Γενική συζήτηση για τηλεοπτικές σειρές

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.108
Ελεύθερη κουβέντα γύρω από τις τηλεοπτικές σειρές. Νέα, εντυπώσεις, κριτικές, παρουσιάσεις, κουτσομπολιά.
 

Μηνύματα
357
Reaction score
290
Forever 2014

http://abc.go.com/shows/forever
http://www.imdb.com/title/tt3487382/?ref_=nv_sr_1

Έχω δει και τα 2 πρώτα επεισόδια, η σειρά πάει πολύ καλά, και ο πρωταγωνιστής επίσης. Και το σενάριο καλοφτιαγμένο αν και unrealistic βέβαια σε κρατάει σε μεγάλο ενδιαφέρον.

 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Νήμα που σηκώνει πολύ κουβέντα..

Ας κάνω την αρχή με το Gotham,το οποίο κινήθηκε σε ρηχά νερά(τουλάχιστον σε σχέση με τον ντόρο που έγινε άμα την ανακοίνωση του).Ναι,οκ ατμοσφαιρικό και τα σχετικά από φωτισμό αλλά λείπει αυτό το αλατοπίπερο που θα σε κάνει να πεις ''Πότε είναι το επόμενο επεισόδιο;''Οι περισσότεροι βέβαια λένε ότι μια σειρά θέλει το χρόνο της για να ξεδιπλωθεί,προσωπικά πιστεύω το αντίθετο.
Οκ τον χρόνο της θα τον έχει καθότι από το Fox έχουν ήδη γυρίσει τα 6 πρώτα.

Έτερη σειρά που περίμενα είναι το Constantine.
Eδώ βλέπω πολύ καλύτερα τα πεπραγμένα.Οκ,ναι το έχουμε ξαναδεί το σενάριο(γκουχ-γκουχ Supernatural) αλλά είναι πιο ''ενήλικο'' από το S/natural.Επικεντρώνεται μεν στα υπαρξιακά του πρωταγωνιστή,αλλά το ποιος-είμαι-και-που-πάω σώζεται από τον ίδιο τον Matt Ryan με τον τρόπο που παίζει.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.108
Forever 2014

http://abc.go.com/shows/forever
http://www.imdb.com/title/tt3487382/?ref_=nv_sr_1

Έχω δει και τα 2 πρώτα επεισόδια, η σειρά πάει πολύ καλά, και ο πρωταγωνιστής επίσης. Και το σενάριο καλοφτιαγμένο αν και unrealistic βέβαια σε κρατάει σε μεγάλο ενδιαφέρον.

Μου άρεσε κι εμένα. Θυμίζει Elementary με στοιχεία από Mentalist.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Αυτό πάντως που δεν μ' αρέσει,γενικότερα,είναι η ξηρασία σε καλές sitcom.Το τελευταίο αξιόλογο είναι το Τhe Big Bang Theory,το οποίο πλέον είναι στον 7ο χρόνο του.Το εχουν ρίξει σε βαμπίρ και ζόμπι..
 
Last edited:

Μηνύματα
357
Reaction score
290
Αυτό πάντως που δεν μ' αρέσει,γενικότερα,είναι η ξηρασία σε καλές sitcom.Το τελευταίο αξιόλογο είναι το Τhe Big Bamg Theory,το οποίο πλέον είναι στον 7ο χρόνο του.Το εχουν ρίξει σε βαμπίρ και ζόμπι..
Θα μπορούσε να είναι ακόμα το Two and a half men αν δεν τα έκανε κουβάρια ο Sheen με τα μεθύσια του και τα μπινελίκια στα γυρίσματα. By the way κατάντια ο συγκεκριμένος πραγματικά..
Για το ποιον έχουνε φέρει δε εδώ και 2 χρόνια στη θέση του ασχολίαστο..

Όσον αφορά το Big Bang στις τελευταίες 2 σεζόν κατα την προσωπική μου άποψη έχει πέσει επίπεδο και απ'ότι βλέπω και στην φετινή μία απο τα ίδια. Στις πρώτες 4 σεζόν τα έσπαγε γιατί είχαμε καθαρά geek καταστάσεις και όλοι προσέφεραν γέλιο. Με το που ήρθαν τα άλλα κοριτσόπουλα και με τις ζευγαροιστορίες χάλασε η μαγιά για μένα.Ένας Sheldοn δεν φέρνει την άνοιξη.
 
Last edited:

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Utopia
http://www.imdb.com/title/tt2384811/
Mια σειρα που σου υποβαλλει μια παραξενη αισθηση, οχι τρομου αλλα μαλλον φοβου. Ισως επειδη δεν βλεπω παρομοιες σειρες να με εντυπωσιασε. Σε δυο κυκλους (τωρα αρχισε ο β΄) ανεξαρτητων, μα συνδεόμενων(!), επεισοδιων.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Περνάμε στο The Strain,μια διαφορετική,όσο μπορεί,προσέγγιση στον βαμπιρισμό.
Βασισμένο σε τριλογία βιβλίων,από το χεράκι του Guillermo del Toro τόσο αυτά όσο και η τηλεοπτική σειρά.
Ενδιαφέρον το όλο concept και με πολύ καλές ερμηνείες από τους Corey Stoll,David Bradley(επιτέλους κάποια αναγνώριση μετά τους τόσους ρόλου κομπάρσου) και Richard Sammel.Έχει μια μικρή κοιλιά περίπου στα μέσα,αλλά είναι από αυτά που περιμένεις το επόμενο επεισόδιο.

