Β&W PV1

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
B&W PV1 (δηλ. Pressure Vessel 1)

Δεν είναι πανέμορφο?











Ορίστε και οι προδιαγραφές του (προσέξτε το βάρος του στα 20,5 κιλά!!! :shock: )




Technical Specifications : PV1

Description Active closed-box subwoofer
Dimensions Height: 335.5mm 13.2 in)
Width: 289mm (11.4 in)
Depth: 347mm (13.7 in)

Net Weight 20.5kg (45 lb)
Freq. Response ±3dB 21Hz – 31/110Hz adjustable (EQ at i)
Freq. Range -6dB at 18Hz and 40/140Hz adjustable (EQ at i)
Drive Units Unit 1: 2x f200mm (8 in) mica / aluminium cone long-throw
Unit 2:
Unit 3:

Finish Silver with grey trim
Black with dark grey trim
Sub Woofer Amplifier Description: Class-D IcePower
Power Output: 500W
Input Impedance: 100k ohms
Signal Noise: >90dB
Functions: Volume level
Low-pass filter frequency
Bass roll-off alignment
Auto sense on/standby
Phase switch
Inputs: Line In (RCA Phono)
Speaker Level In (RJ11)
10m cable with RJ11 plug supplied
Outputs: Link Out (RCA Phono)

Low Pass Filter Active 2nd -order, variable cut-off frequency
(applies only to speaker level input)



Τιμή στην Αγγλία : 900 με 1000 λίρες (άρα περίπου στα 1500-1600 ευρώ!!)
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Παραείναι φουτουριστικό για τα γούστα μου...
Άσε που ο μικρός θα αναφωνήσει όλο χαρά "μπαμπά μπάλα-μπάλα!" και θα βαρέσει πέναλτυ μέσα στο μεγάφωνο... :lol:
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Παραείναι φουτουριστικό για τα γούστα μου...
Άσε που ο μικρός θα αναφωνήσει όλο χαρά "μπαμπά μπάλα-μπάλα!" και θα βαρέσει πέναλτυ μέσα στο μεγάφωνο... :lol:
Σωστά το θέτεις Νίκο!! :roll:
Είδες για να μην έχω παιδιά? Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιες "τεχνικές" δυσκολίες! :wink:

Παρ' όλα αυτά, ξεφεύγει εντελώς από την πάγια σχεδιαστική νοοτροπία των sub σε σχήμα κύβου (που βλέπουμε τόσα χρόνια τώρα!)
Και βεβαίως σε σαλόνια ντιζαινάτα, "δένει" καλύτερα οπτικά!
 


Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Πόσο κάνει;

Στην Αγγλία περίπου 1500 με 1600 ευρώ (μετατροπή προφανώς, αφού εκεί πληρώνουν οι "ψάρακες" σε λίρες..... :twisted: ........900-1000 λίρες)

Στην Ελλάδα, διάβαζα κάπου (σε περιοδικό) για 2500 ευρώ (και θα ερχόταν μέσα στον Νοέμβριο)
Ελπίζω να είναι "δαίμων του τυπογραφείου" κι όχι πραγματικό νούμερο!
Θα δείξει Μιχάλη.............
 


Μηνύματα
130
Reaction score
0
Να σας φτιαξω λιγο την διαθεση.
Λιανικη τιμη καταλογου 1500€
Τιμη στα καταστηματα περιπου 1200€
Να το βγαλω μια προσφορα, τι λετε;
Παραδοση μετα τις 20/11
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Να σας φτιαξω λιγο την διαθεση.
Λιανικη τιμη καταλογου 1500€
Τιμη στα καταστηματα περιπου 1200€
Να το βγαλω μια προσφορα, τι λετε;
Παραδοση μετα τις 20/11
Πάνο, ευτυχώς που μας ενημέρωσες!!

Γιατί τα 2500 ήταν ΠΑΡΑ πολλά!
Όχι ότι τα 1200 είναι λίγα, αλλά ακούγεται διαφορετικά..........

Πάνο, προτιμώ με αντίστοιχα χρήματα (1200) να παίξω σε AV! :roll:
Oχι σε sub :wink:


Προσφορά μπορείς να κάνεις έτσι κι αλλιώς!
Δεν χάνεις και τίποτα άλλωστε.
Όλο και κάποιος μπορεί να ενδιαφέρεται.......
 



