ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΦΙΛΤΡΑ ΡΕΥΜΑΤΟΣ.

Μηνύματα
197
Reaction score
29
Αγαπητοί συνforumites καλημέρα, παρακαλώ πολύ για την άποψή σας σχετικά με την χρήσημότητα φίλρων ρεύματος στο σύστήμά μας.
Επίσης παρακαλώ για την εμπειρία σας απο την χρήση αυτών των μηχανημάτων.
 

Μηνύματα
7.233
Reaction score
4.613
Οι απόψεις διίστανται ...
άλλοι βάζουν άλλοι τα μισούν .
Απο μένα που έχω δοκιμάσει μερικά , μόνο τα πανάκριβα κάνουν πραγματικά εξαιρετική δουλειά ....
 

Μηνύματα
197
Reaction score
29
Ευχαριστώ πολύ φίλε Μάκη. Μπορείς να μου αναφέρεις κάποια απο αυτά που έχεις δοκιμάσει?
 

Μηνύματα
7.233
Reaction score
4.613
Αυτό που έχω αρκετό καιρό πάνω στο σύστημα μου ειναι το isotek Titan .
Ακριβό αλλα κάνει δουλειά .
Δεν σου κρύβω οτι είχα σκεφτεί να το δώσω αλλα όταν είδα οτι έπρεπε να δώσω πολύ παραπάνω χρήματα για ανέβω κατηγορία άλλαξα γνώμη .
Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις ...
Τίμιο ειναι και το φουρουτεκ το φθηνο που έχω δοκιμάσει .
 


Μηνύματα
197
Reaction score
29
Είμαι υπέρ των φίλτρων,κάνουν δουλειά.
Σε ευχαριστώ πολύ.Μπορείς να μου αναφέρεις κάποια ενδιαφέροντα φίλτρα που έχεις ακούσει ??
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Του Έλληνα κατασκευαστή Μιλτιάδη Λογοθέτη(AUDIO TECHNOLOGIES)
Πολύ καλό επίσης των αδελφών TSAKIRIDIS DEVICES
Τα παραπάνω είναι και απομονωτές.
Ανέλπιστα καλό με μία αλλαγή καλωδίου,το πολύπριζο της επίσης Ελληνικής Century....και πολύ φτηνό
 

Μηνύματα
197
Reaction score
29
Του Έλληνα κατασκευαστή Μιλτιάδη Λογοθέτη(AUDIO TECHNOLOGIES)
Πολύ καλό επίσης των αδελφών TSAKIRIDIS DEVICES
Τα παραπάνω είναι και απομονωτές.
Ανέλπιστα καλό με μία αλλαγή καλωδίου,το πολύπριζο της επίσης Ελληνικής Century....και πολύ φτηνό
Σε ευχαριστώ πολύ καλέ μου φίλε. Καλή εβδομάδα.
 


Μηνύματα
1.335
Reaction score
661
Υπάρχουν αντικειμενικές και υποκειμενικές πλευρές του θέματος. Οι υποκειμενικές πλευρές του θέματος κολοκυθόπιττα οτι σου αρέσει κάνε, Οι αντικειμενικές. Πρώτα μέτρησε να δείς πόση τάση δίνει η πρίζα σε διαφορετικές ώρες μεσα στο 24ωρο, Αν πέφτει κάτω απο τα 210v ή ανεβαίνει πάνω απο τα 240v πρόβλημα πρέπει να λυθεί. Πως; καταρχήν είναι ο ηλεκτρολόγος της οικοδομής ή της γειτονιάς και μετρά αν το πρόβλημα είναι πριν το ρολοι ή μετά. Αν είναι πριν ευθύνευται η ΔΕΗ τον λυνει υποχτρωτικά αυτή (διότι πρέπει να σου παραδινει σταθερα 230v στο ρολοι). Αν είναι μετά σε συνεργασία με ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ ξεκινάς να λύσεις το θέμα (βραχυκυκλώματα, μεγάλα μοτέρ και ένα σωρό άλλα χαζά ή σοβαρά που μπορεί να σου συμβαίνουν, μπορεί και σε κλεβουν αλλοι γυρω γυρω κλπ. ) Αφου μετρημένα πλέον έχεις 230v και θεωρείς ότι κάτι δεν γίνεται σωσά τότε ασχολείσου με τις προσφερόμενες λύσεις, αναγεννητές, απομονωτές, σταθεροποιητές, συνημίτονα κλπ. Εγώ αυτό έκανα και βρήκα ότι 2 διαμερίσματα φοιτητών έπαιρναν παράνομα ρεύμα και ότι ο κινητηρας του ασανσερ πετουσε παντού παρασιτα λόγω κακής εφαρμογής. Αφου λύθηκαν αυτά χωρίς να πληρωσω μία η μουσική όντως ανέβηκε σε άλλα επίπιδα.
 

