
 

Μηνύματα
8
Reaction score
11
Εκτός βεβαίως αν πρόκειται να συνδεθεί με ενεργά ηχεία τα οποία διαθέτουν εισόδους rca. Αυτός βέβαια είναι και ο κύριος λόγος ύπαρξης αυτού του εξασθενητή αλλά έχει και άλλες χρήσεις όπως στην συγκεκριμένη περίπτωση
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.865.623
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top