Βudget σύστημα για μικρό χώρο

Μηνύματα
8
Reaction score
3
Καλησπέρα σε όλους. Η αγάπη μου για την μουσική μου δημιούργησε την ανάγκη να συνθέσω ένα ηχοσύστημα που θα μου επιτρέπει να την απολαμβάνω ακόμη περισσότερο. Η σχέση μου με τον ήχο ωστόσο ξεκίνησε 2 μήνες περίπου πριν (όταν αποφάσισα να κάνω την αγορά αυτή). Έκτοτε έχω αφιερώσει πολλές ώρες ψάχνοντας και διαβάζοντας ότι μπορώ να βρω στο διαδίκτυο παραμένω όμως αδαής. Θα ήθελα λοιπόν τις ιδέες σας για ένα σύστημα γύρω στα 800 € που θα καλύψει όσο το δυνατόν καλύτερα τον χώρο μου (12 sqm, επισυνάπτω κάτοψη).
Μετά από πολύ διάβασμα on-line αλλά και βόλτα σε πολλά μαγαζιά της πρωτεύουσας έχω καταλήξει σε αυτό το ενδεικτικό σύνολο:

Ηχεία : Monitor Audio Bronze 2
Τα εν λόγω ηχεία τα γνώρισα πρώτα απ΄τους διθυράμβους στις ιστοσελίδες ήχου και έτυχε να είναι να πρώτα που άκουσα σε δοκιμή. Πανέμορφα και είχαν τον καλύτερο ήχο -κατά την γνώμη μου- από ότι άκουσα σε οποιοδήποτε κατάστημα με κάτω από 500 €. Επισημαίνω ότι τα άκουσα ματσαρισμένα με marantz pm6006.

Ενισχυτής : Yamaha a-s501
Παρότι το σύνολο με τον marantz με άφησε άφωνο, υπερβαίνει του μπάτζετ. Δυστυχώς δεν είχα την ευκαιρία να ακούσω live τον yamaha αλλά οι κριτικές του είναι συνολικά εξαιρετικές.

Πηγή : Yamaha wxad-10
Streaming από spotify (αναβάθμιση σε άλλη πλατφόρμα αν αξίζει) και αρχεία υψηλής ανάλυσης απ΄το pc. Η ευκολία που έχει αυτή η λύση είναι πολύ ελκυστική. Σκέφτομαι το ενδεχόμενο dac απευθείας σε laptop αλλά αμφιβάλλω για το αν η διαφορά στην ποιότητα ήχου θα είναι αρκετή για να θυσιάσω την ευκολία του streaming. Να επισημάνω ότι το επόμενο βήμα θα είναι η είσοδος στον κόσμο του βινυλίου με κάποιο πικάπ σαν το rega planar 1.

Οι απορίες μου είναι πάρα πολλές και σας έχω κουράσει ήδη οπότε τις αφήνω να εξελιχθούν μαζί με την συζήτηση. Περιμένω τις ιδέες και τις συμβουλές σας.

ΥΓ* Οι διαστάσεις του χώρου είναι 390cm * 305 cm και το σχέδιο της κάτοψης είναι κατ'αναλογία.
 

Attachments




Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Η απόσταση μεταξυ των ηχείων καλό θα είναι να είναι περιπου ίση με την απόσταση του καθε ηχείου απο την θέση ακρόασης.
 

Μηνύματα
8
Reaction score
3
Μακάρι να είχα την δυνατότητα αλλά δυστυχώς με περιορίζει ο χώρος. Έχω σκεφτεί να χρησιμοποιώ βάσεις δαπέδου μόνο κατά την ακρόαση και τα ηχεία να επιστρέφουν για "παρκάρισμα" στο έπιπλο tv τουλάχιστον όταν έχω όρεξη να ακούσω σωστά. Πιστεύετε ότι κάτι τέτοιο θα άξιζε τον κόπο;
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Μακάρι να είχα την δυνατότητα αλλά δυστυχώς με περιορίζει ο χώρος.
Σκέψου την λύση της ηχομπάρας τότε.
Ειναι σε προσφορά η JBL 5.1, θα σου περισσέψουν και 250€, και θα το ευχαριστηθείς περισσότερο απο ενα λάθος στημένο στέρεο.
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Welcome

1. Μαζι με τα ηχεια παρε οπωσδηποτε ενα τουλαχιστον σαμπ. Ειναι αδιαφορο τι ηχεια θα παρεις. Θα νιωσεις τη διαφορα.
2. ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ ΠΟΤΕ ΜΕ ΠΙΚΑΠ. Θα μπλεξεις ασχημα με το πικαπ, μεχρι που θα χασεις και τον υπνο σου αφου δεν προκειται ποτέ να παιξει. Αν εχεις δισκους, κρατα τους για τα παιδια σου μαζι με άλλα αντικειμενα αρχαιολογικης αξιας. Αυτα για αρχη. :)
 

Μηνύματα
8
Reaction score
3
Σκέψου την λύση της ηχομπάρας τότε.
Ειναι σε προσφορά η JBL 5.1, θα σου περισσέψουν και 250€, και θα το ευχαριστηθείς περισσότερο απο ενα λάθος στημένο στέρεο.
Πώς σου φαίνεται η ιδέα μετά το έντιτ;
Post automatically merged:

