Γεια, θελω λιγο την εμπειρια σας

Μηνύματα
100
Reaction score
65
Καλησπερα σε ολους!

Μεσα στις επομενες μερες ερχεται το σετακι Epson 4010 (TW7400) + SilverTicket 120"

Αυτο που μου λειπει ομως ειναι ηχος. Ο χωρος ειναι μικρος ( 4 μετρα πλατος | 5 μετρα μηκος )
Μετα απο 4 μερες ολημερης ερευνας εχω μια εικονα αλλα καμια αποψη.

Βλεπω στα reviews ενισχυτες να χαλανε, να βγαινουνε οφφ μετα απο μερες/μηνες/χρονια.

Βλεπω soundbars χωρις καλωδια ομορφα με πολυ καλα σπεκς αλλα δεν μου τα προτεινουν για εμπειρια σινεμα

Θα τα ξεχασω ολα και θα στηριχτω στην δικη σας γνωμη και αποψη μιας και ειμαι ΑΣΧΕΤΟΣ(σχεδον) επι του θεματος ηχου.

Το μπατζετ ειναι στα 500ε και ψαχνω κατι που ειναι VFM, δηλαδη το παιρνεις με Χ χρηματα αλλα σου προσφερει εμπειρια 2Χ ( τροπος του λεγιν )

Αν ειναι και κατι ουαου καλυτερο πανω απο 500 παω και στα 1000ε αλλα να αξιζει.
Προτειμουμε ελλαδα αλλα και amazon/ebay δεν μας πειραζει!

Τωρα το συστημα θελω να ειναι 5.1+ ( ειναι μικρος ο χωρος )
Οσο πιο καθαρος + καλα μπασα, δεν μας νοιαζει η ενταση καθολου λογο γειτονων!
Αν υπαρχει δυνατοτητα να παιξουμε με ATMOS why not

Ευχαριστω
 

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Καλός ηρθες.
Μικρός δεν είναι ο χώρος.
Τα 500 είναι πάρα πολύ λίγα για να έχεις κινηματογραφική εμπειρία δυστηχως .
 


Μηνύματα
100
Reaction score
65
Πηγή θα έχεις υπολογιστή;
Ναι πηγη ειναι υπολογιστης, μπορουμε να βαλουμε και receiver αν δεν κανει το PC.
Το PC ειναι φρεσκο αγορασμενο στα 3κ παρα οποτε εχει τα παντα
 
Last edited:


Μηνύματα
100
Reaction score
65
Άρα θα έχεις 5.1 εξόδους έτοιμες. Πάρε 5 ενεργά ηχεία κατηγορίας τιμής 100-160 ευρώ το ένα (ίδια όλα) και ένα sub με κάνα 300-400άρι.
Ειδα αυτα εδω,
https://technosound.gr/focal-5.1-si...wLQ6VVwYsnlN0YTpHz1tMvUpkV3XtMXbxbgDaE4CmvBVM

Και τα JLB 610 εδω
https://technosound.gr/jbl-cinema-6...IzMDAseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0

Τουλαχιστον απο ολες τις ερευνες αυτα ηταν με θετικα review χωρις πολλα μονοστερα
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700

Μηνύματα
100
Reaction score
65
Αυτά χρειάζονται ενισχυτή AV.
Ναι το ξερω, αυτα ειναι στην περιπτωση που παμε στο 1000αρικο ( Αν αξιζει δλδ )

Καλα ηχεια με sub που να συνδεονται στο PC ξερουμε?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700
( Αν αξιζει δλδ )
Αξίζει, αλλά αν δεν θέλεις να δώσεις τόσα αποκλείεται.

Καλα ηχεια με sub που να συνδεονται στο PC ξερουμε?
Πρέπει να έχουν 6 ενισχυτές μέσα στο sub. Logitech και αντίστοιχα ηχεία για PC.
 

Μηνύματα
100
Reaction score
65
Αξίζει, αλλά αν δεν θέλεις να δώσεις τόσα αποκλείεται.


Πρέπει να έχουν 6 ενισχυτές μέσα στο sub. Logitech και αντίστοιχα ηχεία για PC.
Απτες πρωτες μου επιλογες πριν μπω στα βαθια ηταν τα Logitech Z906 ή Z5500.

Το κακο ειναι οτι δεν αναπαραγουν HD ηχο, πραγμα που δεν ξερω αν εχει διαφορα η οχι στο αυτι μας ή αν πρεπει να προσπαθησουμε για να το καταλαβουμε, πραγμα που δεν με ενδιαφερει. Ο σκοπος ειναι να βλεπω ταινιες και ο ηχος να ειναι οσο καλυτερος γινεται για τα χρηματα που θα δωσω
 