Μηνύματα
2.153
Reaction score
677
Ο συμφορουμίτης jpaudio φτιάχνει εξαιρετικά φίλτρα με άκρως προσεγμένη δουλειά.
Δες εδώ.
Εγώ έφτιαξα στο Γιάννη (jpaudio) ένα με τρία Shaffner και κουτί από αεροπορικό αλουμίνιο και πολύ ποιοτική καλωδίωση (kimber palladium). Εξαιρετικό το αποτέλεσμα σε όλα. θα γλιτώσεις αρκετότατα χρήματα.....
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Στην δική μου περίπτωση τα shaffner εκαναν ελάχιστα εως και τίποτα.
 

Μηνύματα
2.153
Reaction score
677
Στην δική μου περίπτωση τα shaffner εκαναν ελάχιστα εως και τίποτα.
Εμένα πάντως δούλεψαν όσο "διακριτικά" χρειάστηκε. Γενικά όμως είναι και ζήτημα συνολικότερης κατασκευής. Έπειτα τα shaffner που έβαλα είναι από τα ακριβότερα της εταιρίας. Βέβαια δε βάζω ποτέ τους τελικούς σε φίλτρα αλλά κατευθείαν στην πρίζα με αυτόνομη καλωδίωση κατευθείαν από πίνακα όπως βέβαια και όλο το σύστημα.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Ειδικά οι τελικοί αν έχουν μεγάλους μεσχ/τες χρειάζονται dc blockers.
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
Ειδικά οι τελικοί αν έχουν μεγάλους μεσχ/τες χρειάζονται dc blockers.
δλδ τρανζιστορατος τελικος με 2.4 kw μετασχηματιστη, θελει εξτρα φροντιδα με τα ρευματα?

edit: τον ειχα πανω σ ενα τσοκ του τσακιριδη
 
Last edited:

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Ναι μετασχ/τες μεγαλύτεροι από 400VA χρειάζονται dc blockers.

Κάποιοι σοβαροί κατασκευαστες το έχουν default.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Εμένα πάντως δούλεψαν όσο "διακριτικά" χρειάστηκε. Γενικά όμως είναι και ζήτημα συνολικότερης κατασκευής. Έπειτα τα shaffner που έβαλα είναι από τα ακριβότερα της εταιρίας. Βέβαια δε βάζω ποτέ τους τελικούς σε φίλτρα αλλά κατευθείαν στην πρίζα με αυτόνομη καλωδίωση κατευθείαν από πίνακα όπως βέβαια και όλο το σύστημα.
Δηλαδη τα shuffner δεν κάνουν τίποτα στους τελικούς?
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
Ναι μετασχ/τες μεγαλύτεροι από 400VA χρειάζονται dc blockers.

Κάποιοι σοβαροί κατασκευαστες το έχουν default.
οταν ο κατασκευαστης αναφερει για dc servo στο "μηχανακι", εχει προβλεψει για το θεμα αυτο?

το τσοκ το εδωσα, αλλα σκεφτομαι να το ξανακατσω καποια στιγμη...
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Το dc servo αφορά το στάδιο εξόδου του ενισχυτή και όχι την είσοδο AC.
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
χμμμ...μαλιστα

και γω θα προτιμουσα απευθειας ο τελικος στη πριζα χωρις παρεμβολες φιλτρων, αλλα αν υπαρχει θεμα, σε τι κατηγοριες πρεπει να "παιξουμε" για να πουμε οτι κανουμε δουλεια?

edit: 2.2 ή 2.4 KV πρεπει να ειναι ο μετασ/στης
 
Last edited:


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.865.128
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top