Μηνύματα
130
Reaction score
0
Σημερα το παρελαβα και πραγματικα ειναι απο αλλο πλανητη. :shock:
Και μιλαω εμφανισιακα διοτι δεν εχω προλαβει να το συνδεσω. Παντως το εχω απεναντι μου και το ...χαζευω. :roll:
Εαν παιζει και συμφωνα με οτι εχουν γραψει τα ξενα site θα μιλαμε για το sub της χρονιας και οχι μονο. Ειναι 'ασηκωτο' και πολυ 'μασιφ' κατασκευη. Και σιγουρα αποδεκτο απο τις συζυγους. Παντως απο την δικια μου περασε το τεστ με 10'. Πρωτες ακουστικες εντυπωσεις το βραδυ. Μαλλον το ...ερωτευτηκα!!!! 8)
 


Μηνύματα
130
Reaction score
0
Πρωτη παρατηρηση ποσο ουδετερο ειναι σαν κατασκευη. Το 'κουτι' του ειναι χωρις χρωματισμους με αποτελεσμα να ακους μονο τα μεγαφωνα, τα οποια εχουν μεγαλη διαδρομη με πολυ καλο ελενχο παραλληλα. Βαζοντας στο πολυ καλο ηχητικα denon 2900 μουσικα dvd για πρωτη φορα ακουσα ενα sub τοσο καθαρο, απλα να συμπληρωνει με χαμηλα το συστημα. Εαν δεν εβαζα το analyzer δεν θα πιστευα οτι βγαζει τοσο χαμηλο απλα ειναι πεντακαθαρο και οχι 'μπουμπουνιτο'. Και ολα αυτα βγαινοντας απο το κουτι του χωρις στρωσιμο.
Στς ταινιες η ιδια αισθηση. Καθαρο, με αρκετη δυναμη και σφιχτο. Δεν 'βρωμιζει' τα χαμηλομεσαια και αναδυκνυει μια καλη τριαδα ηχειων μπροστα.

Σιγουρα μια Hiend κατασκευη και αποδοση για αυτα που ζητα. Οπου το βρειτε ασχετα εαν ενδιαφερεστε για sub ακουστε το.

Περισσοτερα οταν στρωσει.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Πανο, ευχαριστουμε φιλε!

Μονο μια ερωτηση εχω:

Σαν σχεση ποιοτητας/τιμης, ποσο ψηλα θα το βαθμολογουσες?
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Hi-Q said:
Πρωτη παρατηρηση ποσο ουδετερο ειναι σαν κατασκευη. Το 'κουτι' του ειναι χωρις χρωματισμους με αποτελεσμα να ακους μονο τα μεγαφωνα, τα οποια εχουν μεγαλη διαδρομη με πολυ καλο ελενχο παραλληλα.  Βαζοντας στο πολυ καλο ηχητικα denon 2900 μουσικα dvd για πρωτη φορα ακουσα ενα sub τοσο καθαρο, απλα να συμπληρωνει με χαμηλα το συστημα. Εαν δεν εβαζα το analyzer δεν θα πιστευα οτι βγαζει τοσο χαμηλο απλα ειναι πεντακαθαρο και οχι 'μπουμπουνιτο'. Και ολα αυτα βγαινοντας απο το κουτι του χωρις στρωσιμο.
Στς ταινιες η ιδια αισθηση. Καθαρο, με αρκετη δυναμη και σφιχτο. Δεν 'βρωμιζει' τα χαμηλομεσαια και αναδυκνυει μια καλη τριαδα ηχειων μπροστα.

Σιγουρα μια Hiend κατασκευη και αποδοση για αυτα που ζητα. Οπου το βρειτε ασχετα εαν ενδιαφερεστε για sub ακουστε το.

Περισσοτερα οταν στρωσει.
Πάνο ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.
Νομίζω ότι η καθαρότητα που άκουσες, η έλλειψη "μπουμπουνιτών" που λες, οφείλεται στο ότι είναι κλειστή κατασκευή (αν δεν κάνω λάθος), πολύ σημαντικό για αναπαραγωγείς χαμηλών συχνοτήτων. Το προσόν αυτό το κάνει και πιο εύκολο στην τοποθέτηση. Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι προβλήματα τοποθέτησης έχω με τα ενεργά μου ηχεία που έχουν και τα δύο flow ports και μάλιστα από πίσω. Φυσικά επίκειται το κλείσιμό τους (κοινώς θα φάνε τάπα).
Το μόνο για το οποίο έχω αμφιβολίες για την εν λόγω συσκευή είναι για το υλικό κατασκευής της. Εννοώ ότι σκληρό υλικό με την πάροδο χρόνων ενδεχομένως να αρχίσει να συντονίζει το ίδιο, ιδίως από το ζόρι που τρώει μιας και είπαμε ότι είναι κλειστό. Από την άλλη όμως αν είναι τόσο καλή κατασκευή όσο λέτε μάλλον θα περάσουν πολλά χρόνια πριν κάτι τέτοιο ακουστεί.

Θα ήθελα κι εγώ την βαθμολογία σου σε σχέση με απόδοση/τιμή, (βεβαίως είναι άδικο για το ηχείο να βαθμολογηθεί πριν στρώσει)....
 

Μηνύματα
130
Reaction score
0
Δεν ειναι το κτηνωδες sub που μπορεις να βρεις στα χρηματα του.
Ειναι ενα κορυφαιο sub για life style συστηματα.
Ειναι απολυτως μουσικο sub.
Eαν στην ερωτηση σου βαλω και την εμφανιση μαλλον Value for money θα το χαρακτηριζα...
Αλλα οπως εχω γραψει και παραπανω το εχω 'ερωτευτει' οποτε δεν ειμαι σε θεση την περιοδο αυτη να ειμαι και ο ποιο αντικειμενικος...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.605
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top