Αυτό που μ αρέσει πολύ είναι το The Knick
Clive Owen,Steven Soderbergh και .........μαθήματα από αυτά που δίνει το Hollywood όταν αποφασίσει να ασχοληθεί με την τηλεόραση.
Ωμό,ειλικρινές,ψυχρό και ένας Owen που παλεύει με προσωπικούς δαίμονες.

Εν αναμονή έχω τα Legends και The Matador.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Ας πω και για αυτά που περίμενα να επανεκκινήσουν :

American Horror Story
Supernatural
Person of Interest
Marvel's Agents Of SHIELD
Masters of Sex
Homeland
Strike Back(το μόνο μετά το 24 που είδα τέτοια καταιγιστική δράση)
Vicious(βιτριολικό-γκέι-χιούμορ)
Τhe Blacklist






 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Ελπίζω να μην μπαίνουν κριτικές/γνώμες κλπ για θέματα όπως Σουλεϊμαν ο μεγαλοπρεπής,Το Κάτω παρτάλι,μπρούσκο κλπ
Να εστιάσουμε σε κάτι αξιόλογο σε γενικές γραμμές.

Φυσικά αν δούμε κάτι καλό από Ελλάδα,βαλκανικές χώρες,Τουρκία κλπ κάτι που αξίζει τον κόπο να το βάλουμε και να υπερθεματίσουμε να το κάνουμε,κάτι που αξίζει τον κόπο όμως.

Ειδικά σε τηλεοπτικά οι χολλυγουντιανές παραγωγές είναι μακράν καλύτερες,μακάρι να έχουμε και εκπλήξεις από άλλες χώρες!

Alex sorry για την παρέμβαση,δεν είμαι και πολύ στα tv series,ωστόσο κάποια τα βλέπω κι εγώ και βέβαια μετά μπορεί και να κάνω κριτική,χωρίς Θηβαίο και σε ταβερνάκι όμως!:)

Μα που τον θυμήθηκες διάολε?Ησουν fan μήπως?:D:o
 

Μηνύματα
29
Reaction score
9
Το Gotham πιστεύω ότι θα εξελιχθεί σε άκρως ενδιαφέρουσα σειρά.
Το πρώτο επεισόδιο μπορεί να φάνηκε χλιαρό όμως πιστεύω ότι έρχονται άκρως καυτά επεισόδιά.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.108
Ας πω και για αυτά που περίμενα να επανεκκινήσουν :

American Horror Story
Supernatural
Person of Interest
Marvel's Agents Of SHIELD
Masters of Sex
Homeland
Strike Back(το μόνο μετά το 24 που είδα τέτοια καταιγιστική δράση)
Vicious(βιτριολικό-γκέι-χιούμορ)
Τhe Blacklist
Η 4η σεζόν του Person of Interest ξεκίνησε καλά, όπως δηλαδή περίμενα. Το Strike Back το περιμένω περισσότερο από κάθε άλλη σειρά γιατί είναι φτιαγμένο "για μένα". Το Blacklist είχε κι αυτό ενδιαφέρον πρώτο επεισόδιο της 2ης σεζόν.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.108
Alex sorry για την παρέμβαση,δεν είμαι και πολύ στα tv series,ωστόσο κάποια τα βλέπω κι εγώ και βέβαια μετά μπορεί και να κάνω κριτική,χωρίς Θηβαίο και σε ταβερνάκι όμως!:)

Μα που τον θυμήθηκες διάολε?Ησουν fan μήπως?:D:o
Ναι, έκανα διανοητική αντίσταση στην άσπλαχνη σύγχρονη κοινωνία και άκουγα με τους συναγωνιστές μου Θηβαίο, Μουζουράκη, Μποφίλιου και Μύρωνα Στρατή... Άσε με βρε Λεωνίδα, με όλους τους τυχάρπαστους που έχουν μπλέξει τα όνειρα με την πραγματικότητα. Έχουν λύσεις για όλα, αλλά για έναν περίεργο λόγο δεν μπορούν να λύσουν τα δικά τους προβλήματα.

Όχι, δεν είμαι off topic, μόλις περιέγραψα την κεντρική ιδέα ενός νέου sitcom που θα σατιρίζει μία παρέα πουθενάδων. :D
 

Μηνύματα
357
Reaction score
290


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.108
το Legends τι λεει ρε παιδια?
Ήμουν διστακτικός γιατί ο Sean Bean δεν ανήκει στους αγαπημένους μου. Όμως μου αρέσει αρκετά. Κάθε επεισόδιο θυμίζει μια μικρή ταινία με πετυχημένη σοβαρή ατμόσφαιρα.
 



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.108
PEAKY BLINDERS
RIPPER STREET
THE FALL
BOARDCHURCH
BLACK MIRROR
SHERLOCK HOLMS
Εξαιρετικες σειρες (και παραγωγες)
Με τη διευκρίνηση ότι πρόκειται για Βρετανικές σειρές με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Εγώ, για παράδειγμα, δεν θα μπορούσα να τις δω με τίποτα. 8-)
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.108
Να δείτε το The missing. Είδα σήμερα το πρώτο επεισόδιο και είναι πολλά υποσχόμενο.

http://www.imdb.com/title/tt3877200/?ref_=nv_sr_1


Edit

Τώρα μόλις το είδα ότι πάει και για δεύτερη σαιζόν.
http://www.cinemode.gr/tileoptikes_seires/to-starz-paringile-tin-sinechia-tou-the-missing.html

Στην αρχή νόμιζα ότι εννοούσες αυτό και χάρηκα. Μετά είδα ότι μιλούσες για το Αγγλικό και απογοητεύτηκα. :D
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.228
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top