Μηνύματα
100
Reaction score
65
Το ειδα, πολυ καλο! Απλα μου συστησαν οτι τα soundbars δεν κανουν την ιδια δουλεια οπως ενας AV+Speakers και βγαινουν τα ιδια λεφτα. Και αυτο θα μου ελυνε τα χερια γιατι δεν εχει καλοδια, δεν πιανει χωρο και ειναι ομορφο, αλλα το βαζεις σε home cinema?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.861
Reaction score
77.458
το μπάτζετ είναι μικρό για να στήσεις κάτι αξιοπρεπές από την αρχή...
αν έχεις σκοπό να δώσεις λεφτά και αργότερα ώστε να συμπληρώσεις το σύστημα και λίγο λίγο να στήσεις ένα νορμάλ χομ σίνεμα...είναι καλή αρχή το 1000ρικο
διαφορετικά ξεχύνεσαι σε αγγελίες,ebay και ψάχνεις ρωτώντας...είναι χρονοβόρο...το ξέρω...αλλά είναι ότι πιο οικονομικό

μεγάλη οθόνη-προτζέκτορας απαιτεί και ''μεγάλο'' ήχο...δεν θα σου κάνουν δουλειά ηχομπάρες και σετάκια ηχείων pc


αν το σύστημα προορίζεται αποκλειστικά για εσένα...χωρίς άλλους(οικογένεια,γυναίκα,γκόμενες,φίλους κλπ)
προτιμώ να πάρεις ακουστικά με dolby atmos,να πληρώσεις άδεια dolby headphones στη microsoft....+κάποιες ρυθμίσεις delay κλπ και να το κατευχαριστηθείς
παίζουν ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΑ !:party:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.665
Reaction score
28.004
Το ειδα, πολυ καλο! Απλα μου συστησαν οτι τα soundbars δεν κανουν την ιδια δουλεια οπως ενας AV+Speakers και βγαινουν τα ιδια λεφτα. Και αυτο θα μου ελυνε τα χερια γιατι δεν εχει καλοδια, δεν πιανει χωρο και ειναι ομορφο, αλλα το βαζεις σε home cinema?
Θα ήθελα πολύ να δω ένα σύστημα στα 700€ με 4K AV amp, 5 ηχεία και 10" Sub.
 


Μηνύματα
100
Reaction score
65
HD πολυκάναλο ήχο παίρνεις μόνο απο HDMI.
Το ξερω και δυστυχως δεν εχουν HDMI input :/
[DOUBLEPOST=1563964425][/DOUBLEPOST]
το μπάτζετ είναι μικρό για να στήσεις κάτι αξιοπρεπές από την αρχή...
αν έχεις σκοπό να δώσεις λεφτά και αργότερα ώστε να συμπληρώσεις το σύστημα και λίγο λίγο να στήσεις ένα νορμάλ χομ σίνεμα...είναι καλή αρχή το 1000ρικο
διαφορετικά ξεχύνεσαι σε αγγελίες,ebay και ψάχνεις ρωτώντας...είναι χρονοβόρο...το ξέρω...αλλά είναι ότι πιο οικονομικό

μεγάλη οθόνη-προτζέκτορας απαιτεί και ''μεγάλο'' ήχο...δεν θα σου κάνουν δουλειά ηχομπάρες και σετάκια ηχείων pc


αν το σύστημα προορίζεται αποκλειστικά για εσένα...χωρίς άλλους(οικογένεια,γυναίκα,γκόμενες,φίλους κλπ)
προτιμώ να πάρεις ακουστικά με dolby atmos,να πληρώσεις άδεια dolby headphones στη microsoft....+κάποιες ρυθμίσεις delay κλπ και να το κατευχαριστηθείς
παίζουν ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΑ !:party:
Ακουγεται καλο αλλα θα ερχεται παρεα οποτε δεν γινεται να τους παρω απο 1 ζευγαρι. Θελω αναγκαστικα κατι που να ακουγεται σε ολους :dance:
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.861
Reaction score
77.458
Το ξερω και δυστυχως δεν εχουν HDMI input :/
[DOUBLEPOST=1563964425][/DOUBLEPOST]

Ακουγεται καλο αλλα θα ερχεται παρεα οποτε δεν γινεται να τους παρω απο 1 ζευγαρι. Θελω αναγκαστικα κατι που να ακουγεται σε ολους :dance:
τότε να βάλεις λιγουλάκι το χέρι στην τσέπη...:)
έχεις πάνω κάτω 2000 για οθόνη-προτζέκτορα...3000 για pc...
μην κάνεις περικοπές στον ήχο...:p
 

Μηνύματα
100
Reaction score
65
Δε χρειάζεσαι AV pro. Θα πάρεις διακριτά κανάλια από τον υπολογιστή είπαμε.
Αυτες ειναι οι υποδοχες τις motherboard. Επειδη δεν γνωριζω πως γινεται η διαδικασια, αν δεν κανουν μπορω να παρω μια καρτα ηχου και ειμαστε πενα, αφου ταινιες απτο PC θα παιζω
[DOUBLEPOST=1563965112][/DOUBLEPOST]Η αληθεια ειναι οτι ο υπολογιστης ειναι η δουλεια μου και ειμαι φαν των ταινιων, βλεπω πολλες + σειρες κλπ αλλα ποτε μου δεν ασχοληθηκα με ηχο. Θα εδινα 2κ αν ημουν enthusiast και ηξερα τι εκανα.

Τωρα για πρωτο σεταπ και εμπειρια γενικα πιστευω το 1κ ειναι αρκετο για entry level!
 

Attachments




Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.335
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top