Welcome

1. Μαζι με τα ηχεια παρε οπωσδηποτε ενα τουλαχιστον σαμπ. Ειναι αδιαφορο τι ηχεια θα παρεις. Θα νιωσεις τη διαφορα.
2. ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ ΠΟΤΕ ΜΕ ΠΙΚΑΠ. Θα μπλεξεις ασχημα με το πικαπ, μεχρι που θα χασεις και τον υπνο σου αφου δεν προκειται ποτέ να παιξει. Αν εχεις δισκους, κρατα τους για τα παιδια σου μαζι με άλλα αντικειμενα αρχαιολογικης αξιας. Αυτα για αρχη. :)
Άκουσα τα ηχεία σε χώρο μεγαλύτερο από 30sqm και είχα πλούσιες χαμηλές. Δεν πιστεύεις ότι θα είναι ακόμη πιο πλούσια σε 12sqm?
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.566
Μπορεις να μην πας στο yamaha wxad-10 αλλα να παρεις ενα chromecast audio με 40 ευρω και να το συνδεσεις ψηφιακα στην οπτικη εισοδο του yamaha ή του marantz 6006,για στριμαρισμα απο spotify και net radio δεν θα εχεις καποια διαφορα. Γα δικα σου hi-res αρχεια ,μπορει το wxad-10 να αποδωσει λιγο καλυτερα (μα πολυ λιγο),αλλα απο την στιγμη που θα συνεχισεις με βασικη πηγη το πικαπ και βινυλιο,κρατα τα χρηματα για εκει. Ο χωρος και το στησιμο παντως δεν ειναι καλα.
 


Μηνύματα
8
Reaction score
3
Αν ακολουθούσα την λύση με τις βάσεις δαπέδου θα μπορούσα να φτιάξω απόσταση μεταξύ ηχείων = απόσταση από αυτί = όσο θέλω πρακτικά ας πούμε 2 μέτρα. Πώς σας φαίνεται αυτή η ιδέα;
Δεν θέλω να με δεσμεύσει ο χώρος, είμαι φοιτητής και νοικιάζω.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Πώς σου φαίνεται η ιδέα μετά το έντιτ;
Αν μπορείς να πετύχεις αξιοπρεπές τρίγωνο με μετακινήσεις προχωράμε στη συζήτηση.
Με 800€ είσαι σφιχτά. Θα έκανες σκέψη για μεταχειρισμένα;
 

Μηνύματα
8
Reaction score
3
Αν μπορείς να πετύχεις αξιοπρεπές τρίγωνο με μετακινήσεις προχωράμε στη συζήτηση.
Με 800€ είσαι σφιχτά. Θα έκανες σκέψη για μεταχειρισμένα;
Μιας και δεν έχω εμπειρία θα προτιμούσα καινούρια μηχανήματα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
 


Μηνύματα
8
Reaction score
3
Μπορεις να μην πας στο yamaha wxad-10 αλλα να παρεις ενα chromecast audio με 40 ευρω και να το συνδεσεις ψηφιακα στην οπτικη εισοδο του yamaha ή του marantz 6006,για στριμαρισμα απο spotify και net radio δεν θα εχεις καποια διαφορα. Γα δικα σου hi-res αρχεια ,μπορει το wxad-10 να αποδωσει λιγο καλυτερα (μα πολυ λιγο),αλλα απο την στιγμη που θα συνεχισεις με βασικη πηγη το πικαπ και βινυλιο,κρατα τα χρηματα για εκει. Ο χωρος και το στησιμο παντως δεν ειναι καλα.
Αν ο ήχος είναι συγκρίσιμος εννοείται θα προτιμήσω το chromecast.
 

Μηνύματα
8
Reaction score
3
Αφού τελικά θα πάω σε βάσεις τότε ίσως παίζουν και μικρά ηχεία δαπέδου αν νομίζετε ότι δεν είναι υπερβολή για τον χώρο μου. Κοιτάζω τα ma bronze 5 τα οποία φαίνονται τρελό vfm αφού έχουν ελλάδα 479 € αντίστοιχη τιμή με richer sounds (479GBP) ενώ πχ τα bronze 2 έχουν ελλάδα 400 € έναντι 249GBP στο richer. Επίσης ενόψει black friday υπάρχουν κάποιες προσφορές στο budget μου. Μου αρέσουν τα dali oberon 3 στα 389 ευρώ από τα 600 σχεδόν αρχική.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Εφόσον θες να δώσεις ένα 800-αρι σε ενισχυτές και ηχεία, η επιλογή σου είναι κατά βάση μόνο μια:

Ένα σετακι ενεργών δορυφόρων της JBL με 8" γουφερακι και το δικό τους σαμπ, βγαίνει στα λεφτά σου.

Πιο vfm επιλογή, δεν υφίσταται.

Επίσης ένα σετ σαμπ με ηχομπαρα πολυκάναλη της JBL, ομοίως δε παλεύεται σε αυτά τα λεφτά. Έχει και περισσότερη χρησιμότητα σε ταινίες και γενικά σε πολυκάναλο υλικό. Δες το κι αυτό.
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Καλησπερα , τα βασικα των αποστασεων μεταξυ των ηχειων και εσενα πρεπει οπωσδηποτε να διευθετηθει προτου προχωρησεις σε αγορα ηχειων αλλιως θα πας σε ηχοπαρα.
Απο εκει και περα ειναι θεμα των απαιτησεων σου σχετικα με το ποσο χαμηλα στις συχνοτητες εισαι ικανοποιημενος να ακους ,το ειδος μουσικη και ποσο δυνατα .
Κανε υπομονη να βρεις μεταχειρισμενα εντος εγγυησης και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.
 


Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Αν ο ήχος είναι συγκρίσιμος εννοείται θα προτιμήσω το chromecast.
Ο ηχος δεν ειναι συγκρισιμος με το yamaha αλλα μπορεις το chromecast να το ενωσεις στη οπτικη του marantz εφοσον τον παρεις ωστε να εχεις ενα πολυ αξιολογο dac
Επισης στα ενεργα θα πρεπει να σκεφτεις το τροπο χειρισμου απομακρυσμενα εαν απαιτειται .
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.228
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top